iMAC vs PC

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SMECTA

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SMECTA » 01 Οκτ 2007 13:06

Έχει δουλέψει κανείς με iMac όσον αφορά την πλατφόρμα των windows και για προγράμματα archicad, autocad,3d viz, cinema4d?
Πλέον για την συμβατότητα μου'χουν πεί οτι τα progs τρέχουν ΟΚ, αλλα θέλω να ρωτήσω αν αξίζει το κόστος μια τέτοια αγορά για renderings-modelling σε αντίθεση με τα PC
(4πύρηνα κλπ.) που είναι σαφώς πιο οικονομικά και μπορείς να βάλεις 'χέρι' σε breakdown ή επέκταση.

Frruger

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Frruger » 01 Οκτ 2007 14:30

Το iMAC είναι μικρό για rendering (dual core).
Archicad και cinema4d τρεχουν σε OSX
Autocad και Autodesk VIZ όχι (τουλάχιστον όχι χωρίς Windows virtualization )

Τα MAC είναι σίγουρα σταθερότερα από PC
Τα PC είναι σίγουρα ποιο ευέλικτα σε hardware software.

Το ποιο φτηνό iMAC κάνει 1060 Ευρώ (χωρις ΦΠΑ)
http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObj ... .1.1.1.1.1

Στα ιδία περίπου χρήματα μπορείς να βρεις μηχάνημα με διπλή μνήμη πολύ ποιο γρήγορο επεξεργαστή,
κάρτα γραφικών με τέσσερις περισσότερη μνήμη, και οθόνη για πέταμα
http://www.multirama.gr/Multirama/produ ... _id=131389

Τώρα αν πας για το iMAC με το 24in Monitor σε συμφέρει(αν και εφόσον τα προγράμματα που δουλεύεις τρέχουν σε OSX),
διότι δεν θα βρεις PC με τέτοια χαρακτηριστικά και τέτοιο Monitor στα 1547 Ευρώ (χωρις ΦΠΑ).

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Οκτ 2007 15:11

Aν θελεις για τετοια πραματα μονο PowerMac.
ο imac ειναι σχετικα μικρός.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
SMECTA

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SMECTA » 01 Οκτ 2007 15:41

THANX GUYS

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 05 Οκτ 2007 12:13

Connor MacLeod έγραψε:Aν θελεις για τετοια πραματα μονο PowerMac.
ο imac ειναι σχετικα μικρός.
Φαντάζομαι εννοείς το mac pro, πλέον.

Κατα τ' άλλα θα συμφωνήσω με τον Frruger ως συνήθως, αλλά υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι που δεν υπολογίζονται στην ωμή υπολογιστική δύναμη και απόδοση.

Η τεχνολογία του είναι υψηλότερη απ' ότι θα βρεις στο συνηθισμένο computer και γι' αυτό πιάνει σαφώς λιγότερο όγκο αν παίζει ρόλο η διάταξη του γραφείου σου μιας και δεν έχει πύργο. Κάτι που επίσης σημαίνει λιγότερα καλώδια.
Σε πολύ υψηλά επίπεδα είναι και η κατασκευαστική ποιότητα, καθώς και το λειτουργικό design για το οποίο η apple φημίζεται.

Κάτι που με ενοχλούσε ιδιαίτερα όσο είχα PC, εκτός από τα crash-αρίσματα, τις ανεξήγητες δυσλειτουργίες προγραμμάτων και κομματιών hardware, το να γίνεται άχρηστο κάποιο hardware επειδή πολύ απλά δεν έβρισκα πλέον driver για τα επόμενα λειτουργικά, ή για 64-bit εκδόσεις ή επειδή έχει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας με άλλο hardware, τους ιούς, τα adwares και τα αναρίθμητα format, ήταν και ο θόρυβος που έκανε, ακόμα κι όταν είχα βάλει "αθόρυβα" ανεμιστηράκια σε όλα τα κομμάτια. Μου έκανε το κεφάλι καζάνι. Αυτό μπορεί να αποφευχθεί είτε με εξαιρετικά πολυέξοδες διαδικασίες, ή με το να πάρεις κάποιο brand name που θα είναι ακριβότερο.

Μη νομίζεις βέβαια πως το mac είναι αδιαπέραστο όσον αφορά system crashes ή program crashes, έχει κι αυτό ένα μικρό μερτικό. Αλλά ούτε καν πλησιάζει το κακό που γίνεται στα PC. Σε 2 ακριβώς ίδια PC από άποψη δύναμης, τα προγράμματα μπορεί να συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά, στο ένα να crasharei συνεχώς ένα, ενώ στο δεύτερο ένα άλλο.

Ειδική αναφορά θα πρέπει να γίνει και για τις οθόνες της apple που είναι εξαιρετικής ποιότητας.

Κατά δεύτερον το software είναι αρκετά πιο οργανωμένο έτσι όπως έρχεται από το εργοστάσιο. Έχει την σουίτα iLife '08, δε θα σε ταλαιπωρήσει με το να το "στήσεις" και έχει ελάχιστα demo αντίθετα με τα αντίστοιχα brand computers που έρχονται φίσκα στα trial (τα οποία είναι και ήδη installed και πολλά τρέχουν στο start up).
Έχει και το osx το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλύτερο από τα windows, και αυτό το μήνα βγαίνει και το leopard, η καινούρια του έκδοση.

Επίσης πλέον μπορείς να κάνεις install και windows και os x μαζί, οπότε δύσκολα θα χρειαστείς pc από τη στιγμή που το πάρεις.
Απ' την άλλη ένας λόγος που πήρα mac ήταν για να αποχωριστώ τα windows, και προσωπικά δε σκοπεύω να τα κάνω install. Αν όμως αυτός είναι ο σκοπός σου, υπάρχουν 2 τρόποι για τους οποίους έχω διαβάσει:
-Να τα κάνεις install σε partition με το boot camp και να διαλέγεις στο start up με πιο θέλεις να boot-άρει. Αυτό σημαίνει full native απόδοση αλλά restart για να αλλάξεις πλατφόρμα.
- Να τα τρέχεις με emulation όπως είπε ο Frruger, με κάποιο πρόγραμμα όπως το Fusion ή το Parallel Desktop, όπου θα σου πρότεινα να έχεις σε αυτή την περίπτωση τουλάχιστον 4 giga ram μιας και τα resources του συστήματος θα μοιράζονται όταν έχεις τα windows ανοιχτά. Φαντάζομαι τα 2 giga σε φτάνουν για το Autocad, αν και δεν είμαι σχετικός με CAD.
Καλό θα ήταν να τα κοιτάξεις και μόνη σου καθώς δεν τα δοκίμασα ο ίδιος, απ' όσο ξέρω πάντως η συμβατότητα στα προγράμματα είναι άριστη και στις δύο περιπτώσεις, αν και ενδέχεται να υπάρχουν σπάνιες εξαιρέσεις στην δεύτερη.

Αυτά ως συνοπτικά συμπληρωματικά στα λεγόμενα του Frruger.

Τα συμπεράσματά μου:
-Η άποψή μου για την apple, είναι πως όσα παίρνεις πληρώνεις. Δίνεις 1200 ευρώ και τα λεφτά σου πιάνουν τόπο το ίδιο ή και περισσότερο από τα 1000 ευρώ που θα έδινες για να πάρεις ένα υπολογιστικά δυνατότερο pc.
Σ' αυτό μπορεί να αποτελεί εξαίρεση η μνήμη, καθώς λέγεται πως η apple την πουλάει πανάκριβα ακόμα και για apple brand. Αν κινηθείς προς τα κει, ίσως θα έπρεπε να πάρεις την minimum και την υπόλοιπη να την αγοράσεις από τρίτο προμηθευτή, μιας και για τα renders χρειάζεται αύθονη.
Το άλλο μείον είναι πως η Ευρώπη είναι κατά πολύ υπερτιμημένη σε σχέση με την Αμερική, και δεν είμαστε ακριβώς λεφτάδες. Το ίδιο ισχύει σε ένα βαθμό γενικότερα για τα computer (και όχι μόνο).

-Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά ο χρόνος του render, τότε πάρε pc μιας και βρίσκεις πλέον τετραπύρηνα με 1000 ευρώ.
Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερα, τότε έχεις να το σκεφτείς πολύ.

-Αν έχεις παραπάνω budget τότε κοίτα τον 8-core mac pro, καθώς είναι σχεδιασμένος για τέτοιο σκοπό, και φημίζεται πως είναι αρκετά φθηνότερος από τον ανταγωνισμό.
Πολλοί 3D-άδες που δουλεύουν windows έχουν πάρει Mac Pro για να του βάλουν windows, μιας και ήταν κατά πολύ φθηνότερος από τον αντίστοιχο της Dell για παράδειγμα.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 05 Οκτ 2007 18:07

Με 1000 - 1100 ευρώ πέρνεις ένα σοβαρό υπολογιστή.

MAC OS έχω και ένα laptop. Το δίνω στην αδερφή μου σε δευτερο ACCOunt και μένω ήσυχος. Δεν μπορέι να μου το χαλάσει ή να ρυθμίσει το σύστημα. και δεν έχει πρόσβαση σε δικούς μου φακέλοθς. Σε windows είναι ένα μπάχαλο οι χρήστες.

Απλά δοκίμασε το ψάξτο και μετά κρίνε. Μή να aκούς ΚΑΘΟΛΟΥ χρήστες που χρησιμοποιούν μόνο windows. Άκου άτομα που είδαν και τα 2 λειτουργικά. Ρώτα στο macephemera.gr

Για autocad ΔΕΝ έχω ιδέα τι παίζει. Απο web development php mysql to MAC είναι τέλειο

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από deninho » 05 Οκτ 2007 18:50

Macs' advantages:
*Λειτουργικό φτιαγμένο για το συγκεκριμένο hardware, πράγμα που το κάνει κάπως πιο σταθερό από τα Windows
*Απόλυτη συμβατότητα μεταξύ hardware
*Απόλυτη συμβατότητα μεταξύ software

PCs' advantages:
*Χαμηλότερο κόστος για τις ίδιες επιδόσεις
*Μεγαλύτερη ευελιξία στο hardware
*Μεγαλύτερο πλήθος εφαρμογών

Αν το πορτοφόλι σου αντέχει, πας για μια ακριβή λύση made by Apple. Ειδάλλως πας για PC :wink:

ΥΓ1 Ένα σωστά στημένο PC με Win δεν καταλαβαίνει τπτ. το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά, και ποιος κάθεται να την κάνει

ΥΓ2 Μην ακούς μόνο αυτούς που αποτάσσονται το "Σατανά" (Windows), χωρίς να έχουν ιδέα επ'αυτού :)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από cherouvim » 05 Οκτ 2007 19:16

Macs' advantages:
- Θα μπορείς να μιλάς όλη τη μέρα για το mac σου και για το πόσο καλά νιώθεις που είσαι πλέον mac switcher.

PCs' advantages:
- Θα μπορείς ελεύθερα να κράζεις τους mac users που μιλάνε όλη την ώρα.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 05 Οκτ 2007 19:57

deninho έγραψε: PCs' advantages:
*Χαμηλότερο κόστος για τις ίδιες επιδόσεις
*Μεγαλύτερη ευελιξία στο hardware
*Μεγαλύτερο πλήθος εφαρμογών
Καλησπέρα,

Για ίδιες επιδόσεις με λιγότερα λεφτα; Για δείξε πηγή; Δηλαδή το opel που κοστίζει λιγότερο έχει ίδιες επιδόσεις με ένα ακριβότερο αμάξι όπως το ιμπρέζα; Μπορεί να έχουν ίδιες επιδόσεις αλλά το ακριβότερο είναι καλύτερη ποιότητα..

Όσο αφορά το hardware υπάρχουν περιφερειακα που καλύπτουν τις ανάγκες. http://www.cancomuk.com/ . Πόσα ανταλακτικά υπάρχουν για opel και πόσα για MERCEDES. Ποιο συμβατά και ποιο πολλά υπαρχουν για opel παρά για Μercedes Έτσι και στα MAC πέρνεις ότι "κουμπώνει" και υπάρχει λιγότερη ποικιλία απο ότι pc. Δεν ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΥΤΟ .

Με το ΜΑΚ είσαι σύγουρος ότι δεν θα έχεις ασυμβατότητα και προβλήματα. Ενώ με windows ίσως προκύψει πρόβλημα γιατί πρέπει να "ψάξεις" σωστούς drivers και hardware

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για μάκ περισσότερες απο όσες νομίζεις. Για pc σαφώς και υπάρχουν περισσότερες. Deninio tις χρησιμοποιείς όλες ; Οι μισές είναι άγνωστες και άχρηστες.

deninho έγραψε: ΥΓ2 Μην ακούς μόνο αυτούς που αποτάσσονται το "Σατανά" (Windows), χωρίς να έχουν ιδέα επ'αυτού

Μαθητής γυμνασίου μέχρι 2 λυκείου δούλευα τεχνικός σε σέρβις PC κατάστημα (συναρμολόγηση hardware και εγκαταστάσεις s/w). Πληροφορική σπούδασα. Είδα τα windows 11 χρόνια και συνεχίζω . Πρίν μερικά χρόνια ήξερα καλύτερα τα windows απο εσένα. τώρα δεν ασχολούμε γιατί δουλέυω μόνο αυτά που θέλω και δεν είμα πλέον τεχνικός. Εσύ ΔΕΝ κάθησες πάνω απο 1 χρόνο σε ΜΑΚ μη τα κρίνεις χωρίς να τα δείς γιατί έχουν και περισσότερα πλεονεκτήματα απο όσα ανέφερες.
deninho έγραψε: ΥΓ1 Ένα σωστά στημένο PC με Win δεν καταλαβαίνει τπτ. το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά, και ποιος κάθεται να την κάνει
Σωστά. Όμως γιατί αναφέρεις μόνο το PC ; Το ίδιο ισχύει και για ΜΑΚ ένα μάκ απο έμπειρο χρήστη με τα σωστά προγράμματα είναι τέρας.

Για το οικονομικό συμφωνω. Είναι για λίγους. Το ΜΑC είναι UNIX και είναι σαφώς ποιο σταθερό απο windows. Ποτέ δεν μου κάνουν επαναεκίνηση στο άσχετο.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από id12586 » 05 Οκτ 2007 20:06

Να μιλήσει και ο linuxας? :P
gaucho έγραψε: Για ίδιες επιδόσεις με λιγότερα λεφτα; Για δείξε πηγή; Δηλαδή το opel που κοστίζει λιγότερο έχει ίδιες επιδόσεις με ένα ακριβότερο αμάξι όπως το ιμπρέζα; Μπορεί να έχουν ίδιες επιδόσεις αλλά το ακριβότερο είναι καλύτερη ποιότητα..
Καταρχήν, το impreza είναι κακό παράδειγμα. Ακριβό μονο και μόνο λόγω του WRC ονόματος του. Δεν εχει κ τις απίστευτες τεχνολογικές πρωτοπορίες. Και το STi (το μόνο subaru που είναι αναλογικά ακριβό) είναι race replica. Με ποιο opel ακριβως το συγκρίνεις? :roll:

Πάμε παρακάτω
gaucho έγραψε:Μπορεί να έχουν ίδιες επιδόσεις αλλά το ακριβότερο είναι καλύτερη ποιότητα..
Βρε. Θύμα του marketing πέφτεις? Αυτό δεν ισχύει στα αυτοκίνητα (βλ. Τουρκικές mercedes) και σε μεγάλο βαθμό ούτε στα PC parts. :wink:

Θα επαναλάβω ότι η apple πουλάει (και καλά κάνει) πρώτα design και μετά απόδοση.-

Τέλος, αυτό που κάνει το unix σταθερό, και κατ' επέκταση και το linux/macOS είναι ΚΥΡΙΩΣ ότι δεν δίνει στον χρήστη permissions που δεν χρειάζεται να έχει.

Αυτά για την ώρα :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 05 Οκτ 2007 20:23

id12586 ,

To opel με ένα ακριβότερο αμάξι οποιοδήποτε Volvo SAAB ότι θές .

Θύμα του μάρκετινγ είναι αυτοί που κοιτάνε τα pc parts. Εγώ έχω και την οικονομική δυνατότητα και πήρα ΜΑΚ να βγάλω γούστα αλλά και τη δουλειά μου τη κάνει.

Όσοι θέλουν να αγοράσουν PC είναι ανάμεσα σε 10 μητρικές σε 10 κάρτες γραφικών σε 5 επεξεργαστές σε 10 μνήμες και ρωτάνε ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός. Και τους κακοφένεται να πάρουν μία κάρτα γραφικών 50 ευρώ και πέρνουν μία ακριβή χωρίς να παιζουν βαριά παιχνίδια. Ένα pc 800 ευρω μέ ένα 1000 κάνει την ίδια δουλειά. Τα θύματα πέρνουν τον ακριβότερο. Επέξεργαστής 3,5 με 3,8 την ίδια δουλειά κάνει αλλά είναι 50 ευρώ ακριβότερος.

Όταν πέρνεις ένα αμάξι δεν κοιτάς τι μάρκα λάστιχα έχει τι μάρκα μπαταρία τι μπουζί και . Κοιτάς πρώτα την ασφάλεια άν θα κάνεις ταξίδια κατανάλωση. Στο pc τα θύματα πέρνουν τ ακαλύτερα άρα και ακριβότερα parts και καμιά φορά κάνουν overcloking .Δηλαδή πέρνεις ένα volvo έτοιμο απο το εργοστάσιο 140 άλογα και κάνεις αναβάθμιση το κινητήρα στα 190 άλογα για να κερδίσει και η αντιπροσωπεία . Δηλαδή δίνεις χρήματα για μία αναβάθμιση που δεν είναι απαραίτητη. Στο overcloking το θύμα χάνει εγγύηση και δεν δίνει 100 ευρώ κάρτα γραφικών , πέρνει μία super να νιώθει ότι έχει και γαμώ τα pc.

id12586 , έγραψε:Θα επαναλάβω ότι η apple πουλάει (και καλά κάνει) πρώτα design και μετά απόδοση.- .
Θα ήθελες όμως να έχεις ΄τετοια απόδοση. :)

Το ότι το ΜΑΚ (Είναι UNIX) έχει απόδοση για τα λεφτά του
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gaucho την 05 Οκτ 2007 20:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από id12586 » 05 Οκτ 2007 20:28

Τα πάμε ανάποδα :)

Δεν είπα ότι δεν έχει απόδοση, είπα οτι η apple πουλάει πάνω απο όλα design. Η mercedes πουλάει πάνω απο όλα χλιδή, και η Volvo πουλάει πάνω απο όλα την ιδέα του tank.

Και γιατί είναι κακό το overclocking? :P

Νομίζω φίλε gaucho, ότι έχεις μείνει λίγο πίσω στα πράγματα. Δηλαδή εσύ λες οτι τα components που βάζει η apple είναι best money can get, και εμείς οι υπόλοιποι που θέλουμε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ στο τί να επιμέρους διαλέγουμε κάνουμε λάθος..

Btw, το macBook έχει που μου κλείνει το μάτι εδώ και 2 χρόνια. Ελπίζω φέτος να το χτυπήσω.. :wink: Για να μην νομίζεις οτι είμαι και κανένας πολέμιος του Μηλου. Ίσα ίσα με το ipod μου έχω έρωτα! :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 05 Οκτ 2007 20:35

id12586 έγραψε: Και γιατί είναι κακό το overclocking? :P

Νομίζω φίλε gaucho, ότι έχεις μείνει λίγο πίσω στα πράγματα. Δηλαδή εσύ λες οτι τα components που βάζει η apple είναι best money can get, και εμείς οι υπόλοιποι που θέλουμε ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ στο τί να επιμέρους διαλέγουμε κάνουμε λάθος..
Τα θύματα gia pc parts διαλέγουν αυτό που τους πασάρει το μαγαζί το μάρκετινγ τα περιοδικά και όχι το φτηνότερο με τις ανάγκες τους.
id12586 έγραψε: Και γιατί είναι κακό το overclocking? :P
Είναι για τα θύματα που θέλουν να έχουνε και γαμώ τα pc. ;) Δεν έινα κακό

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 05 Οκτ 2007 21:23

Δε ήθέλα να προσθέσω κάτι μιας και νομίζω πως το topic φτάνει το επίπεδο της υπερπληροφόρησης με την κακή έννοια.
deninho έγραψε:Macs' advantages:
ΥΓ1 Ένα σωστά στημένο PC με Win δεν καταλαβαίνει τπτ. το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά, και ποιος κάθεται να την κάνει
Αλλά αυτό ήθελα να το σχολιάσω μιας και είμαι... εντελώς αντίθετος... Θα αρχίσω να βγάζω το άχτι μου για τα PC:

Πιστεύω έχω αρκετή εμπειρία για να στήνω ένα PC μιας και είχα PC απ' το δημοτικό, ένα 486/33Mhz και από τότε άλλαζα PC μέχρι πρόσφατα, πέρασα από cyrix, pentium mmx, pentium 3, pentium 4, athlon, opteron, και όλα τα παραπάνω μηχανήματα είχαν τα άπειρα προβλήματα κατά τη διάρκεια ζωής τους, όλα εκτός από τον 486 που είχε MS DOS.

Προβλήματα όπως η κάρτα ήχου να καθίζει το PC από ένα σημείο και πέρα, η pinnacle κάρτα firewire να μη δουλεύει πλήρως γιατί όπως αποδείχθηκε δεν της άρεσε η συγκεκριμένη motherboard (σε αυτή την περίπτωση είχα δοκιμάσει άπειρα format, patches, ψάξιμο στο δίκτυο, άπειρο tech support αλλά τίποτα, μέχρι που άλλαξα MB), το pc να κλείνει και μετά να αρνείται να ανοίξει και να ανοίγει μετά από μέρες μόνο του. Άπειρα προβλήματα που δεν έχει νόημα να κάθομαι να απαριθμώ, μην αρχίσω και τα software μετά.

Μόνο και μόνο να αναφέρω αυτά που κάνει αυτή τη στιγμή το PC μου, πόσο μάλλον για αυτά που κάνει "ανά καιρούς"... Το DVD recorder σταμάτησε να αναγνωρίζει τα dvd intenso και κάποιες άλλες μάρκες (κουφό ε?). Όταν το πήρα δεν μου έκαιγε τα Verbatim, και έπαιρνα μόνο Intenso (βλ. τεράστια ποικιλία σε μάρκες στη Μυτιλήνη). Μετά του έκανα upgrade το firmware και τα έκαιγε όλα, και τελικά μετά από κάποιο διάστημα σταμάτησε να καίει τα Intenso και αναγκάζομαι να αγοράζω Verbatim μόνο. Θα μπορούσα να ξανακοιτάξω το firmware αλλά έχω κι άλλες δουλειές να κάνω από το να νταντεύω συνεχώς τις παραξενιές του PC... άλλο ένα κουφό πρόβλημα που τέτοια έχω συναντήσει ανά 10αδες με όλα τα μηχανήματα. Ενδεικτικά είναι Pioneer μάρκας. Τώρα αν αυτό το έγραφε στις προδιαγραφές πιστεύετε πως η "συμφέρουσα τιμή του" θα ήταν το ίδιο ελκυστική;
Τα άλλα είναι software προβλήματα που φτιάχνουν με τα κλασσικά FORMAT που είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε κάθε τόσο, τύπου μου κρασάρει συνχνά το cinema 4d, τα βίντεο έχουν ένα σχίσιμο πάνω δεξιά στους players που δεν έχουν Internal codecs, δηλαδή media player, classic, winamp, το pc άρχισε να σέρνεται, το MSN κολλάει για μισό με ένα λεπτό όταν πατάω σε direct link κ.α.

Αυτά σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν τελικά η "φθηνή" τιμή τους ήταν υπερτιμημένη, σε συνδυασμό με τον ογκώδη και θορυβώδη πύργο που έρχονται παρέα.

Μπορεί βεβαίως να ισχυριστεί κάποιος και πάλι ότι "Ένα σωστά στημένο PC με Win δεν καταλαβαίνει τπτ. το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά", και ότι αφού δεν με ξέρει δεν είμαι ικανός να κάνω σωστή δουλειά.
Ε, η αδερφή μου που πήρε Dell, πάλι άκυρα, πρωτάκουστα, κουφά προβλήματα, τύπου να ακούγονται διακοπές στις συνομιλίες μέσω internet ανεξαρτήτου προγράμματος αλλά όχι στις offline ηχογραφήσεις (ενώ από το laptop όλα ok, δεν ήταν πρόβλημα internet), και να κάνουμε system restore μπας και λειτουργήσει και να φτιάχνει αλλά μετά να μην αρχίζει με την καμία το premiere. Uninstall/reinstall, registry cleaning, codec removing, τίποτα, για να ξαναλειτουργήσει το Premiere χρειάστηκε τελικά format.
Μετά τα ίδια κουφά με το περίφημο SONY Vaio laptop, στο οποίο αρχικά αρνιόνταν να λειτουργήσουν κάποια προγράμματα, και μετά άρχισε να σέρνεται, το anti-virus έβρισκε ιούς κάτι drivers κτλ. Οπότε έχω κάθε λόγο κράζω αυτές της όψεις των PC, σε μια περίοδο που τα mac όχι μόνο γίνανε προσιτά στην τιμή αλλά και στη συμβατότητα αν χρειαστεί.

Όσο για την Microsoft και τα Windows, μην αρχίσω εκεί. Μιλάμε για μια εταιρία που δεν έχει βγάλει ποτέ καλογραμμένο πρόγραμμα, και της εμπιστευόμαστε να γράφει το ίδιο το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Μην αρχίσω να μιλάω και για τα χάλια του κράτους που τους δίνει τα λεφτά μας για να βάζουν windows/office στις δημόσιες υπηρεσίες αντί να πάνε να βάλουν linux/openoffice, και έχουν καθιερώσει και το ECDL και το διαφημίζουν υπερήφανοι για τα χρήματα που τσεπώνουν, αφού να αναγκάζεται ο λαός να τους δίνει και τις οικονομίες του εκτός από τους φόρους!!!
Μέχρι τώρα έτσι όπως το έβλεπα δεν είχα εναλλακτική, ή τουλάχιστον ήταν δύσκολη. Την εποχή του 486 μου οι τιμές της apple ήταν άπιαστες. Μετά ήθελα να έχω την δυνατότητα να παίζω παιχνίδια και να κάνω όλα τα "εναλλακτικά" του PC. Τώρα... δεν είχα άλλη δικαιολογία και αρκετά κουράστηκα τόσα χρόνια να νταντεύω τα pc μου για να κάνω δήθεν οικονομία.

Ο καθένας κάνει της επιλογές του, βλέπει τι δουλεύει γι' αυτόν και τι όχι. Εγώ που την Microsoft την ανεχόμουν τόσο καιρό, αλλά ήθελα και την πίτα γεμάτη, έκανα την αλλαγή τώρα. Άλλοι προτιμούν linux, άλλοι είχαν mac εδώ και καιρό, και άλλοι παίρνουν Vista.

Όσο για το design που αναφέρθηκε, δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής (αλλά και αυτής). Είναι θέμα πως το έχει σχεδιάσει το computer, για να έχει optimal απόδοση, σε συνδυασμό με optimal εργονομία, optimal cooling, optimal ησυχία, maximum features, minimum όγκο κτλ... Πιστεύω πως είναι προφανές πόσο σημαντικό είναι το θέμα design για την συνολική ποιότητα του μηχανήματος, και αυτό είναι το design για το οποίο η apple είναι τόσο διάσημη.

Μην με παρεξηγείτε όμως, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο ακούγονται. Στην τελική δουλεύουν τα μηχανήματα, βάζεις τα προγράμματα, κάνεις τη δουλειά σου, μιας και τη δουλειά σου με τα προγράμματα την κάνεις και όχι με το OS.
Απλά είμαι της άποψης πως τα PC σου κάνουν λίγο τη ζωή δύσκολη, και σε φορτώνουν και ένα πύργο για medium scale αποδόσεων. Δεκτό για τα <600 ευρώ συστήματα που δεν υπάρχει εναλλακτική (ΝΑΙ ΜΑΖΙ με την οθόνη αγαπητά καταστήματα που περηφανεύεστε για το πάμφθηνο computer και το δίνεται χωρίς monitor για να το πάρει ο άλλος και να χαίρεται τον πύργο. δεν ονομάζεται computer αν δεν έχει οθόνη!). Δεκτόν και για τις περιπτώσεις που απλά το θέλεις για μια συγκεκριμένη λειτουργία τύπου render. Και τα mac έχουν πύργο αλλά στο mac pro, που είναι server και απευθύνεται στις πλέον απαιτητικές λειτουργίες.

Αλλά στις άλλες περιπτώσεις μάλλον μας πάνε πίσω, τόσο στις απαιτήσεις που θα είχαμε αλλιώς, όσο και στην ουσιώδη λειτουργικότητα.
Το ξέρω πως επειδή η τεχνολογία δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί, μπορούμε να φτιάξουμε ένα PC που να είναι ντουλάπα και να είναι 2 φορές πιο δυνατό από ένα συνηθισμένο PC στην ίδια τιμή... Αλλά είναι η λάθος κατεύθυνση για οικιακή χρήση. Κάπως έτσι είναι ίσως και η σχέση PC - iMac.
Δεν είμαι κατά των PC, και ίσως να πάρω κι άλλο κάποια στιγμή, απλά και μόνο για να βοηθάει στο render. Αυτή η στιγμή απέχει πολύ τώρα όμως...

Δε λέω, καλό είναι φυσικά να υπάρχει η εναλλακτική του "το φτιάχνω μόνος μου" και να το στήνεις μόνος σου κομμάτι-κομμάτι. Παλιά ήταν αναγκαιότητα, τώρα έχει χάσει την ουσιώδη χρησιμότητά του. Είναι καλό που υπάρχει όμως!

Αλλά την άποψη "Ένα σωστά στημένο PC με Win δεν καταλαβαίνει τπτ" την βρίσκω τελείως λάθος, μιας και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως όλα τα PC είναι έτοιμα να κάνουν τις αναξιοπιστίες τους, να παρουσιάσουν τις δικές τους πρωτοφανείς ιδιοτροπίες, και να κάνουν αρκετά συχνά τη ζωή του χειριστή τους δύσκολη.
Τα mac δε διαφέρουν, εκεί όμως αποτελεί την εξαίρεση, όχι τον κανόνα.
Και για να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου, τα mac ούτε είναι ο μεσσίας, ούτε κάνουν θαύματα ούτε είναι ο superman των computers. Απλά κατά την ταπεινή μου γνώμη και εντελώς προσωπική άποψη, είναι καλυτερα computer.
Ανάλογα με τη δουλειά που το θες σε συνδιασμό με τις απαιτήσεις και τα χρήματά σου, έχεις πολλές επιλογές να διαλέξεις ανάμεσα σε pc και mac.

Α! και κάτι (σχετικό με το θέμα για αλλαγή) που μόλις θυμήθηκα! Τα iMac δυστυχώς έχουν ATI κάρτες γραφικών, και λέω δυστυχώς επειδή υπάρχουν προβλήματα όσον αφορά την ATI και την Open GL. Τουλάχιστον από αναφορές που βλέπω από διάφορους χρήστες. Και μιας και τα περισσότερα 3D πακέτα χρησιμοποιούν Open GL για την πλοήγηση στον editor, καλό θα ήταν να το κοιτάξεις για να σιγουρευτείς πως δεν υπάρχουν προβλήματα.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από deninho » 05 Οκτ 2007 23:52

Βαριέμαι να βγω οφφ τόπικ για να δείξω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, οπότε θα συμφωνίσω ότι η Apple rulezzz, M$ sucks κλπ

Οι καλύτερες κάρτες γραφικών, σε περίπτωση που πας σε PC, είναι οι Matrox, για την δουλειά που θες :wink: Εαν και εφόσον θες μια πρόταση για πισι για τέτοια δουλειά, πες μου το όριο που θέτεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες