iMAC vs PC

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 06 Οκτ 2007 00:23

deninho έγραψε:Βαριέμαι να βγω οφφ τόπικ για να δείξω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, οπότε θα συμφωνίσω ότι η Apple rulezzz, M$ sucks κλπ
Ευχαριστώ που ισοπέδωσες το post μου κατ' αυτό τον τρόπο, μιας και ούτε Apple rulezzz είπα ούτε M$ sucks, αλλά ότι κατά τη γνώμη μου την οποία σχημάτισα από την προσωπική μου εμπειρία, το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Αυτό δεν σημαίνει ούτε rulez ούτε sucks.

Εξ' άλλου την Microsoft την σέβομαι για 1002 λόγους. Για το γεγονός ότι χωρίς αυτή τα pc ίσως να τα είχαν σήμερα μόνο λίγοι προνομιούχοι, εγώ είναι πολύ πιθανόν να μην είχα πιάσει PC ή αν όχι αυτό, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα είχα πιάσει ποτέ 3D πρόγραμμα. Παρ' όλες τις αμφιβόλου ήθους τακτικές, τα σκάρτα προϊόντα, το μονοπώλειο και.. και.. και.., η MS ευθύνεται που διαδόθηκαν τα computers. Και αν όχι γι αυτά, την σέβομαι για το αγαπημένο μου MS 3D Movie Maker ;)
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
ksarm

iMAC vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 06 Οκτ 2007 01:10

μερικές σκληρές αλήθειες:

To linux ΠΟΤΕ δεν θα κατακτήσει την αγορά των desktop επειδή το development δεν κοιτάει προς τα εκει (κλείνει το μάτι στους servers)

Όσοι χρησιμοποιείτε mac εδώ και 10-15-20 χρόνια σταματήστε να λέτε πως το χρησιμοποιείτε από τότε. Δεν σας τιμά. Το OS 9 δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση με το OS X. H μετάβαση στο OSX ήταν 10 βήματα πίσω και ένα μπροστά (το μοναδικό μπροστά ήταν το structure του filesystem ). Ακομή και το super-duper GUI πάσχει από πολλές ασυνέχειες ( to inconsistent πως μεταφράζεται?? ) , τουλάχιστον έτσι λένε οι κορυφαίοι σχεδιαστές και ερευνητές gui.

Όσοι λένε για την "ποιότητα" των μήλων απλά ας κοιτάξουν στις επανακλήσεις ολοκλήρων συστημάτων από την apple και θα απογοητευθούν. Για ρίξτε μια ματιά στα φλώρικα ανεμιστηράκια των φορητών, για κοιτάξτε τις μπαταρίες, για δείτε τα UPS που παίρνουν φωτιά, για δείτε τις επανακλήσεις για τα super drives. Το παραμυθάκι πως είναι καλύτερα είχε νόημα όταν έγινε το switch από 68000 σε PowerPC και είχε νόημα μόνο σε επιπέδο CPU. Όλα τα άλλα είναι ίδια προϊόντα (σκληροί δίσκοι, κάρτες, drives, κτλ). Σημασία έχει η προσεκτική επιλογή που γίνεται και από πολλές εταιρίες PC (π.χ. DELL , HP) Πλέον για να αγοράσεις mac πρέπει να το κάνεις είτε για συναισθηματικούς λόγους, είτε επειδή δουλεύεις σε κάποιο mac-only πακέτο. Όλα τα άλλα για ιούς και ασφάλεια τα ακούω βερεσέ. Για ρίξτε μια ματιά στις τρύπες ασφαλείας για mac και θα απογοητευθείτε. Ήταν μεγάλη καραμέλα πως το "mac δεν έχει ιούς" και το "mac είναι ασφαλές" αλλά τώρα όλοι μαζί με το mac κάνουν εγκατάσταση και ένα antivirus και βάζουν και έξτρα firewall....

Ο id το είπε πολύ σωστά: η apple πουλάει πρώτα design και μετά ποιότητα, και συμπληρώνω εγώ: και στο software και στο hardware. Και καλά κάνει αφού εταιρεία είναι και σκοπό έχει το κέρδος, δεν κάνει σταυροφορία για την βελτίωση των απανταχού χρηστών Η/Υ. Αυτο ούτε οι τρελοί το κάνουν, ακόμη και το FSF σκοπό το κέρδος έχει...

Και για να μην παρεξηγηθώ ξαναλέω πως το mac είναι καλό αλλά μόνο για συγκεκριμένα πράγματα, όσοι δεν το παραδέχονται και πιστεύουν πως είναι η πανάκεια πολύ απλά εθελοτυφλούν.

Τα windows σαν λειτουργικό είναι ένα λειτουργικό που όπως όλα έχει τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του αλλά μην το κρίνετε με την αρρωστημένη λογική πολλών wanna-be λινουξάδων που αντί να λένε "μου αρέσει το UNIX και για αυτό χρησιμοποιώ linux" λένε το περιβόητο-άθλιο "σιχαίνομαι την microsoft και για αυτό θα βάλω linux".

Και κάτι ακόμη: καμμιά απολύτως πλατφόρμα δεν είναι τέλεια για ανάπτυξη εφαρμογών (είτε ΡΗΡ είναι είτε ObjC είτε οτι θέλει ο καθένας). Ίσως στο στυλ το δικό μου να ταιριάζει το mac αλλά στο στύλ κάποιου άλλου ίσως να ταιριάζει το solaris, ας μην είμαστε απόλυτοι και ας ανοίξουμε τα μάτια μας και να χρησιμοποιούμε τα κατάλληλα εργαλεία για την δουλειά που χρειάζεται να γίνει.

Και επειδή πιάσαμε τα αμάξια ας πω μια απόψη: υπάρχουν πολλά είδη αυτοκινήτων, τζιπ, αυτοκινητάκια πόλης, γρήγορες φεράρι, στεισιον βάγκον, τρακτέρ. Βάζοντας στην φεράρι χωμάτινα λάστιχα δεν σημαίνει πως θα μπορέσω να οργώσω το χωράφι μου, ούτε βάζοντας πάνω στο τρακτέρ την λέξη "ΜΙΝΙ" θα μπορώ να το παρκάρω στο κέντρο της πόλης. Κάθε τι υπάρχει για να κάνει κάποιες δουλειές καλά. Αν νομίζετε πως το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιείτε κάνει καλά για όλες τις δουλειές τότε μάλλον δεν έχετε καταλάβει το λειτουργικό σας καθόλου....

Και κοιτώντας την ουσία του τόπικ η ερώτηση έχει απαντηθεί και είναι πως τα προγραμμάτα που θέλει να τρέξει η SMECTA τρέχουν και σε MAC και σε WIN αλλά δεν συμφέρει η αγορά ενός mac εκτός κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι.

Frruger

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Frruger » 06 Οκτ 2007 01:32

deninho έγραψε: Οι καλύτερες κάρτες γραφικών, σε περίπτωση που πας σε PC, είναι οι Matrox, για την δουλειά που θες :wink: Εαν και εφόσον θες μια πρόταση για πισι για τέτοια δουλειά, πες μου το όριο που θέτεις
Σε 3D acceleration και openGL και DirectX οι Matrox είναι τόσο χώμα που δεν μπαίνουν ούτε στα benchmarks .

Δεν υπάρχει κανείς λογικός κατασκευαστής συστημάτων να προτείνει για CAD, CAM, 3D κάρτες της Matrox. Κοιτά οποία workstation θες HP,Dell,Boxx

Για την ακρίβεια ούτε Matrox προτείνει τις δικές τις κάρτες, να ένα λινκ http://www.matrox.com/video/support/rtx ... y/home.cfm
για τις κάρτες που έχει που έχει ελέγξει η και προτείνει ιδία η Matrox για GBU accelerated effects ένα δικό της προϊόν(Matrox) δεν έχει μέσα.

Η ποιο μεγάλη κάρτα της Matrox έχει μείνει στα 256ΜΒ μνήμη
Η ποιο μεγάλη κάρτα της NVIDIA η Quadro FX 5600 είναι στο 1,5GB έξι φορές παραπάνω.

Όταν διάβασα αυτό για την καταλληλότητα τηs Matrox κόντεψα να πέσω από την καρεκλά.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 06 Οκτ 2007 01:38

Για το πιά κάρτα γραφικών είναι κατάλληλη καλύτερα να κοιτάξει στο σαίτ των προγραμμάτων που θα δουλέψει ο χρήστης. Ο κατασκευαστής του s/w για CAD και σχετικά λογικά θα λέει τι μηχάνημα και κάρτες προτείνει.

charm
gaucho έγραψε:
Για autocad ΔΕΝ έχω ιδέα τι παίζει. Απο web development php mysql to MAC είναι τέλειο
Όπως είπες το κάθε μηχάνημα κάνει τη δυλειά του.

Απο τι στιγμή που δεν δοκίμασα CAD σε ΜΑΚ ούτε ξέρω γραμμικό σχέδιο τότε για το CAD καλύτερα ένα δυνατό PC χωρίς περιττά προγράμματα και λίγο ίντερνετ γιατί θα βαρύνει και θα γεμίσει σκουπίδια. Κάποιος που δοκίμασε ΜΑΚ και CAD κάτι θα μπορούσε να πεί.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 06 Οκτ 2007 01:47

ksarm λυπάμαι που το λέω αλλά δεν βγάζω νόημα από το post σου... Δηλαδή κρατάω το συμπέρασμα σου:

"Και για να μην παρεξηγηθώ ξαναλέω πως το mac είναι καλό αλλά μόνο για συγκεκριμένα πράγματα, όσοι δεν το παραδέχονται και πιστεύουν πως είναι η πανάκεια πολύ απλά εθελοτυφλούν. "

Έχουν το ίδιο hardware.... τι συγκεκριμένα πράγματα λες. Μπορείς να βάλεις και windows άμα θέλεις, ή και linux. Ας υποστηρίζουμε τουλάχιστον τα επιχειρήματά μας...

Όσο για τις επανακλήσεις μόνο επιχείρημα δεν είναι... Σε όλες τις εταιρίες έχουν τύχει ελαττωματικές παρτίδες, και η MS με το xbox 360 (δεν έχει και πολλά άλλα πολύπλοκα hardware), και η sony και αναρίθμητες άλλες...

Τώρα για την ποιότητα της apple... φανταζόμουν πως ήταν δεδομένη, προφανώς όχι σε όλους. Τα ανεμιστηράκια του laptop; Συγνώμη αλλά το laptop έχω και τα ανεμιστηράκια είναι άψογα...
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
ksarm

iMAC vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 06 Οκτ 2007 02:05

SimonTheSorcerer έγραψε: Έχουν το ίδιο hardware.... τι συγκεκριμένα πράγματα λες.
να σε δω να κάνεις network simulation σε mac και τι στον κόσμο.... Ή ακόμη καλύτερα δοκίμασε να κάνεις high availabilty clusters.... ή real time control....
SimonTheSorcerer έγραψε: Μπορείς να βάλεις και windows άμα θέλεις, ή και linux. Ας υποστηρίζουμε τουλάχιστον τα επιχειρήματά μας...

Όσο για τις επανακλήσεις μόνο επιχείρημα δεν είναι... Σε όλες τις εταιρίες έχουν τύχει ελαττωματικές παρτίδες, και η MS με το xbox 360 (δεν έχει και πολλά άλλα πολύπλοκα hardware), και η sony και αναρίθμητες άλλες...
μωρέ και qnx και dos και solaris και της παναγιάς τα μάτια μπορείς να βάλεις αλλά προφανώς εσύ δεν είσαι διατεθειμένος να καταλάβεις τι εννοώ.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 06 Οκτ 2007 02:13

ksarm έγραψε:να σε δω να κάνεις network simulation σε mac και τι στον κόσμο.... Ή ακόμη καλύτερα δοκίμασε να κάνεις high availabilty clusters.... ή real time control....
Καλά δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Προφανώς ξεφύγαμε από το θέμα των οικιακών υπολογιστών.
ksarm έγραψε:μωρέ και qnx και dos και solaris και της παναγιάς τα μάτια μπορείς να βάλεις αλλά προφανώς εσύ δεν είσαι διατεθειμένος να καταλάβεις τι εννοώ.
Όχι είμαι... εγώ πήρα mac και το έχω για ότι συνήθιζα να κάνω στο pc, όχι κάτι "συγκεκριμένο". Καταλαβαίνω πως κάποτε μπορεί να ίσχυε αυτό... αλλά όχι πλέον.

Να σχολιάσω μόνο πως έχω κάνει 2 τεράστια posts προσπαθώντας να μοιραστώ την γνώση, τις εμπειρίες και τα συμπεράσματά μου, και ποτέ δεν είπα πως κάτι δεν αξίζει, όλα έχουν θετικά και αρνητικά και αναλόγως τις συνθήκες αποτελούν την κατάλληλη επιλογή.
Εσύ έγραψες ένα post απόλυτο, και δίχως επιχειρήματα περιμένεις να σε επιδοκιμάσουν όλοι... Συγνώμη αλλά αυτό συνήθως είναι που κάνουν αυτοί που ανέφερες πως "εθελοτυφλούν"...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 06 Οκτ 2007 10:21

ksarm έγραψε: mpla mpla mpl,a mpla mpla.
Ποσο χρόνια ασχολήθηκες με ΜΑΚ;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από deninho » 06 Οκτ 2007 13:05

@Frugger: Υπάρχει μια διαφορά... ότι όλα αυτά τα προγράμματα είναι σε περιβάλλον 2d, οπότε ότι κάρτα γραφικών και να έχεις δεν παίζει ρόλο.. Το rendering το αναλαμβάνει ο επεξεργαστής

όσον αφορά στη μνήμη: από τη στιγμή που έχεις 1900Χ1200Χ3 (rgb) = 6840000bytes = 6679 kb = 6.5mb ραμ στην κάρτα γραφικών, σε καλύπτει.

Οι κάρτες της matrox είναι κορυφή για 2d, και με κορυφαία απόδοση χρωμάτων (στα περισσότερα ατελιέ matrox χρησιμοποιούν)

Αυτά από τη μικρή μου εμπειρία

Frruger

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Frruger » 06 Οκτ 2007 13:16

Θα πέσω από την καρεκλά .Ξανά.

Όλα τα προγράμματα που ανέφερε η SMECTA autocad,3d viz, cinema4d
είναι σε περιβάλλον 3D και η δυνατότητα της κάρτας να είναι γρήγορη σε openGL και DirectX είναι καταλυτική.

Είχα μια Matrox Millennium 8MB το 1996 (πρέπει να ήσουν 9 ετών τότε)
Δουλεύω από το 1997 έως τώρα 3D Animation, Architectural visualization.

Ανέκδοτο θα γίνει αυτό με τη Matrox.

Να οι ελάχιστες απαιτήσεις του Archicad
http://www.graphisoft.com/support/archi ... uirements/

Να οι ελάχιστες απαιτήσεις του AutoCAD.(κοιτα τις για 3D modeling)
http://autodesk.blogs.com/between_the_l ... uirem.html

Αυτά από την μεγάλη μου εμπειρία.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από manolism » 06 Οκτ 2007 14:07

Ίσως εδώ είναι σε πιο καταλληλότερη θέση το θάμα της συζητήσεώς μας.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 06 Οκτ 2007 14:45

lunarmedia έγραψε:Ίσως εδώ είναι σε πιο καταλληλότερη θέση το θάμα της συζητήσεώς μας.
Το θέμα έιναι ότι μερικοί με ελάχιστη εμπειρια έχουν άποψη γι ακάτι που δεν το έχουνε δουλέψει. Όπως ο deninio στο MAK. και ο ksarm που μάλλον έιναι τρο ίδιο.

Για τις κάρτες γραφικών δεν έχω άποψη.

Ποτέ δεν κρίνεις κάτι άν δεν το δείς η το ζήσεις.

Frruger

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Frruger » 06 Οκτ 2007 15:59

Του VIZ
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/in ... id=8413312

όλα θέλουν Hardware accelerated OpenGL® and Direct3D

Άβαταρ μέλους
ksarm

iMAC vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 06 Οκτ 2007 16:17

ο deninho είναι ξεκάθαρος, μιλάει για 2D εφαρμογές. Εάν δεν χρησιμοποιείτε τέτοιες πάρτε ati ή nvidia.

gaucho μην κάνεις quote λόγια που ποτέ δεν είπα.

και ξαναλέω αυτό που είπα: "Και κοιτώντας την ουσία του τόπικ η ερώτηση έχει απαντηθεί και είναι πως τα προγραμμάτα που θέλει να τρέξει η SMECTA τρέχουν και σε MAC και σε WIN αλλά δεν συμφέρει η αγορά ενός mac εκτός κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι."

Frruger

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Frruger » 06 Οκτ 2007 16:23

SMECTA έγραψε:Έχει δουλέψει κανείς με iMac όσον αφορά την πλατφόρμα των windows και για προγράμματα archicad, autocad,3d viz, cinema4d?
Η όλη κουβέντα για 3D εφαρμογές γίνεται archicad, autocad,3d viz, cinema4d

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες