iMAC vs PC

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Frruger

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Frruger » 06 Οκτ 2007 16:36

Επίσης πολύ θα ήθελα να δω ένα φρέσκο benchmark δυο ετών ας πούμε, με οποιαδήποτε Matrox .
Έτσι για το για να δούμε τι ψαριά πιάνουν οι κάρτες γραφικών της Matrox απο 3D,2D, οτιδήποτε.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 06 Οκτ 2007 21:54

gaucho έγραψε:
ksarm έγραψε: Όσοι χρησιμοποιείτε mac εδώ και 10-15-20 χρόνια σταματήστε να λέτε πως το χρησιμοποιείτε από τότε. Δεν σας τιμά. Το OS 9 δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση με το OS X. H μετάβαση στο OSX ήταν 10 βήματα πίσω και ένα μπροστά (το μοναδικό μπροστά ήταν το structure του filesystem ). Ακομή και το super-duper GUI πάσχει από πολλές ασυνέχειες ( to inconsistent πως μεταφράζεται?? ) , τουλάχιστον έτσι λένε οι κορυφαίοι σχεδιαστές και ερευνητές gui.

Όσοι λένε για την "ποιότητα" των μήλων απλά ας κοιτάξουν στις επανακλήσεις ολοκλήρων συστημάτων από την apple και θα απογοητευθούν. Για ρίξτε μια ματιά στα φλώρικα ανεμιστηράκια των φορητών, για κοιτάξτε τις μπαταρίες, για δείτε τα UPS που παίρνουν φωτιά, για δείτε τις επανακλήσεις για τα super drives. Το παραμυθάκι πως είναι καλύτερα είχε νόημα όταν έγινε το switch από 68000 σε PowerPC και είχε νόημα μόνο σε επιπέδο CPU. Όλα τα άλλα είναι ίδια προϊόντα (σκληροί δίσκοι, κάρτες, drives, κτλ). Σημασία έχει η προσεκτική επιλογή που γίνεται και από πολλές εταιρίες PC (π.χ. DELL , HP) Πλέον για να αγοράσεις mac πρέπει να το κάνεις είτε για συναισθηματικούς λόγους, είτε επειδή δουλεύεις σε κάποιο mac-only πακέτο. Όλα τα άλλα για ιούς και ασφάλεια τα ακούω βερεσέ. Για ρίξτε μια ματιά στις τρύπες ασφαλείας για mac και θα απογοητευθείτε. Ήταν μεγάλη καραμέλα πως το "mac δεν έχει ιούς" και το "mac είναι ασφαλές" αλλά τώρα όλοι μαζί με το mac κάνουν εγκατάσταση και ένα antivirus και βάζουν και έξτρα firewall....
.
Ποσο χρόνια ασχολήθηκες με ΜΑΚ;
Nai ksarm omws sto parapanw tha mou apantisis? Έχεις κάτσει σε μακ; Σε πληροφορώ ότι δεν έχω ούτε firewall ούτε antivirus στο μακ. :) Να πέσω απο την καρέκλα και εγώ; :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από deninho » 06 Οκτ 2007 22:03

ούτε εγώ έχω firewall ή antivirus στα windows... Εδώ και 1,5+ χρόνο, και δεν είχα ούτε ένα κρασάρισμα, ούτε μια bsod, ούτε τπτ...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 06 Οκτ 2007 22:17

deninho έγραψε:ούτε εγώ έχω firewall ή antivirus στα windows... Εδώ και 1,5+ χρόνο, και δεν είχα ούτε ένα κρασάρισμα, ούτε μια bsod, ούτε τπτ...
Και εγώ στον υπολογιστή εξετάσεων και φορολογικού μηχανισμού δεν εχω firewall antivirus. Είναι μόνο στο τοπικό δίκτυο και δεν μπένει ιντερνετ.

Εσύ αν μπενεις ίντερνετ πρέπει να πας σε πολύ συγκεκριμένα σάιτ και να μήν βάζεις περιτές αφαρμογές στο pc . Δηλαδή πρέπει να προσέχεις πολύ και ήδη είσαι έμπειρος χρήστης

Σίγουρα απο τον χρήστη εξαρτάται άν θα κολήσει ιούς το μηχάνημα. Αλλά στα windows έχεις περισσότερες πιθανότητες. Το ότι δεν σου έβγαλε πρόβλημα το πισι σου νομίζω λές λίγο ψεματάκια.

Απο το stats του σιτε μου. Στα windows σε φορμαρισμένο pc πεντακάθαρο μπήκα στο referer σε ένα απο τα παρακάτω site και μου έκανε δέυτερο χρήστη adminestrator.

Δε νομίζω να μπένεις σε αυτά τα σάιτ με το κεφάλι ήσυχο.

Links Removed

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από deninho » 06 Οκτ 2007 22:21

νόμιζε ότι θες... ειλικρινά, δεν έχω ανάγκη να πείσω κανέναν....

Όσο για τα site που αναφέρεις, δεν μου χρειάζεται να μπω σε τέτοια site, και όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να αφαιρεθούν τα λινκ.. :wink:

PS Τα Vista δεν αφήνουν τπτ να γίνει χωρίς την έγκρισή σου, εκτός κι αν η εφαρμογή που τρέχει είναι digitally signed (προς το παρόν δεν έχω πετύχει κάποια)

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 06 Οκτ 2007 22:27

deninho έγραψε:νόμιζε ότι θες... ειλικρινά, δεν έχω ανάγκη να πείσω κανέναν....

Όσο για τα site που αναφέρεις, δεν μου χρειάζεται να μπω σε τέτοια site, και όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να αφαιρεθούν τα λινκ.. :wink:

PS Τα Vista δεν αφήνουν τπτ να γίνει χωρίς την έγκρισή σου, εκτός κι αν η εφαρμογή που τρέχει είναι digitally signed (προς το παρόν δεν έχω πετύχει κάποια)
Οπως σου είπα απλά μη λές ψεματάκια. Δεν μπορείς να μπείς ήσυχος πουθενά σχεδόν στο ίντερνετ άν δεν έχεις firewall στα windows. Όλοι εδώ έχουν firewall.

Τα vista όκ το είδα. Πρέπει να δοκιμαστούν λίγο. Σε 2-3 χρόνια θα αξίζουν αφού ωριμάσει η γύρω αγορά.

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 07 Οκτ 2007 12:58

Εντάξει, πλέον αυτά που λέμε εδώ έχουν γίνει πλήρως θεωρητικά. Ναι μπορεί να μην έχεις πρόβλημα στο pc και μπορεί να έχεις στο mac, αλλά δεν έχει νόημα να λέμε περιπτώσεις που ξέρουμε πως είναι μεμονωμένες. Χωρίς antivirus σε pc απλά δεν υφίσταται, εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα μπορεί να υπάρχουν, αλλά εδώ κολλάει ιούς μετά από φρέσκο format επειδή πάτησες windows update..

Τώρα για τους ειδικούς λόγους του ksarm, να τονίσω πως είναι προσωπική αντιμετώπιση του ksarm αυτή, και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα στην οποία ζω εγώ... Πάλι computer παίρνεις, είναι πιο ακριβό σε συγκεκριμένες μόνο κατηγορίες και φθηνότερο σε άλλες, αναλόγως πάντα με τι το συγκρίνεις. Το θέμα είναι τι δίνεις και τι παίρνεις. Το να θέλεις σταθερή κατασκευή, έξυπνο σχεδιασμό και standard λογισμικό που κάνει τη δουλειά του για αλλαγή δεν είναι ειδικός λόγος.

Αν το θες μόνο για render και ελάχιστα άλλα τότε λογικό είναι να σε συμφέρει το pc.
Με άλλα λόγια, κατά τη γνώμη μου τώρα πια ειδικό λόγο χρειάζεσαι για να πάρεις pc...
Και σιγά σιγά όλο και περισσότεροι συμφωνούν μ' αυτό και δεν είναι τυχαίο. Είναι ενδιαφέρον να δούμε μέχρι που θα ανέβει το ποσοστό χρηστών apple μετά την ανάκαμψή της.

Άσχετο αλλά, μιας και το computer που συζητάμε απευθύνεται για χρήση με 3D λογισμικό, νομίζω καλά ήταν στο 3D graphics, και μάλλον δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το "Windows Software" στο οποίο μετακινήθηκε..
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
ksarm

iMAC vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 09 Οκτ 2007 13:00

Επειδή σε άλλο τόπικ κάποιος με κατηγόρησε πως δεν απαντώ να διευκρινήσω πως δεν είδα τις απαντήσεις :)

Για το αν το mac είναι ασφαλές και αν έχει τρύπες ασφαλείας θεωρώ τα σχόλια περιττά. Σαν πολύπλοκο λογισμικό έχει τρύπες και μάλιστα πολλές.

Να ενημερώσουμε τους mac-users που βαυκαλίζονται πως δεν χρησιμοποιούν firewall πως το Tiger έχει built-in firewall (περισσότερες πληροφορίες εδω: http://www.apple.com/macosx/features/security/ ). Προφανώς κάποιοι δεν ξέρουν τι χρησιμοποιούν.....

Το ίδιο συμβαίνει και στα windows xp+sp2 (έχουν built-in firewall).

Το αν και πόσο έχω χρησιμοποιήσει mac δεν νομίζω πως έχει σχέση με το θέμα.

Όσον αφορά τους ειδικούς λόγους εννοώ πως εάν πας σε κάποια εταιρία και τους πεις πως θέλω mac λογικά θα σε ρωτήσουν γιατί. Εάν η απάντηση σου είναι "επειδή έχει ωραίο design και τα προγράμματα συνεργάζονται μεταξύ τους καλά" περιμένεις το αφεντικό σου να σου πει "ΟΚ παλικάρι μου, μήπως θες και το ακριβό μοντέλο με τα full-extras?" και θα καταντήσει σαν το ανέκδοτο με το "πλάκα κάνετε? Ναι αλλά εσύ άρχισες πρώτος". Εάν η απάντηση σου είναι κάτι του στυλ "Το πακέτο που μου ζητάτε να χρησιμοποιήσω τρέχει και σε mac αλλά επειδή έχω μεγάλη εμπειρία σε mac θα έχω μεγαλύτερη αποδοτικότητα εκεί και θα μπορώ να συνεργάζομαι καλύτερα με τους γραφίστες της εταιρίας που χρησιμοποιούν mac για δικούς τους λόγους". Ειδικοί λόγοι είναι δηλαδή η εμπειρία (κάποιος μπορεί να ξέρει απ'εξω κι ανακατωτά το Photoshop σε mac αλλά να μην το έχει δουλέψει καθόλου σε win), η συνεργασία με άλλα τμήματα της εταιρίας ή οτιδήποτε άλλο που να μπορεί να δικαιολογήσει την αγορά ενός μηχανήματος διπλάσιου κόστους αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά. Για υπολογιστή σπιτιού ο καθένας παίρνει οτι μηχάνημα θέλει, εδώ ο connor έχει sgi και τρεχει irix, στο μακ θα κολλήσουμε?

(Αν θέλουμε να συνεχίσουμε την συζήτηση προτείνω ένα καινούργιο τόπικ με τίτλο "γνώμες για mac")

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

iMAC vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 09 Οκτ 2007 13:50

Έχει μεγάλη σημασία πόσο καιρό είσαι σε μάκ. Είσαι άσχετος στο μάκ όπως είμαι εγώ άσχετος στο linux

Οι γνώμες για μάκ πρέπει να είναι απο άτομα που το είδαν.
Αυτό δεν μπορεις να το καταλάβεις

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Οκτ 2007 13:55

Για το αν το mac είναι ασφαλές και αν έχει τρύπες ασφαλείας θεωρώ τα σχόλια περιττά. Σαν πολύπλοκο λογισμικό έχει τρύπες και μάλιστα πολλές.
κάποιος με κατηγόρησε πως δεν απαντώ
Είσαι άσχετος στο μάκ
Να φερω μπυριτσα και παφ-φούσκες?

Παιδια.Το μακ και ειναι Unix. το λινουξ ειναι Unix.
Τι λετε και οι δυο. Οσες τρύπες έχει το Linux εχει και το Mac.

τις πολλες πως τις εννοεις?
Περισσότερες απο τα vista?Λιγοτερες apo ta XP?
Οι γνώμες για μάκ πρέπει να είναι απο άτομα που το είδαν.
E,δν νομιζω να υπαρχει καποιος που να μην εχει δει MacOs και macPC σημερα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

iMAC vs PC

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 09 Οκτ 2007 14:48

@ksarm

Ε τώρα μιλάμε για το τι computer θα βάλεις σπίτι. Στο γραφείο δε σου καίγεται καρφί γιατί έτσι κι αλλιώς ένα πρόγραμμα θα έχει να τρέχει συνέχεια.

Το θέμα παραγωγικότητας που λες υφίσταται όταν μιλάς για το πέρασμα από ένα πρόγραμμα σε ένα άλλο παρόμοιο. Απ' όσο ξέρω τα multi-platform προγράμματα όπως αυτά της Adobe δεν έχουν πρακτική διαφορά μεταξύ τους...

Τώρα το firewall αν και δεν είμαι ειδικός στην security, είναι απ' όσο γνωρίζω για να μην εισβάλλει κάποιος ανεπιθύμητος στο δίκτυό σου. Μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται για όλα τα δίκτυα. Το security που λέμε αφορά τους ιούς, τα adwares κτλ, πράγματα που όλοι οι PC users έχουμε ζήσει, πολλές φορές...

Κατά τ' άλλα συμφωνώ πως ο καθένας ότι θέλει βάζει σπίτι του, και γι' αυτό γράφουμε εδώ για να δει όλες τις απόψεις.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
ksarm

iMAC vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 09 Οκτ 2007 15:02

Δεν είπα πως δεν το είδα. Μίλησα υποθετικά με "αν και ποσο". Έχω χρησιμοποιήσει και os9 και osx panther (πέρασαν 3,5 χρόνια από τότε άλλα δεν νομίζω να άλλαξε και τόσο πολύ...)

Eσύ που λες πως είσαι σχετικός μας λες πως δεν χρησιμοποιείς firewall. Μήπως δεν χρησιμοποιείς και το dock?

Οσο για το ποιος έχει τις πιο πολλές τρύπες αυτό αλλάζει μήνα με τον μήνα, ανα μήνες πιο τρύπιο βγαίνει το μακ, πότε τα windows και πότε το linux. Μια ματιά στο secunia.com θα πείσει και τους πιο δυσπιστους. Σημασία έχει πως δεν είναι το ασφαλέστατο περιβάλλον που θέλουν να πουλήσουν διάφοροι.

Connor το mac δεν έχει σχέση με το linux. Τα κενά ασφαλείας του ενός δεν έχουν σχέση με τα κενά του άλλου. Απλά έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά που κάνουν εύκολη την μεταφορά προγραμμάτων από το linux σε mac.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Οκτ 2007 15:08

Connor το mac δεν έχει σχέση με το linux.
επαναλαμβάνω.
Το Mac ειναι Unix.
Το Linux ειναι Unix.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από deninho » 09 Οκτ 2007 23:51

και κατά τη λογική σου:
(1) Mac=UNIX
(2) Linux=UNIX

άρα από τις προτάσεις (1), (2) έχουμε ότι: Mac=Linux

Connor και τα δύο έχουν ως βάση το UNIX. Δεν είναι UNIX... Πρώτα από όλα έχουν διαφορετικά front ends. Τα front ends από μόνα τους μπορούν να έχουν κάποια κενά, και λόγω του ότι το Mac έχει άλλο front end από το λάιναξ, αυτόματα βλέπεις ότι δεν μπορούν να έχουν τα ίδια κενά...

Και επίσης.. ποιος σου είπε ότι το λάιναξ δεν έχει κενά; Ποιο πρόγραμμα μπορεί να μην έχει κενό ασφαλείας; Το "hello world" ίσως...

Για όλα τα προγράμματα βγαίνουν συνεχώς updates για να κλείσουν οι τρύπες. Το θέμα είναι να τις προλαβαίνουν πριν τις βρουν οι "αλλοι"

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

iMAC vs PC

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Οκτ 2007 16:56

Connor και τα δύο έχουν ως βάση το UNIX. Δεν είναι UNIX... Πρώτα από όλα έχουν διαφορετικά front ends
Ναι αυτο εννοω ρε συ!

και τα δίο εχουν στιριχτρει εις το UNIX.
χερομαι που το ξέρει κάποιος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης