Απορίες περί φορολογικού μηχανισμού

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Hik

Δημοσίευση από Hik » 03 Οκτ 2007 15:48

Ένας φορολογικός μηχανισμός τύπου Α χρειάζεται και κάποιο πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης;

Θέλω να πω, για απλά τιμολόγια / δελτία αποστολής κ.τ.λ. ένα custom made πρόγραμμα δεν είναι αρκετό;

Επίσης ξέρετε κανένα πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης, που να αξίζει τα λεφτά του (μην είναι καμιά εφαρμογή DOS :o );

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 03 Οκτ 2007 16:14

Ο φορολογικός μηχανισμός είτε είναι τύπου Α, είτε Β χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιο εμπορικό πρόγραμμα.
Ο φορολογικός μηχανισμός παίζει κατά κάποιο τρόπο τον ρόλο της φορολογικής ταμειακής μηχανής βγάζοντας έναν μοναδικό αριθμό ο οποίος δεν μπορεί να αλλοιωθεί και έτσι γίνεται η επιβεβαίωση των δεδομένων που υπάρχουν στο στοιχείο που εκδίδεται.

Για να χρησιμοποιήσεις κάποιο custom πρόγραμμα πρέπει να είναι αυτό πιστοποιημένο από την εταιρεία που κατασκευάζει τον φορολογικό μηχανισμό.

Χωρίς την πιστοποίηση αυτή το οποιοδήποτε πρόγραμμα είναι παράνομο διότι δεν διασφαλίζεται η σωστή τήρηση των αρχείων υπογραφών.

Όσο για εμπορικό πρόγραμμα θα σου πρότεινα το Κεφάλαιο.

Hik

Δημοσίευση από Hik » 04 Οκτ 2007 14:44

Κατέβασα μερικά demos διαφόρων προγραμμάτων (prosvasis, κεφάλαιο, anaconda)...

Ειλικρινά... ΕΛΕΟΣ! Για μερικά από αυτά πρέπει να ντρέπονται κιόλας που έχουν demos.

Σχεδιασμός GUI, όσα είχαν gui, εποχής 80 και πίσω τουλάχιστον. Ευχρηστία μηδέν. Μόνο το κεφάλαιο ψιλοξεχώρισε, αλλά στους τυφλούς... Ακόμα αυτό που υποτίθεται ότι είναι windows εφαρμογή έχει λογική DOS! Για να καταχωρήσω ένα δοκιμαστικό πελάτη μου πήρε ένα τέταρτο, χάνοντας τρεις φορές όλα τα στοιχεία, επειδή αν πατήσεις άλλο κουμπί πέρα από enter ή το βελάκι "->", τη γ....σες.

Επίσης το ποιό σπαστικό είναι ότι για να εισάγεις δεδομένα μαζικά (από π.χ. db) πρέπει να είσαι πυρηνικός επιστήμονας. Μόνο το κεφάλαιο επίσης έχει εισαγωγή δεδομένων από db, αλλά όχι στην έκδοση start (που είναι και αυτή που με ενδιαφέρει). Εκεί έχει μόνο ascii.

Επειδή έχω ήδη custom made εφαρμογή για τις ανάγκες μου, αυτό σημαίνει ότι για κάθε παραστατικό θα πρέπει να γράφω χειροκίνητα όλα τα στοιχεία στο οποιοδήποτε εμπορικό πρόγραμμα.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 04 Οκτ 2007 15:21

26. Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη ότι ένας φορολογικός μηχανισμός δουλεύει σωστά με ένα πρόγραμμα λογιστικής;
Ο φορέας της έγκρισης καταλληλότητας του φορολογικού μηχανισμού δηλώνει στην αρμόδια επιτροπή τα ονόματα και τον αριθμό έκδοσης των εφαρμογών που συνεργάζονται με τον συγκεκριμένο φορολογικό μηχανισμό, άρα αναλαμβάνει ευθύνη για τη σωστή συνεργασία του λογισμικού με τον μηχανισμό του.

Από ότι καταλαβαίνεις φίλε μου Hik τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα σε περίπτωση που χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα δικής σου κατασκευής.

Όσο αφορά τα εμπορικά προγράμματα, αυτή τη στιγμή το Κεφάλαιο είναι το καλύτερο για μια απλή επιχείριση που δεν θέλει ERP.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 04 Οκτ 2007 15:43

Νομίζω ότι και ο τεχνικός που θα εγκαταστήσει τον φορολογικό μηχανισμό πρέπει να είναι 'πιστοποιημένος'

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 04 Οκτ 2007 15:49

Οπωσδήποτε διότι:

α) θα σου υπογράψει στο βιβλίο τεχνικής υποστήριξης
β) Θα σφραγίσει τα δοκιμαστικά εκτυπωμένα στοιχεία του Φορολογικού μηχανισμού ώστε να μην έχεις πρόβλημα με την εφορία
γ) Ε!!!! έχει και την εμπειρία του μηχανήματος.....

δεν χρειάζεται να αναφέρω και άλλα....

Hik

Δημοσίευση από Hik » 04 Οκτ 2007 19:48

alexsoft έγραψε: Από ότι καταλαβαίνεις φίλε μου Hik τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα σε περίπτωση που χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα δικής σου κατασκευής.

Όσο αφορά τα εμπορικά προγράμματα, αυτή τη στιγμή το Κεφάλαιο είναι το καλύτερο για μια απλή επιχείριση που δεν θέλει ERP.
Ναι δυστυχώς το έχω καταλάβει... και έχω καταλήξει στο Κεφάλαιο που μου πρότεινες και εσύ. Απλώς λέω και λίγο το παράπονο μου. Thanx πάντως :)

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 08 Οκτ 2007 19:57

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Anima :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Hik

Δημοσίευση από Hik » 12 Οκτ 2007 16:28

Τελικά κατέληξα στο softone 120 με κάποια modules επιπλέον.

Σαν εφαρμογή είναι αρκετά καλή, πλήρως παραμετροποιήσιμο και έχει αρκετές δυνατότητες.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 12 Οκτ 2007 16:59

Hik εάν θέλεις μπορείς να μας πεις πάνω κάτω το κόστος και με ποιον φορολογικό μηχανισμό θα το συνδυάσεις;

Hik

Δημοσίευση από Hik » 12 Οκτ 2007 23:52

To softone 120 διατίθεται με συνδρομή ανά έτος, που περιλαμβάνει όλες τις μελλοντικές αναβαθμίσεις, χωρίς κάποιο αρχικό κόστος αγοράς του software.

Το βασικό κόστος του είναι 260€ / έτος, συν 120€ το module χρώμα-μέγεθος που ήθελα εγώ. Για τις υπόλοιπες τιμές των modules μπορεί κάποιος να πάει στη σελίδα τους στο http://www.softone.gr/?lnkId=5810 να βάλει το πανδύσκολο συνδυασμό username/password (hint s......e) και να κατέβασει το τιμοκατάλογο :P Αυτό που μου άρεσε σε αυτό, είναι ότι οποιαδήποτε στιγμή πληρώνοντας τη διαφορά προσθέτεις/αφαιρείς ότι module χρειάζεσαι.

Απο εκεί και πέρα διάλεξα, εν γνώση μου, τον ακριβότερο φορολογικό μηχανισμό της αγοράς τον casio fp 500 o οποίος πάει στα 460-480€ περίπου. Και μετά είναι διάφορα έξοδα εγκατάστασης/εκπαίδευσης κ.τ.λ. που εξαρτώνται από την εταιρία που θα το εγκαταστήσει περίπου 50-60€ / ώρα.

Ps. όλες οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.

kroustpan

Δημοσίευση από kroustpan » 14 Νοέμ 2007 11:01

Επίσης ξέρετε κανένα πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης, που να αξίζει τα λεφτά του (μην είναι καμιά εφαρμογή DOS :o );

www.epinoisis.gr τέλειο πρόγραμμα

dpa

Δημοσίευση από dpa » 24 Οκτ 2010 19:14

Κορυφαίο πρόγραμμα erp-crm.

Fortune λέγετε της εταιρίας suntech

δείτε εδώ http://www.suntech.gr/FortuneERP-Synallassomenoi.html

txc

Δημοσίευση από txc » 19 Απρ 2013 16:52

ας ξεθάψω λίγο το θέμα,
έχω μια εφαρμογή που ο πελάτης περνάει έσοδα έξοδα σε βάση.

θέλουμε να ενσωματώσουμεκαι τις περιπτώσεις των τιμολογίων, αυτά αναγκαστηκά πρέπει να περάσουν μέσα από φορολογικό μηχανισμό ή μπορούν να εκτυπωθούν σε απλό χαρτί Α4 και με σφραγίδα της επιχείρησης να θεωρούνται νόμιμα?
το ρωτάω για την εφορία, αν δέχεται δηλαδή αυτή τη διαδικασία

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Απρ 2013 09:09

Αν είναι παροχής υπηρεσιών δεν χρειάζεται φορολογικό μηχανισμό απλά τα τυπώνεις με έναν αύξων αριθμό όπως νομίζεις. Αν είναι για εμπόριο τότε θα χρειαστεί φορολογικό μηχανισμό και το αντίστοιχο εμπορικό πρόγραμμα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες