Πείραμα που «επιβεβαιώνει» μια ανατρεπτική θεωρία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2007 15:59

Eνα πρόσφατο πείραμα έρχεται να επιβεβαιώσει ως ένα βαθμό, ότι υπάρχει πιθανότητα η ταχύτητα του φωτός
που όπως ξέρατε είναι σταθερή και είναι βασικό στοιχείο στη θεωρία της σχετικότητας του Einstein, να είναι μεν σταθερά,
αλλά αυτή η σταθερά να εξαρτάται από το χρώμα από τη συχνότητα όπως λένε επιστημονικά.

Αν αυτό είναι αλήθεια μας αλλάζει πάρα πολλά πράγματα συμπεριλαμβανομένης και της ειδικής θεωρίας της σχετικότητας.

ολοκληρον το κειμενο εδω:

http://tech.flash.gr//news/greece/2007/10/3/12029id/

τι λενε οι επιστιμονες του forum μας?

Εγω δεν έχω σε αυτο καμια δικια μου θεωρια.Ακομα.

Αλκι μου, εδω σε θελω!
:wink:

Αυτο ομολογω ότι δν το έπιασα:
με ένα τηλεσκόπιο το οποίο βρίσκεται στα Κανάρια νησιά παρατηρήσαμε από κάποιο κέντρο ότι φωτόνια τα οποία ξεκινήσανε την ίδια χρονική στιγμή και ταξιδεύουνε - προσέχετε τώρα κάτι τέτοιο είναι απίστευτο- γύρω στο μισό δισεκατομμύριο χρόνια, Δηλαδή όταν αυτά ξεκίνησαν να ταξιδεύουνε το ανθρώπινο είδος δεν υπήρχε καν
:-? :think: :think:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Οκτ 2007 16:06

η αλήθεια είναι ότι τα ελληνικά στην συγκεκριμένη σελίδα συγκρίνονται με τα ελληνικά γνωστού μέλους του fs. Το θέμα χρειάζεται περισσότερο διάβασμα... Δεν με πολυέπεισαν όσα διάβασα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2007 16:08

σε πιον αναφέρεσαι? :-?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 03 Οκτ 2007 16:53

ειναι γνωστο οτι η θεωρια της σχετικοτητας ειναι υπο αμφισβητηση εδω και μερικα για να μην πω πολλα χρονια

το θεμα δεν ειναι τοσο ευκολο αλλα θελει πολυ ψαξιμο απο ανθρωπους που δεν εχουν τι να κανουν !

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2007 17:11

Μαλιστα.εγω πιστευω ότι
αυτο με το χρόμα καπως πρέπει να ισχιει. γιατι και τα μπλε ρει έχουν μπλε χρόμα το οποιο μπορει να αποθικευει σε μικροτερα track (αν θιμαμαι καλα νομιζω ετσι λεγονται) και ετσι αυξανει την χοριτικότιτα.
Ενω το DVD ειναι κοκινοπω...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Οκτ 2007 18:05

Η ταχύτητα του φωτός δεν είναι απλά μια πρόταση που σημαίνει "πολύ γρήγορα" ή "πολύ μακρυά" όπως συνηθίζουμε να το λέμε λαϊκιστί. Είναι μία μονάδα μετρήσεως της αστρονομίας την οποία μπορούμε να την μετραφράσουμε με άλλες μονάδες μετρήσεως όπως τα parsecs ή τα χιλιόμετρα. Ένα έτος φωτός είναι ίσο με 0.3066 parsecs ή αλλιώς 9,460,730,472,580.8 χιλιόμετρα.

Το parsec που σημαίνει "parallax of one second of arc" υπολογίζεται με βάση την τριγωνομετρία. Στην τριγωνομετρία όμως διαφέρουν οι αποστάσεις του αντικειμένου που μετριέται -στην προκειμένη περίπτωση των πλανητών/αστεριών- όπως π.χ σε ένα στρογγυλό πλανήτη που έχει ποιο μεγάλη απόσταση η εξωτερική πλευρά του από το κέντρο του. Δηλ για να το πω ποιο απλά, είναι σαν να άπλωσα το χέρι μου να πιάσω ένα μήλο το οποίο χέρι είναι πιο μακρυά από το υπόλοιπο σώμα μου. Τα δάχτυλα μου δε, είναι ακόμα ποιο κοντά στο μήλο από ότι το υπόλοιπο χέρι μου (π.χ από τον αγκώνα). Από την στιγμή που δεν έχουμε ακριβή δεδομένα απόστασης του πλανήτη (ο οποίος μάλιστα μπορεί να μετακινείται κιόλας) δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε ακριβώς φτάνει το φως στο τάδε συγκεκριμένο σημείο που το έχουμε βάλει ως σημάδι (για να μην πω ότι και αυτό το σημείο έχει μια υπόσταση διαμέτρου). Το ότι η ταχύτητα του φωτός είναι σταθερή μονάδα δεν σημαίνει ότι είναι και οι αποστάσεις.

Αν η θεωρία του άρθρου είναι σωστή (κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε μιας και η επιστήμη πάντα αλλάζει) τότε θα μπορούσαμε να κάνουμε το πείραμα μόνο με τον δικό μας πλανήτη λόγο του φαινομένου της πλανητικής σκίασης. (Το φαινόμενο της πλανητικής σκίασης είναι άλλο δυσάρεστο σύμπτωμα του φαινομένου του θερμοκηπίου. Είναι το νέφος που συγκεντρώνεται πάνω στην ατμόσφαιρα και δεν αφήνει τι ακτίνες του ηλίου να περάσουν με αποτέλεσμα ο πλανήτης μας να έχει μείωση φωτός κατά 22%. Είμαστε ότι πρέπει για πειράματα!!)
προσέχετε τώρα κάτι τέτοιο είναι απίστευτο- γύρω στο μισό δισεκατομμύριο χρόνια, Δηλαδή όταν αυτά ξεκίνησαν να ταξιδεύουνε το ανθρώπινο είδος δεν υπήρχε καν
Τι απίστευτο είναι αυτό; Αυτό είναι λογικό και γνωστότατο. Να υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος που το έγραψε αυτό, δε το ήξερε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 03 Οκτ 2007 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Οκτ 2007 18:08

Ο Νανόπουλος νομίζω πρωτοδημοσίευσε στην φυσική κοινότητα ότι η ταχύτητα του φωτός εξαρτάται και από τη συχνότητά του.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 03 Οκτ 2007 19:12

..παρακάτω επι το δημοσιογραφικό καθήκον, παραθέτω 3-4 σχετικά με το θέμα άρθρα στον ηλεκ. τύπο :

'We have broken speed of light' (telegraph.co.uk)

'Photons flout the light speed limit' (newscientist.com)

'Duo Claims Light Speed Broken' (photonics.com)

# αναφορά επί των ερευνών στην Wikipedia υπό το όνομα ενός εκ των δύο πρωταγωνιστών επιστημόνων κ. Günter Nimtz .

* ..βέβαια να μην ξεχνάμε πως αι θεωρίαι του 'Αινσταιν, ισχύουν δε πάραυτα και είναι εκεί που ήσαν κραταιά, δια να έχομε δε, μίαν κάποιαν εναλλαγήν εν τη σχέσην ταύτην, μάλλον θα χρειαστεί αρκετός ακόμα χρόνος, πάραυτα :roll: :oops:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Οκτ 2007 23:40

fiskilis έγραψε:το θεμα δεν ειναι τοσο ευκολο αλλα θελει πολυ ψαξιμο απο ανθρωπους που δεν εχουν τι να κανουν !
Μεγάλο αριθμός εφευρέσεων πρέπει να είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας να περάσει η ώρα όταν δεν έχεις τίποτα να κάνεις. Π.χ. κάποιος βαριεστημένος πρόγονός μας μπορεί να ανακάλυψε τον τροχό ενώ έπαιζε με μια φέτα ανανά! :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 04 Οκτ 2007 11:51

Στην πατρίδα μου λένε:
"Όπου βρώμος και σοφός", όπου: βρώβος=τεμπέλης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 21 Οκτ 2007 00:53

εδώ ειναι και η συνεντευξη του κυριου Νανοπουλου στην Καθημερινη που εξηγει το πειραμα που εκανε ......εδω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες