e-shop

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από selemeles » 06 Οκτ 2007 14:38

Θέλω να ασχοληθώ και λίγο με e-shop. Έχω μπει στο ερώτημα καταρχήν να κάνω ένα δικό μου ώστε να το παραμετροποιώ όπως το θέλω και εγώ ή να χρησιμοποιήσω ένα έτοιμο ώστε να μην χάσω χρόνο?

Από την εμπειρία σας, τι προτείνετε? ΑΠό θέμα ασφάλειας τα έτοιμα χάνουν ή υπερτερούν;

Ακούω και άλλα σημεία που μπορεί να ξεχασα ;) (λόγω βιασύνης ;Ρ)
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Οκτ 2007 22:17

Σχετικά με το osCommerce και τα παράγωγά του (που κατά τη γνώμη μου είναι το επικρατέστερο open source eshop)
Θετικά
- Η ασφάλεια του osCommerce αν κάνεις και πολύ λίγες αλλαγές που συστίνονται είναι πολύ καλή
- Έχει αφάνταστα μεγάλο community που το υποστηρίζει αφιλοκερδός και μη
- Modules για όλες τις διαθέσεις (μέχρι και για credit card gateway ελληνικών τραπεζών)
- Φυσικα εξοικονόμιση κόστους ανάπτυξης (σχετικό είναι βέβαια)

Αρνητικά
- Μέτρια γραμμένος κώδικας (κατά την άποψή μου) που σημαίνει οτι αν θες να κάνεις μια αλλαγή κάπου θα πρέπει να ξοδέψεις λίγο χρόνο στη κατανόηση του κώδικα. Ειδικά αν θες να κάνεις κάτι πολύ custom μπορεί να ταλαιπωρηθείς πολύ
- Τα πολλά modules που κυκλοφορούν δεν είναι απαραίτητα και συνεργάσιμα μεταξύ τους, είναι πολύ συνηθισμένο διάφορα modules να έχουν conflict μεταξύ τους και να χρειάζεται επέμβαση
- Σαν προϊόν το γεγονός ότι είναι κάτι δωρεάν (ή έστω βασίζεται σε κάτι δωρεάν) μειώνει λίγο την αξία της υπηρεσίας που μπορείς να παρέχεις (την οποία μείωση φυσικά στο τέλος μπορεί να μπορείς να καλύψεις παρέχοντας κάποιες περισσότερες δυνατότητες)

Προσωπική μου άποψη είναι αρχικά εμπειρία με open source eshop, παραμετροποίηση (όχι μόνο δεδομένα, δημιουργία νέων λειτουργιών κτλ) και μετά δημιουργία δικού σου προϊοντος γιατί στη τελική αργά η γρήγορα θα καταλήξεις με ένα open source eshop το οποίο θα το έχεις κάνει τόσο custom που δεν θα έχει σχέση με το αρχικό και δεν θα μπορείς να εκμεταλευτείς αρκετά ούτε το community ούτε τα modules που κυκλοφορούν γιατί να μην έχεις κάποιο δικό σου προϊόν? Φυσικά αυτό προϋποθέτει ότι θα έχεις και τα ανάλογα resources να υποστηρίξουν ένα προϊόν τόσο από θέμα ανάπτυξης όσο και ποιότητας και συντήρησης/υποστήριξης

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από selemeles » 06 Οκτ 2007 23:45

euxaristw :)

k gw kapws etsi to blepw ;) prwta se kati etoimo kai meta custom :D

erwtisi no 2: an iparxei kapoio etoimo site dinamiko, me kataxwriseis k ka8e proion exei monadiko ID mporoume na enswmatosoume to oscomerse i pio eukolo einai na kanoume kati custom kai preprei an ginei se auti tin periptwsi?
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από alexandr0s » 07 Οκτ 2007 04:27

Εννοείς ότι έχεις ήδη ένα portal το οποίο έχει καταχωρημένα είδη και θέλεις να τα κάνεις import ή ότι θες να παραμείνει το portal όπως είναι και να ενσωματώσεις με κάποιο τρόπο το oscommerce? Να υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσεις το osCommerce σαν ένα Object δεν γνωρίζω, σίγουρα όμως μπορείς να κάνεις import τα δεδομένα σου από βάση άλλης μορφής και να προσαρμόσεις την εμφάνισή του

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από selemeles » 07 Οκτ 2007 11:11

Άρα ουσιαστικά πρέπει να στηριχθείς πανω στο oscom και οχι το αναποδο ε? :(
Αν κατάλαβα κάνεις import τα προιοντα σου στο oscom απο ένα πορταλ, αν θες να προσθέσεις κάποιο άλλο προιον το ξανακανεις ιμπορτ απο το πορταλ ή έχει συνεχόμενο update?
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από alexandr0s » 07 Οκτ 2007 14:57

Φυσικά όπως καταλαβαίνεις δεν ξέρω για τι portal μιλάς και αν έχει φτιαχτεί κάτι τέτοιο, μπορείς όμως να φτιάξεις μόνος σου κάτι τετοιο (φτιάχνεις ένα php script το οποίο να διαβάζει από τη μια βάση, να τα βάζει στη βάση του oscommerce, το βάζεις σε ένα cron job να εκτελείται πχ κάθε 1 ωρα και είσαι οκ)

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από selemeles » 15 Οκτ 2007 10:58

Οι περισσότεροι από εσάς τι χρησιμοποιείτε;;;
έπιπλα κουζίνας

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop

Δημοσίευση από eBoxNet » 15 Οκτ 2007 12:54

ego prosopika xrisimopoio oscommerce + sts + dynamic meta tags + seo urls + custom scripts gia antikatastash fotografion pou den uparxoun + custom eurobank module + custom xml google sitemap + custom multi language template (gia na alazei olo to template mazi me th glossa) + custom lightbox add on. (de thimame na vazo kati alo pano)

einai kalos ki aksiopistos sindiasmos,toulaxiston gia mena doulevoun ola roloi.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης