Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Search Assist το νέο feature της μηχ. αναζήτησης της Yahoo!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση

Search assistance και auto complementation χαρακτηριστικά, πιστεύετε πως βοηθούν τον χρήστη να βρεί αυτό που ψάχνει ή το αντίθετο ;

Το δημοψήφισμα λήγει την 06 Νοέμ 2007 22:22

Βοηθούν τον χρήστη
4
67%
Δεν βοηθούν τον χρήστη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αναβαθμίζουν την user experience
1
17%
Yποβαθμίζουν την user experience
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν αλλάζει κάτι..
1
17%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 6

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Οκτ 2007 23:12

Εδώ και μερικές μέρες, η μηχανή αναζήτησης της Yahoo, πρόσθεσε στις τάξεις της ακόμα ένα νέο, built-in χαρακτηριστικό (feature), που υπόσχεται να κάνει κάνει πιο γρήγορη, εύκολη και αποδοτικότερη την προσπάθεια (και εύρεση) αναζήτησης πληροφοριών .

Το όνομα αυτού, " Yahoo Search Assist ", το οποίο και δεν κάνει τίποτε άλλο από το να προτείνει, σχετικές έννοιες, με βάση το αναζητούμενο θέμα, δηλαδή, με βάση τις λέξεις (keywords) που γράφουμε στο πλαίσιο αναζήτησης της μηχανής . Αν για παράδειγμα ξεκινήσουμε μια αναζήτηση, γράφοντας απλά τις λέξεις " php scripts " το search assist θα εμφανίσει κάτω από το πλαίσιο αναζήτησης έναν κατάλογο-λίστα με αναζητήσεις που πιθανόν να είχαμε κατα νού να εκτελέσουμε μετά ή πρίν από τη συγκεκριμένη (δηλ. πρίν ακόμα πατήσουμε το search button) και έτσι μας δίνει π.χ : free php scripts, free php login scripts, download php scripts, simple php scripts, mysql php scripts κ.α

Αυτός ο τρόπος αναζήτησης αν και αρχικά μπορεί να μοιάζει περιττός, τελικά ίσως δεν είναι και αυτό γιατί αν το σύστημα που προσφέρει ένα τέτοιο χαρακτηριστικό, έχει την δυνατότητα να επιλέγει μέσα από πολλούς πιθανούς συνδυασμούς εκδοχών που να ταιριάζουν με τα στοιχεία της εκάστοτε αναζήτησης ή εάν γενικά έχει μια μεγάλη βάση άντλησης τέτοιων πιθανών αποτελεσμάτων θα μπορεί να δίνει στον χρήστη που αναζητεί πληροφορίες κάθε φορά, έναν όχι μόνο μεγάλο αλλά και ποιοτικά εξειδικευμένο πιθανό κατάλογο σχετικών εκδοχών αναζήτησης, που όπως καταλαβαίνετε θα μειώνουν τον χρόνο αναζήτησης και εύρεσης μιας πληροφορίας που να ικανοποιεί τον χρήστη . Οπότε, είναι αυτονόητο, οτι, εταιρίες όπως η Yahoo, Google κτλ μπορούν να προσφέρουν ενα τέτοιο χαρακτηριστικό και μάλιστα με επιτυχία αν το θελήσουν .

Βέβαια αν κάποιος δεν επιθυμεί ή ενοχλείται από το νέο feature μπορεί εύκολα να το "απενεργοποιήσει" με ένα και μόνο click επιλέγοντας Search assist : Off .

Σχεδιαστικά, μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως μια επιτυχή ενσωμάτωση στο υπάρχον web site ενώ σαφέστατη είναι και η γενικότερη επιρροή του web 2.0 .

Στα μειονεκτήματα.. η μη υποστήριξη και άλλων πλην της αγγλικής γλωσσών (Ελληνικά), κάτι που θα ήταν εξαιρετικό πλεονέκτημα για οποιαδήποτε εταιρία το υλοποιούσε επι τούτου και η οποία θα ήθελε να συναγωνιστεί την κραταιά πρώτη Google .

Εκτός από το "Search Assist", η Yahoo εμπλούτισε τα αποτελέσματα της μηχανής της με εικόνα, ήχο και video - αποτελέσματα, μαζί με εκείνα του κειμένου, ακολουθώντας έτσι το γενικότερο trend στις μηχανές αναζήτησης, αυτό της multimedia-πολυδιάστατης παροχής αποτελεσμάτων . Ακόμα, σχεδιάζονται περαιτέρω τρόποι εμπλουτισμού των αποτελεσμάτων, με την προσθήκη πληροφοριών από websites αδελφά ως προς την Yahoo όπως τα Yahoo Answers, Flickr, Del.icio.us κ.α

* Σχετικά με το θέμα άρθρα στον ηλεκτρονικό τύπο : blog.searchenginewatch.com | reuters.com | e-consultancy.com | blogs.pcword.com
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Οκτ 2007 00:26

Γενικά καλή κίνηση είναι, τα θετικά είναι περισσότερα από τα αρνητικά...

Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει από την αναζήτηση του firefox, οπότε δεν κάνω τον κόπο καν να επισκεφτώ το index κάποιας μηχανής αναζήτησης -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Και φυσικά εκεί υποστηρίζονται και τα ελληνικά! ;-)

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 07 Οκτ 2007 12:35

Πολύ καλή κίνηση! :D
Μένει να ακολουθήσει την κίνηση και η Google!!
Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει από την αναζήτηση του firefox
Nαι αλλά εκεί αν γράψεις php scripts δεν θα σου βγάλει free php scripts αλλά php scripts download, php scripts tutorial κτλ. :-?

Δηλαδή ότι είναι μετά στην αλφαβήτα! (δεν ξέρω πως να το πω ακριβώς!)

Άβαταρ μέλους
Lemark

Δημοσίευση από Lemark » 07 Οκτ 2007 12:45

Παρά την κίνηση της Yahoo πιστεύω ότι τα πρωτεία στις μηχανές αναζήτησης θα έχει
η Google Search Machine. Αυτό το χαρακτηριστικό που πρόσθεσε η Yahoo δεν είναι
σε καμία περίπτωση ένα χαρακτηριστικό πουθα μπορέσει να κοντράρει την Google!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lemark την 12 Οκτ 2007 16:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Οκτ 2007 19:37

siderisng έγραψε:Πολύ καλή κίνηση! :D
Μένει να ακολουθήσει την κίνηση και η Google!!
Εγώ προσωπικά το έχω συνηθίσει από την αναζήτηση του firefox
Nαι αλλά εκεί αν γράψεις php scripts δεν θα σου βγάλει free php scripts αλλά php scripts download, php scripts tutorial κτλ. :-?

Δηλαδή ότι είναι μετά στην αλφαβήτα! (δεν ξέρω πως να το πω ακριβώς!)
Σωστό κι αυτό! ;)

Βέβαια υποστηρίζει ελληνικά! :D

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 10 Οκτ 2007 13:19

Ίσως η yahoo να έχει τον χειρότερο αλγόριθμο αναζήτησης - ταξινόμησης.

Παράδειγμα:

Στην Google βάζοντας τις λέξεις naxos resort:

http://www.google.com/search?hl=en&q=na ... gle+Search

Ενώ στη Yahoo βάζοντας τις λέξεις naxos resort:
http://search.yahoo.com/search?p=naxos+ ... s&ei=UTF-8

Όπου η πρώτη σελίδα είναι αυτή που ετοιμάζω και είναι παντελώς άδεια!
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν SEO εργαλεία | Δωρεάν Disavow File

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης