Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Οι δισκογραφικές εταιρίες ζητούν $220,000 για 24 τραγούδια !

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Πως κρίνετε εσείς, την απόφαση αυτή ;

Το δημοψήφισμα λήγει την 06 Νοέμ 2007 13:31

Δίκαια
3
8%
'Αδικη
22
61%
Πολλά τα λεφτά..
11
31%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 36

vasilis_sek

Δημοσίευση από vasilis_sek » 09 Οκτ 2007 13:36

fiskilis έγραψε: καλημερα
τι δουλεια κανεις ?
και πιος ο λογος της αρνησης σου στην πνευματικη ιδιοκτησια και την προστασια της ?
για κανε το μας πιο λιανα
Καλημερα δεν εργαζομαι αυτην την στιγμη υπηρξα για καποια καλοκαιρια υπευθηνος snack bar η αντιδραση μου ειναι απολυτη για την ΑΕΠΙ και Απολλων ΑΝΩΝΥΜΕΣ εταιριες πνευματικων δικαιωματων.. Με βαση αυτο που εγινε στην αμερικη ισως να ηταν παραλογο το ποσο μονο.. Στην ελλαδα αυτο το προστιμο δεν θα πηγαινε ουτε στον καλιτεχνη ουτε στον παραγωγο παρα μονο σε μια εταιρια..Ηδη καποιοι νεοι καλιτεχνες αρχισαν να ειναι εκτος πανυγηριου πνευματικων δικαιωματων..

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 09 Οκτ 2007 14:10

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι τα πνευματικά δικαιώματα. Το πρόβλημα είναι οι εταιρίες - εισπράκτορες αυτών.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Οκτ 2007 16:12

Το πρόβλημα είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, ότι οι δισκογραφικές εταιρίες δεν μπορούν να καταλάβουν το συμφέρον τους...

Αν θέλουν να πατάξουν την πειρατία ας κάνουν τα προϊόντα τους ανταγωνιστικότερα απέναντι στο τζάμπα...

Ας ρήξουν τις τιμές και ας ανεβάσουν την ποιότητα του προσφερόμενου συνοδευτικού υλικού.

Εγώ θεωρώ ότι με πιάνουν λαλάκα όταν αγοράζω ένα μουσικό CD το οποίο δεν έχει μέσα ένα αξιόλογο βιβλιαράκι και μου το χρεώνουν 20 ευρώ. Γνωρίζω ότι το κόστος κατασκευής του είναι γύρω στο 1, και πολύ λέω...

Ας κοιτάξουν τα χάλια τους και ας αφήσουν την πειρατεία... Μόνο έτσι θα μειωθεί το φαινόμενο...

Η πειρατία σκοτώνει τις δισκογραφικές...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 09 Οκτ 2007 19:17

Το cd 1 ευρώ έχει.

Το περιεχόμενο geostuff πόσο έχει;

Οι δισκογραφικές ξέρουν πολυ καλά ποιό είναι το συμφέρον τους

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 09 Οκτ 2007 19:23

Έχει δίκιο ο geostuff.
Στα cd, δεν υπάρχει πλέον added value.
Μόνο σε metal releases, παίρνεις κάτι παραπάνω (συνήθως) απο ένα απλό δισκάκι.
Για αυτό και αυτή η αγορά έχει δεχτεί το μικρότερο πλήγμα :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ATIAFEDERATION
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ATIAFEDERATION » 09 Οκτ 2007 22:34

Πηγαίνεις στο σπίτι κάποιου και σου λέει έχω 500GB μουσικής και αλλα τόσα με ταινίες.
Έχει δει κάποιος κάτι αντίστοιχο με τα βιβλία?
Να πάει δηλαδή στο σπίτι κάποιου και να δει μια βιβλιοθήκη με φωτοτυπημένα βιβλία?
Όχι.
Στην μεγάλη εξάπλωση της πειρατείας έχει παίξει μεγάλο ρόλο και το forma στην μουσική.
Την εποχή του βινυλίου δεν υπήρχε τόσο μεγάλη πειρατεία. Το cd και γενικότερα η mp3 μορφή πιστεύω βοήθησε στην πτώση των πωλήσεων των εταιριών.
Και όταν λέω εταρίες δεν εννοώ μόνο της μεγάλες. Ας μην βλέπουμε τον στενό ελληνικό χώρο.
Στο εξωτερικό υπάρχουν πάρα πολλές μικρές και αξιόλογες εταιρίες οι οποίες χάνουν απο την πειρατεία και το file sharing.

:D :D :D

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Οκτ 2007 23:34

όταν αγοράζεις προς 18ε το cd, και δεν έχει βιβλιαράκι, και από τα 15 κομμάτια που έχει μέσα αξίζουν τα 3, γτ να πας να το πλερώσεις; Ας ανεβάσουν την ποιότητα του προϊόντος/υπηρεσίας..

Άλλωστε υπάρχουν και κάποιοι που βγάζουν σιντί, κι όμως δηλώνουν ότι η πειρατία κάνει κακό στις δισκογραφικές, κι όχι στους μουσικούς.. άρα κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί από εσένα gaucho... :wink:

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 10 Οκτ 2007 01:00

Η ποιότητα είναι κάτι σχετικό... πιστεύω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκδώσει κάτι, όσο και αν δεν είναι αρεστό σε όλους.
Όμως είναι τραγικό το ότι ο καλλιτέχνης βγάζει συνήθως μόλις το 10% πάνω - κάτω από ένα CD, και πέρα από κάποια mainstream ονόματα, οι υπόλοιποι έχουν ελάχιστη προβολή. Αυτό λοιπόν δεν είναι καθαρή κλοπή;
Δηλαδή όταν αγοράσεις ένα CD 20 ευρώ, τα 2 ευρώ θα πάνε στον καλλιτέχνη και τα άλλα 18 στην εταιρεία.
Εντάξει, πες ότι πλήρωσε studio, πλήρωσε διανομή κ.λ.π... αλλα 18 ευρώ;
Και από την άλλη έχει κάποιους καλλιτέχνες οι οποίοι προσπαθούν μόνοι τους. Ο Τσακνής πριν μερικά χρόνια έβγαλε ένα CD χωρίς δισκογραφική, το έδωσε απλά για διανομή σε κάποια εταιρεία για διανομή και το πουλούσε 11 ή 12 ευρώ.
Είπε μάλιστα ότι αν έκανε καλύτερη συμφωνία με την εταιρεία που έκανε τη διανομή, θα έπεφτε και άλλο το κόστος.

Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να κατεβάσω το album σε mp3, και να κρατήσω τα λεφτά μου για να δω τον καλλιτέχνη σε κάποιο live. Αγοράζω ελάχιστα cd, αλλά πάω όσο συχνότερα μπορώ σε συναυλίες.

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 10 Οκτ 2007 14:04

Η απόφαση είναι αστεία, μόνο στην Αμερική θα μπορούσε να είχε καταδικαστεί κάποιος να πληρώσει ένα τόσο υπέρογκο ποσό, για ένα τόσο αστείο αδίκημα από το οποίο ΔΕΝ ΑΠΟΚΟΜΙΖΕΙ ΟΦΕΛΟΣ. Και αυτή ακριβώς είναι η διαφορά στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Είναι φυσικά διαφορετικό να εκμεταλλεύεσαι πνευματική ιδιοκτησία άλλων και διαφορετικό να την παραβιάζεις χωρίς να το γνωρίζεις, ή έστω και εάν το γνωρίζεις αλλά δεν επωφελείσαι από αυτό.

Κατά δεύτερον νομίζω οι δισκογραφικές δεν είδαν πτώση πωλήσεων, αλλά διαφυγόντα κέρδη. Δεν πιστεύω ότι σήμερα πουλάνε λιγότερο απ' ότι πριν από 10 ή 20 χρόνια. Και πριν πολλά χρόνια για ένα κατοστάρικο το δισκοπωλείο σου αντέγραφε το δίσκο σε κασέτα, αλλά δεν την είχαν ψωνίσει τόσο.

Όσον αφορά τα GB της μουσικής με τα mp3, δεκτόν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εάν δεν υπήρχαν τα mp3 θα είχε αγοράσει ο οποιοσδήποτε 10.000 cd. Εγώ πιστεύω ότι για τη μουσική πρέπει να πληρώνουν οι επαγγελματίες (όπως γίνεται) και εάν θέλουν να ανοιχτούν σε ιδιώτες πρέπει το cd (όπως πολύ σωστά είπε κάποιος) να έχει added value. Αλλιώς περιμένεις με το κασετόφωνο στο ράδιο, γράφεις το κομμάτι που θες και είσαι και νόμιμος.

Κι αν θέλουν να κυνηγήσουν κάποιον, να κυνηγήσουν αυτούς που πουλάνε παράνομα αντίγραφα, όχι αυτούς που τα ανταλλάσουν με φίλους τους. Ναι και οι δύο παράνομοι είναι αλλά όχι στον ίδιο βαθμό.

Αυτό που ενοχλεί τις δισκογραφικές είναι η ευκολία διακίνησης των mp3, η μορφή δηλαδή και όχι η πράξη της πειρατείας.
The Flame Still Burns

gkantzel

Δημοσίευση από gkantzel » 10 Οκτ 2007 14:41

Εμένα όλα αυτά μου ακούγονται δικαιολογίες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η Χ εταιρία εαν εγώ είμαι παράνομος. Λέμε αυτούς άδικoυς ενώ εμείς ήμαστε πολύ χειρότεροι.

Άβαταρ μέλους
ATIAFEDERATION
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ATIAFEDERATION » 10 Οκτ 2007 15:28

Θα έλεγα το mp3 έχει φτάσει τους ανθρώπους να μην ενδιαφέρονται τόσο για την μουσική αλλά περισσότερο για την κατανάλωση. Τι εννοώ. Κατεβάζω το αλμπουμ mp3, το παράνομο, γιατί υπάρχει και νόμιμη αγορά mp3 και αν δε μου αρέσει το πατάω και ένα delete. Και πάμε στο επόμενο αλπουμ. Πιστεύω ότι λογω της ψηφιακής μορφής που απέκτησε η μουσική έπεσε και η ποιότητα της. Γιατί δεν νομίζω ότι ένα κομμάτι mp3 μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποιότητα και πάλι τους δίσκους βινυλίου?
:D :D :D

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Οκτ 2007 18:49

gkantzel έγραψε:Εμένα όλα αυτά μου ακούγονται δικαιολογίες. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι κάνει η Χ εταιρία εαν εγώ είμαι παράνομος. Λέμε αυτούς άδικoυς ενώ εμείς ήμαστε πολύ χειρότεροι.
Από τη στιγμή που έχω πληρώσει πνευματικά δικαιώματα στην ενωση δισκογραφικών εταιριών (και όχι στους καλιτεχνες), αγοράζοντας κάποια σιντί για να γράψω τα καλοκαιρινά μου βίντεο σε vcd, δεν αισθάνομαι ότι παρανομώ...

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 10 Οκτ 2007 19:49

Αν παίρνει κάποιος 750 - 800 euro το μήνα και ένα διπλό cd κοστίζει 30, πόσα cd μπορεί να αγοράσει τον μήνα, αν γουστάρει πραγματικά την μουσική και θέλει να μην παρανομήσει..

Σχεδόν όλοι κατεβάζουμε μουσική απο διάφορα προγράμματα αλλά απαγορευεται να μιλάμε γιαυτά στο φόρουμ, το θέατρο του παραλόγου.. :roll:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Οκτ 2007 20:18

Γιατί δεν νομίζω ότι ένα κομμάτι mp3 μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποιότητα και πάλι τους δίσκους βινυλίου?
:o

το εχω ξανα ακουσει αυτο και ομολογω οτι καθε φορα που το ξαναβλεπω/ακουω απορω.

μην συγγρινουμε τεχνολογια 1950 με 1990.
Δν κάνει...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 10 Οκτ 2007 20:46

Εντάξει, έχει το βινύλιο τη μαγεία του, αλλά δεν είναι θέμα ποιότητας. Ποτέ δεν είχε καλύτερη ποιότητα από ψηφιακά μέσα, αλλά κατά κάποιον τρόπο το νιώθεις πιο ζωντανό.... Επίσης η πτώση ποιότητας που έχει, η αλλοίωση που έχει ο ήχος του, ακούγεται ωραία.

Δείτε αυτό το post από το blog του Χρήστου Πανταζή. Είναι για την νέα δουλειά των Radiohead και είναι σχετικό με την κουβέντα για τη δισκογραφία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες