I-Call

VoIP τηλεφωνία στην Ελλάδα

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από PanosIlio » 08 Οκτ 2007 14:19

Ενδιαφέρον, αν η ποιότητα του ήχου είναι καλή νομίζω πως είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικό σε οτιδήποτε και αν προσφέρουν οι ελληνικές εταιρείες :P
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Οκτ 2007 14:30

πρεπει να εχεις adsl τουλαχιστον 1024
και δεν ειναι κακο να παρεις και μια συσκευη που εχει το πολυ 29 ευρω καθως καλει αυτοματα τα προγραμματα που ειναι απαρετητα και τα εχεις εγκατεστημενα στο συστημα σου

ναι η πιοτητα αν δεν εχει μπουκωσει το dslam ειναι ισαξια της σταθερης με μια ελαχιστη καθυστερηση του δεκατου δευτερολεπτου

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 14:50

και γιατι ο κόσμος δν χριμοποιει κατι τετοια που ειναι πιο φθινα και εχει ακομα σταθερον?

:-?

αρε.Αν ειχα χριματα, θα πηγενα τοσο μπροστα-τεχνολογικα-την Ελλαδα.

:(
Δυστιχως δν νιαζετε κανεις......

Ολοι κοιταν να τα αρπάξουνε.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Οκτ 2007 14:57

Connor MacLeod έγραψε:αρε.Αν ειχα χριματα, θα πηγενα τοσο μπροστα-τεχνολογικα-την Ελλαδα..
αρε ευτυχως που δεν εχεις χρηματα θα στα ειχαν φαει τα λαμογια της Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από ArchangelX » 08 Οκτ 2007 15:02

Να ρωτήσω εγω κάτι αλλο μια και το θέμα είναι για Internet telephony?

Εχω το e65 και ένα ασύρματο modem-router (alcatel 510i) στο γραφείο με 2Mbit απο την otenet. Το κινητό μου πιάνει κανονικότατα wlan. Τί να ψάξω για να βρώ απο δωρεάν εώς φτηνές κλήσεις μέσω internet μέσω του κινητού και λογικά κάποιου software που θα χώσω μέσα? Γνωρίζει κανείς?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Οκτ 2007 15:08

ArchangelX έγραψε:Να ρωτήσω εγω κάτι αλλο μια και το θέμα είναι για Internet telephony?

Εχω το e65 και ένα ασύρματο modem-router (alcatel 510i) στο γραφείο με 2Mbit απο την otenet. Το κινητό μου πιάνει κανονικότατα wlan. Τί να ψάξω για να βρώ απο δωρεάν εώς φτηνές κλήσεις μέσω internet μέσω του κινητού και λογικά κάποιου software που θα χώσω μέσα? Γνωρίζει κανείς?
απο οτι ξερω κατι και για αυτο εχει βγαλει η altek
πρεπει να πας απο ενα καταστημα τους για να σου βαλουν μαλλον καποιο προγραμμα
ψαξε καλυτερα στο google μπας και βρεις κατι η πηγενε στο awmn και ρωτα εκει

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 15:12

Θελεις εναν client που να μπει εις το κινητο σου τηλέφωνο λογικα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από ArchangelX » 08 Οκτ 2007 18:36

Κάτι τέτοιο, δλδ σαν να λέμε skype αλλα για το κινητό.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

I-Call

Δημοσίευση από Risk » 09 Οκτ 2007 00:06

Fiskili σίγουρα υπάρχουν πολλά προγράμματα που μπορούμε να βρούμε για voip τηλεφωνία αλλά επί πληρωμή και άλλα χωρίς, απλά το θέμα είναι τι απόδοση έχουν αυτά.

Προσωπικά αναφέρθηκα στο I-Call γιατί είναι μια εφαρμογή που έχει αναπτυχθεί από μια ελληνική εταιρία, η οποία δίνει όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό που σου χρειάζεται για την ποιότητα της υπηρεσίας. Συγκεκριμένα όπως ενημερώθηκα δίνει το Draytek (Voip Wireless Router). Δεν σου κρύβω πως μου έκανε εντύπωση η ποιότητα της επικοινωνίας, πράγμα που δεν ξέρω επιτυγχάνεται μέσω των προγραμμάτων αυτόν. Επιπλέον σκέψουν πως το i-call μπορείς να το χρησιμοποιείς και με κλειστό τον υπολογιστή. Σίγουρα για εμάς που είμαστε ώρες μπροστά στον υπολογιστή και αυτός δεν κλίνει καθόλου δεν είναι πρόβλημα αυτό, αλλά είναι ένα αβαντάζ το να καλώ Ιταλία χωρίς να πρέπει κάθε φορά να ανοίγω τον υπολογιστή!

Τέλος, όσο αφορά το οικονομικό νομίζω πως 16€ τα δίνουμε άνετα και στα σταθερά και στα κινητά (αν αναλογιστής πως δεν υπάρχει πάγιο κινητής κάτω από 20€), οπότε δεν θεωρώ ότι αυτό είναι μείον....!!!

Όσο αφορά την κουβέντα που κάνετε για κινητά, επειδή το έψαξα και αυτό ακούστε να δείτε τι γίνετε. Αυτή η υπηρεσία του I-Call, μετά από κατάλληλες ρυθμίσεις που γίνονται στο κινητό, μπορείς αν βρεθείς σε εμβέλεια ασύρματου δικτύου και το κινητό σου υποστηρίζει wi-fi τεχνολογία, να τηλεφωνείς μέσω του i-call, κάνοντας απεριόριστες αστικές, υπεραστικές και διεθνής κλήσεις. Καλό;;;; To E65 είναι μέσα σε αυτα! Πληροφορίες έχει και στο site του i-call

Σε κάθε περίπτωση πάντως για κάθε ανάγκη υπάρχει και το κατάλληλο προϊόν και επειδή μου άρεσε σαν προϊόν και ιδέα είπα να το προτείνω!!!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “VoIP τηλεφωνία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες