Περί επίθετου...

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Stathis » 12 Οκτ 2007 00:57

Χριστός κοπελα μου...Χριστός!

Ξέρεις , ο γνωστός :P

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από id12586 » 12 Οκτ 2007 00:57

Yes? 8)

:P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από PanosIlio » 12 Οκτ 2007 00:58

Φερεντίνος
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Stathis » 12 Οκτ 2007 00:58

Δεν είπε Θεός ραααα!

Τοτε θα απαντουσα εγώ :P 8)

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από NAT » 12 Οκτ 2007 01:01

Α, καλά. Άκυρο. Νόμιζα ότι λέγατε Χρίστος, εννοώντας καμιά διασημότητα. Ό,τι να 'ναι. (Η ώρα φταίει :oops: ).
.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Stathis » 12 Οκτ 2007 01:09

Για ύπνο πιτσιρίκα! Γρήγορα ! :P :P :hammer:

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από NAT » 12 Οκτ 2007 01:13

Τί είναι αυτά; Δεν έχουμε σχολείο αύριο; Ε; Ε; :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Stathis » 12 Οκτ 2007 01:31

Έχουμε :P και φροντιστήριο :P

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Οκτ 2007 01:35

Το ανταλλάσεις με τη δουλειά;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Stathis » 12 Οκτ 2007 02:18

Όχι , τα καλύτερα χρόνια ;! Χμ...Μπα!

Τωρα αν είσαι στο δημόσιο...:P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από patriot » 12 Οκτ 2007 05:43

Αυτοτελές πληροφοριακό ποστ
NaT έγραψε:Α, καλά. Άκυρο. Νόμιζα ότι λέγατε Χρίστος, εννοώντας καμιά διασημότητα. Ό,τι να 'ναι. (Η ώρα φταίει :oops: ).
Δεν φταις εσύ. Η ορθογραφία έχει πάει περίπατο τα τελευταία χρόνια. Ο Χρήστος δεν γράφεται ΠΟΤΕ με "ι"... απλά μερικοί δεν το ξέρουν. Ο "Χρήστος" είναι ένα όνομα που βγαίνει από την "χρήση", εξ' ου και το "η". Ενώ ο Χριστός βγαίνει από αυτόν που έχει το "χρίσμα" (χάρισμα). Η ετυμολογική διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να μπερδεύεται κανείς αλλά...
dva_dev έγραψε:Αφου δεν τον έχεις δεί που το ξέρεις ότι υπάρχει/υπήρξε;
Η κοινή απάντηση που θα ακούσεις από όλους είναι "Τον έχουν δει άλλοι". Αν θες μια ποιο επιστημονική απάντηση όμως, τότε δεν έχεις παρά να διαβάσεις γραπτά ανθρώπων που τον γνώρισαν και που δεν είχαν κανένα λόγο να τον υποστηρίξουν μιας και ανήκαν στο αντίπαλο στρατόπεδο. Δηλ ειδωλολάτρες, εβραίοι.... Μερικοί από αυτούς είναι ο Θαλλος (ιστορικός συγγραφέας), ο Μαρά βαρ Σαραπίων (στωικός φιλόσοφος... στο βρεττανικό μουσείο μπορείς να δεις γραπτά του ακόμα και σήμερα), ο Κορνήλιος Τάκιτος (Ρωμαίος συγγραφεύς) και κάμποσοι άλλοι που έχω τώρα στο μυαλό μου και που βαριέμαι να τους γράψω. :P Πάντως ότι υπήρξε, υπήρξε.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Οκτ 2007 09:16

τον γνώρισαν και που δεν είχαν κανένα λόγο να τον υποστηρίξουν μιας και ανήκαν στο αντίπαλο στρατόπεδο
Θα συμφωνίσω με τα λεγόμενα του ίδους πυραυλου.
Εχει απόλιτο δίκιο.
Δν υπάρχει κανένας λόγος να αμφιζβιτίσουμε τν υπαρξή του.
Όπως επίσης δν μπορούμε να αμφισβιτίσουμε την ύπαρξη του Ηρακλή και των παρομίων θαυμάτων που έχει κάνει,οπως και ο χριστός αλωστε, διότι μπορει να μην εχομε γραπτα απο "διασίμους" όπως των κορνιλιο(Που ειναι απο τους αγαπιμένους μου) αλλα έχουμε εις τα χερια μας εκατοντάδες γραπτά με τους άθλους του και την ιστορία του
(Το που γενιθικε, πληροφοριες για τους γωνεις του etc)
Και βεβαιος αφου υπίρξε ο Ηρακλής ευκολα μπορουμε με απλόυς μαθηματικους υπολογισμους να καταλιξομεν εις το συμπέρασμαν ότι υπήρξε και ο πατερας του Ηρακλεος, ο Θεός ΔΙΑΣ, διότι εαν δν υπίρξε θε θα υπίρχε και ο ιός του, ο Hercules, που όπως υπα συμφονα με τα εκατονταδες κειμενα που έχουν βρεθει, δε διαφορες μεριες της Ελλάδος, υπίρξε.
:think:

Ο "Χρήστος" είναι ένα όνομα που βγαίνει από την "χρήση", εξ' ου και το "η". Ενώ ο Χριστός βγαίνει από αυτόν που έχει το "χρίσμα" (χάρισμα)

και γιατι ο χρήστος γιορταζει του Αγ.χριστού και όχι της χρήσεως?
:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από deninho » 12 Οκτ 2007 11:59

τα κείμενα που έχεις βρει για τον Ηρακλή και τους άθλους του είναι μυθολογία. Ξέρεις, λαϊκά διηγήματα κι έτσι.
Για τον Χριστό υπάρχουν ιστορικές αναφορές, πέρα από ότι γράφεται στα Ευαγγέλια.

Εαν συνεχίζεις να αμφισβητείς την ύπαρξή του (υπάρχουν όπως είπα ιστορικές αναφορές), θα πρέπει να αρχίσεις να αμφισβητείς και την ύπαρξη του προ-προ-πάππου σου, τον οποίο επίσης δεν έχεις δει, οπότε δεν υπάρχει...

ΥΓ Αγ. Χριστού; :-? Χρήσεως; :-?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από patriot » 12 Οκτ 2007 12:01

Connor MacLeod έγραψε:Όπως επίσης δν μπορούμε να αμφισβιτίσουμε την ύπαρξη του Ηρακλή και των παρομίων θαυμάτων που έχει κάνει,
Εμ... ο ηρακλής δεν έκανε θαύματα. Άθλους έκανε! :lol:
οπως και ο χριστός αλωστε, διότι μπορει να μην εχομε γραπτα απο "διασίμους" όπως των κορνιλιο
Τα "" δεν τα έπιασα. :o Δεν ήταν κυρίως ο Θαλλός και ο Κορνήλιος διάσημοι; :o Όσο για τον Μαρά βαρ Σαραπίων μπορώ να πω ότι μπορεί να μην είναι και ο Νο1 διάσημος τύπος, αλλά -διόρθωσε με αν κάνω λάθος- δεν ανήκει στον τομέα σου άρα δεν θα μπορούσες να τον ξέρεις. Ο cdhyper μάλλον θα τον ξέρει....

Όσο για τον Ηρακλή.... νομίζω πως πρέπει να να μάθεις να ξεχωρίζεις την μυθολογία από την ιστορία. :oops:
και γιατι ο χρήστος γιορταζει του Αγ.χριστού και όχι της χρήσεως?
Πληροφοριακά να πω (όσο μπορώ γιατι βρίσκομαι στην συγκεκριμέννη εύθυμη κατάσταση ---> :lol: :lol: :yea: :yea: ) ότι έχει γινει μία παρεξήγηση εδώ.

1) Ο Χριστός είναι κάτι ανώτερο άπο αυτό που οι άνθρωποι λένε "άγιος". Ένα ένα από τα πρόσωπα της Αγίας Τριάδος, κ.τ.λ, κ.τ.λ.... (Για να καταλάβεις με 2 λόγια. Είναι σαν να μου λες ότι ο άνθρωπος να γίνει... άνθρωπος!!!! :o)

2) Αν υπήρχε "Άγιος Χριστός" τότε ο κάθε Χρήστος θα γιόρταζε κάθε μέρα μιας και όλη η χριστιανοσύννη βασίζεται στο όνομα Του. Αυτό σημαίνει ότι οι γονείς κάνουν έγκλημα που δεν ονομάζουν έτσι τα παιδιά τους. Θα εισηγηθώ στον εισαγγελέα περί της διορθώσεως του λάθους αυτού. Δεν επιτρέπεται να χάνουμε καθημερινώς τόσα δώρα!!! :o

3) Το θέμα της ανάλυσης του θα ήταν ολόκληρη πανεπιστημιακή μελέτη. Δηλ κάμποσες σελίδες που είναι αδύνατον να της γράψω τώρα εδώ.

4) Προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει Αγία Χρήση. Άρα αδυνατώ να απαντήσω επί του θέματος αυτού.

5) Αν υπήρχε "αγία χρήση" τότε όλοι οι pc-άδες θα ήταν άγιοι προ πολλού (όποιος θέλει μπορεί να αρχίσει να με προσκυνάει μιας και έχω αυτήν την τιμή. Υπόψην ότι δεν δέχομαι προσφορές και θυσίες κατώτερες των μερικών pc αξίας τουλάχιστον 1000 ευρώ κόστους το καθένα. Και παρακαλώ να έρχονται με κούριερ όχι με το ταχυδρομείο λόγο υπερβολικής καθυστέρησης του εν λόγο συστήματος....)
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί επίθετου...

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Οκτ 2007 12:04

ΥΓ Αγ. Χριστού; Χρήσεως;
Ναι.Που μπερδευτικες πάλί?

Χριστός=Παν-άγιος(Ο άγιος πιο πάνω απο όλους τους αγίους)(Μην το μπερδεύεις με το πάντ-αγιος που συμένει πάντα αγιος)

Ναι. και πως κατα την γνώμη σου ξεχωρίζεις ενα λαικο διηγιμα από μια ιστορικη αναφορά οπου γράφτικαν πρίν από κατι εκατοντάδες, ή και χιλιάδες χρόνια?

:-?
θα πρέπει να αρχίσεις να αμφισβητείς και την ύπαρξη του προ-προ-πάππου σου
Μα δν ύπα ότι ξέρω πιος ειναι ο προπάπος μου....
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες