Συνδεση Router με 2 Switch

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
katsujinken

Δημοσίευση από katsujinken » 08 Οκτ 2007 21:11

Θελω να συνδεσω ενα Router με 2 switch εχω σκεφτει καποιους τροπους αλλα δεν ξερω ποιοσ ειναι πρακτικος.
1)Σε 2 διαφορετικες εξοδους του Router 2 Switch αλλα το προβλημα ειναι πως θα βλεπω τα PC του ενος Switch απο τα PC του αλλου.
2)Σε μια πορτα του Router ενα πιο μεγαλο switch(ή 2 switch ενωμενα με crossover) ουτως ωστε να μπορω να εχω κοινη gateway και ολα να βλεπουν τα υπολοιπα.
Με ενδιαφερει αν ινεται κατι με τον 1ο τροπο για καλυτερη ταχυτητα στο δικτυο αν μπορει κανεις να βοηθησει η εχει καποια καλυτερη ιδεα Εδω ειμαστε.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 21:14

θα συνδεσεις τα 2 switch μεταξί τους και τον router σε εναν απο τα δυό!
:wink:

αφου θα επικινονουν τα 2 switch, θα επικινονει και το ενα που δε θα ειναι απευθειας με το router, με το router!
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 09 Οκτ 2007 12:54

και η δικιά μου ερώτηση...router ok ξέρουμε ως είναι αυτο to πραγματάκι που συνδέουμε κάποα μηχαηματα παω του και κατοπιν αυτά με το ιντερνετ...το switch δεν είναι το ίδιο πραγμα??!! :question: :question:

( γιατί τα μπέρδεψα πάλι? ) :o

και το κουτί ΝΑΤ που μπαίνει σε όλη αυτή την διάταξη?? :-?

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 10 Οκτ 2007 02:49

cristusflo έγραψε:και η δικιά μου ερώτηση...router ok ξέρουμε ως είναι αυτο to πραγματάκι που συνδέουμε κάποα μηχαηματα παω του και κατοπιν αυτά με το ιντερνετ...το switch δεν είναι το ίδιο πραγμα??!! :question: :question:

..άν και δεν είμαι ο καθύλην σχετικός επί τούτου, νομίζω πως.. τα έχεις όντως μπερδέψει δε πάραυτα :oops:

καιδεβοηθώντας, δια να μην τα μπερδεύεις :

1 quick ) Googleαρέ το ολίγον
Switches physically connect PCs to the network. Routers move traffic between networks.

2 cleverise ) ..το switch θα συνδέσει >=2 Η/Υ εις στο ίδιο τοπικό δίκτυο, το router θα συνδέσει >=2 (ενίοτε και 1) εις το μεγαλύτερο δίκτυο του πλανήτη, το διαδίκτυο :oops:

3 facts ) πρέπει να έχομε δε πάντα και ειδικά σήμερον στα υπ' όψην, ότις κυκλοφορούν στην αγοράν λογής και λογής routers, εκ των οποίωνε, μερικοί εξ' αυτώνε, συνδιάζουνε δε πάραυτα τις λειτουργείες ενός switch αλλά και ενός router in 1 .

4 analysis ) Αν το εκατατάσαμεν κάπως, τότες..

Κορυφή
~~~~
ROUTERS

SWITCHES

HUBS
===~=
Πάτωμα

με βάση την ισχύουσα διάταξην άνωθεν, μπορούμε να πούμε πως :

Τα Hubs, τα χρησιμοποιούμε δια να μεγαλώσουμε το τοπικό μας δίκτυο, αυτο σημαίνει πως εκεί που είχαμε π.χ 2 συσκευές ..τώρα έχομε 3 .

Τα Switches, τα χρησιμοποιούμε δια να δημιουργήσουμε-χωρίσουμε μέσα στο τοπικό μας δίκτυο, υποδίκτυα (subnets) ..είναι γνωστό, όπως δε υποστηρίζουν και οι μαθήτες των Τεχνικών Λυκείων της επικρατείας πως ο αριθμός 254 μας δείχνει τις 254 συσκευές που μπορεί να λάβει κάθε subnet . Mε τη χρήση subnets , χωρίζεται και η κίνηση στο δίκτυο μας, άραγες μπορούμε να πούμε πως χωρίζουμε και το traffic με τα τι ούτα .

Τα Routers, τα χρησιμοποιούμε δια να πετύχουμε ένανε καλύτερο μοίρασμα του traffic εις το δίκτυο μας . Ακόμανε μπορούμε να απομονώσουμε traffic και να το filτράρουμε ..μιλάμε δηλ. "μεταφορικά", δια ένανε νοήμωνα απόγονο του switch, εξελιγμένο σε νέο είδος που μπορεί να κουμαντέρενει την κίνηση στο δίκτυο μας αυτόματα και να διαχειρίζεται αυτή περίφημα .
Δια τον λόγο τούτο, χρη/ούμε τα modem routers, adsl routers κτλ γιατί μπορούνε να μοιράζουν "έξυπνα" τη σύνδεση μας στο ίντερνετ σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές στο τοπικό μας δίκτυο, καθως αφού διαχειρίζονται την κίνηση, γνωρίζουν ποιό pc προηγείται και πιο έπεται κτλ..κάτι που είναι σημαντικά σημαντικό, όταν συνδέουμε εν τη περιπτώση το LAN μας σε ένα πλέον WAN ..όπου η ζήτηση για traffic μεγαλώνει .

* (Router=όχι απλά ενα μοίρασμα του traffic αλλά και "έξυπνη" διαχείρηση αυτού)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 11 Οκτ 2007 20:30

thnx Alkiviades πολύ για την απάντηση...τα googlara εξάλλου και κάποια άκρη έβγαλα...απλά πίστευα πως και με το switch μπορείς να μπεις στο διαδίκτυο εν αντιθέσει με το huberaki που δεν ισχύει κάτι τέτοιο...τώρα για το ΝΑΤ κουτί αν θέλει κάποιος να το βάλει ( κάποια εταιρία δλδ γιατί εμάς δε μας ενδιαφέρει ) αυτό πρέπει να μπαίνει μεταξύ του διαδικτύου και του router...( εκτός αν υπάρχει ήδη εγκατεστημένο στους ISP ) και εδώ είναι η απορία μου αν το εγκαθιστούμε εμείς δλδ ή αν υπάρχει ήδη...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2007 15:09

ALKIVIADES έγραψε:
cristusflo έγραψε:και η δικιά μου ερώτηση...router ok ξέρουμε ως είναι αυτο to πραγματάκι που συνδέουμε κάποα μηχαηματα παω του και κατοπιν αυτά με το ιντερνετ...το switch δεν είναι το ίδιο πραγμα??!! :question: :question:

..άν και δεν είμαι ο καθύλην σχετικός επί τούτου, νομίζω πως.. τα έχεις όντως μπερδέψει δε πάραυτα :oops:

καιδεβοηθώντας, δια να μην τα μπερδεύεις :

1 quick ) Googleαρέ το ολίγον
Switches physically connect PCs to the network. Routers move traffic between networks.

2 cleverise ) ..το switch θα συνδέσει >=2 Η/Υ εις στο ίδιο τοπικό δίκτυο, το router θα συνδέσει >=2 (ενίοτε και 1) εις το μεγαλύτερο δίκτυο του πλανήτη, το διαδίκτυο :oops:

3 facts ) πρέπει να έχομε δε πάντα και ειδικά σήμερον στα υπ' όψην, ότις κυκλοφορούν στην αγοράν λογής και λογής routers, εκ των οποίωνε, μερικοί εξ' αυτώνε, συνδιάζουνε δε πάραυτα τις λειτουργείες ενός switch αλλά και ενός router in 1 .

4 analysis ) Αν το εκατατάσαμεν κάπως, τότες..

Κορυφή
~~~~
ROUTERS

SWITCHES

HUBS
===~=
Πάτωμα

με βάση την ισχύουσα διάταξην άνωθεν, μπορούμε να πούμε πως :

Τα Hubs, τα χρησιμοποιούμε δια να μεγαλώσουμε το τοπικό μας δίκτυο, αυτο σημαίνει πως εκεί που είχαμε π.χ 2 συσκευές ..τώρα έχομε 3 .

Τα Switches, τα χρησιμοποιούμε δια να δημιουργήσουμε-χωρίσουμε μέσα στο τοπικό μας δίκτυο, υποδίκτυα (subnets) ..είναι γνωστό, όπως δε υποστηρίζουν και οι μαθήτες των Τεχνικών Λυκείων της επικρατείας πως ο αριθμός 254 μας δείχνει τις 254 συσκευές που μπορεί να λάβει κάθε subnet . Mε τη χρήση subnets , χωρίζεται και η κίνηση στο δίκτυο μας, άραγες μπορούμε να πούμε πως χωρίζουμε και το traffic με τα τι ούτα .

Τα Routers, τα χρησιμοποιούμε δια να πετύχουμε ένανε καλύτερο μοίρασμα του traffic εις το δίκτυο μας . Ακόμανε μπορούμε να απομονώσουμε traffic και να το filτράρουμε ..μιλάμε δηλ. "μεταφορικά", δια ένανε νοήμωνα απόγονο του switch, εξελιγμένο σε νέο είδος που μπορεί να κουμαντέρενει την κίνηση στο δίκτυο μας αυτόματα και να διαχειρίζεται αυτή περίφημα .
Δια τον λόγο τούτο, χρη/ούμε τα modem routers, adsl routers κτλ γιατί μπορούνε να μοιράζουν "έξυπνα" τη σύνδεση μας στο ίντερνετ σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές στο τοπικό μας δίκτυο, καθως αφού διαχειρίζονται την κίνηση, γνωρίζουν ποιό pc προηγείται και πιο έπεται κτλ..κάτι που είναι σημαντικά σημαντικό, όταν συνδέουμε εν τη περιπτώση το LAN μας σε ένα πλέον WAN ..όπου η ζήτηση για traffic μεγαλώνει .

* (Router=όχι απλά ενα μοίρασμα του traffic αλλά και "έξυπνη" διαχείρηση αυτού)
Δεν συμφωνώ με τον διαχωρισμό των Hubs/Switches.

Η διαφορά τους δεν είναι αυτή που αναφέρεις.

Τα hubs είναι 'dummy' και όταν ο Α στέλνει ένα πακέτο στον Β και υπάρχουν 10 πόρτες πχ στο hub τότε το πακέτο θα πάει σε όλες τις πόρτες και όλοι θα το γειώνουν μέχρι να φτάσει στον σωστό παραλήπτη. (πολύ χοντρικά)

Τα switches διατηρούν μνήμη με το ARP Table όπου γνωρίζουν σε κάθε port ποιος είναι συνδεδεμένος και κατά την μεταφορά ενός πακέτου από τον έναν στον άλλον πάει κατευθείαν χωρίς να 'ψάχνει' (πάλι πολύ χοντρικά :P)

Ο διαχωρισμός των subnets δεν έχει να κάνει με το switch ή το hub.
Κάτι παραπάνω που έχουν τα switches και βοηθάει σε αυτό (subnetting) είναι τα vlans όπου 'σπας' virtual το switch σε μικρότερα.
Πχ 1 24πορτο μπορεί να το κάνεις να φαίνεται σαν 2 14πορτα...

Αυτό με το 254 που αναφέρεις δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς έτσι όπως το έχεις διατυπώσει...

Οι routers δεν είναι έξυπνα switches (ή όπως αλλιώς το παρουσίασες :P)
Οι routers προωθούν πακέτα από ένα υποδίκτυο σε ένα άλλο.
Η κύρια δουλειά τους είναι αυτή.

Μην σε μπερδεύουν τα routerάκια της σειράς που βλέπεις για τις DSL.
Εκεί απλά απλοποιήθηκε το θέμα για να προωθηθεί η συσκευή άνετα στους μη γνώστες του αντικειμένου (προώθηση της ευρυζωνικότητας αλλιώς :P).

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Οκτ 2007 15:53

Cha0s, δν νομιζω να χρισμοποιουντε ακόμα τα ethernet Hubs...
:-?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Οκτ 2007 15:55

Δεν έχει σημασία αυτό.

Πολλά δεν χρησιμοποιούνται, αλλά δεν σημαίνει ότι στα σχολία πρέπει να διδάσκονται λάθος ;)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Οκτ 2007 16:20

ναι, απλα το αναφέρω. και σαν ερωτηση γιατι δν ειμουν σίγουρος...

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 12 Οκτ 2007 22:11

Με βάση όσα ανέφερε ο Cha0s τότε τα hubs δεν κάνουν χρήση του ARP πρωτοκόλλου άρα δεν μπορούν να επικοινωνήσουν σωστά ( καθώς το ARP protocol είναι εκείνο που μετατρέπει τις MAC διευθύνσεις σε ΙΡ ώστε να σταλθεί σωστά το πακέτο ) . Αυτή ήταν η παρατήρηση μου αν μου επιτρέπεται :roll:

Επίσης και μια ερώτηση..τα ρουτεράκια δλδ μόνο προωθούν τα πακέτα και από εκεί και πέρα το μοντέλο- πρωτόκολλο που θα χρησιμοποιηθεί εκσαρτάται από τους ενδιάμεσους σταθμούς( συγκεκριμένα τα υποδίκτυα ) ? Ή εξαρχής εχει επιλεγεί το μοντέλο?..κάτι το οποίο τα κάνει πιο "έξυπνα" από τα switches :wink:

thnx for the time ( τρομάρα μου πριν δέκα μέρες πέρασα τα δίκτυα και δεν τα θυμάμαι πως πάνε αυτά τα πράγματα :oops: :oops: )

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 12 Οκτ 2007 22:21

cristusflo έγραψε:Με βάση όσα ανέφερε ο Cha0s τότε τα hubs δεν κάνουν χρήση του ARP πρωτοκόλλου άρα δεν μπορούν να επικοινωνήσουν σωστά ( καθώς το ARP protocol είναι εκείνο που μετατρέπει τις MAC διευθύνσεις σε ΙΡ ώστε να σταλθεί σωστά το πακέτο ) . Αυτή ήταν η παρατήρηση μου αν μου επιτρέπεται :roll:

Επίσης και μια ερώτηση..τα ρουτεράκια δλδ μόνο προωθούν τα πακέτα και από εκεί και πέρα το μοντέλο- πρωτόκολλο που θα χρησιμοποιηθεί εκσαρτάται από τους ενδιάμεσους σταθμούς( συγκεκριμένα τα υποδίκτυα ) ? Ή εξαρχής εχει επιλεγεί το μοντέλο?..κάτι το οποίο τα κάνει πιο "έξυπνα" από τα switches :wink:

thnx for the time ( τρομάρα μου πριν δέκα μέρες πέρασα τα δίκτυα και δεν τα θυμάμαι πως πάνε αυτά τα πράγματα :oops: :oops: )

ωπ την έκανα την πατάτα μου...οπου ΜΑC βάλτε ETHERNET..έτσι λύνονται πολλά...συν τοις άλλοις αποδυκνύεται πως η μαιευτική μέθοδος του Σωκράτη ( δλδ ενδελεχείς διάλογος με τον εαυτό σου ή εν προκειμένω να ποστάρεις σε ένα φορουμ και να διαβάζεις μετά τι γράφεις ) λειτουργεί άψογα!! :D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Μάιος 2009 16:40

Όσον αφορά την αρχική ερώτηση, νομίζω ότι όπως και να τα συνδέσεις, δεν παίζει ρόλο... Όλα τα pc θα μπορέσουν να πάνε στο ίδιο δίκτυο, αρκεί να έχουν ίδιο όνομα workgroup...
Τα άλλα γίνονται από πίσω αυτόματα και τα ρυθμίζει ο router χωρίς να γνωρίζω τεχνικά πως γίνεται αυτό...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες