Πρόβλημα με κάρτα ATI HD2600PRO 512MB AGP!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 10 Οκτ 2007 13:38

Χαιρετώ το φόρουμ! Είμαι καινούριο μέλος (άει στο καλό;;;) και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας!! Μπαίνω κατ'ευθείαν στο ψητό:

Πριν καμιά βδομάδα αγόρασα από το Πλαίσιο την GeCube ATI HD2600PRO 512MB (AGP) για να αντικαταστήσω την Albatron GeForce 7600GS 256MB (προφανώς κι αυτή AGP) η οποία αποδείχτηκε ελλατωματική (ίσχυε η εγγύηση και πλήρωσα μόνο τη διαφορά... "Χεστήκαμε" θα μου πείτε και καλά θα κάνετε :P)

Είναι κοινώς αποδεκτό ότι η καινούρια κάρτα είναι ανώτερη της προηγούμενης (μεγαλύτερη μνήμη, ισχυρότερη GPU, υποστηρίζει DirectX 10, full HD και άλλες @@ριές που μάλλον δεν θα χρειαστώ ποτέ)... έλα όμως που μου παρουσίασε (με το καλημέρα) κάποια προβλήματα!! Και αναλύω:

1. Παίζω το παιχνίδι UEFA Champions League 2006-2007 (EA Sports) και όταν ορίζω high detail level στα graphic options παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Ενώ το παιχνίδι παίζει κανονικά, κάποια γραφικά αρνούνται να εμφανιστούν :P Συγκεκριμένα, αντί να βλέπω τα replay των γκολ (μονολογώντας, "μεγάλε τι γκολάρα ήταν αυτή που έβαλες! Φτου σου παλικάρι μου") εμφανίζεται με επιμονή η εικόνα που θα δείτε εδώ: http://www.sendspace.com/file/yscoau .

Αν προσέξατε, το 90% της οθόνης γεμίζει με σκουπίδα, ενώ το επάνω 10% "παίζει" κανονικά!! Τέτοιου είδους σκουπιδιών αντί για τα κανονικά γραφικά εμφανίζονται και όταν μπαίνουν οι ομάδες στο γήπεδο (όλε! όλε!!), αλλά και σε άλλες "μη ενεργές" φάσεις του παιχνιδιού... π.χ. στο pause menu, όπου το ίδιο το μενού εμφανίζεται κανονικά, αλλά το background (που έπρεπε να είναι τα highlights του αγώνα) είναι σκουπίδια!!

Όλα αυτά στο high detail level και ενώ στο ίδιο Level, η προηγούμενη κάρτα μου λειτουργούσε άψογα!!

Στο medium detail level όλα λειτουργούν κανονικά.

2. Δοκίμασα να βγάλω τους μαμίσιους drivers και να βάλω τους up-2-date που κατέβασα από το site της ΑΤΙ. Εκεί προέκυψε το εξής: Όταν ολοκληρώθηκε η απεγκατάσταση και έκανα restart το pc, το pc δεν έκανε boot! Μαύρη οθόνη και Άγιος ο Θεός!!! Δοκίμασα να βάλω πάνω μια παλιά κάρτα που είχα πεταμένη κάπου (Geforce 4 MX 440 64MB) και άνοιξε, πέρασα τους σωστούς drivers και έκλεισα το pc. Έβαλα ξανά την καινούρια κάρτα και άνοιξα το pc (επιτυχώς), αλλά πάλι τα ίδια! Το πρόβλημα δηλαδή με το ποδοσφαιράκι παρέμενε αναλοίωτο. Προστέθηκαν όμως 2 ακόμα:

3. Όταν ανοίγω τον Catalyst Control Center (το βοηθητικό προγραμματάκι της ΑΤΙ για να ρυθμίσεις την κάρτα σου), και επιλέγω την κατηγορία για τις 3Δ ρυθμίσεις, αντί να εμφανίσει την προεπισκόπηση της εικόνας ανάλογα με τη ρύθμιση που έχεις ενεργή ανά πάσα στιγμή, δεν εμφανίζει καμία εικόνα! Ελπίζω να με καταλάβατε. Δείχνει κάτι σκάλες και κάτι άλλες χαζομαρες που έχουν rough edges και όταν πειράξεις κάποια ρύθμιση, βλέπεις την εικόνα να βελτιώνεται... Ε, αντί για αυτό, βλέπω το απόλυτο κενό :P

4. Όταν προσπαθώ να παίξω κάποιο divx videaki (Heroes 2nd Season... yeah!!!!!), είναι σαν να ακούω ραδιόφωνο... Ήχος κανονικά, αλλά no picture!!! Μαύρη μαυρίλα στα βουνά, μαύρη και στον Media player! Διευκρίνιση: Το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται με όλους τους player που δοκίμασα (WMPlayer, WinAmp, BS Player), αλλά όχι με τον DivX Player (το προγραμματάκι που έρχεται πακέτο με τον DivX codec που κατεβάζουμε από το internet).

Είμαι στο τσακ από το να απευθυνθώ στο Πλαίσιο, αλλά για να μην με πιάσουν κορόιδο προτίμησα εσάς πρώτα :) Ελπίζω να έκανα καλά!

Ευχαριστώ που αντέξατε να διαβάσετε μέχρι εδώ!! Δεν έχει άλλο :P

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Οκτ 2007 16:45

πήρες κάρτα γραφικών άλλης εταιρίας.. φρόντισες να απεγκατασταθούν πλήρως οι οδηγοί και οι ρυθμίσεις της προηγούμενης κάρτας;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Οκτ 2007 16:50

Για αρχη όπως υπε και ο deninho, απεγγατεστισε τους drivers της Nvidia και κανε reboot.
Μετα κανε install τους drivers της AMD για την κάρτα.

μετα ξανακάνε reboot.Μετα δες στν πινακα ελέγχου εαν οι αναοίσεις ειναι σωστες και όχι ΠΧ
1024χ768 με 8bit και όχι με 32.

μετα νομιζω οτι δε θα εχεις απορια γιατι θα παιζει!
:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 10 Οκτ 2007 17:03

deninho έγραψε:πήρες κάρτα γραφικών άλλης εταιρίας.. φρόντισες να απεγκατασταθούν πλήρως οι οδηγοί και οι ρυθμίσεις της προηγούμενης κάρτας;
Koίτα, την κάρτα μου την είχαν βάλει τα τζιμάνια στο πλαίσιο... Και όταν πήρα το μηχάνημα σπίτι, είδα ότι δεν είχαν βγάλει τους drivers της nvidia πριν βάλουν αυτούς της ΑΤΙ. Κι έτσι τους έβγαλα εγώ, έβγαλα και της ΑΤΙ, και πέρασα από την αρχή τους drivers της καινούριας κάρτας. Αυτά έγιναν στην αρχή, πριν δοκιμάσω να παίξω το παιχνίδι και δω ότι υπάρχει πρόβλημα...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Οκτ 2007 17:09

:think: :think: :think:

δις ιζ βερι σιριους μαν.
Όταν ολοκληρώθηκε η απεγκατάσταση και έκανα restart το pc, το pc δεν έκανε boot! Μαύρη οθόνη και Άγιος ο Θεός
ε. τι windows ?

How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 10 Οκτ 2007 17:14

Win XP Pro SP2

Intel P4 2,4GHz
RAM 768MB

Στοιχεία M/B δεν έχω πρόχειρα αυτή στη στιγμή...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Οκτ 2007 17:21

nVidia drivers complete uninstall guide

ATi drivers complete uninstall guide

Ακολούθησε τους δύο παραπάνω οδηγούς, και ξαναπέρασε τους οδηγούς της ATi..

PS Connor, για την καλή ψυχική μου υγεία, και παρ'ότι η AMD έχει εξαγοράσει την ATi, μην την αποκαλείς AMD... Σε παρακαλώ λέγε την ATi...

@How_U_Doin: Για την ιστορία και μόνο, κι αν θες, σε ποιο κατάστημα έγινε η αλλαγή; (στείλε πμ)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deninho την 10 Οκτ 2007 17:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Οκτ 2007 17:22

εχεις πρόχειρο άλο PC να το δοκιμάσεις?
Connor, για την καλή ψυχική μου υγεία, και παρ'ότι η AMD έχει εξαγοράσει την ATi, μην την αποκαλείς AMD... Σε παρακαλώ λέγε την ATi...
ενταξι .σορρυ.γιατι όμως?

How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 10 Οκτ 2007 17:33

deninho έγραψε:nVidia drivers complete uninstall guide

ATi drivers complete uninstall guide

Ακολούθησε τους δύο παραπάνω οδηγούς, και ξαναπέρασε τους οδηγούς της ATi..

PS Connor, για την καλή ψυχική μου υγεία, και παρ'ότι η AMD έχει εξαγοράσει την ATi, μην την αποκαλείς AMD... Σε παρακαλώ λέγε την ATi...

@How_U_Doin: Για την ιστορία και μόνο, κι αν θες, σε ποιο κατάστημα έγινε η αλλαγή; (στείλε πμ)
OK, ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας και θα ενημερώσω το φόρουμ.

Δυστυχώς δεν έχω άλλο pc για να δοκιμάσω την κάρτα, οπότε αν δεν δουλέψει αυτό που λέει ο deninho θα πάω το pc στο Πλαίσιο (στα τζιμάνια!!)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Οκτ 2007 17:35

Αν είσουν από Θεσσνική θα μπορουσα να σε βοηθήσω και τώρα!!!

:wink:

How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 11 Οκτ 2007 10:06

Καλημέρα σε όλους!

Λοιπόν, χθες το βράδυ δοκίμασα να κάνω αυτά που μου είπε ο deninho, αλλά τζίφος!

Κατ'αρχάς εννοείται πως δεν υπήρχαν drivers της nVidia στο σύστημά μου. Πάντως έτρεξα το Nasty File Remover και μου βρήκε ένα αρχείο, και το έσβησα. Έκανα πλήρη απεγκατάσταση όλων των προγραμμάτων της ATI και φυσικά των drivers (πείραξα και το registry... γενικά έκανα ό,τι έλεγε ο οδηγός) και reboot.

Και πάλι όμως το pc δεν άνοιγε (όπως ανέφερα σε προηγούμενο post μου). Και επί τη ευκαιρία να διορθώσω και μία ανακρίβειά μου... Το pc ανοίγει, βλέπει κανονικά το h/w, τα windows φορτώνουν, εμφανίζεται το start-up screen (με την μαύρη οθόνη με το logo των win xp στο κέντρο και το progress bar που πηγαινοέρχεται από κάτω), αλλά μόλις εξαφανίζεται η συγκεκριμένη οθόνη, ΔΕΝ εμφανίζεται το γαλάζιο welcome screen!! Αντ'αυτού εμφανίζεται μία παντελώς μαύρη οθόνη! A, και το βελάκι του mouse να μου προσφέρει παρηγοριά :P

Αναγκαστικά, έβαλα την παλιά μου κάρτα γραφικών, έκανα cancel όταν μου είπε new hardware found και πέρασα τους drivers και το software της καινούριας κάρτας και έκλεισα το pc. Έβαλα την καινούρια και άνοιξα το pc, αλλά φυσικά δεν άνοιγε :Ρ Έβαλα την παλιά και άνοιξα το pc και είδα ότι τα προγράμματα και οι drivers που είχα βάλει δεν είχαν περαστεί!! Τους πέρασα λοιπόν χειροκίνητα και έβαλα ξανά την καινούρια κάρτα αλλά πάλι δεν άνοιγε το pc... Και έτσι το άφησα για να κοιμηθώ :Ρ

Αυτά είχαν γίνει και την προηγούμενη φορά που είχα δοκιμάσει να βγάλω/ξαναβάλω τον driver. Απλά δεν τα θυμόμουν και γι'αυτό έγραψα αρλούμπες στο προηγούμενο post!! Η λύση που είχα βρει τότε ήταν το system restore σε previous restore point (για να το κάνω αυτό είχα βάλει την παλιά μου κάρτα γραφικών... γιατί προφανώς αλλιώς δεν άνοιγε το pc).

Αυτό που μπορώ να κάνω τώρα είναι να κάνω πάλι system restore. Τότε ο υπολογιστής θα ανοίγει με την καινούρια κάρτα αλλά θα έχω πάλι τα προβλήματα που είπα στο 1ο post mου. Ή να εφαρμόσω την άλλη λύση που θα μου πείτε εσείς :)

Και πάλι καλημέρα!!

ΥΓ. Μένω Θεσ/νίκη και η αλλαγή της κάρτας έχει γίνει στο κατάστημα του Πλαισίου στο κέντρο...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Οκτ 2007 10:22

Τι? την πίγες?
Ρε γιατι δν μου ειπες να ερχοσουν να την δοκιμάζαμε σε εμενα βρε συ!
:(

How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 11 Οκτ 2007 10:38

Connor MacLeod έγραψε:Τι? την πίγες?
Ρε γιατι δν μου ειπες να ερχοσουν να την δοκιμάζαμε σε εμενα βρε συ!
:(
Όχι δεν την πήγα ακόμα! Απλά απάντησα στον deninho για το πού έγινε η αλλαγή. Κοίτα, νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να την πάω σε αυτούς, αφού αυτοί κάναν την αλλαγή, από αυτούς αγόρασα την κάρτα και έχω και εγγύηση και στο κάτω κάτω υποχρέωσή τους είναι να ασχοληθούν. Αν δεν βγάλω άκρη από αυτούς, τότε θα σου πω! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως! :)

Έχετε καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω στην κατάσταση που είναι τώρα το σύστημά μου ώστε να αναγνωρίσει την καινούρια κάρτα; Εκτός από system restore...

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 15 Οκτ 2007 02:36

xmmm me thn nea karta kai oxi me thn palia
mpes safe mode... kane uninstall tous driver
kai bootare me thn kainouria xoris driver....
afu anoiksei kai zhtisei karta pata cancel kai vale tous driver ths nea
kai logika tha einai ola ok ;p
to lathos htan na valeis tous drivers tis ATI foronta thn NVIDIA

How_U_Doin

Δημοσίευση από How_U_Doin » 15 Οκτ 2007 10:04

Έχεις δίκιο, ήταν λάθος που έβαλα τους drivers της ati φορώντας την geforce, αλλά δεν είχα άλλη επιλογή (το φτωχό μου μυαλό δεν σκέφτηκε κάτι άλλο τουλάχιστον), διότι με την ati ο υπολογιστής δεν ξεκινούσε καν!! Ούτε έμπαινε σε safe mode!! Τέλος πάντων... επειδή δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάτι άλλο και για να είμαι ειλικρηνής βαρέθηκα να ασχοληθώ περαιτέρω, πήγα το pc στο πλαίσιο. Η ετυμηγορία τους ήταν ότι χρειάζεται format... Τι να πω... Είμαι περίεργος αν τότε θα αναγνωρίσουν τα windows την κάρτα μου και αν τα παιχνίδια θα παίζουν απρόσκοπτα.

Θα σας ενημερώσω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες