Μαθηματικές πράξεις στο Word

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
GraveDigger

Δημοσίευση από GraveDigger » 11 Οκτ 2007 12:54

Έχω ένα έγγραφο του word το οποίο περιέχει πολλούς πίνακες, περιγράμματα δηλαδή και όχι κομμάτια του Excel. Θέλω όμως να κάνω απλές μαθηματικές πράξεις με τις τιμές που συμπληρώνω εγώ σε κάποια σημεία του εγγράφου να βγαίνουν αυτόματα τα αθροίσματα ώστε να αποφεύγονται τυχον λάθη.

Είναι αδύνατο να μετατρέψω ολόκληρο του έγγραφο του Word σε αρχείο Excel. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι τέτοιο μέσα στο MS-Word? Με κάποιες μακροεντολές θα μπορούσα να κάνω μαθηματικές πράξεις μέσα στο κείμενο;

Άβαταρ μέλους
gvarth
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvarth » 12 Οκτ 2007 13:36

GraveDigger έγραψε:Έχω ένα έγγραφο του word το οποίο περιέχει πολλούς πίνακες, περιγράμματα δηλαδή και όχι κομμάτια του Excel. Θέλω όμως να κάνω απλές μαθηματικές πράξεις με τις τιμές που συμπληρώνω εγώ σε κάποια σημεία του εγγράφου να βγαίνουν αυτόματα τα αθροίσματα ώστε να αποφεύγονται τυχον λάθη.

Είναι αδύνατο να μετατρέψω ολόκληρο του έγγραφο του Word σε αρχείο Excel. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι τέτοιο μέσα στο MS-Word? Με κάποιες μακροεντολές θα μπορούσα να κάνω μαθηματικές πράξεις μέσα στο κείμενο;
Η καλύτερη λύση είναι να μετατραπεί σε Excel. Αφού όμως αυτό είναι αδύνατο , θα μπορούσες να ορίσεις πεδία στο Word (τα δεδομένα στον πίνακα) και να κάνεις πράξεις μεταξύ των κελλιών. Είναι χρονικά επίπονο.

Εχουμε και λέμε :
Word
Menu Insert - > Field
Αυτό θα γίνει ΓΙΑ ΟΛΑ τα στοιχεία του πίνακα.Αλλά θα σου πάρει χρόνο και πρέπει εσύ να φροντίσεις για τυχόν επαναϋπολογισμό όταν κάτι αλλάξει !

Αν κρίνεις σκόπιμο , στείλε μου στο gvarth@in.gr τμήμα του κειμένου μήπως και μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο.

Φιλικά

Γιώργος
Αγαπάς το δάσος ; Αγαπάς τη θάλασσα ; Τότε αγαπάς και τη ζωή ...

:: Το ιστολόγιό μου :: :: Υπολογιστικά εργαλεία για μηχανικούς ::

Άβαταρ μέλους
Silverthan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silverthan » 14 Οκτ 2007 20:56

Πήγαινε στο menu Table--> Formula και διαλέγεις όποιο function θέλεις...

Το default είναι sum(left), αθροίζει δηλαδή όλα τα κελιά αριστερά από αυτό που έχεις επιλέξει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες