Δυναμική Ιστοσελίδα-Πτυχιακή Εργασία

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mamis

Δημοσίευση από mamis » 12 Οκτ 2007 01:33

Καταρχήν καλημέρα σε όλους!Παιδιά πήρα πτυχιακή,κατασκευή δυναμικής ιστοσελίδας, με θέμα της ιστοσελίδας δικό μου.
Εχω σκεφτεί διάφορα όπως:πωλήσεις ενοικιάσεις αυτοκινήτων,on line κρατήσεις ξενοδοχείων και πρόγραμμα για μεσιτικό γραφείο με
ενοικιάσεις-πωλήσεις ακινήτων.Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο θέμα της ιστοσελίδας,καθώς
θα πρέπει να το αποφασίσω μέσα στην επόμενη εβδομάδα.Οι γνώσεις μου πάνω σε web development είναι ελάχιστες,όμως γνωρίζω
να χειρίζομαι σε ικανοποιητικό βαθμό Visual Basic και γλώσσα HTML.Αυτές τις μέρες έχω ψάξει αρκετά στο internet και
γνωρίζω εκ των προταίρων οτι θα χρεαιστεί αρκετο ψάξιμο και διαβασμα,πράγμα το οποίο έχω διαθεση να κάνω,καθώς το θέμα είναι
ενδιαφέρον.Θα ήθελα όμως να με βοηθήσετε στα ''πρώτα'' μου βήματα,για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
1)Σκέφτομαι εκτός των διαφόρων tutorials που έχω βρεί στο ιντερνετ,να πάω να αγορα σω το παρακάτω βιβλίο
και να το ξεσκονίσω:http://www.papasotiriou.gr/product.gboo ... 676&deid=0.
2)Κατόπιν αφού μάθω τα βασικά της SQL να φτιάξω το κορμό μου σε Visual Basic που την ψιλοξέρω.Όμως η ερωτηση μου εδώ είναι
αν η VB έχει ενσωματωμένη την SQL ή αν θα πρέπει να την βάλω ξεχωριστά?Δηλαδη,το πακέτο που λέει setup PHP-SQL-APACHE θα
πρέπει να το κάνω setup υποχεχρεωτικά και γιατί?
3)Κατόπιν να βάλω το DreamWeaver και να φτιάξω την ιστοσελίδα μου (τι μορφή θέλω να έχει) και με κάποιο τρόπο μέσα
απο το DreamWeaver να ενσωματώσω το exe που έχω φτιάξει απο την Visual Basic και να τα ενώσω όλα μαζί.Γίνεται αυτό
ή λέω μπαρούφες?!!lol!
Αυτά είναι τα βήματα που σκέφτομαι να κάνω για να υλοποιήσω την πτυχιακή μου,όμως δεν ξέρω αν είναι σωστά,όπως επίσης δεν
ξέρω αν τα σκέφτομαι με την σωστή σειρά.Σε όλα αυτα δεν καταλαβαίνω που χρησιμεύει η PHP και ο Apache.Φαντάζομαι
ότι η PHP χρησιμεύει για να 'ένωσω' όλα τα κομμάτια και ο Apache για να ανεβάσω την σελίδα μου κάπου στο net.Σωστα?
Και κάτι τελευταίο...εγώ την εργασία μου πως θα την παρουσιάσω στον καθηγητή?Θα την έχω ανεβάσει κάπου στο internet
σε κάποιον server ή θα πρέπει να έχει και υπολογιστής του καθηγητή εγκατεστημένο το πακέτο PHP-MySQL-Apache?Γενικότερα μήπως
έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο?Το ξέρω οτι σε κάποιους οι ερωτήσεις μου και το σκεπτικό μου,μπορει να τους φαίνονται
εντελώς χαζές,απλά νομίζω ότι όλοι μας κάπως έτσι ξεκινάμε σε οτιδήποτε.Ευχαριστώ εκ των προταίρων σε οπιαδήποτε βοήθεια σας!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 12 Οκτ 2007 01:45

Καταρχήν,
php είναι γλώσσα προγραμματισμού για την κατασκευή όπως λες του κορμού της ιστοσελίδας.
SQL (συνήθως χρησιμοποιείται η MySQL) είναι βάση δεδομένων για αποθήκευση.
apache είναι ο server σου. Δηλαδή είναι αυτός που κάνει την σελίδα σου προσβάσιμη από τους άλλους.(Αλλά μάλλον δεν θα την κάνεις host στον δικό σου υπολογιστη γιατί απαιτούνται καλές ταχύτητες. Άρα μάλλον θα τον χρησιμοποιήσεις για να κάνεις preview την σελίδα σου και να βλέπεις πως τα πας.)

Με visual basic δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για την ιστοσελίδα. Αν όμως γνωρίζεις vb πιθανώς να σου φανεί πιο εύκολη η εκμάθηση της ASP αντί για PHP γιατί μοιάζουν στη σύνταξη.

Το βιβλίο δεν το ξέρω. Εγώ έχω αγοράσει (πριν πολύ καιρό) αυτό:
http://www.papasotiriou.gr/product.gboo ... 451&deid=0
Καλό μου φάνηκε και έχει και μερικές έτοιμες εφαρμογές. Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Δεν μπορώ βέβαια να συγκρίνω γιατί δεν το ξέρω το άλλο.

Καλό διάβασμα!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
mamis

Δημοσίευση από mamis » 12 Οκτ 2007 02:06

το DreamWeaver δεν θα το χρειαστώ?Και ποια η διαφορά της ASP με PHP,παίζει ρόλο το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιείς?Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μου πείς επιγραμματικά τα βήματα που θα ακολουθήσω..

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 12 Οκτ 2007 02:20

To DreamWeaver είναι ένας editor. Πιθανώς να έχεις συνηθήσει από την visual basic που έχει το δικό της γραφικό περιβάλλον αλλά δεν είναι σε όλες τις γλώσσες έτσι. Στην php και στην html συγκεκριμένα μπορείς να συντάξεις κώδικα απλά σε ένα σημειωματάριο. Το DreamWeaver αντικαθιστά το σημειωματάριο για να έχεις χρωματισμένο κώδικα και άλλα μπιχλιμπίδια.

Η ΡΗΡ και η ASP είναι δυο γλώσσες που φτιάχτηκαν για τον ίδιο σκοπό. Τη δημιουργία δυναμικών ιστοσελίδων. Σίγουρα υπάρχουν διαφορές που ούτε τις ξέρω και ούτε θα τις χρειαστείς... Η διαφορά είναι ότι η ASP είναι της microsoft και πρέπει να πληρώσεις για να χρησιμοποιήσεις ενώ η PHP είναι free αλλά εξίσου καλή. Εννοούνται και διαφορές στη σύνταξη. Διαλέγεις και παίρνεις....

Συγκεκριμένα βήματα δεν υπάρχουν. Απλά πάρε ένα βιβλίο για αρχάριους και θα σου λυθούν οι απορίες... Για ό,τι παραπάνω εδώ είμαστε (και μάλιστα πολύ πιο experts από μένα :) )
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
medred
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από medred » 12 Οκτ 2007 11:00

Νομίζω πως σε σημειωματάριο απλό η php έχει κάποια προβληματάκια.
Αλλά μπορεί να κάνω λάθως. :oops:

Άβαταρ μέλους
mamis

Δημοσίευση από mamis » 12 Οκτ 2007 11:27

Φίλε xultimatex ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Απλα θέλω να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο...Το βιβλίο αυτό που είχες πάρει απευθύνεται σε αρχάριους ή πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις και απλά τις εξιδικέυεις με τις εφαρμογές?

Άβαταρ μέλους
medred
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από medred » 12 Οκτ 2007 12:36

Το έχω ξεκινήσει και σου το προτείνω. Ξεκινάει από το 0 και όσο πάει και εμβαθύνει
Παααάρα πολύ καλό.
:P

Άβαταρ μέλους
medred
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από medred » 12 Οκτ 2007 12:39

Απλά ξέχασα να σου πω πως είναι για php4 αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα. :pint:

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 12 Οκτ 2007 16:18

To σημειωματάριο δεν έχει κανένα πρόβλημα για τη σύνταξη.

Το βιβλίο ναι απευθύνεται σε αρχάριους και εμβαθύνει αρκετά. Στο τέλος έχει και έτοιμες εφαρμογές. Αυτό είναι πολύ καλό γιατί βλέπεις στην πράξη αυτά που έμαθες.

Επειδή το βιβλίο δε δίνει αρκετές πληροφορίες για την εγκατάσταση της php και τη ρύθμιση της, ψάξε και εγκατέστησε το WAMP για windows. Εγκαθιστά ό,τι χρειάζεσαι και το τρέχεις πανεύκολα.

Για λίνουξ ακόμα το ψάχνω :lol:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Οκτ 2007 16:21

Αφού έχει εμπειρία ο φίλος σε VB και στα windows θα πρότεινα να μείνει σε asp(x) με vbscript/vb.net και database σε sql server (ή έστω access) που είναι και εύκολη η διαχείριση της με γραφικό περιβάλλον.
Προφανώς αυτά συνεπάγονται ο server να τρέχει σε windows αλλά δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα, και φυσικά θα μπορούσε να αφήσει/βάλει τον internet information server που έχουν τα windows.

Ανάπτυξη μπορεί να την κάνει πάλι σε windows (θα βοηθήσει και ο dreamweaver)

Ο client μπορεί να είναι οτιδήποτε. αν δεν κάνει στις σελίδες του περίεργα κόλπα /εφέ με client side κώδικα και ακολουθήσει δοκιμασμένες τακτικές δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Αφού ξεκινήσει μια πτυχιακή πρέπει και κάποτε να τελειώσει. Το πόσο σύντομα εξαρτάται από τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας. Καλό είναι να μην κρατήσει μια ζωή, αλλά πολύ πιο σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) να παρουσιάσεις κάτι που να μπορείς να το βάλεις και στο βιογραφικό σου.

Για την παρουσίαση μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο (υπάρχον*) τοπικό δίκτυο με τουλάχιστον 2 Η/Υ. Το ένα θα παίζει το ρόλο του server και το άλλο του client (δεν θα βλέπει καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση της ιστοσελίδας - σαν να τρέχουν όλα στο ίδιο μηχάνημα - αλλά παράλληλα γίνεται εμφανής και η απομακρυσμένη/ασύγχρονη αίτηση, επεξεργασία, απάντηση.

* αν δεν υπάρχει μπορείς να τα βολέψεις και με έναν υπολογιστή αλλά χάνει πολύ (σαν να παρακολουθούσες σήμερα μουγκό κινηματογράφο).

Άβαταρ μέλους
medred
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από medred » 12 Οκτ 2007 16:34

xultimatex έγραψε:To σημειωματάριο δεν έχει κανένα πρόβλημα για τη σύνταξη.
ok απλά κάπου άκουσα πως όταν σώζεις σε UTF-8, προσθέτει έναν αόρατο χαρακτήρα στην αρχή του περιεχομένου του κειμένου, και όταν το script τρέχει, μπορεί να δημιουργήσει το σφάλμα "Headers already send!

anyway :D

Άβαταρ μέλους
mamis

Δημοσίευση από mamis » 12 Οκτ 2007 21:36

Πρώτα απ'όλα θέλω να σας ευχαριστήσω όλου για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας,γιατί μου λύθηκαν κάποιες απορίες.Τελικά καταστάλαξα στο θέμα και τον ''δρόμο'' που θα ακολουθήσω όσο και δύσκολος και κοπιαστικός κι αν είναι.Το θέμα μου θα είναι ενοικιάσεις-πωλήσεις αυτοκινήτων και θα ακολουθήσω τον σύνηθες δρόμο PHP-MySQL-Apache,μιάς και βλέπω οτι υπάρχει πολύ υλικό και tutorials στο ιντερνετ.Απο κει και πέρα την Δευτέρα θ απαω να πάρω το βιβλίο απο τον Παπασωτηρίου για να το λιώσω.Θέλω να πιστεύω ότι το πολυ μετα τα Χριστούγεννα θα ήθελα να την είχα τελειώσει.(Ήδη βρήκα το καλούπι της και την εμφάνιση της απο ένα έτοιμο template στο ιντερνετ και έχω αρχίσει και το μορφοποιώ στα δικά μου δεδομένα).Ελπίζω να έχω την βοήθεια σας σε οπαοιαδήποτε αποροία μου... :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες