Καθυστέρηση μηνυμάτων στην db;;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Οκτ 2007 13:16

Παρατήρησα μια μικρή καθυστέριση στην αποθήκευση των μηνυμάτων στην db. Αν π.χ ένα θέμα έχει 10 μηνύματα και γράψω άλλο 1 και πατήσω refresh πάλι 10 θα μείνουν. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα είναι οκ πάντως. Απλά το αναφέρω. :wink:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Οκτ 2007 14:03

δε μπορεί να σημβεί κάτι τέτοιο... ή μπαίνει ή δε μπάινει... ίσως κάτι με την cache του browser σου... αν μπαίνεις με opera, έχει αρκετά τέτοια προβλήματα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Οκτ 2007 15:43

patriot έγραψε:Παρατήρησα μια μικρή καθυστέριση στην αποθήκευση των μηνυμάτων στην db. Αν π.χ ένα θέμα έχει 10 μηνύματα και γράψω άλλο 1 και πατήσω refresh πάλι 10 θα μείνουν. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα είναι οκ πάντως. Απλά το αναφέρω. :wink:
mia apo ta idia kai dokimasmeno me olous tous browsers.. nomizo oti prepei na rikseis to metatag gia thn cache ston header

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Οκτ 2007 15:46

:think: :think: Συμβαίνει μόνο τις τελευταίες 2-3 μέρες. Και μπαίνω με moz. Όσο για το cache θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Οκτ 2007 16:45

δεν βλεπω κάποιο metatag...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Οκτ 2007 18:13

cordis έγραψε:δεν βλεπω κάποιο metatag...
auto leo kai ego :D mhpos prepei na to valeis ston header gia na ananeonei me kathe click?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Οκτ 2007 22:25

Δοκίμασα με το cache όπως είπες. Το άδειασα, ξαναπροσπάθησα αλλά τίποτα. Πάλι τα ίδια.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Οκτ 2007 23:15

για να καταλάβω.. απαντάτε σε ένα μήνυμα, σας εμφανίζετε η σελίδα ότι καταχωρήθηκε, περιμένετε το αυτόματο refresh και στην σελίδα που σας εμφανίζετε δεν υπάρχει το μήνυμα που μόλις βάλατε...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Οκτ 2007 03:53

Χμ... σχεδόν, όχι ακριβώς.... Πατάς submit στο post σου, σου λέει η επόμενη σελίδα ότι όντως το μήνυμα σου κατοχωρήθηκε και μετά σου εμφανίζει την σελίδα του θέματος. Εκείνη την στιγμή έχεις 2 επιλογές. Η scroll-αρεις για να δεις το post σου κάτω-κάτω ή φεύγεις από το θέμα πατώντας κάποιο άλλο κουμπί. Εγώ πατάω το τεράστιο κουμπί πάνω-πάνω αριστερά για να βρεθώ στην κεντρική σελίδα. Όταν βρεθώ τελικά στην κεντρική, κοιτάζω να δω τι άλλα θέματα έχει. Και τότε είδα ότι ο αριθμός τον μηνυμάτων είναι ίδιος με πριν. Λες και δεν είχα κάνει το post.

Στην αρχή -όταν το πρωτοπαρατήρησα- μου έκανε εντύπωση και είπα μάλλον δεν θυμόμουν καλά τα νούμερα των posts. Μετά όταν το κατάλαβα, πήγα να δω αν το μήνυμα υπάρχει εκεί κανονικά και πράγματι υπάρχει κανονικά. Αλλά ο αριθμός των posts (π.χ από 10 να έγιναν 11) δεν έχει αλλάξει. Εξακολουθουν να είναι 10.

Έτσι έγινε στην αρχή όπως είπα πριν. Τώρα που συνήθισα ότι γίνεται, πάω κάπου αλλού σε άλλο θέμα, και όταν τελειώνω και με εκείνο και επιστρέφω στην κεντρική σελίδα, τότε ίσως να έχει γίνει η αλλαγή. Άλλες φορές ναι άλλες όχι. (Ανάλογα με το πόση ώρα έκανα στο τελευταίο θέμα που βρισκόμουν).

Έτσι το έχω παρατηρήσει εγώ. Ίσως ο Fafos να εννοεί κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Οκτ 2007 04:12

Και μόλις τώρα διαπίστωσα ότι ενώ πριν γινόταν η καθυστέρηση αυτή ανά 1 ποστ τώρα γίνεται ανά 2!! :o Ούτε το προηγούμενο μου μήνυμα έχει φανερωθεί, αλλά ούτε και το δικό σου (αν δεν φανερωθεί και αυτό που διαβάζεις τώρα, τότε πάμε 3!! :o ).

Σου μιλάω για το χρονικό διάστημα που έκανα για να δω:

1) Αυτό το θέμα (scroll μέχρι κάτω και διάβασμα του τελευταίου ποστ)
2) Και αυτό το θέμα (μέχρι στιγμής που το είδα είχε μόνο 2 ποστ). Έριξα μια ματιά και στην σελίδα της κοπέλας αλλά πολύ γρήγορη. Μόνο είδα τι ήταν (πρώτη σελίδα μόνο, άντε 5-10 δεύτερα) και έφυγα (όχι ότι δεν μου άρεσε σαν σελίδα αλλά ήθελα να χρονομετρήσω τα ποστς :oops: )
3) Ξαναπήγα στο "Περί επιθέτου" για τυχών νέο ποστ.

Και ήρθα πάλι εδώ!! Πρέπει να έκανα τουλάχιστον 2 λεπτά!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Οκτ 2007 18:13

ok.. τώρα κατάλαβα... το έχω κάνει εγώ έτσι από τον Αύγουστο για να έχω πιο λίγα queries στην κεντρική σελίδα... γίνετε refresh κάθε 1-2 λεπτά.. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Οκτ 2007 12:07

το έκανα πάλι live... το έιχα κάνει αυτό στον παλιό server.. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 16 Οκτ 2007 03:07

Σόρρυ που καθυστέρησα να απαντήσω.
Ναι έχεις δίκιο. Τώρα είναι εντάξει, το δοκίμασα. :victory:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης