Τη γνώμη σας για το Flob.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 16 Οκτ 2007 10:43

http://www.flob.gr

Είναι φτιαγμένο με το wordpress, και ένα customized (από μένα) theme

Να σημειώσω πως σε Internet Explorer 6, το CSS δεν παίζει σωστά, και έτσι όσοι μπουν με ΙΕ6 θα δουν μια διαφορετική home page.

Οποιαδήποτε σχόλια, είναι ευπρόσδεκτα :D
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Οκτ 2007 16:46

Δουλεύει σίγουρα; Βγάζει αυτό:
Under Construction

The site you are trying to view does not currently have a default page. It may be in the process of being upgraded and configured.

Please try this site again later. If you still experience the problem, try contacting the Web site administrator.

If you are the Web site administrator and feel you have received this message in error, please see "Enabling and Disabling Dynamic Content" in IIS Help.
To access IIS Help

1. Click Start, and then click Run.
2. In the Open text box, type inetmgr. IIS Manager appears.
3. From the Help menu, click Help Topics.
4. Click Internet Information Services.

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 16 Οκτ 2007 18:01

Τι έγινε;

Το Flob είναι σε Apache, πως είναι δυνατόν να βλέπεις αυτή τη σελίδα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 16 Οκτ 2007 18:02

εμενα κανονικα ανοιγει...πολυ ωραια σελιδα εχεις σκεφτει εκει που εχεις ασπρο background να βαλεις μαυρο?

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 16 Οκτ 2007 18:08

Ευχαριστώ. Το έχω δοκιμάσει με μαύρο ή κάποια πολύ σκούρα απόχρωση του μπλε και δείχνει καλύτερο, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα από τα παιχνίδια είναι σε άσπρο background και έτσι χτυπάει πολύ στο μάτι η διαφορά
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 16 Οκτ 2007 18:14

σε καταλαβαινω κ εγω χτες εβαζα κατι FLV βιντεο σε μια σελιδα κ δημιουργουσε λευκο background κ εδειχνε ασχημο...πολυ ωραια κ η γραμματοσειρα πανω στο home k contact

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 17 Οκτ 2007 21:17

Είναι μια Graffiti style γραμματοσειρά, που τείνει να γίνει η αγαπημένη μου.

Αν την θέλεις, είναι δωρεάν από εδώ
http://www.dafont.com/search.php?nq=1&q ... Submit=+Go+
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Οκτ 2007 23:17

Σε γενικές γραμμές ωραίο είναι αλλά πιστεύω ότι αν διορθώσεις μερικά πραγματάκια θα γίνει καλύτερο.

1) Το logo πάνω-πάνω δεν μου πολύ αρέσει.
------------ α) Το βρίσκω μικρό σαν περιγραφή. Σε ένα site με παιχνίδια περιμένεις να δεις 2-3 είδη παιχνιδιών. Ξέρω ότι έχει και μια σκοτεινή φιγούρα στα δεξιά αλλά ακριβώς επειδή είναι σκοτεινή δεν πολύ φαίνεται.... από μόνη της... γιατί με το τέρας δίπλα το οποίο έχει πολύ έντονο εν σχέση με αυτήν χρώμα (πράσινο) που εγώ προσωπικά δεν την είδα καν.

------------ β) Το τέρας δεν μου αρέσει σαν το κύριο μέρος ενός logo. Εγώ όταν πάω σε μια σελίδα θέλω να βλέπω ένα όμορφο πράγμα στο logo που να μου τραβάει την προσοχή και να μου θυμίζει κάτι ευχάριστο που να αξίζει να το παίξω, όχι ένα τέρας.

------------ γ) Ακόμα και αν υπάρχει λόγος να υπάρχει το τέρας (μπορεί το site να είναι αποκλειστικά με παιχνίδια με τέρατα) δεν το πολύ βλέπω γιατί.... έχει γυρισμένη την πλάτη :lol: . Επειδή εμένα δεν μου αρέσουν τα τέρατα αυτό το βρίσκω καλό. Αλλά για το site θα είναι προτιμότερο να βάλεις το τέρας σε μικρότερο μέγεθος με έναν σούπερ όμορφο πρωταγωνιστή από πίσω σε μεγαλύτερο μέγεθος, που να φαίνεται καλά-καλά (και ταιριάζοντας τα χρώματα με αυτά της σελίδας.. στο κάτω-κάτω το μπεζ χρώμα του δέρματος δεν διαφέρει πολύ από το πορτοκαλί της σελίδας) και που δίνει ένα καλό μάθημα στο τέρας κρατώντας π.χ ένα ωραιότατο πιστόλι λεϊζερ. Μάλιστα το τέρας να έχει κάπως ποιο σκούρα χρώματα ώστε να μην πολύ φαίνεται επειδή είναι δευτερεύον ρόλος.

Κάπως έτσι τα σκέφτηκα.. Αν δε σου αρέσουν δεν πειράζει.... Γνώμες είναι αυτές.

2) Για την γραμματοσειρά που ανέφερες
Είναι πολύ όμορφη σαν γραμματοσειρά. Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ ώστε σκέφτηκα να σε ρωτήσω και ποια είναι. Όμως θαρρώ πως πρέπει να κάνεις μια μικρή αλλαγή. Σαν γραμματοσειρά έχει "too much ornament". Δηλ έχει πολλές ουρίτσες. Μπορεί το "home" να είναι μια μικρή λεξούλα με 4 μόλις γράμματα, όμως το "contact" είδα και έπαθα για να το αναγνωρίσω!! Δεν καταλάβαινα τι έλεγε. Πολύ κολλητά γράμματα, με ένα κάρο ουρές που δεν ξέρεις που αρχίζει το ένα γράμματα και που τελειώνει το άλλο. Συνιστώ λοιπόν να βάλεις αυτό που λέμε στο css "letter-spacing:1px" (ή όσα px θες τέσπα...) ώστε να ξεχωρίζουν....

3) Για τα links.
α) Έχεις βάλει ένα σωρό χρώματα στα links. Άσπρα, μαύρα, μπλε, γκρίζα.... Δεν πρέπει να βάλεις τόσα πολλά. Δεν θα ξέρει ο χρήστης ποιο μενού είναι ποιο. Το όλο σύνολο πρέπει να έχει σχετικές αποχρώσεις. Αφού το όλο layout είναι πορτοκαλί βάλε διάφορες αποχρώσεις του πορτοκαλί στα links. Αλλά όχι.... μπλε!!!

4) Διάφορα
Νομίζω πως πρέπει να κάνεις μια ανακατάταξη στο μενού. Κανέναν χρήστη δεν τον ενδιαφέρει να βλέπει πάνω-πάνω το πόσοι χρήστες είναι Online, εν σχέση με τα νέα παιχνίδια που είναι κάτω-κάτω που πρέπει να scroll-αρει για να τα δει....

Αυτά με 2 λόγια....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 18 Οκτ 2007 15:19

Καταρχάς, ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να γράψεις τα σχόλιά σου για το σαιτ μου :)

Για το logo (αυτή τη μπάλα στα αριστερά), ούτε και εμένα μου πολυαρέσει και μάλλον πρόκειται για μια προσωρινή λύση μέχρι να φτιάξω κάτι καλύτερο.

Για την σκοτεινή φιγούρα στα δεξιά, την έκανα μαύρη (κανονικά έχει χρώματα) ώστε να μην τραβάει το μάτι και απλά να υπάρχει για όποιον την προσέξει. Όταν αλλάξω το logo, η φιγούρα αυτή θα φαίνεται μόνο όταν κάποιος περνάει το ποντίκι του πάνω από το logo.

Το τέρας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά είναι μια φιγούρα από ένα παιχνίδι και ως τέτοια υπάρχει σε ένα σαιτ με παιχνίδια. Αντί να αφήσω το header μόνο με το γραφικό που υπάρχει από πίσω, έβαλα και το τερατάκι μέσα, ώστε να είναι κάτι που δεν το βλέπεις συχνά.

Δεν ήταν καθόλου εύκολο να βρω μια εικόνα που να μπαίνει στο header καθώς οι περισσότερες ήταν όρθιες φιγούρες και φυσικά δεν έμπαιναν στο header εκτός και αν τις έκανα πολύ μικρές όπως και η σκοτεινή φιγούρα στα δεξιά. Άρα, μια χαρά με βόλεψε το τερατάκι :)

Για την Tagxtreme, μάλλον έχεις δίκιο, και θα το κοιτάξω, αλλά ακριβώς επειδή ήξερα ότι μια τέτοια γραμματοσειρά δεν είναι για εκτεταμένη χρήση, την έβαλα μόνο σε 2 κουμπάκια

Για τα links, έχεις πάλι δίκιο. Στο rollover άλλα γίνονται μπλε και άλλα γκρι. Πρέπει να τα κάνω όλα μπλε. Παίζει γενικώς πολύ πορτοκαλί, οπότε λίγο μπλε στο rollover δεν είναι κακό.

Όσο για το sidebar, τα νέα παιχνίδια υπάρχουν και στην αρχική σελίδα (και σε πολύ κεντρικό σημείο) και τα έβαλα και στο sidebar απλά για να γεμίζει ο χώρος. Είπα πολλές φορές να τα βγάλω, αλλά δεν νομίζω ότι πειράζουν κανέναν.

Να σε ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Οκτ 2007 00:33

Γεια σου μεγάλε Knorcedger με τις ωραίες τις φλασιές σου!

Στα ίσα σου προλογίζω πως δεν μου άρεσε γιατί ξέρω πως μπορείς να κάνεις 100 φορές καλύτερα πράγματα. (υπόψη πως αν ήταν κανένας άλλος που δεν είχα ξαναδεί δουλειά του κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σχολίαζα καν)

Και πάμε στο ζουμί για το συγκεκριμένο site τώρα:

- Γκρι links σε πορτοκαλί σχετικά σκούρο χρώμα = δεν διαβάζονται καλά.
- Τα fonts των buttons Home και Contact δεν μου άρεσαν, πολύ "καλλιτεχνικά" τα βρίσκω και δυσκολο-ανάγνωστα...
- Το search ή κάντο ίδιο πλάτος με τα labels Κατηγορίες παιχνιδιών, Online χρήστες κλπ ή ανέβασε το κουμπί στην ίδια γραμμή (δεξιά του πεδίου αναζήτησης δλδ) και πάλι να είναι συνολικά ίδιο πλάτος με τα κάτω.
- Με το μέγεθος διαφήμισης που έβαλες εννοείται πως ξεχνάς αναλύσεις κάτω από 1024 πλάτος.
- Ούτε το μαύρο στο hover στα πάνω buttons μου κάθετε καλά...
- Το header καλύτερα να είχε μικρότερο ύψος και να ήταν κάποιο κολάζ χαρακτήρων από διάφορα games με φόντο από κάνα game π.χ. κανένα τοπίο του lineage, wow κλπ...
- Θες και καλύτερο logo.
- Το ντεγρκαντέ που κάνεις με τα πορτοκαλί χρώματα στα κεντρικά blocks σου (Puzzle games, Adventure games κλπ) επίσης δεν λέει. Γενικώς αυτό το εφέ παίζει κυρίως σε κουμπιά και γραφικά με μικρό ύψος, δεν φαίνεται όμορφο σε ολοκληρα panels (το έχω δοκιμάσει και εγώ και σε δικά μου site και σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα όταν τα έβλεπα μετά). Είναι σαν να "κόβεις τα χρώματα" ή σαν να χρησιμοποίησες background που έχει διαφορετικά πράγματα στο πάνω μέρος και άλλα στο κάτω.
- Το moto τι ακριβώς γράφει Life is a game play ?A??

Κάνε τα ωραία κόλπα σου και ξαναπόσταρε να το ξαναδούμε.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Οκτ 2007 23:04

Ενώ μ αρέσουν οι δουλείες σου σε flash το site δεν μου άρεσε! Βσκ γνώμη για αρχή προσπάθησε να αποφύγεις τα κουτάκια :) Από το νετ-καφέ που είμαι τώρα το 1024χ768 δεν μου φτάνει για να έχω μια πλήρης εικόνα για το site σου με την πρώτη ματιά κάτι το οποίο έχω καταλάβει πως μετράει πάρα πολύ για το αν θα κρατήσεις τους users σου! Ακόμη το μενού είναι πολύ "χοντροκομμένο" και τα buttons του στυλ αυτού είναι πλέον ντεμοντέ~ :-?

Anyway, πιστεύω πως μετά τις διορθώσεις σου θα έχεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα! Καλή τύχη :)

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 27 Οκτ 2007 07:27

Προγραμμάτιζα ένα major update στο design του σαιτ για μετά τα Χριστούγεννα, αλλά τελικά μου φαίνεται πως θα το κάνω στις αρχές Νοεμβρίου :) Θα επανέλθω σύντομα, με το τι θέλω να αλλάξω, και ελπίζω στην βοήθειά σας ώστε να βγει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 27 Οκτ 2007 22:19

Knorcedger έγραψε:Προγραμμάτιζα ένα major update στο design του σαιτ για μετά τα Χριστούγεννα, αλλά τελικά μου φαίνεται πως θα το κάνω στις αρχές Νοεμβρίου :) Θα επανέλθω σύντομα, με το τι θέλω να αλλάξω, και ελπίζω στην βοήθειά σας ώστε να βγει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Τα σχόλια μας δεν ήταν για να σε στεναχωρήσουν. :oops: :oops:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 28 Οκτ 2007 09:28

Όταν μια κριτική είναι εποικοδομητική, μόνο καλά μπορεί να αποφέρει, και στην συγκεκριμένη περίπτωση ένα ομορφότερο και λειτουργικότερο site.

Λοιπόν, η βασική ιδέα της αλλαγής που ήθελα να κάνω, είναι να βάλω και thumbnails των παιχνιδιών στην αρχική σελίδα. Αυτό που είχα στο μυαλό μου, ήταν να μεγαλώσω τα πορτοκαλί παραθυράκια, ώστε να χωρέσουν και τα thumbnails. Έχετε κάποιον καλύτερο τρόπο για να το υλοποιήσω αυτό;

Επίσης, αν τελικά μείνουν τα πορτοκαλί παράθυρα, βγάζω το ντεγκράντε. Αλλάζω τα fonts στα κουμπιά home και contact. Αλλάζω οπωσδήποτε το logo (απλά πρέπει να βρω κάποια καλή ιδέα). Και κοιτάζω αν μπορώ να βελτιώσω το header.

Η ανάλυση 800x600 από ότι βλέπω στο σαιτ μου, αλλά και σε σαιτ άλλων περιορίζεται στο 3-5% των επισκεπτών, και γενικά έχω πάψει εδώ και καιρό να την λαμβάνω υπόψιν μου. Τα μαύρα γράμματα του μενού στο hover δεν είναι καλά; Εμένα ok μου φαίνονται, και στην τελική, ο χρήστης τα βλέπει για μια στιγμή.

Περιμένω προτάσεις :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Νοέμ 2007 00:43

δεν είναι κάτι ιδιαίτερο στο design, εκτός το εντυπωσιακό header τα άλλα με ψιλομπερδεύουν. Ο στόχος σου, όμως, δεν είναι να φτιάξεις μια σελίδα αναφοράς, αλλά μια σελίδα που να αποφέρει. Στο επόμενο revision αφαίρεσε ότι γραφικό δεν χρειάζεται, κάνε την πιο ξεκούραστη και ανάδειξε τα παιχνίδια και τις διαφημίσεις. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης