Βιντεο μεσα απο σειρα φωτογραφιων...

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
"kill"bill

Δημοσίευση από "kill"bill » 17 Οκτ 2007 15:27

Καταρχην γεια σας.Καλως σας βρηκα.Παρακολουθοντας λιγο την σελιδα σας καταλαβα πως υπραχουν ατομα εδω μεσα που κατεχουν το αντικειμενο υπερ του δεοντως.Μπραβο για την πολυ καλη δουλεια και καλη συνεχεια.

Παμε στο θεμα μας τωρα...Ανελαβα μια εργασια η οποια θα ειναι ενα βιντεο που θα δημιουργηθει μεσα απο μια σειρα φωτογραφιων.Επιπλεον θελω να προσθεσω και ενα μικρο animation στο τελικο βιντεο για να δυσκολεψει λιγο...

Τα προγραμματα που πιστευω πως θα χρειαστω ειναι το Premier και για το 3D μαλλον το 3D MAX.

Τωρα απο εσας θελω να μου προτεινετε καποια προγραμματα ειδικοτερα για το animation αν πιστευεται οτι το 3DMAX δεν ειναι ΟΚ.Καποια tutorial και γενικα καποια ιδεα πανω σε ενα τετοιο project.

Επισης το θεμα του βιντεο ακομα δεν ειναι 100% σιγουρο οποτε δεχομαι προτασεις πανω και σε αυτο.Απλα δεν θελω να χρησιμοποιησω ανθρωπους στις φωτογραφιες,η ιδεες μου κινουνται γυρω απο Playmobil ή Lego.

"kill"bill

Δημοσίευση από "kill"bill » 22 Οκτ 2007 23:34

Ρε παιδια μια απαντηση,ενα link εστω....Εψαξα στο site και γενικα στο interet και βρηκα καποια πραγματακια αλλα πειτε κατι και εσεις.Δεν μπορει να εχετε πληρη αγνοια για το θεμα.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 22 Οκτ 2007 23:58

με το premiere καλά τα πας με το 3d όμως μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε πρόγραμμα αρκεί να το γνωρίζεις

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 25 Οκτ 2007 00:11

κι εγω το ιδιο.Παντως η δημιουργια βιντεο με σειρα απο φωτογραφιες ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια με το premiere και μπορεις αναμεσα στις φωτογραφιες να βαζεις και καποια animation πανω στην εναλλαγη...
Εικόνα

"kill"bill

Δημοσίευση από "kill"bill » 25 Οκτ 2007 19:19

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις ολους.

Οσον αφορα αυτο που λες simosz για να γινει το βιντεο πρεπει η εναλλαγη των φωτογραφιων να ειναι πολυ γρηγορη οποτε καποια animation αναμεσα ισως το καθυστερουν.Αν δεν καταλβα καλα και μπορεις πες μου τι ακριβως εννοεις.

Τωρα για το 3D που αναφερομαι εννοω πως στο τελος θελω να χειριστω το βιντεο σαν avi αρχειο και να δημιουργησω ενα animation απλο,μια φωτια για πααδειγμα,και να την προσθεσω στο τελικο βιντεο.

Λογικα το κανω και αυτο με Premier ετσι??

babis_o_flu
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από babis_o_flu » 05 Νοέμ 2007 09:24

Μάλλον θα χρειαστείς το Adobe after fx που κάνει παπάδες αλλά είναι σχετικά πολύπλοκο.
Είμαστε αυτοί που οι γονείς δε θ'άφηναν να κάνουμε παρέα

messinios

Δημοσίευση από messinios » 08 Νοέμ 2007 07:59

εχω την γνωμη οτι και με το studio 9 η 10 μπορεις να κανεις δουλεια σου.Εγω με αυτο κανω καμια φορα βιντεακια ορισμενες μου φοτο, βαζοντας και μουσικη απο κατω και οτι αλλο χρειαζομαι

"kill"bill

Δημοσίευση από "kill"bill » 21 Νοέμ 2007 02:03

Καταρχην ευχαριστω και τους Μπαμπη και Μεσσηνιο για τις απαντησεις τους.

Απλα θελω να μεινω στα συγκεκριμενα προγραμματα(Premier,Photoshop,3D Max) και δεν ειναι στο χερι μου να παω σε καποια αλλα που ισως εχουν περισσοτερες δυνατοτητες.

Ασχοληθηκα λιγο με το θεμα και εχω καποιες αποριες...οποιος μπορει βοηθαει.

Πρωτον θελω στο Premier αφου βαλω τις φωτο να ορισω ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (για ολες μαζι) που θα εμφανιζεται η καθε μια.Εκανα ενα μικρο βιντεακι και τις εκανα ολες μια-μια.Ειναι καπως επιπονο και βαρετο.

Δευτερον,ποια ειναι η προτινωμενη αναλυση των φωτογραφιων που θα βαλω στο Premier για να μου βγουν στο τελος ολοκληρες?Στο βιντεακι που εκανα π.χ. μου ειχε κανει ενα ζουμαρισμα περιπου 50-60% και δεν φαινονταν ολοκληρες.

Και τριτον αν πρεπει να αλλαξω το μεγεθος των φωτογραφιων πως γινεται να κανω πολλες μαζι,γιατι μια-μια παλι ειναι μανικι....

Προς το παρον αυτα ειναι τα προβληματακια μου...στην πορεια σιγουρα θα βρω και αλλα :roll:

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 21 Νοέμ 2007 07:07

1) http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32214
2 αν ειναι για dvd 720*576
3 photoshop

"kill"bill

Δημοσίευση από "kill"bill » 21 Νοέμ 2007 15:23

Σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι.

Οσον αφορα το μεγεθος των φωτο,με το photoshop ενοουσα να τις αλλαξω.Το θεμα ειναι πως δεν βρηκα τροπο να κανω πολλες μαζι.Γιατι θα χρησιμοποιησω αρκετες.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 22 Νοέμ 2007 01:44

gia resize poles mazi look to irfanview ...
exei ena batch ... checkaris to resize kai me dio rythmiseis sta kanei ola.....

an mperdeftis pes na sto po analytikotera

babis_o_flu
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από babis_o_flu » 22 Νοέμ 2007 23:01

Άν δουλεύεις απο cs2 και πάνω για να αλλάξεις ομαδικά τις φωτογραφίες στο size που έχεις ορίσει στην αρχή του project θα πας edit-preferences-general και θα επιλέξεις default scale to frame size πριν όμως εισάγεις τις φωτογραφίες στο πρόγραμμα μετά όλα θα γίνουν αυτόματα. Όσο για τη διάρκεια των φωτογραφιών duration δηλαδή με δεξί κλικ επάνω στη φωτογραφία μπορείς να το ορίσεις από τη μάνα του είναι άν θυμάμαι στα 6 sec.

Αυτά τα ολίγα.
Είμαστε αυτοί που οι γονείς δε θ'άφηναν να κάνουμε παρέα

"kill"bill

Δημοσίευση από "kill"bill » 24 Νοέμ 2007 17:59

Ευχαριστω πολυ παιδια..προς το παρον δεν εχω κολησει καπου αλλου.

Για καθε νεοτερη απορια θα ενημερωσω...:P:P

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης