Πελατες & SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
htdawg

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από htdawg » 18 Οκτ 2007 12:07

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα να μαθω γενικα απο οσους προσφερεουν web design η και seo services εαν η πελατες ξερουν τι ειναι το seo και εαν ειναι διατεθειμένοι να πληρωσουν για μια τετοια υπηρεσια.

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από GiorgosK » 18 Οκτ 2007 15:49

Απο την εμπειρία μου το SEO δεν τους λέει τίποτα ...
Πρέπει συνήθως να τους μίλήσεις με όρους όπως "αυξηση της επισκεψημότητας" ή "εμφανιση στο Google" και αλλους που είναι απλοί αλλά ευκολονόητοι .... αλλιώς δεν θα καταφέρεις τίποτα ...

Συνήθως πρέπει να τους δείξεις εσύ την αναγκη με την πειθώ σου ... αλλά και πάλι μόνο αυτοί που είναι γνώστες είναι διατεθειμένοι να σου δώσουν ΟΚ λεφτα για την υπηρεσία ...

Μια διευκρίνηση, πάντα μιλάω για OFFPAGE SEO γιατί ένα βασικό ONPAGE SEO ΠΡΕΠΕΙ να συμπεριλαμβανετε στο design/development αλλιώς κοροιδέυουμε τον κόσμο ... και όταν λέω βασικό ONPAGE SEO εννοώ να ακολουθούμε μερικούς απλούς κανόνες κοινής λογικής και μοντέρνου web design ...

Comfis
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Comfis » 28 Οκτ 2007 11:17

Το θέμα βεβαίως δεν είναι αν ξέρουν την συγκεκριμένη ορολογία. Όποτε λες σε κάποιον ότι θα κάνω το σάιτ σου να βγει στο γουγλη στην πρώτη σελίδα για το τάδε keyword, μια αναστάτωση στα μάτια τους την βλέπω, μπορώ να πω. Όλοι θέλουν να βγουν ψηλά στο γούγλη. Άλλοι θα πλήρωναν και άλλοι όχι. Κάποιοι τρίτοι θα πλήρωναν και αν έβλεπαν ότι το ανέβασμα των rankings δεν οφελεί θα σταματούσαν να πληρώνουν.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2007 21:44

SEO στην Ελλάδα εννοούν να τους πληρώσεις για να πληρώσουν το adwords και να εμφανίζετε πρώτο στις αναζητήσεις... έτσι εννοούν την πρωτιά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Comfis
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Comfis » 28 Οκτ 2007 21:57

εν το πιασα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2007 22:03

αυτοί που πουλάνε SEO στην Ελλάδα εννοούν ότι μπορούν να σε φέρουν στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων μέσω του adwords και τίποτα παραπάνω...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Figaro » 29 Οκτ 2007 01:13

Comfis έγραψε:.... Όποτε λες σε κάποιον ότι θα κάνω το σάιτ σου να βγει στο γουγλη στην πρώτη σελίδα για το τάδε keyword...
An prosfereis yphresies SEO kai les kati tetio stous pelates sou kalitera na alakseis epaggelma.

Comfis
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Comfis » 29 Οκτ 2007 01:19

δεν προσφέρω seo στους πελάτες μου, γιατί δεν έχω έλληνες πελάτες (τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω πελάτες γενικώς, με την έννοια που το εννοείτε). όπως και να έχει το ώφελος του seo είναι η αύξηση της επισκεψιμότητας, λόγω ανεβασμένων serps. Τώρα το πως θα το πει στους πελάτες του ο καθένας, λίγο με απασχολεί. Εγώ φτιάχνω μόνο τα δικά μ σάιτ.

Comfis
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Comfis » 29 Οκτ 2007 01:21

αυτό που λες ότι κάνουν όσοι προσφέρουν seo φίλε κορδή, φυσικά δεν λέγεται seo αλλά ppc. Aν αυτή είναι η κατάσταση όντως.. τότε είναι για κλάμματα.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από id12586 » 29 Οκτ 2007 02:27

Έτσι είναι, δυστυχώς.. :(
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από GiorgosK » 29 Οκτ 2007 04:13

cordis έγραψε:αυτοί που πουλάνε SEO στην Ελλάδα εννοούν ότι μπορούν να σε φέρουν στην πρώτη θέση των αποτελεσμάτων μέσω του adwords και τίποτα παραπάνω...
Αυτό νομίζω είναι καλό για τους υπόλοιπους εμάς, που ξερουμε να το κάνουμε με πιο "σωστό" τρόπο, ή δεν είναι ?

Άβαταρ μέλους
dik_

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από dik_ » 29 Οκτ 2007 07:07

Εξαρτάται από το κατά πόσο σκαμπάζει ο πελάτης φαντάζομαι...

smiley

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από smiley » 29 Οκτ 2007 11:41

το 95% όλων των εταιριών που είναι online και λίγο έβαλα δεν άκουσε ποτέ του ούτε καν τον όρο SEO και το υπόλοιπο 5% αν ξέρουν η 10 στους 100 τι ακριβώς είναι το SEO... συμπέρασμα δικό μου, δίχως επιστημονικές στατιστικές απλά από έμπνευση...

Thoughtless
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Thoughtless » 29 Οκτ 2007 11:50

Έγκυτε στον κάθε ("σωστό")επαγγελματία να ενημερώσει τους πελάτες του τί είναι το SEO πιστεύω.
Ένας μπετατζής πχ, όταν χτίζεις ένα σπίτι θα πρέπει να σου προτείνει/υποδείξει τι είναι το καλύτερο για το σπίτι σου, δεν μπορείς να το ξες (εκτός αν κάνεις έρευνα). (τι παράδειγμα έφερα ρε ...πσσσσ με εντυπωσίασα :p)

Τώρα για το τι είναι SEO για τους Έλληνες "ειδικούς" ... δε θέλω να γίνω κακός, απλά θα συμφωνήσω με τον Cordis. :p

*Ας μην αναφερθώ στο πόσο χρεώνουν *gouh* :hammer:

Άβαταρ μέλους
htdawg

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από htdawg » 29 Οκτ 2007 14:03

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις, γενικα βλεπω πολλες "εταιριες" web design που σχεδιαζουν siteκαι τα ανεβαζουν χωρις να βαλουν εστω ενα σετ απο metatags (τιτλο & περιγραφη) που να αναφερει το τι ειναι το site. μονο home p.x η τιποτα. Οσο για υποσχεσεις για #1 για το ταδε φραση εγω θα τους ελεγα οτι θα προσπαθησω να τους ανεβασω οσο το δυνατων για τις φρασεις που ειναι σχετικο με το αντικειμενο τους. π.χ πουλαει καλτσες?
θα τον προωθησω με π.χ αντρικες καλτσες, βιοτεχνια καλτσων κτλπ.. οχι οτι θα του πω οτι θα εισαι πρωτος για ολα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης