Πελατες & SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από alexandr0s » 07 Νοέμ 2007 04:19

cdhyper έγραψε:Είναι απαράδεκτο να υπάρχουν επαγγελματίες που λένε "δώσε τόσα να σε βάλω στην πρώτη σελίδα στο google". Δεν στέκει σαν υπηρεσία. Αν υπήρχε τέτοια υπηρεσία δεν θα υπήρχε και το google. Έχω ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις από πελάτες μου που μάλιστα έχουν πειστεί ότι κάποιος τέτοιος επαγγελματίας "έχει άκρες στην google" ή ότι "η google πουλάει τις πρώτες θέσεις".

Το SEO δεν είναι τίποτα άλλο παρά να φτιάξεις ένα ενδιαφέρον site με τον σωστό τρόπο. Όλα τα άλλα είναι μπιχλιμπίδια για ιθαγενείς. Το freestuff.gr είναι δεύτερο στο web hosting γιατί εδώ και 8-9 πόσα χρόνια έχει πολύ υλικό πάνω σε αυτό και το προτιμούν/προτείνουν οι χρήστες του διαδικτύου και ολα αυτά σε συνδιασμό με μια καλή παρουσίαση και πλούσιο/σωστά διαρθρωμένο περιεχόμενο. Δεν υπάρχουν ούτε κολπάκια ούτε πατέντες που τις ξέρουν λίγοι και αυτό το παραμύθι πρέπει να τελειώσει κάποτε.
Έχεις δίκιο 100% σε αυτό που λες. Όμως το αθάνατο ελληνικό πνεύμα 'ψαρώνει' όταν ακούει 'θα σου κάνω και ένα κολπάκι για να βγαίνεις στους πρώτους στο google'. Δυστυχώς το έχω ακούσει.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Thoughtless » 07 Νοέμ 2007 09:39

Παντού υπάρχουν αυτά τα "θα σε βγάλω πρώτο στο Google". Αν θέλει κάποιος να σε κλέψει, θα το κάνει, καθ'ότι δε μπορείς να απαιτήσεις από τον κάθε πελάτη να ξέρει τί εστί SEO.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Νοέμ 2007 10:21

Εάν δεν τον βγάλει πρώτο στο Google δεν πρέπει να επιστρέψει τα λεφτά πίσω; :D

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από changlee » 07 Νοέμ 2007 11:53

cdhyper έγραψε:Είναι απαράδεκτο να υπάρχουν επαγγελματίες που λένε "δώσε τόσα να σε βάλω στην πρώτη σελίδα στο google". Δεν στέκει σαν υπηρεσία....
SEO Services

:hammer:
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cordis » 07 Νοέμ 2007 13:19

μα και το google το ίδιο δε σου λέει σκάστα για να σε βγάλω πρώτο; γιατί να μη μπορεί να το πει και κάποιος άλλος παρά μόνο το google; ιδικά από την στιγμή που σου λέει, θα τα σκάσεις όταν βγεις, και όχι σκάστα και βλέπουμε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Νοέμ 2007 13:54

changlee μάλλον φαίνεται ότι δεν έχεις κατανοήσει τι σημαίνει SEO Services, γι αυτό καλύτερα να διαβάσεις εσύ αυτό το google query.
μα και το google το ίδιο δε σου λέει σκάστα για να σε βγάλω πρώτο; γιατί να μη μπορεί να το πει και κάποιος άλλος παρά μόνο το google; ιδικά από την στιγμή που σου λέει, θα τα σκάσεις όταν βγεις, και όχι σκάστα και βλέπουμε...
Ναι αλλά το ένα είναι διαφήμιση και το άλλο δωρεάν καταχώρηση.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

orfeo

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από orfeo » 07 Νοέμ 2007 16:41

Πάντως για να μην τα ρίχνουμε όλα στην Ελλάδα, υπάρχουν σε όλες τις χώρες και γλώσσες εταιρίες που υπόσχνται πρώτες θέσεις.

Και εγώ πιστεύω ότι είναι εντελώς λάθος αυτό και δεν στέκει αλλά δεν με νοιάζει κιόλας. Ξέρω εκ πείρας ότι οι άνθρωποι που υπόσχονται τέτοια πράγματα με τέτοια επιλογή λέξεων δεν είναι πολύ καταρτισμένοι και άρα δεν έχει και νόημα να τσακωθώ.

Ας πουλήσει ο καθένας ότι θέλει και αν το καταφέρει θα μείνει στην αγορά και θα ευδοκιμήσει.

Εγώ απλά προστατεύω τους πελάτες μου γιατί το seo με μεθόδους που μπορεί να οδηγήσουν σε ban είναι πολύ επικίνδυνο.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από skeftomilos » 07 Νοέμ 2007 18:50

Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι ο changlee δεν είναι επαγγελματίας, ούτε πολύ καταρτισμένος, δεν κατανοεί τι σημαίνει SEO services, και δεν παρέχει αποδεκτές υπηρεσίες. Το topic ξεκίνησε με το ερώτημα αν υπάρχει ζήτηση για SEO services. Αν υπάρχει ζήτηση, δεν είναι εύλογο να υπάρξει και προσφορά;
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

orfeo

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από orfeo » 07 Νοέμ 2007 19:41

"Και εγώ πιστεύω"

Έτσι ξεκίνησα την πρόταση μου. Κατ'εμέ επαγγελματίες που προσφέρουν τέτοιες λύσεις είτε δεν είναι σωστά καταρτισμένοι είτε το κάνουν εκ του πονηρού. Αυτή είναι η άποψη μου, μπορεί να κάνω και λάθος.

Εγώ πιστεύω ότι υπηρεσίες καθαρά SEO είναι πολύ δύσκολο να πουληθούν στην Ελλάδα. Ακόμη και έξω έχουν το ίδιο πρόβλημα. Πάντα μιλάω για κάτι διαφορετικό από το 'Στην πρώτη σελίδα με ΧΧ λεφτά', γιατί αυτό δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cordis » 07 Νοέμ 2007 21:42

Από την στιγμή του συζητάμε για SEO, είναι κάτι που υπάρχει. Όποιος θέλει το παρέχει δωρεάν, όποιος θέλει δε το παρέχει, και όποιος θέλει το παρέχει επί πληρωμής. Δε μπορώ να καταλάβω τα ηθικά διλήμματα ούτε μπορώ την καραμέλα του "Στην Ελλάδα...". Κάτι που το χρεώνουν στο εξωτερικό, γιατί να μη το χρεώνουν και στην Ελλάδα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Chris@Webo

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Chris@Webo » 07 Νοέμ 2007 22:41

η αληθεια ειναι πως εχουν μπερδευτει οι βουρτσες λιγακι...εχει κανταντησει μυθος το seo στην ελλαδα κ ακομα οι εταιρειες που το προσφερουν μετριουνται στα δαχτυλα.κ αυτο γιατι ταυτίζουν την βελτιστοποίηση με θέσεις,οι θεσεις ειναι απλα το αποτελεσμα!
Σιγουρα το seo ειναι υπηρεσία κ μαλιστα ακριβή σχετικά,κ λεω σχετικα γιατι θα μπορουσε καλιστα καποιος να μη πληρώσει κανα δυχιλιαριο για seo να κανει απλα μια καμπανια με adwords και να ησηχάσει.Το SEO ομως δεν ειναι αυτο που κανουν τα adwords.
Tο οξυμωρο ειναι οτι ειναι ευκολο να το κανεις αλλα σίγουρα αν ασχοληθει καποιος ασχετος με αυτο μπορει να καταληξει με κανα ban.
Υπαρχουν ομως developers κ εταιρείες που κάνουν seo και μπορουν να τσαμπουκαλευτουν με αντιστοιχες εταιρείες του εξωτερικού!!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Figaro » 07 Νοέμ 2007 23:17

Chris@Webo έγραψε: Tο οξυμωρο ειναι οτι ειναι ευκολο να το κανεις ...
Einai efkolo na petakseis ena h1 me keyword ena page title kai merika akoma keyword me headings kai mesa sto keimeno kai tha vgeis prwtos gia to "poulaw karvouna online".
Prospathise na asxolitheis me keywords pou fernoun xrhmata kai iparxoun alles 200 etairies pou paleboun gia tin idia thesh kai tha deis oti mono efkolo den einai.
Υπαρχουν ομως developers κ εταιρείες που κάνουν seo και μπορουν να τσαμπουκαλευτουν με αντιστοιχες εταιρείες του εξωτερικού!!
Pes mou mia se parakalw...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από Figaro » 07 Νοέμ 2007 23:20

skeftomilos έγραψε:Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει ...
Esi san programatisths tha evgazes timokatalogo sti selida sou tou typou:
1 Script - 500 Euro
2 Scripts - 800 Euro
3 Scripts + 1 dwro - 1400 Euro ??

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cyberfreak » 07 Νοέμ 2007 23:26

Ρε παιδια πχ αν θελω να βγαινω στην πρωτη σελιδα πχ στο web hosting γτ να μην κανω μια αναζητηση στο google κ η εταιρια που βγει πρωτη αν προσφερει seo να την εμπιστευθω... :-?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πελατες & SEO

Δημοσίευση από cordis » 07 Νοέμ 2007 23:29

:lol: και σιγά μη σου το κάνει και σου δώσει την θέση της! :P
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης