Που ειναι τα τραγουδια μου?????

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
BOSKOS

Δημοσίευση από BOSKOS » 21 Οκτ 2007 12:55

Φίλοι μου
Τόμπολα .-
Ανοίγω τον φάκελο σε εξωτερικό δίσκος ( τρακοσάρι 300 γιγα ) και βλέπω τα μισά αρχεία ως εδώ καλά ( εννοώ τα μισά από αυτά που είχα μέσα στο φάκελο )
Ααα λέω κάποια πατάτα έκανα και χάθηκαν ( τα έσβησα δηλαδή κατά λάθος }
Ας τα ξαναβάλω από το ντιβιτι που τα έχω κρατείς
Επιλογή αντιγραφή από το ντιβιτ επικολλήσει στο φάκελο που λυπούνε
Χχχχχχμμμμμμμμμμμμ
Ατύχησα παταγωδώς
καμπανάκι ???????
όλα τα αρχεία υπάρχουν αλλά εγώ δεν τα βλέπω !!!!!!!
ξανακοιτά πάλι τα ίδια
κλείνω ανοίγω τον υπολογιστή το βιολί βιολακι τα αρχεία δεν τα βλέπω ενώ λέει ότι είναι εκεί όταν ξανακάνω την πιο πάνω διαδικασία μπορεί κάποιος να μου πει τη συμβαίνει?
Ευχαριστώ
Υστερ. Πρόκειται για μουσικά αρχεία δηλαδή βλέπω τα μισά και τα αλλά μισά τα έχω χάση από τα 1115 που περιείχε ο φάκελος μια και τα είχα αρίθμηση

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 21 Οκτ 2007 22:01

Μήπως είναι κρυφά?

Μεταφέρεται γιατί δεν είναι πρόβλημα Hardware :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 22 Οκτ 2007 02:01

an pas o ypologisths mou
ergalia-epiloges

sto deftero tab.... sthn lista exei na tsekaris
"emfanish ton kryfon kai systimatos"

ok kai logika tha ta deis

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 22 Οκτ 2007 11:26

δεν νομιζω να φταιει το οτι ειναι κρυφα ρε παιδια...αφου τα κανει αντιγραφη ως κανονικα αρχεια απο το dvd στον δισκο του...πως να γινονται κρυφα μετα???
Εικόνα

BOSKOS

Δημοσίευση από BOSKOS » 21 Νοέμ 2007 23:50

PAIDIA DEN GINETE TIPOTA EINAI APO TA PERIERGA O FAKELOS PERIEXH 1115 TRAGOYDIA BLEPO MONO TA 88
TA IPOLOIPA PANE DEN YPARXOYN
KATALABENETE DEN TA BLEPO.- KAI
OYTE JERO POY EINAI

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 22 Νοέμ 2007 01:27

Χμ....γιατί δεν κοιτάς μήπως κρύωναν που ήταν στον εξωτερικό και πήγαν μεσα;

Μπορείς πάντα να κάνεις backup τα υπάρχοντα , να του χτυπήσεις ένα τρελό φορματ ή check με τα επισημα προγράμματα , και να τον ξαναχρησιμοποιήσεις ;)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Νοέμ 2007 14:04

Ετοιμάσου για άσχημα νέα. Ίσως να χρειαστεί να αγοράσεις μέχρι και καινούργιο δίσκο. Δύο πρόβληματα μπορεί να είναι. Αν είναι το πρώτο γλύτωσες τα λεφτά του νέου δίσκου. Αν είναι το δεύτερο την πάτησες.

Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι ίσως κάποιος έβαλε ένα πρόγραμμα στο pc από αυτά που κρύβουν τα αρχεία από το registry (μία άκρως επικίνδυνη επιλογή για τα αρχεία) για δικούς του λόγους (π.χ για να μην τα βλέπουν τα παιδιά). Απλά ακύρωσε αυτήν τη επιλογή από τα option του αντίστοιχου προγράμματος και είσαι εντάξει.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι ίσως έχει πρόβλημα ο ίδιος ο δίσκος ή ο IDE controller (το καλώδιο που συνδέει τον δίσκο με την μητρική). Και κατά πάσα πιθανότητα αυτό φταίει και όχι το πρόγραμμα του registry. Όμως από αυτό το πρόβλημα έχουμε 2 περιπτώσεις που μπορεί να φταίνε. Ο δίσκος και ο IDE. Πρέπει λοιπόν να κάνουμε δοκιμές και στα δύο μέχρι να βρούμε τι φταίει.

Να σου πω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου:
1) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα έκανα defragmentation (defrag) ελληνιστί: ανασυγκρότηση δίσκων.
2) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα άλλαζα τον IDE πριν κάνω ότι μπορώ να σώσω τα αρχεία μου
3) Θα άφηνα το "check of consistency" να κάνει την δουλειά του. Για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας θα χρησιμοποιούσα και κάποιο πρόγραμμα σαν το errorkiller

Αναλυτικά
1) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα έκανα defragmentation (defrag) ελληνιστί: ανασυγκρότηση δίσκων.

Τα δεδομένα σε ένα λειτουργικό σύστημα υπολογιστών (γιατί υπάρχουν και άλλα λειτουργικά συστήματα όπως π.χ το ανθρώπινο σώμα) αποτελούνται από ψηφία, εξ' ου και η ονομασία "ψηφιακά".

"Ανασυγκρότηση δίσκων" σημαίνει να τακτοποιήσεις τα δεδομένα αυτά, δηλ τα ψηφία τους, με μια όμορφη και χρήσιμη σειρά για να είναι ποιο εύκολα προσβάσιμα από την μνήμη του λειτουργικού συστήματος. Και ενώ σε άλλες περιπτωσεις αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο, τώρα θα αποβεί μοιραίο μιας και τα windows δεν ξέρουν ποιο ψηφίο είναι ποιο, σε σημείο να μην τα βλέπει καν. Αν κάνεις defrag δεν θα ξέρει ποιο ψηφίο να το βάλει που μιας και τα ψηφία είναι πάντα ίδια (1, 2, 3 κ.τ.λ) αλλά ανάλογα με το αρχείο έχουν διαφορετική δόμηση. Άρα απλά θα βάλει ότι βρει, όπου βρει, με αποτέλεσμα ένα μάτσο άχρηστα αρχεία. Εν ολίγοις θα χάσεις τα αβγά και τα πασχάλια... Defrag λοιπόν με τίποτα. Το λέω γιατί η πολύ λογική ιδέα που μπορεί να σκεφτόσουν είναι "κάτσε να τα φτιάξω όλα από την αρχή μπας και λειτουργήσουν".

2) ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα άλλαζα τον IDE πριν κάνω ότι μπορώ να σώσω τα αρχεία μου

Αν φταίει ο IDE το ποιο λογικό θα ήταν να τον αλλάξεις. Δυστυχώς αυτό δεν θα πετύχει. Παρόλο που αυτό είναι μόνο ένα καλώδιο, είναι ένα σημαντικό κομμάτι του τωρινού λειτουργικού στυστήματος. Άρα αν το αλλάξεις θα αλλάξεις και το τωρινό σύστημα. Σκοπός δεν είναι να κάνεις αλλαγές (στα ήδη μάλιστα μπερδεμένα αρχεία) προσθέτοντας νέα δεδομένα αλλά να φτιάξεις το χαλασμένο κομμάτι. Εγώ που δεν ήξερα την έπαθα κάποτε....

3) Θα άφηνα το "check of consistency" να κάνει την δουλειά του. Για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας θα χρησιμοποιούσα και κάποιο πρόγραμμα σαν το errorkiller

Το "check of consistency" είναι ένα μήνυμα που σου βγάζουν τα windows όταν κάνεις restart. Είναι ένα είδους ελέγχου του registry (registry = ο εγκέφαλος των windows). Και πριν αλλά και μετά το restart θα έχεις τέτοια αρχεία στον δίσκο σου:

α) Μερικά των 0 bytes. Δηλ ναι μεν θα έχει κρατήθει η πληροφορία ότι εκεί βρίσκεται ένα αρχείο αλλά δεν θα έχει τα στοιχεία του (data)

β) Κάποια άλλα θα έχουν το κανονικό τους μέγεθος (π.χ 5mb) αλλά αυτά τα 5mb θα είναι άχρηστα αφού δεν θα έχουν μια λογική σειρά. Θα τα ακούς σε υπερβολική ταχύτητα. Δηλ μέσα σε π.χ 1 λεπτό να ακούσεις ένα τραγούδι 5 λεπτών!! Όπως καταλαβαίνεις δεν θα καταλαβαίνεις τι λέει το τραγούδι γιατί δεν θα είναι τραγούδι πλέον (τα windows δεν θα ξέρουν καν τι είναι και θα σου δίνουν να ακούσεις ότι νομίζουν ότι είναι)

γ) Τέλος κάποια άλλα θα είναι κάτι ανάμεσα. Ενώ θα έχουν data (τα 5mb που είπαμε) και ενώ κάποιος ήχος θα ακούγεται, τα τραγούδια θα είναι μπερδεμένα μεταξύ τους. Αντί π.χ να ακούσεις το τραγούδι Νο1 και το τραγούδι Νο2 σε δύο διαφορετικά αρχεία θα τα ακούς σε ένα αρχείο. Μερικές φορές δε, θα τα ακούς και ανακατεμένα. Λίγο από το ένα τραγούδι, λίγο από το άλλο!! :o Παράδειγμα: αν αντί για ήχο λέγαμε για αριθμητικά νούμερα τότε θα διάβαζες κάτι σαν 2,1,4,5,3 και όχι το κανονικό 1,2,3,4,5. Έτσι και εδώ.

[/Τέλος αναλυσης]

Αποτέλεσματα
Όπως καταλαβαίνεις η διαφορά πριν και μετά του "check" δεν διαφέρει και πολύ. Είναι σχεδόν το ίδιο. Τι κερδίζεις ή τι χάνεις λοιπόν με το να κάνεις check;

Κερδίζεις:
1) Τα αρχεία που τα windows δεν τα έβλεπαν πριν, τώρα τα βλέπουν.

Τι χάνεις:
1) Τα αρχεία που είπαμε ότι τώρα φαίνονται.....; Ε... αυτό δεν ισχύει απ' αόριστον. Στο επόμενο format αλλά δυστυχώς και restart πάλι θα έχεις πρόβλημα.

Οι πιθανότητες για το restart κρίνοντας αντικειμενικά είναι 50%. Κρίνοντας όμως από δική μου εμπειρία δυστυχώς είναι τουλάχιστον 90% υπέρ του προβλήματος. Να τονίσω ότι αυτό είναι η δική εμπειρία μόνο, η οποία μπορεί να είναι εξαίρεση.

Εν ολίγοις, πάλι δεν θα τα βλέπουν, πάλι θα κάνεις check, πάλι θα χάσεις και άλλα αρχεία (όχι μόνο από τα προηγούμενα ώστε να πεις οτι "ε, αυτά ήταν προβληματικά εξ' αρχής") και άντε πάλι από την αρχή.

Σε τι χρησιμεύει το errorkiller
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Μπορείς να κατεβάσεις κάποιο άλλο όπως το system mechanic. Απλά έτυχε να είναι ένα πρόγραμμα που βρήκα εγώ όταν έψαχνα στο google.

Η δουλειά του είναι να φτιάχνει το registry. Να διορθώνει δηλ τυχών λανθασμένα HKEY's και ξέρω 'γω τι άλλο. Αν φτιαχτεί το registry από το errorkiller τότε ίσως να γλυτώσεις το "check of consistency". Συμφέρει γιατί το check μπορεί να κρατήσει μερικά λεπτά (μέχρι και μία ώρα πάνω-κάτω) ενώ το errorkiller μόνο μερικά δευτερόλεπτα. Από σένα εξαρτάται. Όμως να ξέρεις ότι τα προβλήματα που είπα ποιο πάνω στο Νο1) εξακολουθουν να ισχύουν.

Αυτά!

ΥΓ: Γράφε ελληνικά και οχι κεφαλαία παρακαλώ.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες