Απορια για webserver και dns

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
myroom

Δημοσίευση από myroom » 23 Οκτ 2007 02:25

γεια σας εχω μια απορια και εχω μπερδευτει πολλυ
λοιπον να σας πω τι θελω να κανω και θα ηθελα πολλυ τα φωτα σας

εχω ενα domain το www.paradeigma.gr και εχω μια static ip στο σπιτι και ενα pc που θα παιζει τον ρολο του webserver,λοιπον θα ηθελα να ξερω τι πρεπει να κανω ετσι ωστε το domain name να "βλεπει" τον server στο σπιτι

μηπως να δοκιμασω να αλλαξω τα dns στο control panel του domain NS1.paradeigma.gr Και NS2.paradeigma.gr και να γραψω απλα τιν static ip ,ειναι εφικτο αυτο?η θα πρεπει να κανω κατι αλλο.μηπως την ip μου να την δηλωσω και καπου αλλου,διοτι ισως να φιλοξενει ο σερβερ και ενα δευτερο domain www.paradeigma2.gr

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 23 Οκτ 2007 10:10

Εάν έχεις static ip στο σπίτι τότε απλά βάλε τον registar να φιλοξενεί τους nameservers και απλά βάλε ένα A record για το www να δίχνει στην ip σου.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 23 Οκτ 2007 10:21

Ελπίζω πάντως να το κάνεις για πειραματισμό, σαν άσκηση, και όχι για να σερβίρεις το πραγματικό site για πάντα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 23 Οκτ 2007 10:47

Φαντάζομαι ότι για πειραματισμό θα το κάνει, μιας και το να φιλοξενείς σελίδες στο σπίτι έχει πολλά αρνητικά, μερικά από τα οποία:

1) Εάν πέσει το ρεύμα για 1 ώρα τι γίνεται;
2) Χαμηλή ταχύτητα upload στις ADSL και όχι εγγυημένη, επίσης εάν μπαίνουν χρήστες στη σελίδα δεν θα πρέπει να κατεβάζεις γιατί θα σέρνοντε
3) Τι γίνεται εάν ο ISP ή ο ΟΤΕ κάνει αναβαθμίσεις ή έχει βλάβη;

myroom

Δημοσίευση από myroom » 23 Οκτ 2007 11:26

cherouvim έγραψε:Ελπίζω πάντως να το κάνεις για πειραματισμό, σαν άσκηση, και όχι για να σερβίρεις το πραγματικό site για πάντα.
ναι ειναι για παντα απο εκει θα βγαινει η σελιδα,με 2 mb δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα ειναι απλο sait

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 23 Οκτ 2007 12:10

Υπάρχουν ADSL με 2mbit upload ή έχεις μισθωμένη;

4) Μόνο και μόνο τα λεφτά που θα σου κοστίζει το ρεύμα για να έχεις το pc 24 ώρες ανοιχτό θα είναι τουλάχιστον 10-15 φορές υψηλότερο από το να έπαιρνες κάποιο πακέτο φιλοξενίας.

myroom

Δημοσίευση από myroom » 23 Οκτ 2007 14:17

CyberCr33p έγραψε:Υπάρχουν ADSL με 2mbit upload ή έχεις μισθωμένη;

4) Μόνο και μόνο τα λεφτά που θα σου κοστίζει το ρεύμα για να έχεις το pc 24 ώρες ανοιχτό θα είναι τουλάχιστον 10-15 φορές υψηλότερο από το να έπαιρνες κάποιο πακέτο φιλοξενίας.
το χρηματικο δεν με απασχολει,απλα η κρισιμοτητα των δεδομενων ειναι που με απασχολη,πρεπει ο σερβερ να ειναι πολλυ κοντα μου,οσο για το ινετ εχω 2mbit upload Οποτε δεν θα ειναι μεγαλο προβλημα.
και η καταναλωση του Pc δεν ξεπερναει τα 40-50 watt.[/u]

myroom

Δημοσίευση από myroom » 23 Οκτ 2007 14:26

CyberCr33p έγραψε:Εάν έχεις static ip στο σπίτι τότε απλά βάλε τον registar να φιλοξενεί τους nameservers και απλά βάλε ένα A record για το www να δίχνει στην ip σου.
αυτο πως μπορει να γινει?να στειλω ενα email στην εταιρια που εχω αγορασει το domain name? η να δοκιμασω να το κανω απο το controlopanel?

Άβαταρ μέλους
georiege
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georiege » 26 Νοέμ 2007 14:08

Καλημέρα !

Πρέπει να πεις στην εταιρία που έχεις πάρει το domain να φτιάξει τα κατάλληλα records στους DNS servers της, ώστε το domain σου να δείχνει στην static ip σου.
Δηλαδή πρέπει να φτιάξει για το domain σου κάποιο Α record της μορφής WWW, που να δείχνει στην IP σου και εάν θέλεις το site σου να έχει και FTP πρόσβαση , να σου φτιάξουν και ένα ακόμα A record της μορφής FTP . Μετά πρέπει να κάνεις στο router σου την κατάλληλη ρύθμιση , για να προωθεί την πόρτα 80 και 21 (εάν θελεις και FTP) στην local ip του μηχανήματος σου που έχεις στήσει τον web server για το site σου.

Καλή επιτυχία ! :)
I do this for Aiur

http://www.aspx.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Νοέμ 2007 16:30

Ή μπορεις να πεις στον registrar σου να σου δηλώσει το ns1.paradeigma.gr στο ΙΤΕ να κοιτάει στην IP σου.
Μετά πες του να σου βάλει το ns1.paradeigma.gr σαν nameserver για το paradeigma.gr

Μετά σήκωσε έναν DNS Server και στήσε την ζώνη για το paradeigma.gr. (Καθώς και το ns1.paradeigma.gr σαν A Record για να μπορεί να δουλέψει η ζώνη)

Έτσι θα εξυπηρετείς εσύ πλήρως το domain και δεν θα εξαρτιέσαι από τρίτους.
Το να σου φιλοξενίσει κάποιος provider την ζώνη σου, είναι το πιο εύκολο και γρήγορο, αλλά μιας και το πήγαμε στην διαθεσιμότητα, αν πέσει αυτός για τον Χ, Ψ λόγο τότε δεν θα κάνουν resolve το domain σου μέχρι να ανέβει.

Αν πέσεις εσύ όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού το downtime οφείλεται σε σένα.

Btw, φιλοξενούσα έτσι το www.cha0s.gr (μέχρι που γύρισα σε dynamic IP λόγω 2play) και λειτουργούσε άψογα.
Τώρα το φιλοξενώ με τον τρόπο που προτάθηκε. Τα dns σε server στο datacenter της forthnet και το website, mails και λοιπές υπηρεσίες στην DSL μου.

Το downtime μίας ώρας γίνεται μία-δύο φορές τον χρόνο και αν, οπότε με ένα καλό UPS λύνεται. (Εκτός αν μένεις σε κανένα ξεχασμένο χωρίο από την ΔΕΗ :P )
Επίσης η κατανάλωση ρεύματος δεν είναι τόσο τραγική όσο το περιγράφετε...
Έχω 7PC που τρέχουν 24/7 εδώ και 3 χρόνια και το ρεύμα έρχεται 100-150ευρώ (σε σπίτι με τετραμελή οικογένεια)

Τα 2mbit τι είναι; Γιατί ADSL2+Μ κύκλωμα στην Ελλάδα απόσο ξέρω δεν υπάρχει.
Με τα υπάρχοντα DSL κυκλώματα μέχρι 1mbit upload υποστηρίζεται (ADSL2+).

Πάντως μόνο και μόνο για το knowhow αξίζει να ασχοληθείς με την όλη φάση.
Αν δεις ότι δεν αντέχει η γραμμή σου μπορείς να πας σε dedicated server (ή collocation αν φοβάσαι τόσο :P) και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πολλές απόψεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες