SEO Elite και γενικές απορίες

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 23 Οκτ 2007 03:14

Χρησιμοποιώ το SEO Elite κι έχω τις εξής απορίες για την γενική λειτουργία του όλου συστήματος.

1)Έβαλα το site μου για να δω τι αποτελέσματα θα εμφανίσει η ανίχνευση του προγράμματος. Έκανα τα αποτελέσματα αυτά save σε αρχείο. Από εκεί και πέρα τι μπορώ να κάνω για να αξιοποιήσω σωστά το πρόγραμμα?

2)Πως μπορώ να αυξήσω τα hits του site μου από Alexa και Google?

3)Πως λειτουργεί γενικά το σύστημα του SEO? Μπορούμε να εισάγουμε keywords στο site μας για να εμφανίζεται συχνά σε μηχανές αναζήτησης? Μπορούμε να μάθουμε πως να αυξήσουμε την επισκεψιμότητά μας μέσω τρίτων sites? (π.χ. posts σε forums?) Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τα tutorials αν μπορεί κάποιος κι έχει τον χρόνο θα ήθελα να μου τα εξηγήσει λίγο αναλυτικά.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 23 Οκτ 2007 14:21

Δεν νομίζω οτί είναι ευκολο να σου εξηγησουμε εμείς σε ένα post πως δουλευει σωστα το SEO Elite αλλα ούτε και γενικά το SEO

1. σε γενικες γραμμες βλέπεις τι links έχουν τα αλλα sites στην κατηγορια σου και προσπαθείς να καταφέρεις να έχεις και εσυ τα ίδια ... με τις λέξεις κλειδια (keywords) στα links σου (στο seoelite.com πρέπει να υπαρχει καποιο tutorial για το πως δουλέυει)

2. αν καταφέρεις και βαλεις αρκετά links η καταταξή σου στο google θα ανέβει ... πόσα ? κανεις δεν ξέρει. Αρκετά ουτως ώστε να είσαι εσύ ευχαριστημένος με την αποδοση ή οποία δεν θα φανεί την επομενη μέρα δυστυχώς ... μπορει να παρει μερικές μέρες ή μερικές βδομάδες για αυτό

Αν καταλαβαίνω καλα θέλεις να έχεις μεγαλύτερο Alexa νουμερο ? Αυτό ανεβαίνει με τις επισκέψεις ... αρκεί να έχουν οι επισκέπτες ενεργοποιημένο το ALEXA TOOLBAR ... μην του δινεις και πολύ σημασία όμως ... ασχολήσου με καλύτερα πράγματα

3. έαν δεν έχεις μέσα στα κείμενα σου τις λέξεις που κάποιος ψαχνει στο google για παραδειγμά είναι πολύ δυσκολο να εμφανίσει το site σου ώς κατάλληλο στα αποτελέσματα της αναζήτησης ... οπότε καλό είναι να έχεις τις λέξεις κλειδιά μεσα στο κείμενο. Τώρα για το google βοηθάει να έχεις και αυτές τις λέξεις κλειδιά στα links που βλέπουν προς το site (backlinks). Που μπορεις να βρεις site για να βάλεις το link σου ? σε αυτό μπορει να σε βοηθήσει το SEO ELite ...

εν μέρει έχει απαντήθει και στην 1

Για να πάρεις περισότερες λεπτομέριες θα πρέπει να έχεις κάνει καποιά βήματα και να μας πείς τις απορίες σου με συγκεκριμένες ερωτήσης αλλιώς το θέμα SEO είναι αρκετά μεγάλο ουτως ώστε να χωρέσει σε ένα post

Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 24 Οκτ 2007 03:08

1)Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα για αυτό που λες?
2)Τα links αυτά τα βάζω μέσω του SEO Elite ή καθαρά μέσω της ιστοσελίδας μου? Αν το site μου είναι σε php nuke ("ετοιματζίδικο" όπως λέμε) τότε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
3)Τι εννοείς να βρω site για να βάλω τα links μου? Εννοείς να εισάγω το site μου σε μηχανές αναζήτησης με μία πιασιάρικη περιγραφή γεμάτη tags? Διαφορετικά άλλη μέθοδο για να εισάγω δεν βρίσκω, εκτός βέβαια από τα forums.
4)Μπορούμε να εισάγουμε μία άλλη ιστοσελίδα στο SEO Elite και να δούμε ποια links οδηγούν προς αυτή ώστε να επιχειρήσουμε να "αντιγράψουμε" την τακτική της? Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.
5)Off Topic: Το Alexa Toolbar έχει γίνει δυστυχώς μόδα σε πολλές εταιρείες. Υπάρχει κάποιο άλλο site που να μετράει επισκεψιμότητα και να είναι πιο αξιόπιστο?
6)Μπορείς να μου δώσεις ένα απλό παράδειγμα εισαγωγής tags σε μία σελίδα ώστε να αυξηθούν τα visits μέσω μηχανών αναζήτησης?

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 24 Οκτ 2007 04:44

1. παραδειγμα είναι αυτο που με ρωτάς στην 4. "αντιγραφή" αλλου site

2. το SEO Elite σε βοηθάει περισσότερο να τα βρεις μετά πως θα καταφέρεις να κερδίσεις (να βάλεις) ένα link είναι η τέχνη του SEO, καμιά φορά θα χρειαστεί να βάλεις link για να σου βάλουν (reciprocal)

3. χρησιμοποιείσαι το seo Elite για να βρείς που να βαλεις links

4. ^

5. τι ακριβώς εγινε μόδα ? δοκίμασε Compete.com αλλα δεν υπάρχει αξιοπιστο σύστημα ... αλλά πάλι δεν ξέρω τι εννοείς αξιοπιστο ...

6. Το πρόβλημα σου έιναι ότί δεν ξέρεις τι σημαίνουν tags και ετσι ούτε και εγώ καταλαβαίνω τι ρωτάς (Υπαρχουν δύο ειδών tags όταν μιλάς για ιστοσελίδες <A> είναι tag αλλα και ένα link κατηγορίας/θέματος μπορεί να ονομαστή TAG, και τα δύο μπορουν να βοηθήσουν την ποιότητα του SEO του site σου αλλά κανένα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί αποτελέσματα)

Βασικά πρέπει να γίνεις πιο σαφείς σε πολλές απο τις ερωτήσεις σου, εχω την εντύπωση οτί θες να μαθεις SEO μέσα σε 5 λεπτά, διαβασε (είσαι στο σωστό φορουμ) κανε προσπάθειες/πειράματα και μετά ρώτα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτήσεις

Για παραδειγμα έκανα αυτο αυτό και αυτό αλλα δεν είδα αυτό τί συμβαίνει ?

Εάν θέλεις αποτελεσμάτα για καποιο site σου γρήγορα, σκέψου το ενδεχόμενο να αναθέσεις σε κάποιον να κάνει αυτή την δουλειά για σένα

Εάν πάλι θες να μάθείς και το έχεις μεράκι τότε κάνε υπομονή/πειράματα και θα σου έρθει

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Οκτ 2007 13:57

υπάρχουν και τα meta tags...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 24 Οκτ 2007 16:14

cordis στην περιγραφή μου το <A> ήταν απλά ένα παράδειγμα θα μπορουσα να συμπεριλάβω και τα <B> <DIV> <H1> αλλά και τα <META> τα οποία πολύ σωστά ανέφερες είναι tags, HTML TAGS ... απλά προσπαθώ να καταλάβω για ποιά TAGS μιλάει ο kotsolis ... και ίσως μετά να τον κατατοπίσω ανάλογα ...

Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 24 Οκτ 2007 19:16

Οκ. Τώρα αρχίζει να δουλεύει το πράμα :D

2) + 3)Άρα αυτό που συμπεραίνουμε είναι το εξής (αν κατάλαβα καλά). Ότι το SEO Elite βρίσκει όλα τα μέρη απ' όπου σου έρχονται οι επισκέπτες. Οι επισκέπτες αυτοί μπορεί να έχουν κάνει κλικ σε αυτά τα sites σε ένα link και να έχουν μπει στη σελίδα σου αλλά και να μην έχουν κάνει κλικ. Σωστά? Άρα για να βοηθηθούμε θα πρέπει, βλέποντας παράλληλα πως κερδίζουν links οι ανταγωνιστές μας, να κάνουμε μία ανταλλαγή banners με τα συγκεκριμένα sites ώστε να έχουμε καλύτερη έλευση κόσμου. Ο συλλογισμός είναι οκ ή έχει κάτι λάθος?
6)Ναι, για τα meta tags αναφερόμουνα. Ρωτούσα απλά το πως θα μπορέσω να εισάγω meta tags σε μία σελίδα που είναι φτιαγμένη με php nuke. Θα εισάγω για παράδειγμα meta tags στο αρχείο index.php ? Σε ποια γραμμή και με ποιο τρόπο μπορώ π.χ. να εισάγω τα tags: games, cinema, forums ? Θέλω ένα τέτοιο παράδειγμα ώστε να μπορώ από εκεί και πέρα να εισάγω καμιά 1000άρα tags με την ησυχία μου.

Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις:
7)Πως καταφέρνει κάποιος να ανέβει στις αναζητήσεις του Google, τόσο στα αποτελέσματα όσο και στις εικόνες? Έχει να κάνει καθαρά με τα hits που δέχεται? Επίσης εξαρτάται και η χώρα από την οποία συνδέεται ο χρήστης?
8)Αν σε ένα topic ενός δικού μου forum εισάγω χύμα λέξεις-κλειδιά, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με την χρήση των meta tags?
9)Να βάλω και στο title της σελίδας κάποια keywords? Έχω δει ότι το κάνουν και μεγάλα sites το συγκεκριμένο κολπάκι.

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 24 Οκτ 2007 23:03

Το λοιπόν δεν με διαψεύδεις ... θέλεις όντως μεσα σε 3 posts να γίνεις SEO Expert ε ή μάλλον να μάθεις βρώμικο SEO ?

2) + 3) + 7) τα links τα βάζεις κυρίως για το google για να ανεβείς στα αποτελέσματα - αλλά δεν είναι τα μόνα που χρειάζονται, ψάξε και δίαβασε για SEO, ή Search engine optimization - βασικά η google έχει αλγοριθμο που κάνει αυτή την δουλειά βασισμένος σε πολλές παραμέτρους (μια απο αυτές τα links) και συνεχώς προσθέτουν καινούριες (παραμέτρους)

το banner εάν δεν είναι κανονικό link (είναι φτιαγμένο με javascript) τότε δεν έχει και τόση αποτελεσματικότητα και είναι βασικά χρήσιμο για επισκεψημότητα (ελευση)

6) ξερεις HTML ? PHP ? ψάξε μεσα στον κώδικα και βρες το <HEAD> και ρίξτα εκεί .... ίσως και να υπάρχει καποιός τρόπος μέσα από την κάθε σελίδα δεν το ξερω καλά το PHP Nuke ... ή αλήθεια είναι όμως οτι το google δεν πρέπει να τα λαβαίνει υπόψη του τά META οπότε χαμένος χρόνος

6) 8 ) 9)... και η ιδέα του να τα γεμίσεις με 1000 keywords είναι απαίσια ... όχι μόνο δεν θα σε πάει πουθενά αλλά μπορει και να σε αμαυρώσουν οι μηχανές για keyword spamming ...

φρόντισε ή καθε σελίδα να έχει ΕΝΑΝ ξεχωριστό τίτλο και όχι 1000ούς, μερικά <META> keywords, ΕΝΑ META DESCRIPTION και τα κειμενα να προορίζονται για κατανάλωση από ανθρώπους όχι μηχανές .... αν κάποιοι χρησιμοποιούν τετοιές BLACK HAT τεχνικές και φαίνονται οτί λειτουργούν δεν θα λειτουργούν για πολύ ... οι μηχανές αναζήτησης είναι φτιαγμένες και εξελίσονται για να εξυπηρετούν κανονικούς ανθρώπους και οι πελάτες τις google ειναι οι χρήστες και θέλει να τους έχει ικανοποιημένους, και δεν θα επιτρέψει τετοιου είδους site να εμφανίζονται στα αποτελέσματα της ... οπότε όταν χτίζεις ένα site έχε υπόψη σου και το μέλλον ...

Χτίσε το site για τον κόσμο που θα το επισκευθεί και όχι για το google bot γιατί και την δουλειά του αν μπορούσαν σε άνθρώπο θα τήν ανέθεταν ... αλλά με 10 δίς σελίδες και βάλε είναι αδύνατον ...

Αν θεωρήσεις ότι ήταν χρήσιμα αυτά και θέλεις να μου στείλεις κάποιο δωράκι το paypal μου είναι gk @ geoland . org 8)

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 07 Νοέμ 2007 21:08

GiorgosK έγραψε:6) 8 ) 9)... και η ιδέα του να τα γεμίσεις με 1000 keywords είναι απαίσια ... όχι μόνο δεν θα σε πάει πουθενά αλλά μπορει και να σε αμαυρώσουν οι μηχανές για keyword spamming ...
Χμ... Αυτό ισχύει ακόμα κι αν δεν πρόκειται για 1000 keywords, αλλά δύο;
Εξηγώ: Στο site μου χρησιμοποιώ τη λέξη "μάρσιππος" (και αυτή είναι η σωστή ορθογραφία και το σωστό γένος). Έχω όμως διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία των αναζητήσεων είναι με τις λέξεις "μάρσιπος" και "μάρσιπο" (το), τις οποίες δεν θέλω να χρησιμοποιήσω στο κείμενό μου γιατί είναι λανθασμένες!
Ερώτηση: Αν τις βάλω κάπου "κρυμμένες" (εκτός κειμένου), υπάρχει περίπτωση να με κόψουν οι μηχανές αναζήτησης εξαιτίας αυτού;
Ερώτηση (κι άλλη): Υπάρχει άλλος, "καθαρότερος" τρόπος να με βρίσκουν τα search engines όταν οι αναζητήσεις είναι μ' αυτές τις λέξεις χωρίς να τις έχω στο κείμενο; (Αφού απ' ό,τι κατάλαβα τα meta tags keywords είτε τα 'χεις είτε δεν τα 'χεις δεν παίζουν κανένα ρόλο... ή κατάλαβα λάθος; :-? )
(Συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου και βοηθήστε!)

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 12 Νοέμ 2007 02:23

sstamoul
το google δεν τα κοιτάει τα keywords στα meta και δύο λέξεις δεν πρόκειται να βλάψουν στις αλλες μηχανές αναζήτησης ... ενδικτικά σου λέω οτι η IBM έχει στο site της γύρω στα δεκαπέντε keywords ...

Είμαι της γνώμης οτί για να σε βρούν για μία λέξη πρέπει να βρίσκετε στις σελίδες σου (όχι στα ΜΕΤΑ) αλλιώς πρέπει να βρίσκετε σε αρκετά (ποσα ?? δεν ξέρω!!) κειμενα παραπομπών (anchor text) που να παραπέμπουν στο site σου ...

Αν τις κρύψεις και καταλάβουν οτι τις εκρυψες μπορεί να έχεις και προβλήματα ... αλλα μπορείς να κάνεις επίτηδες μερικά ορθογραφικά λάθη ... δεν πρόκειται να σε τιμωρίσει κανένας ;-)

Σημειωτέον οτί αυτά που λέω είναι εμπειρικές υποθέσεις και καλά θα κάνεις να τα δοκιμάσεις και μόνος σου και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου ... ίσως μετα απο λίγο καιρό να μην ισχύουν καν ...

Πάντως άσχετοι ήμασταν όλοι όταν ξεκινήσαμε, οπότε μην πτοείσαι. Αν κάνεις τις σωστές ερωτήσεις εδώ και σε άλλα φόρουμ θα την βρεις την άκρη ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες