Creating increasing splashes HELP!!!

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Dimios_firstBlood
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dimios_firstBlood » 23 Οκτ 2007 13:04

Καλησπέρα παιδιά, δουλεύω στο 3dsmax ένα δικό μου project εμπνευσμένο από την αγαπημένη μου ταινία FightClub και για όσους την έχουν δει και θυμούντε τη σκήνη στο συντριβάνι με την ART BALL. Λοιπόν έχω δύο δηλώσεις και δύο ερωτήσεις¨ Μέχρι τώρα έχω άψογα κάνει όλο το modeling και texturing, και επιθημώ το πιο ρεαλιστηκό αποτέλεσμα σε αυτό το project. Οι ερωτήσεις τώρα για να μη κουράζω κι όλας, σήμφωνα με το making of πάνω στο φύσηκο γύρησμα της σκηνής προστέθηκαν οι εξείς CG διωρθόσεις.
(για όσους δεν έχουν δεί τη ταίνια, πρόκειτε για μια τεράστια μεταλική μπάλα στιριζόμενη στη κοριφή ενός αμφιθετρικού συντριβανιού, όπου ανατινάζοντε τα στιριγματα της και αυτή αργά και σταθερά κατιφωριζει απο το βάδρο και από τα σκαλοπάτια ποθ βρίσκοντε μέσα από την επιφάνια του νερού)
1. σταθερότητα και πρόσθεση βάρους στη μπάλα. [done]
2. δημιουργία από CG σκαλοπάτια που συντρίβει η μπάλα. [done]
3. πρόσθεση (a wake?) και αυξανόμενων παφλασμών=splashes Idea
4. δόνηση εικώνας [done]
5. rig removal Idea

το 1,2,4 αγνοήστετα, θέλω τη βοήθεια σας και τις προτάσεις για το 3 και 5. έψαξα και στο internet δε βρήκα πολλά να βοηθάνε, το splashes τού νερού σε 3D καθώς πέφτει και κιλάει η μπάλα πανω του το φοβάμαι ότι θα χάνει σε ρεαλισμό, τι λέτε να κάνω? όποιο πρόγραμμα κι αν χρειάζεται. και γενικός πως λέτε να απικονείσω το νερό που γλιστράει απο επίπεδο σε επίπεδο? (μέχρι τώρα του έχω δώσει ένα χάρτι νερού σε κίνήση και φένεται καλούτσικο με τις διορθώσεις και φωτισμό αλλα θέλω να ακούσε κι αλλεσ γνώμες) ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ορθογραφία μου αλλα βαριέμαι να τα διορθώσω Wink
Συνημμένα
cap0031.JPG
Dimios

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 23 Οκτ 2007 13:42

Για να κυλίσει νερό σε σκαλιά μάλλον Fluid dynamics Θες.
Το Glu3D είναι ένα τέτοιο εργαλειο για Max http://3daliens.com/glu3D/index.htm
(Το ξαναδιάβασες στο http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?t=10615 αλλα το ξαναγραφώ για να μη χάσουν την άκρη οι εδώ αναγνώστες)
To Glu3D είναι σαφώς ποιο βατό από το RealFlow. Το RealFlow κάνει πολύ περισσότερα πράματα αλλά είναι πολύπλοκο.

Το wake μπορείς να το κανεις με ένα Animated displacement , η με Animated Ripple modifiers η space warps.
H με κάποιο Plugin θάλασσας (DreamScape) ,.Η τέλος με το Glu3D

Ωραία εδώ καταλαβαίνω καλυτέρα τι εννοείς.
Rig removal του καλωδίου της σφαίρας του ικριώματος που αναρτάται το καλώδιο πρέπει να το κανείς στο post.

Το ικρίωμα είναι απλό το βγάζεις σ’ ένα καρέ στο Photoshop, το βάζεις κάτω από το Live, προσθέτεις από το πρόγραμμα του post λίγο Noise,
ανοίγεις μια τρυπά στο Live (μάσκα) και είναι έτοιμο.

Το καλώδιο παρομοίως χρειάζεσαι ένα Clean Plate που αν δεν το εχεις θα το δημιουργήσεις από μερικά καρέ .
Το βάζεις από κάτω από το Live και κανείς Tracking (αν είναι λίγα καρέ το κανείς με το χέρι) μια μάσκα στο Live για να φανεί το Clean Plate από κατω.
Ενδεικτικά: http://www.imagineersystems.com/support ... utorials/4

Άβαταρ μέλους
mkpk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mkpk » 23 Οκτ 2007 23:32

off topic: "fight club" apo tis agapimenes mu tenies
(ke pisteuw i pio vathistoxasth tis epoxhs mas)
----> www.8051DT.freegr.net version 1.0 Released<----
Εικόνα

Core 2 Quad QX9770 EXTREME @4.0Ghz (overclocked)on P5E....4gb Ram
Core 2 Quad QX9650 EXTREME @4.0 on DQ6 Χ-48 4gb Ram

Dimios_firstBlood
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dimios_firstBlood » 24 Οκτ 2007 03:09

File mporei na einai off topic alla exeis apolito dikio, gia mena einai isws mia apo tis korifees tainies tou kinimatografou, apo ena empeusmeno skhnotheti pou exei dwsei ena se7en pou me othise na spoudasw skhnothesia. To fight club tha meinei sth istoria kai tha me thimite, vlepw meta apo xronia kai exei mesa tosa polla krimena mistika pou olo anakalipteis, de xerw akn posoi exoun proseksei ta krimena kare mesa sth tainia pou paizoun rolo sth ploki kai den einai katholou tuxaia kai ousiastika sto deinei ipogia, sou leei pws o tyler modarei paranoma tainies prosthetodas asxeta kare apo tsodes se paidikes tainies kai einai san na exei kanei akrivos to idio kai edw, uparxoun nomizw 5 krimena kare ektos tou megalou kare (pou deinei ena peos) sth teleutea skhnh. Einai makria h tainia kai to oti de th katalava oi amerikanoi leei polla gia emas....;) ase pou einai apo tis liges fwres pou vlepeis ousia uparkseis twn optikwn effect kai oxi epidixei dinatotitwn opws Xmen kai polla polla alla....
Συνημμένα
title.jpg
Dimios

Άβαταρ μέλους
ignis

Δημοσίευση από ignis » 24 Οκτ 2007 16:04

το fight club ειναι μια καλη ταινια οντως ,σιγουρα οχι ομως κορυφαια και σιγουρα οχι γιατι εβαλε καποια κρυμμενα καρε και πεη υπογειως (οπως λες)... δεν νομιζω πως εχει και καποια ουσια αυτο το πραγμα.. ειναι ενα ευρημα που συνδιαζεται με την πλοκη... απο την αλλη ειναι και βιαιη ταινια... το se7en μαρεσει ισως πιο πολυ αλλα και παλι δεν μπορς να τα θεωρησω ΤΑ αριστουργηματα 7 τεχνης... anyway ο καθενας εχει την αποψη του... εχω ειμαι ετσι κιαλλιως του ευρωπαικου σινεμα.... off the topic οντως αλλα δεν πειραζει...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 24 Οκτ 2007 23:31

Kali fasi... tha tin psaksw tin tainia... oso gia to 3D den katalava kai pola me tis orologies alla marese.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
mkpk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mkpk » 24 Οκτ 2007 23:40

+1 Dimios_firstBlood
----> www.8051DT.freegr.net version 1.0 Released<----
Εικόνα

Core 2 Quad QX9770 EXTREME @4.0Ghz (overclocked)on P5E....4gb Ram
Core 2 Quad QX9650 EXTREME @4.0 on DQ6 Χ-48 4gb Ram