Και τώρα τι γίνεται;

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
nikosmina

Και τώρα τι γίνεται;

Δημοσίευση από nikosmina » 23 Οκτ 2007 20:45

Χθές μου συνέβη κάτι απίστευτο,κοιτούσα τον υπολογιστή μου για σφάλματα με το XP Repair pro και αφού διόρθωσε τα σφάλματα και έκανε επανεκκίνηση μου έβγαλε το NOD32 ειδοποίηση για ιό απο το Bitlord(που είχα πάνω απο χρόνο εγκατεστημένο),μέσα σε μία ώρα καταστράφηκε ο 1ος και 2ος σκληρός δίσκος,ήταν άχρηστα ΟΛΑ τα προγράμματα,για καλή μου τύχη είχα και 3ο εξωτερικό σκληρό δίσκο που αποθήκευσα εκεί ότι χρειαζόμουν ώστε να κάνω φορμάτ,εννοείται πως τον αποσύνδεσα μετά.Προσπάθησα να κάνω διαμόρφωση σκληρού δίσκου με δεξί κλίκ και διαμόρφωση αλλά τίποτα.Να φανταστείτε στον δεύτερο σκληρό δίσκο έσβησα όλα τα αρχεία με delete,δύο φάκeλοι που έμειναν και ήταν άδειοι δεν μπορούσα να τους σβήσω επειδή χρησιμοποιούνταν απο άλλο πρόγραμμα υποτίθεται,φυσικά στον κεντρικό σκληρό δεν έκανα τέτοιο πράγμα.Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1.Δεν έπερεπε το NOD32 να έχει βρεί τον ιό εδώ και καιρό;Έψαχνα για ιούς 2-3 φορές την εβδομάδα.
2.Αν κάνω φορμάτ είναι σίγουρο οτι θα φύγει ο ιός;Πώς μπορώ να σβήσω ότι έχει απομείνει και απο τον 2ο σκληρό;
3.Ξέρει κάποιος έναν σίγουρο τρόπο για σωστό format στην περίπτωση αυτή;Αν μπορεί ας πει αναλυτικά...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
NK

simosz
Επικοινωνία:

Και τώρα τι γίνεται;

Δημοσίευση από simosz » 23 Οκτ 2007 20:53

Κανονικα θα επρεπε να τον ειχε βρει μιας και το προγραμμα το ειχες εναν χρονο αυτο που αναρωτιεμαι ομως ειναι το γιατι ολα αυτα εγιναν μετα απο το XP repair??Παντως αν κανεις format δεν προκειται να μεινει τιποτα μεσα στους δισκους και το καλυτερο ειναι να τους κανεις και fdisk πριν το format.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης