Απώλεια domain από τρίτο

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Απώλεια domain από τρίτο

Δημοσίευση από Garakatsamol » 24 Οκτ 2007 11:24

Καλημέρα, ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο.
Πριν από 3 χρόνια περίπου όταν ξεκινούσα να ασχολούμαι με την κατασκευή ιστοσελίδων, είχα κατοχυρώσει το domain www.georgia-dagaki.com μέσω της www.netfirms.com. Το καλοκαίρι που μας πέρασε έληγε και έπρεπε να ανανεωθεί. Από καθυστέρηση για την οποία δεν έφταιγα εγώ χάσαμε την προθεσμία αλλά και μια περίοδο χάριτος που σου δίνουν για την ανανέωση. Στη συνέχεια προσπάθησα να το κατοχυρώσω και πάλι αλλά η εν λόγω εταιρεία ζητούσε γύρω στα 130$ επιπλέον (νομίζω το αποκαλούσαν redemption rate) και ότι αυτο θα ίσχυε για περίπου ένα μήνα αν θυμάμαι καλά.
Η αλήθεια είναι ότι δε μου άρεσε ο τρόπος που το χειρίστηκαν και αποφάσισα ότι αφού δεν υπήρχε και βία από τον πελάτη να περιμένω να περάσει ο χρόνος που το δεσμεύουν για να το επανακατοχυρώσω με την ελληνική εταιρεία που συνεργάζομαι σήμερα και με την οποία δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Μετά το τέλος της ημερομηνίας που είχαν πει ότι θα το δεσμεύσουν έκανα ένα whois search και είδα ότι το έχει κατοχυρώσει κάποια άλλη εταιρεία στην οποία έστειλα mail και μου ζητάνε 750$!!!!!
Προφανώς και δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο αυτή τη στιγμή από το να αλλάξω domain name και γνωρίζω ότι έπρεπε να γίνουν ίσως διαφορετικοί χειρισμοί στην όλη υπόθεση αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας έγιναν παράνομες ενέργειες είτε από την netfirms.com είτε από την εταιρεία που κατοχύρωσε εκ των υστέρων το domain και επίσης θέλω να προειδοποιήσω όσους θέλουν να συνεργαστούν με τις εν λόγω εταιρείες για την πολιτική που ακολουθούν

Άβαταρ μέλους
billt

Απώλεια domain από τρίτο

Δημοσίευση από billt » 24 Οκτ 2007 11:33

Den iparxei kamia paranomia se ola auta pou les. To lathos einai apo ti meria sou pou :
- den to ananeoses
- den edoses entoli backorder se kapia eteria oste "na prospathisei na to arpaxei" molis einai diathesimo

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Απώλεια domain από τρίτο

Δημοσίευση από Garakatsamol » 24 Οκτ 2007 11:48

ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Το ότι έγιναν λάθος χειρισμοί το παραδέχθηκα ήδη. Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι μπορεί κάποιος να δώσει εντολή για backorder όπως το έθεσες.
Πάντως θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ενημέρωση από την εταιρεία ότι πχ: αύριο ελευερώνουμε το domain γι'αυτό κανόνισε την πορεία σου.
Να'σαι καλά

Άβαταρ μέλους
billt

Απώλεια domain από τρίτο

Δημοσίευση από billt » 24 Οκτ 2007 12:07

Einai ligo paralogo auto pou les, afenos men giati den iparxei logos na se enimerosi kathos den ise idioktitis tou domain afou exei lixi kai afeterou fantasou posa domains diachirizete mia eteria. Me to backorder ginete automati parakolouthisi kai automato klisimo tou domain sto onoma sou

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Απώλεια domain από τρίτο

Δημοσίευση από Garakatsamol » 24 Οκτ 2007 12:13

Δυστυχώς στην εταιρεία που δούλευα κάποιος άλλος διαχειριζόταν αυτά τα θέματα και γι'αυτό δεν έχω αποκτήσει ακόμα εμπειρία. Το κακό είναι να μαθαίνεις με τον άσχημο τρόπο:)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απώλεια domain από τρίτο

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Οκτ 2007 12:28

Δυστυχώς έτσι δουλεύει το σύστημα με τα .com

Σου επιτρέπουν να το ανανεώσεις μερικές ημέρες αφού λήξει, μετά συνήθως το ανανέωνει η εταιρία για 1 χρόνο (όχι η netfirms, αλλά η εταιρία που προμηθεύεται η netfirms τα domains, π.χ. ENOM, συνήθως βάζουν διαφημίσεις για ένα διάστημα και σε αυτό το διάστημα πρέπει να πληρώσεις το ποσό που είπες ($130), εάν δεν το πληρώσεις και σε αυτό το διάστημα μπαίνει το domain σε πληστηστιασμό είτε συνεχίζουν να δίχνουν διαφημίσεις, μετά το πέρασμα του ενός χρόνου και εάν δεν το έχουν πουλήσει ήδη κρίνουν αυτοί εάν θα το ανανεώσουν για να δίχνουν διαφημίσεις ή εάν θα το αφήσουν να λήξει.

Πάντως έτσι και περάσει το redemption period και καταφέρεις να πάρεις πίσω το domain, σου προτείνω να παίξεις και λόττο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης