Με χειροπέδες οι administrators σελίδων με torrents

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Οκτ 2007 15:00

Στην Ελλάδα πάντως κάτι τέτοιο θα είναι αντισυνταγματικό, οπότε δε θα περάσει.. Είτε μέσω ΣτΕ, είτε με άλλο τρόπο θα κοπεί :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2007 20:29

εγώ λέω ότι θα έχει την πλήρη υποστήριξη των ΜΜΕ σε αυτόν τον νόμο. Το ότι έβαλε "να έχει διευθυντή έναν δημοσιογράφο" είναι ότι πιο έξυπνο μπορούσε να κάνει, μιας και οι δημοσιογράφοι έχουν στην μπούκα τους bloggers γιατί πιστεύουν ότι τους τρώνε την δουλειά κάποιοι εκτός του κλάδου τους.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Οκτ 2007 22:38

Παίζει και αυτό το ενδεχόμενο, όμως αν φτάσουμε εκεί δεν θα είναι λογικό και οι bloggers/webmasters να ζητάνε τα ίδια δικαιώματα και προνόμια με τους υπόλοιπους δημοσιογράφους;

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 28 Οκτ 2007 23:11

να δω bloggers στην tv παρεα με τον Χατζηνικολαου να συζητανε για τα θεματα τους και τπτ αλλο....χααχαχ....

αοκμα καλυτερο...με τον ευαγγελάτο στις Αποδείξεις....... :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 28 Οκτ 2007 23:45

Gnostos mou ptichiouchos panepistimiou dimosiografos pou grafei mono online den mporei na graftei se kanena tamio dimosiografon giati ta online periodika den theorunte mesa ilektronika mme !!! Trecha gireue .... stin ellada eimaste sto allo akro

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 29 Οκτ 2007 06:23

nai auto ischiei...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Columbo

Δημοσίευση από Columbo » 10 Νοέμ 2007 09:52

ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ 7ετια ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΕΡΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΚΙΩΜΑΤΩΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΦΩΤΟΤΥΠΗΘΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΧΩΡΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ....ΠΟΛΛΑ!!!
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΑΝΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ!
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ ΚΛΕΦΤΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΕ .... ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΙ.

Άβαταρ μέλους
subsky

Δημοσίευση από subsky » 18 Δεκ 2007 03:20

Όλα πρέπει να είναι ελεύθερα και να μην ελέγχονται από ΚΑΝΕΝΑΝ!
Είναι παραβίαση της ελευθερίας και των δικαιώματων του καθενός, να κατεβάζει ο,τι θέλει και να το χρησιμοποιεί μόνο για δική του προσωπική χρήση χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος!!!
Software is like sex, it's better when it's free
:victory: :yea:

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 18 Δεκ 2007 15:28

subsky έγραψε:Όλα πρέπει να είναι ελεύθερα και να μην ελέγχονται από ΚΑΝΕΝΑΝ!
Είναι παραβίαση της ελευθερίας και των δικαιώματων του καθενός, να κατεβάζει ο,τι θέλει και να το χρησιμοποιεί μόνο για δική του προσωπική χρήση χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος!!!
Software is like sex, it's better when it's free
:victory: :yea:

Aν ερθω και σου κατεβασω κανα καθρεφτη και φαναρι απο τη μηχανη ή το αμαξι για δικη μου προσωπικη χρηση, να τα βαλω στο δικο μου, διχως να εχω οικονομικο οφελος, πιστευω θα εισαι το ιδιο cool και φιλελευθερος, ετσι αδελφε;

τσκ τσκ..

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Δεκ 2007 21:09

Δεν θα σχολιάσω...

Το βιδεάκι είναι χαρακτηριστικό...

http://www.youtube.com/watch?v=KCAguVejr5E
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Δεκ 2007 21:18

τα σπάει το βιντεο! :P

το ίδιο θα μπορούσε να είναι και με έναν προγραμματιστή που ζει από αυτήν την δουλειά, όπως πολλοί εδώ μέσα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 19 Δεκ 2007 15:40

Subski

kali mal**ia eipes kai esi

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Δεκ 2007 11:23

Μου θυμίζει το σκηνικό με τους Εμπόρους ναρκωτικών.

Οι μπάτσοι πιάνουν κάθε μέρα ένα σωρό πρεζάκια και τους τρέχουν (καταστρέφοντας τους εντελώς μερικές φορές) επειδή έχουν πάνω τους την δόση τους και αφήνουν τους μεγαλοεμπόρους έξω.

Ποιος δημιουργεί όλο αυτό το παράνομο υλικό;
Ότι κυκλοφορεί από copyrighted πράγμα είναι συγκεκριμένο επί το πλήστον.

Από συγκεκριμένα groups και σε συγκεκριμένους torrent trackers & file hosters.

Το rapidshare & το megaupload διακινούν απίστευτα μεγάλα νούμερα copyrighted υλικού.
Παρόλαυτα κλείνουν τα blogs που έχουν λινκς σε αυτά...

Υποκρισία στο μέγιστο.

Άβαταρ μέλους
nosfer

Δημοσίευση από nosfer » 28 Δεκ 2007 01:07

για το video στο youtube
εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μου αντιγράψει κάποιος το pc μου ...
και γενικότερα τα downloads γίνονται στα μεγάλα προγράμματα και όχι στους προγραμματιστές που βγάζουν το ψωμί τους από αυτό που κάνουν ,δεν είναι αυτοί που δεν θέλουν την πειρατεία είναι οι μεγάλες εταιρίες, που εκμεταλλεύονται τον κόπο κάποιου για να τα τρώνε καλά και να τους δίνουν ψίχουλα ..
πως γίνετε να αγοράζεις το cd 30 και 40 euro και ο τραγουδιστής να παίρνει κάτω του 1 euro ? (και το υλικό του cd να κοστίζει 30-50 λεπτά)
η πειρατεία φταίει γι αυτό ? είναι η πειρατεία που μας μάρανε και όχι η γενιά τον 700 euro, τα ναρκωτικά στην ομόνοια ,οι φαρμακοβιομηχανίες ,οι μίζες ....

πιστέψτε με αν έχανε κανείς κακομοίρης το ψωμί του από την πειρατεία δεν θα μιλούσε κανείς γι αυτό , οι μεγάλοι χάνουν γι αυτό γίνετε ντόρος

θα σεβόμουν την πνευματική ιδιοκτησία αν υπήρχε νόμος που να έλεγε πχ ότι σε 2 χρόνια αποχαρακτηρίζεται αυτό το πρόγραμμα η αυτός η δίσκος , ώστε και η εταιρία να τα αρπάξει
και ο κόσμος να έχει την δυνατότητα να αποκτήσει κάτι που χρειάζεται η γουστάρει να έχει..

αλλά τώρα εκτός από ότι περιμένουν να τα τσεπώνουν για μια ζωή από την δουλειά κάποιου κακομοίρη , σε αποτρέπουν από το να φτιάξεις κάτι παρόμοιο γιατί έχουν τα "copyrights"

κάποτε είχα πάει σε μια συναυλία τον active member και στο τέλος ο τραγουδιστής λέει : παιδιά εκεί έχουμε ανεβάσει τα τραγούδια μας πηγαίνετε και κατεβάστε αυτά που γουστάρετε , αυτός δηλαδή δεν χάνει από αυτό, και χάνει η universal και η MINOS ?

κλείσανε το napster και βγήκε το audio galaxy κλείσανε το galaxy και βγήκε το emule το dc++ και τόσα αλλα, τώρα τα torrents χάνουν το παιχνίδι στο internet και προσπαθούν να παίξουν με τους νόμους, υπέρ τον καταναλωτών όμως ποιος μιλάει ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nosfer την 28 Δεκ 2007 01:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2007 01:21

ποίο cd κάνει 30ε και πόσα παίρνει ο τραγουδιστής; ο παραγωγός; το studio; ο μελοποιός; ο στιχουργός; ο γραφίστας; ο χειριστής της μηχανής που 'καίει' τα cds; ο ηχολήπτης; ο διαφημιστής;

Όλους αυτούς και ακόμα περισσότερους κλέβεις όταν αγοράζεις πειρατικά cds, και όλα τα άλλα είναι απλά για να μην αισθάνεσαι ενοχές.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες