αλλαγές σε δίσκο των vista

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 29 Οκτ 2007 17:14

FUBAR, φανατικός χρήστης ubuntu-debian είμαι. :P

Και βέβαια έχουν γίνει βήματα προόδου, απλώς θεωρώ καθήκον μου να ενημερώνω ειδικά τους νέοπες στο linux, για πιθανά προβλήματα.

Κατι σχετικό:
NTFS Write στο linux
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Δημοσίευση από FUBAR » 29 Οκτ 2007 17:27

Μα συμφωνό μαζί σου, εξάλου το θέμα partitioning για dual boot ή και παραπάνω ήταν, είναι και θα είναι πιστέυω, από τα πιο δύσκολα τμήματα στην εγκατάσταση του δεύτερου λογισμικού και από τα πιό καταστροφικά για το πρώτο. Αλλά όσο παθαίνεις μαθαίνεις λένε.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Οκτ 2007 18:14

ευχαριστώ όλους για το ενδιαφερον και τη συζήτηση

παντα απεχθανόμουν τα μς-παράθυρα, αλλα τώρα που τα ζω είναι χειρότερα

τα vista - γενικά δεν δέχονται τίποτα άλλο από τις εναλλακτικές επιλογές που σου προσφέρουν τα ίδια - όποτε σου προσφέρουν επιλογές δηλαδή

Ειδικά για το δίσκο του, εφόσον προσφέρουν εργαλείο διαχείρισης δίσκου, πιστεύω πάντα καλύτερο να χρησιμοποιούμε το native tool για άλλαγές στο δίσκο,
έτσι έκανα το κενό στο δίσκο με το δικό τους εργαλείο

Ειδικότερα για την αναγνώριση και λειτουργία του sATA με linux, μου τα έχει πρήξει κυριολεκτικά, και μονο στις τελευταίες εκδόσεις slax 6 & kubuntu 7.10 (kernel 2.6.22) έχει δουλέψει κανονικά - δηλαδή με αποδεκτές ταχύτητες,
κι εφόσον το slax 6 πχ. ουτε καν αναφέρεται ακόμα στην επίσημη ιστοσελίδα του (http://www.slax.org/download.php) θα μου επιτρέψετε να αμφισβητήσω τις φήμες ότι τάχα το σύστημα sata υποστηρίζεται πλήρως για πάνω από 10 μήνες
- αν ξέρετε κάτι καλύτερο, παρακαλώ αναφέρετε συγκερκιμένες περιπτώσεις, γιατί σίγουρα θα ενδιαφέρουν πολλούς

Είναι πιθανό να παίζουν και άλλα ζητήματα υλικού του φορητού, αλλα το προηγούμενο slax 5.1.8.1 και killbill (kernel 2.6.16) και το ubuntu 6 (kernel 2.6.15) - τα πλέον πρόσφατα Live cd που μπορούσα να βρω πριν να κατεβάσω τα παραπάνω αναφερόμενα - έβλεπαν το δίσκο και μπορούσαν να τον προσαρτήσουν (mount) και rw, αλλα με ταχύτητες πρόσβασης
5 Κ την ΩΡΑ,
και με ταχύτητες εμφάνισης περιεχομένων του βασικού υποκαταλόγου πχ. 5-10 λεπτά χωρίς καμιά άλλ δραστηριότητα στο σύστημα.. συγνώμη αλλά αυτό δεν το θεωρώ καλή υποστήριξη και δεν θα φανταζόμουνα ποτέ δουλειά έτσι.

το fdisk -l έκανε πάνω από 10 λεπτά.. και δεν λειτουργούσε τελικά πάντοτε,
το hdparm -tT έβγαζε τελικά μήνυμα ότι τελείωσε ο χρόνος και το σύστημα δεν αποκρίθηκε - ενώ σε όλες τις παραπάνω αναφερόμενες περιπτώσεις ο δίσκος έδειχνε να αναγνωρίζεται και να λειτουργεί κανονικά.. εκτός από το ψιλο-τεράστιο πρόβλημα της ταχύτητας πρόσβασης.

Παραπάνω έρευνα με το hdparm έδειξε ότι βρισκόταν συνέχεια σε κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας, χωρίς καμιά φανερή δυνατότητα αλλαγής της κατάστασης αυτής.

- και μην μου πειτε ότι είναι εύκολο στον κάθε χρήστη να ανεβάζει πυρήνα - κι ιδιαίτερα αμα δεν έχει κι ένα 2ο υπολογιστή για να κάνει εκεί τις προετοιμασίες του.

Ετσι εδώ και 2 μήνες περίπου δούλεψα κυρίως το slax-kill-bill με εξωτερικό δίσκο (όπου είχα και έχω και όλα τα προηγουμενα προσωπικά μου αρχεία), μόλις πρόσφατα έχω ανακαλύψει τις πρόσφατες διανομές που λειτουργουν καλύτερα με το δίσκο, ενώ ακόμα το παλεύω για άλλες συσκευές, πχ. το wifi δείχνει να λειτουγεί καλά managed, αλλά δεν αλλάζει σε ad-hoc, και το μοντεμ είναι ακόμα ένα παραμυθάκι κρυμένο κάπου στο δίαυλο της κάρτας ήχου..

Αλλα ανακαλύπτω τώρα και τις χαρές της φορητότητας του φορητού, όπου άλλο να κουβαλάς τον φορητό - κάπου 3,5 κιλά με τη μπαταρία του και μισό κιλό ο φορτιστής, και κανένα-δυο cd-δισκάκια μαζί,
και τελείως άλλο να κουβαλάς και άλλη μια τσάντα με παραπάνω υλικό.. αν κι ένα στκάκι 2g την κάνει τη δουλειά του προσωρινά.

Σε κάθε περίπτωση σκοπεύω σύντομα να περάσω σε πλήρη φορητή λειτουργία linux χωρίς να κουβαλάω και να χρειάζεται να στήνω κάθε φορά την Άρτα και τα Γιάννενα.. που εκτός από την ταλαιπωρία, χαλάνε τελείως και την καλή εικόνα που θέλω να διαδίδω για το ανοιχτό λογισμικό - κι αυτό είναι που με πιέζει να χρησιμοποιήσω τελικά και τον εσωτερικό δίσκο.

Και πάλι ευχαριστώ για τη συζήτηση.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 29 Οκτ 2007 18:23

Hermeia έγραψε:ευχαριστώ όλους για το ενδιαφερον και τη συζήτηση
Ειδικότερα για την αναγνώριση και λειτουργία του sATA με linux, μου τα έχει πρήξει κυριολεκτικά, και μονο στις τελευταίες εκδόσεις slax 6 & kubuntu 7.10 (kernel 2.6.22) έχει δουλέψει κανονικά - δηλαδή με αποδεκτές ταχύτητες,
κι εφόσον το slax 6 πχ. ουτε καν αναφέρεται ακόμα στην επίσημη ιστοσελίδα του (http://www.slax.org/download.php) θα μου επιτρέψετε να αμφισβητήσω τις φήμες ότι τάχα το σύστημα sata υποστηρίζεται πλήρως για πάνω από 10 μήνες
- αν ξέρετε κάτι καλύτερο, παρακαλώ αναφέρετε συγκερκιμένες περιπτώσεις, γιατί σίγουρα θα ενδιαφέρουν πολλούς

Είναι πιθανό να παίζουν και άλλα ζητήματα υλικού του φορητού, αλλα το προηγούμενο slax 5.1.8.1 και killbill (kernel 2.6.16) και το ubuntu 6 (kernel 2.6.15) - τα πλέον πρόσφατα Live cd που μπορούσα να βρω πριν να κατεβάσω τα παραπάνω αναφερόμενα - έβλεπαν το δίσκο και μπορούσαν να τον προσαρτήσουν (mount) και rw, αλλα με ταχύτητες πρόσβασης
5 Κ την ΩΡΑ,
και με ταχύτητες εμφάνισης περιεχομένων του βασικού υποκαταλόγου πχ. 5-10 λεπτά χωρίς καμιά άλλ δραστηριότητα στο σύστημα.. συγνώμη αλλά αυτό δεν το θεωρώ καλή υποστήριξη και δεν θα φανταζόμουνα ποτέ δουλειά έτσι.
Να το θέσω διαφορετικά :)

Μετά το ubuntu dapper 6.06 οι Sata δισκοι υποστηρίζονταν πλήρως. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατι kernel μιλάμε.
Η αλήθεια είναι ότι στους πρώτους kernel που βγήκαν είχαν απλώς "εικονικό" support και οι ταχύτητες ήταν μέτριες.
Με τον καιρό βελτιώθηκαν και αυτή την στιγμή (ειδικά με το ubuntu 7.10) η ταχύτητα των sata II μου είναι παρα πολύ ικανοποιητική.
Δοκίμασε κάποια στιγμή και θα καταλάβεις τι εννοώ :wink:

-Αν και νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολική στους χρόνους που δίνεις.
Μην ξεχνας οτι εξαρτάται και απο το kernel module για τον sata controller σου. Μπορεί να έτυχες στην περίπτωση--
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Οκτ 2007 19:37

αναφέρομαι στη μέση ταχύτητα αντιγραφής από τον εσωτερικό δίσκο, σε εξωτερικό (προσπάθησα να πάρω αντίγραφο).
Η μέγιστη κάποια στιγμή (και μόνο για πολύ μικρά αρχεία), έπιασε τα 7 Κ.
Επειτα έκανα απλά αποσύνδεση του εσωτερικού δίσκου μόλις άνοιγα, και δούλευα μια χαρά με τους εξωτερικούς/Usb, οι οποίοι από την αρχή είχαν σφαιράτες ταχύτητες αντιγραφής μεταξύ τους, και άμεση πρόσβαση στα περιεχόμενα σε κάθε εντολή (περισσότερο ls & cat)

Επειτα - όπως προανέφερα - πέτυχα το Kubuntu 7.10, και στη συνέχεια και το slax 6 (προ-έκδοση)
και πήρα πλήρες αντίγραφο του πρώτου τμήματος του δίσκου σε λίγα λεπτά (περίπου 1,5 G), με dd.
Είχα καταφέρει με τα προηγούμενα live να αντιγράψω το ίδιο τμήμα του δίσκου (pre-instal-win, κάπου 700Μ περιεχόμενα), ως αρχεία, σε μόλις πάνω απο μια εβδομάδα.
- κι έχεις δίκιο για το χρόνο, πρέπει να ήταν 5Μβ την ώρα - με μέγιστο 7 για μικρά αρχεία/λίγα δεδομένα αντιγραφής.
Αλλά το κύριο μέρος του δίσκου, υπολογίζω με περίπου 20G περιεχόμενα, δεν κατάφερα να το αντιγράψω πλήρως μετά από 2 μήνες συνεχούς λειτουργίας - αντιγράφοντας ως αρχεία

Τα λοιπά στέκουν - 10λεπτα και πάνω για ένα ls, το οποίο δεν πετύχαινε πάντα, και το hdparm -tT έκανε πάντα "time out"

Ισως κανένας δεν έχει βιώσει αυτή τη διαφορά ταχύτητας πρόσβασης περισσότερο (χρονικό διάστημα) από εμένα.

Απλά το ubuntu - και τους κλώνους του - τα βλέπω σαν linux-o-windows, γιατί πχ. κάνουν τα πάντα για σένα χωρίς να σε ρωτήσουν και χωρίς να σε ενημερώσουν, και ψάξε-βρες πώς να αλλάξεις τους αυτοματισμούς τους χωρίς κέφι και χωρίς καμιά διάθεση να μάθεις το σύστημα (τους).

Συμπάθησα το slax και τώρα ψάχνω να του βάλω ελληνικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Δημοσίευση από FUBAR » 29 Οκτ 2007 19:53

Όλοι οι μετέπειτα kernel από τον 2.4.17 υποστηρίζουν SATA, τεχνικά όμως δεν είναι θέμα αν ο kernel ή το τάδε distro υποστηρίζει τα SATA αλλά αν ο συγκεκριμένος kernel υποστηρίζει το συγκεκριμένο chipset επομένως αν θέλουμε να μιλήσουμε με ακρίβεια μπορεί να υπάρξουν περιπτώσεις chipset για SATA που δεν υποστηρίζονται στο έπακρο ακόμη και από τις τελευταίες εκδόσεις kernel, αν και τα ευρέος γνωστά και δημοφιλή chipset υποστηρίζονται.

Αν το chipset σου υποστηρίζεται (το πιο πιθανό) από τον kernel τότε στην έσχατη να χρειαστείς να κάνεις compile κάποιο module καθώς είναι πιθανό να χρησιμοποιείτε κάποιο generic driver και όχι το εξειδικευμένο για το chipset σου.

Πάντως ανάμεσα σε εγκατεστημένη έκδοση και live cd υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοση και αυτό είναι αυτονόητο πιστεύω, εξάλλου στην εγκατεστημένη έκδοση μπορείς να επιλύσεις μόνιμα το όποιο πρόβλημα σου προκύψει και να ρυθμίσεις το distro σου να συνεργάζεται άψογα με το hardware σου, κάτι που δεν μπορείς από live cd, εκτός αν το πάμε μακριά και στήσεις το δικό σου live cd για το φορητό σου.
Εν κατακλείδι, από την προσωπική μου εμπειρία δεν αντιμετώπισα και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με SATA είτε εξωτερικούς είτε εσωτερικούς, αν και δεν έχω κάνει συγκριτικά benchmarks για τις ταχύτητες.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Οκτ 2007 20:15

Εχω μια απορια σε ολο αυτο περι kernel και υποστίριξης.
Αν ειναι ετσι, γιατι 2 διανομες με το ιδιο kernel μπορει κατι να το ιποστιριζει το ενα(πχ SuSe) και όχι το άλο?(πχ madvina) - panta me ton idio κερνελ και στις 2 περπτοσεις.

Και γιατι η SuSe φιμιζετε ότι εχει πολυ καλυ υποστίριξη και για μεγαλη γκαμα Hardware απο τις/καποιες αλες διανομες?
:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Δημοσίευση από FUBAR » 29 Οκτ 2007 20:50

Είναι απλό, γιατί κανένα distro, από όσα ξέρω εγώ τουλάχιστον και έχω δοκιμάσει, δεν χρησιμοποιούν αυτούσιο τον kernel, αλλά ουσιαστικά τον τροποποιούν ανάλογα με την φιλοσοφία και τις προτεραιότητες τους ώστε να δημιουργηθεί ένα αρμονικά δεμένο σύνολο με το υπόλοιπο πακέτο (το distro δηλαδή), αυτές οι τροποποιήσεις γίνονται από τους developer του κάθε distro, και μετά εφόσον μιλάμε για open source μπορεί να της χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε, αν επομένως το Χ distro δίνει βάση στο να υποστηρίζει hardware, η ομάδα ασχολείται κυρίως με την δημιουργία driver για την Y κάρτα γραφικών κτλ. Και φυσικά σε αυτή την περίπτωση "το μέγεθος μετράει", αν διαθέτεις μια κοινότητα developer των 1000 ατόμων, γράφουν, τροποποιούν και ελέγχουν περισσότερες γραμμές κώδικα από ένα distro που έχει 5 developers πχ.

Το ίδιο ανάλογα ο κάθε coder που είτε επαγγελματικά είτε ερασιτεχνικά έχει τις ικανότητες να δημιουργήσει ένα driver για ένα modem θα δουλέψει με γνώμονα το distro που χρησιμοποιεί, ασχέτως αν σε δεύτερο χρόνο κάποιος άλλος ή ο ίδιος θα το τροποποιήσει ώστε να λειτουργεί και σε κάποιο άλλο.

Η SuSe πχ όπως ανέφερες έχει την φήμη ότι είναι πρωτοπόρος στην υποστήριξη hardware, και λέω φήμη γιατί εσύ ο χρήστης όταν εγκαταστήσεις SuSe και δεν σου υποστηρίζει το modem σου, δεν θα σε απασχολήσει ότι υποστηρίζει άλλα 10000 modem αλλά ότι δεν υποστηρίζει το δικό σου, το οποίο κάλλιστα μπορεί να υποστηρίζεται από την Slack ή από οποιοδήποτε άλλο distro.

Είναι λίγες οι εταιρίες hardware που βγάζουν οι ίδιες drivers για τα προϊόντα τους για *nix, (συγκριτικά με πόσες το κάνουν για Windows) με αποτέλεσμα οι drivers να πρέπει να δημιουργηθούν από την κοινότητα του κάθε distro και μετά να διαδοθούν και στα υπόλοιπα με βάση βέβαια και τι ζήτηση υπάρχει και πόσο ευρέως διαδεδομένο είναι το συγκεκριμένο hardware.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Οκτ 2007 21:35

για τον Κονορ

τις περισσότερες φορές που συμβαίνει όπως λες πχ. κάποιος πυρήνας να υποστηρίζει μια συσκευή σου σε άλλη διανομή αλλα όχι στην Χ διανομή,
το θέμα λύνεται φορτώνοντας κάποιο module
- ενώ σε κάποιες άλλες διανομές μπορεί να εντοπίζουν αυτόματα καλύτερα το (συγκεκριμένο) υλικό και φορτώνουν αυτόματα τα απαιτούμενα - ή μπορεί και να έχουν την υποστήριξη για περισσότερες συσκευές ενσωματωμένη μέσα στον πυρήνα.
Το τελευταίο - η ενσωματωμένη υποστήριξη του πυρήνα για περισσότερες συσκευές΄- είναι αποφευκταίο γιατί οδηγεί σε πολύ μεγάλους πυρήνες.
Ετσι συνήθως θα δουμε ενσωματωμένη υποστήριξη του πυρήνα μόνο για τις πλέον συνήθεις συσκευές κάθε κατηγορίας - την εποχή της έκδοσής του.

Και βέβαια παίζει και ο προσανατολισμός, ο στόχος κάθε διανομής.

Εκεί εγώ σχεδόν απελπίστηκα με τον SATA δίσκο, γιατί δεν έβρισκα καμιά σχετική πληροφορία, ποιο ήταν το πρόβλημα πχ. - μόνο γενικά και αόριστα howto να περιγράφουν ότι "πλέον υποστηρίζεται" - αλλα που δεν με βοηθούσαν.

Το χειρότερο είναι ότι ακόμα δεν ξέρω γιατί και πώς στις συγκεκριμένες καινούριες διανομές υποστηρίζεται τελικά.. και ψάχνω τη διαφορά..

Σε καθε περίπτωση, εγώ πάω για το 'προχωρημένο' της διαμόρφωσης του δικού μου live - που δεν θα είναι φτιαγμένο από το 0, βασικά μόνο να προσθέσω τα ελληνικά θέλω στο slax - και κάποια documentation, ειδικά μια και το slax 6 είναι μόλις 204 Μβ
- και βέβαια ελπίζω να βρω και να ενσωματώσω και την υποστήριξη του Modem.. και λιγάκι όνειρο καλό κάνει..

Πάω πάλι για διάβασμα.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Οκτ 2007 21:42

η ενσωματωμένη υποστήριξη του πυρήνα για περισσότερες συσκευές΄- είναι αποφευκταίο γιατί οδηγεί σε πολύ μεγάλους πυρήνες.
Αχα.Γιαυτο και το SuSE 10.3 ειναι 16GB! :-?

anyway.
Καλο διαβασμα και καλη επιτιχία..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες