εισαγωγή video στο cinema 4d

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
georgalasg

Δημοσίευση από georgalasg » 29 Οκτ 2007 13:31

καλημερα σας
Θελω να μάθω το cinema 4d για να είσαγω στις ερασιτεχνικές ταινίες που γυρνάω κάποια αντικείμενα ψηφιακά. Εχω καποια tutorials που λένε τα βασικά αλλα αυτό δεν το έχω βρει. Η πρώτη ερώτηση λοιπόν που θέλω να κάνω είναι πως γίνεται αυτό.

Δηλαδή σε μια σκηνή που έχω γυρίσει πχ σε ένα δρόμο να βάλω ενα αυτοκίνητο να περνάει και να τρακάρει. Εχω ετοιμα μοντελα 3d και το πρωτο μελημα είναι να βαλω την αληθηνή λήψη μέσα. Περιμένω με ανυπομονησία τα φώτα σας....
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 29 Οκτ 2007 20:59

Gia sou georgalasg kalos irthes...
Asxoloume me to Cinema 4D alla oxi toso kala oso gia na se voithisw...

Na sou pw tin alithia pistevw pos den ginete na isageis video sto cinema 4D oso to exw psaksei den ginete...

Isos ama eksageis ta modela me alpha kai ta valeis panw sto video me allo programa.

Kai o theos voithos... Sorry an kanw lathos alla den kserw kati kalitero.
Εικόνα
What you waiting for?

3dnoob

Δημοσίευση από 3dnoob » 29 Οκτ 2007 21:10

Απ'οτι εχω διαβασει γινεται με το voodoo camera tracker
δειτε το. Ηθελα να το δοκιμασω και εγω αλλα δεν προλαβα.
Πρωτα πρεπει να κανεις το βιντεο εικονες.
Νομιζω οτι αυτο εννοεις.

georgalasg

Δημοσίευση από georgalasg » 30 Οκτ 2007 18:39

Μου εδωσε απάντηση ενας φίλος . Εϊναι η εξης
Βασικά για να εισάγεις ένα βίντεο μέσα στο cinema, δεν είναι τόσο απλό με ένα import.
Θα κάνεις ένα plane object.
Objects->Primitive->Plane
Το μέγεθος κάντο όσο θέλεις εσύ.
Σ' αυτό το σημείο, καλό είναι να σώσεις κάπου το project σου.

Στη συνέχεια για να να εισάγεις το βίντεο που θέλεις, θα πρέπει πρώτα να κάνεις ένα νέο material. Έτσι όπως είσαι στο color, υπάρχει ένα βελάκι στο texture και η εντολή Load image. Επέλεξε το βίντεο που θέλεις και το cinema θα σε ρωτήσει αν θέλεις να αντιγράψεις το βίντεο αυτό στο φάκελο που έχεις αποθηκεύσει το project σου. Επέλεξε ναι σ' αυτή τη περίπτωση. Μένει κάτι ακόμα πριν βάλεις το material στο plane object για να δεις το βίντεο.
Αφού έχει φορτώσει το video στο texture, πάτα το κουμπί που γράφει το όνομα του βίντεο. Έχει κάποιες ρυθμίσεις να κάνεις στο texture. Πήγαινε στη διπλανή καρτέλα που λέει animation και πάτα το κουμπί που λέει Calculate. Αυτή η εντολή θα σου υπολογίσει το frame rate του βίντεο που συνήθως είναι 25fps, και πόσα καρέ θα χρησιμοποιήσει το cinema για το render.
Τοποθετείς το material στο plane και στα options του render, πηγαίνεις στη καρτέλα που λέει output και στο frame επιλέγεις All Frames.
Στο save προφανώς επιλέγεις σε ποιο σημείο θα γίνει το τελικό σου render και τι format θα χρησιμοποιήσεις.
Ελπίζω να βοήθησα..
Το εκανα αυτό αλλα όταν πάω να κάνω render μου βγάζει ενα μήνυμα ότι το preview χρησιμοποιείται απο τον media player η κάτι τέτοιο . Για δοκιμάστε το και εσείς ρε παιδια να μου πείτε....

georgalasg

Δημοσίευση από georgalasg » 30 Οκτ 2007 18:48

Μόλις είδα και την απάντηση 3dnoob
Απ'οτι εχω διαβασει γινεται με το voodoo camera tracker
δειτε το. Ηθελα να το δοκιμασω και εγω αλλα δεν προλαβα.
Πρωτα πρεπει να κανεις το βιντεο εικονες.
Νομιζω οτι αυτο εννοεις.
Κάτι τέτοιο μάλλον μου έγραψε και ο φίλος ...
κατέβασα το αρχείο ζιπ αλλα μετά τι κάνω;

θα το κοιταξω το βραδακι και θα σας πω σχόλεια αυριο...

3dnoob

Δημοσίευση από 3dnoob » 30 Οκτ 2007 21:27

εχω διαβασει και αυτο που ειπες πριν αν το βρω θα σου στειλω το λινκ πως γινεται να δεις αν το εκανες σωστα.
Το πρωτο ποστ ειναι για να εισαγεις 3dγραφικα σε βιντεο
και να κανει το render to c4d(νομιζω).

georgalasg

Δημοσίευση από georgalasg » 31 Οκτ 2007 12:10

καλημερα

αυτό θέλω να κάνω μάλλον

Νομίζω το κατάφερα χθες το βράδυ αλλα έχω σχετικό πρόβλημα με το render.
Ποια επιλογή πρέπει να κάνω στο render;
Παω στο render settings και εδω είναι λίγο μπερδεμενα τα πράγματα
Στο output εχει επιλογή resolution kai film format. καλά αυτά , αλλα υπάρχουν ανάλογα και στο save (Υπάρχει to format που και εδω επιλέγεις είδος video).
Επισης αυτά που λέει στο save κατω (compositing project file --> after effects kai 3d data, relative τι είναι;

Και οταν κανω τις ρυθμίσεις τι πατάω; το make preview , το render to picture viewer κατι άλλο;

Παιδια συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλα τα εχω βρει σκούρα με το προγραμμα ( και γενικά ρε γμτ δεν εχω πρόβληματα με προγράμματα επεξεργασίας video πχ after effects κλπ αλλα με αυτό τι να πω.... χαρας το κουράγιο σας σε εσας που το εχετε μάθει καλά....)

ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις... :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης