WinXp που εξαφανιζονται!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
papas2

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από papas2 » 30 Οκτ 2007 12:20

Προσθεσα ενα δισκο στο pc μου (SATA II) και ειπα να βαλω τα WinXp.Ο πρωτος εχει Win2000.Συμβαινει ομως το εξης.Μετα απο καποιες μερες καλλης λειτουργιας και καθως ο δισκος φτανει στο 10% της χωρητικοτητας του τα WinXp καταρεουν.Οταν μπουταρουν λενε οτι λειπει καποιο αρχειο διαφορετικο καθε φορα.Παρατηρησα τελικα οτι ενας αριθμος αρχειων απο το System32 εξαφανιζεται!.Συνηθως δεν υπαρχουν τα αρχεια με ονομα απο Ν και μετα.Καμια ιδεα?.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 30 Οκτ 2007 14:49

xmmm pezei na exeis paliotero controller sata ....
jumperose ton disko sto opt1 h opt0
isos na xriazetai epaneggatastash....

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από id12586 » 30 Οκτ 2007 17:17

^ Θα είχε και άλλα συμπτώματα..

Μάλλον για "χτυπημένος" δίσκος μου ακούγεται..
Μπορεί να δοκιμάσεις κανένα διαγνωστικό? (για Western Digital δοκίμασε τα επίσημα Data Lifeguard Tools)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

papas2

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από papas2 » 31 Οκτ 2007 10:53

Εχω το motherboard:Asus P5KPL-VM και ο δισκος ειναι:Drive #2 - WDC WD1600AAJS-07PSA0
Και τα δυο ειναι καινουργια.Η εγκατασταση εγινε πρωτη φορα σε παρθενο δισκο.
Επισης συνεχιζω να χρησιμοποιω το δισκο για να εγκαθιστω προγγραματα απο τα Win2000 χωρις καποιο προβλημα μεχρις στιγμης.Το scandisk δε μου εβγαλε προβλημα.Αλλα οταν εκανα chkdsk απο το recovery console των winXp μου εβγαλε error στο file 31 που υποτιθεται το διορθωσε.Μηπως τα winXp χαλανε το Boot sector του δισκου? αλλα γιατι?.
Το λεο αυτο γιατι πηγαινα να χρησιμοποιησω το AntiVir και κολλουσε οταν σκαναριζε τον Boot sector.Οταν ομως εκανα επιδιορθωση με το chkdsk τα winXp καταστραφηκαν αλλα απο τα Win2000 το AntiVir δουλευε πλεον κανονικα.Formara το δισκο απο τα Win2000 ξαναεβαλλα τα winXp και το AntiVir παλι δε δουλευε.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από id12586 » 31 Οκτ 2007 13:07

http://support.wdc.com/download/
Κατέβασε τα Tools και κάνε ένα scan.
Μάλλον πάς για επιστροφή δίσκου..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

papas2

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από papas2 » 09 Νοέμ 2007 15:12

Κατεβασα τα tools απο τη WD.Αρχικα το Diagnostics μου εβγαλε Bad Sectors.Οταν επανεκινησα τα Win2000 εβγαλαν προβλημα στον D και τον σκαναραν βγαζοντας 226 ΚΒ σε Bad Sectors.Φορμαρα το δισκο με το Data Lifeguard και εγκατεστησα παλι τα WinXp.
Αν τωρα ξανασκαναρω το δικσο μου βγαζει 0 Bad Sectors!.Τι εγινε?.
Επισης πλεον το WDDiagnostics δε λειτουργει και βγαζει το μυνημα :

11-Cable Test::Read diagnostics sector error!

Ωστοσο ο δικσος και τα WinXp λειτουργουν μεχρι στιγμης κανονικα.
Καμμια ιδεα?.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 09 Νοέμ 2007 15:26

11-Cable Test::Read diagnostics sector error!

exeis na dokimaseis allo kalodio ....???

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Νοέμ 2007 15:46

papas2 έγραψε:Κατεβασα τα tools απο τη WD.Αρχικα το Diagnostics μου εβγαλε Bad Sectors.Οταν επανεκινησα τα Win2000 εβγαλαν προβλημα στον D και τον σκαναραν βγαζοντας 226 ΚΒ σε Bad Sectors.Φορμαρα το δισκο με το Data Lifeguard και εγκατεστησα παλι τα WinXp.
Αυτό που έγινε είναι ότι τα διαγνωστικά εργαλεία βρήκαν μια περιοχή του δίσκου που δεν χρησιμοποιείται και αντικατέστησαν τα bad sectors σου με ενεργά sectors πάνω στον δίσκο.
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

papas2

WinXp που εξαφανιζονται!

Δημοσίευση από papas2 » 13 Νοέμ 2007 11:01

Τελικα το συστημα ξανακατερευσε!.
Εκανα ομως επιδιορθωση με chkdsk απο τα win2000 και ξαναδουλεψε.
Παρατηρω τα εξης.Πιθανον το προβλημα να δημιουργειται οταν δημιουργω μια μεγαλη βαση στον SQLServer.Μετα την καταρευση και επιδιορθωση του συστηματος ο SQLServer ,που δουλευει απο τον δισκο c: με win2000 και αντλει δεδομενα απο τον δισκο d:(οπου και τα winXP),δεν μπορουσε να σηκωσει τη βαση και εβγαζε error.
Εκανα defrug d: μεσα απο τα διορθωμενα πλεον winXP.Μετα απο αυτο και ο SQLServer λειτουργει κανονικα με τη βαση απο τον d:!.
Επισης το defrug μου εδειξε οτι το πρωτο περιπου 1/5 του δισκου ειναι κενο και μετα αρχιζουν τα αρχεια του.
Εχω μεινει με 12ΚΒ bad sectors αυτη τη φορα.
Αν φταιει ο δισκος και τον παω πισω θελω να τον φορμαρω ωστε να σβηστουν τα δεδομενα που υπαρχουν.Ετσι ομως μαλλον θα χαθουν και τα bad sectors.Αρα πως θα αποδειξω το προβλημα που εχει?.
Το καλοδιο δε πιστευω να φταιει.Εβαλα 5 απαιτητικα παιχνιδια στο δισκο και μπηκαν και τρεχουν κανονικα και με νορμαλ ταχυτητα.Αρα υπαρχει αδιαλληπτη ροη δεδομενων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες