Τι γνωριζεται για το ηλεκτρονικό ψάρεμα?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
goodbird

Δημοσίευση από goodbird » 30 Οκτ 2007 16:32

Εχω μια προσφορα απο εναν που δεν ειχε τι να κανει 28.000.000 λιρες Αγγλιας και σκεφτηκε να τις μοιρασει στις 5 ηπειρους της γης σε 1 ατομο ανα ηπειρο. Με επελεξε ενα προγραμμα, της Microsoft μαλιστα, αυτοματα και μου εστειλαν mail ζητωντας τα στοιχεια μου. Εχει 2 βδομαδες απο τοτε και τους τα στελνω ακομα φυσικα, :lol: απλα θελω να μαθω αλλες παρομοιες ή οχι περιπτωσεις.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 31 Οκτ 2007 20:17

Έλαβα 2 φορές (ναι... μόνο :o ) σε ολόκληρη την ιντερνετική ζωή μου (και πίστεψε με δεν είναι και μικρή!!) ένα τέτοιο μήνυμα που έλεγε ότι κάποιος ήθελε να μοιράσει λεφτά. Φυσικά δεν είπα ούτε όνομα, ούτε τίποτα.....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Οκτ 2007 23:12

goodbird έγραψε:Εχω μια προσφορα απο εναν που δεν ειχε τι να κανει 28.000.000 λιρες Αγγλιας και σκεφτηκε να τις μοιρασει στις 5 ηπειρους της γης σε 1 ατομο ανα ηπειρο. Με επελεξε ενα προγραμμα, της Microsoft μαλιστα, αυτοματα και μου εστειλαν mail ζητωντας τα στοιχεια μου. Εχει 2 βδομαδες απο τοτε και τους τα στελνω ακομα φυσικα, :lol: απλα θελω να μαθω αλλες παρομοιες ή οχι περιπτωσεις.

Αχχχχχχχ..... :hammer: :hammer: Ξύλο θέλουμε. Ποτέ δεν δίνουμε τα στοιχεία στο Internet εάν δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια αυτόν που τα ζητάει. Ειδικά μέσω τέτοιων μηνυμάτων. Πολλές φορές πέφτουμε στον πειρασμό και μετά χτυπάμε το κεφάλι μας.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 01 Νοέμ 2007 11:16

Έχω λάβει πολλές φορές τέτοια μηνύματα. Σου ζητάνε και μια φωτοτυπία της ταυτότητάς σου για να μπορούν να κάνουν τις ηλεκτρονικές τους απάτες πιο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 01 Νοέμ 2007 12:27

Διασκέδασε το.
http://www.419eater.com/

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Νοέμ 2007 12:29

Εγώ γουστάρω το Sega Bass Fishing βασικά και την σειρά Trophy Bass για ηλεκτρονικό ψάρεμα :p
Πέρα από την πλάκα, έχω λάβει παλιότερα phising mails για την Άλφα τράπεζα και για την Εθνική και είχαν παίξει και παρόμοια για τις Eurobank, Εμπορική και Κύπρου ( http://www.log.gr/read.cfm?id=2972 και http://www.log.gr/read.cfm?id=2132 )

Είχα ειδοποιήσει τότε τις 2 τράπεζες που τις επόμενες μέρες έβαλαν σχετικές ανακοινώσεις στα sites τους.

Φαντάσου τώρα αν πάνε να εξαπατήσουν τράπεζες τι κυκλώματα παίζουν από πίσω... οπότε αυτό που σου έστειλαν εσένα, είναι απλές παραλλαγές των παλιών καλών Nigerian Letters ... τώρα ο συγκεκριμένος κυρίως στοιχεία φαίνεται να συλλέγει ή για να τα πουλήσει σε αυτούς που κάνουν μαζικά targeting spams ή σε άλλου είδους διαφημιστές στην καλύτερη περίπτωση... γιατί υπάρχουν και πολύ χειρότερες περιπτώσεις όπως π.χ. να φτιάξουν ένα πλαστό διαβατήριο με τα στοιχεία σου ή μια πλαστή ταυτότητα και τρέχα γύρευε... οπότε μακρυά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης