Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Πρόταση στην Ε.Ε για μειωμένο ΦΠΑ στους Η/Υ !

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 03 Νοέμ 2007 15:23

Ναι, την διαφορά όμως ποιος την πληρώνει?

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 03 Νοέμ 2007 18:41

δεν πληρώνει κάποιος διαφορά

το πράγμα μένει έτσι και η επιχείρηση θεωρείται πιστωτική ΦΠΑ 6 € μέχρι την λήξη του επόμενου τριμήνου όπου θα γίνει πάλι υπολογισμός ΦΠΑ αγορών - πωλήσεων
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 03 Νοέμ 2007 19:27

Αμάν βρε hik-hok φυσικά κάποιος πληρώνει την διαφορά.
Και επειδή ίσως να μην το έχω καταλάβει σωστά θα κάνω ένα παράδειγμα πιο απλό.

Πες ότι εσύ είσαι η εφορία.

Αγοράζω ένα pc από εξωτερικό και μου στοιχίζει 100 ευρώ πληρώνω ΦΠΑ 19% = 119 ευρώ,
που σημαίνει ότι εσύ σαν εφορία θα μου δώσεις όταν κλείσουμε τα βιβλία το 19%
Τώρα αν εγώ το πουλήσω στην ίδια αξία που το αγόρασα
(δηλαδή κανένα κέρδος για εμένα)
και το πουλήσω στην Ελλάδα 100 ευρώ +10% ΦΠΑ = 110 ευρώ,
σημαίνει ότι θα πρέπει να σου δώσω το 10%.
Λοιπόν μέσα στο τρίμηνο δεν έχω δουλεία και κλείνω το μαγαζί και έχω κάνει μια και μοναδική πώληση για την τιμή του topic.

Όταν κλείσουμε τα βιβλία θα υπάρχει μια διαφορά 9% και θα πρέπει να μου την δώσεις.
Εσύ από πού θα πάρεις αυτή την διαφορά όταν από το ΦΠΑ της δικιάς μου πώλησης θα πάρεις μόνο 10%.

Θα τα βάλεις από την τσέπη σου?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Νοέμ 2007 19:47

θα το πουλήσεις δηλ. 100 + 19% ενώ το αγόρασες από το εξωτερικό 100 + 19% ;
το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κλήσεις, γιατί δεν έχεις υπολογίσει μεταφορικά, δασμούς, φυρά και κέρδος;

κάτι που σου κοστίζει 100 + 19% φπα + 20% δασμούς + 10% κέρδος θα το πουλήσεις ότι βγάλει αυτή η πράξη + 19% ΦΠΑ ή + 10% ΦΠΑ ή 0% ΦΠΑ αν γουστάρει το κράτος.... και όλα αυτά χωρίς να βάζω και τους μεσάζοντες, αλλά θεωρώντας ότι ως εισαγωγική έχεις απείθειας κανάλι με την αγοραστική δύναμη.

Στα νησιά το ΦΠΑ είναι 16%, αν αγοράσουν κάτι από την Αθήνα στα 19% πίσω στο νησί θα το πουλήσουν στα 16% ΦΠΑ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 03 Νοέμ 2007 19:59

Cordis λέμε υποθετικά το τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει μια μείωση της τάξης του 9% για την Ελλάδα στους H/Y

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 03 Νοέμ 2007 20:39

cordis έγραψε:θα το πουλήσεις δηλ. 100 + 19% ενώ το αγόρασες από το εξωτερικό 100 + 19% ;
το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κλήσεις, γιατί δεν έχεις υπολογίσει μεταφορικά, δασμούς, φυρά και κέρδος;

κάτι που σου κοστίζει 100 + 19% φπα + 20% δασμούς + 10% κέρδος θα το πουλήσεις ότι βγάλει αυτή η πράξη + 19% ΦΠΑ ή + 10% ΦΠΑ ή 0% ΦΠΑ αν γουστάρει το κράτος.... και όλα αυτά χωρίς να βάζω και τους μεσάζοντες, αλλά θεωρώντας ότι ως εισαγωγική έχεις απείθειας κανάλι με την αγοραστική δύναμη.

Στα νησιά το ΦΠΑ είναι 16%, αν αγοράσουν κάτι από την Αθήνα στα 19% πίσω στο νησί θα το πουλήσουν στα 16% ΦΠΑ...
13 % είναι στα νησιά :P

και πράγματι συμβαίνει να αγοράζουμε κάτι με 19% απο λάθος τιμολόγηση και να το πουλάμε 13%

τέλος πάντων αφού δεν θέλει ο άνθρωπος να καταλάβει το λάθος του εγώ βαριέμαι να εξηγώ έχεις δίκιο ο γάιδαρος πετάει
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 03 Νοέμ 2007 21:41

Τώρα το ποιος δεν καταλαβαίνει θα το βρεις σαν καλός ρεπόρτερ αν ρωτήσεις κάποια καλή λογιστική πηγή. :lol:

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Νοέμ 2007 23:49

Είμαι σίγουρος ότι οταν θα άκουσε αυτή τη πρόταση ο Αλογοσκούφης θα του σηκώθηκε η τρίχα.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 05 Νοέμ 2007 00:59

sibas έγραψε:Αμάν βρε hik-hok φυσικά κάποιος πληρώνει την διαφορά.
Και επειδή ίσως να μην το έχω καταλάβει σωστά θα κάνω ένα παράδειγμα πιο απλό.

Πες ότι εσύ είσαι η εφορία.

Αγοράζω ένα pc από εξωτερικό και μου στοιχίζει 100 ευρώ πληρώνω ΦΠΑ 19% = 119 ευρώ,
που σημαίνει ότι εσύ σαν εφορία θα μου δώσεις όταν κλείσουμε τα βιβλία το 19%
Aπό ποιά χώρα; Δεν έχουν όλες οι χώρες 19% ΦΠΑ όπως η Ελλάδα, καθεμία έχει το δικό της. Επίσης αν το αγοράσεις από Ευρωπαϊκή Ένωση και είσαι εταιρεία όπως λες, θα το πάρεις χωρίς καθόλου ΦΠΑ. Αλλά όπως σου είπα και ΦΠΑ να πλήρωνες κάθε χώρα έχει το δικό της ποσοστό που ανά διαστήματα αλλάζει ανεξάρτητα από τα ποσοστά των άλλων χωρών. Αυτό από μόνο του πρέπει να σε κάνει να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία χασούρα για κανέναν στο πρόβλημα που αναφέρεις.

Το οποίο είναι προφανές, αν ξέρεις τι σημαίνει ΦΠΑ. Αλλά μάλλον έχεις καταλάβει λάθος τι είναι το ΦΠΑ και πώς συναλλάσσεσαι με την Εφορία για αυτό. Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι άκυρο, γιατί να σου επιστρέψει η εφορία το ΦΠΑ από κάτι που αγόρασες;

edit:
Τα ποσοστά του ΦΠΑ (VAT) σε κάθε Ευρωπαϊκή Χώρα:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/re ... tes_en.pdf
Τα ποσοστά του ΦΠΑ σε διάφορες χώρες εκτός ΕΕ:
http://www.economywatch.com/business-an ... rates.html
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Νοέμ 2007 02:29

sibas έγραψε:Cordis λέμε υποθετικά το τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει μια μείωση της τάξης του 9% για την Ελλάδα στους H/Y
κι εγώ υποθετικό παράδειγμα σου έδωσα με πραγματικά στοιχεία. (εκτός το λάθος ΦΠΑ για τα νησιά.. :P)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 05 Νοέμ 2007 21:39

greek_manager έγραψε:Aπό ποιά χώρα; Δεν έχουν όλες οι χώρες 19% ΦΠΑ όπως η Ελλάδα, καθεμία έχει το δικό της. Επίσης αν το αγοράσεις από Ευρωπαϊκή Ένωση και είσαι εταιρεία όπως λες, θα το πάρεις χωρίς καθόλου ΦΠΑ. Αλλά όπως σου είπα και ΦΠΑ να πλήρωνες κάθε χώρα έχει το δικό της ποσοστό που ανά διαστήματα αλλάζει ανεξάρτητα από τα ποσοστά των άλλων χωρών. Αυτό από μόνο του πρέπει να σε κάνει να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία χασούρα για κανέναν στο πρόβλημα που αναφέρεις.

Το οποίο είναι προφανές, αν ξέρεις τι σημαίνει ΦΠΑ. Αλλά μάλλον έχεις καταλάβει λάθος τι είναι το ΦΠΑ και πώς συναλλάσσεσαι με την Εφορία για αυτό. Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι άκυρο, γιατί να σου επιστρέψει η εφορία το ΦΠΑ από κάτι που αγόρασες;
σωστό μοιάζει αυτό..:roll: εξάλλου τι γίνεται αν η χώρα απ την οποία γίνεται η εισαγωγή έχει χαμηλότερο ΦΠΑ ; :oops:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Νοέμ 2007 21:58

η Γερμανία έχει 16%...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 06 Νοέμ 2007 11:14

ALKIVIADES έγραψε:
greek_manager έγραψε:Aπό ποιά χώρα; Δεν έχουν όλες οι χώρες 19% ΦΠΑ όπως η Ελλάδα, καθεμία έχει το δικό της. Επίσης αν το αγοράσεις από Ευρωπαϊκή Ένωση και είσαι εταιρεία όπως λες, θα το πάρεις χωρίς καθόλου ΦΠΑ. Αλλά όπως σου είπα και ΦΠΑ να πλήρωνες κάθε χώρα έχει το δικό της ποσοστό που ανά διαστήματα αλλάζει ανεξάρτητα από τα ποσοστά των άλλων χωρών. Αυτό από μόνο του πρέπει να σε κάνει να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία χασούρα για κανέναν στο πρόβλημα που αναφέρεις.

σωστό μοιάζει αυτό..:roll: εξάλλου τι γίνεται αν η χώρα απ την οποία γίνεται η εισαγωγή έχει χαμηλότερο ΦΠΑ ; :oops:
Τι νόημα έχει τι ΦΠΑ έχει η χώρα από την οποία γίνεται η εισαγωγή. Εσύ ως πελάτης, αν πληρώνεις και το ΦΠΑ στο τιμολόγιο που θα πάρεις, αυτό σημαίνει ότι τόσο πλήρωσες γι' αυτό το προϊόν. Από κει και πέρα θα ορίσεις μια αρχική τιμή για το προϊόν αυτό υπολογίζοντας και το κέρδος σου άσχετα από το ΦΠΑ που θα τιμολογηθεί το προϊόν στην χώρα σου. Ούτως ή άλλως το ΦΠΑ θα το αποδώσεις στην εφορία, δεν μένει σε σένα.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Νοέμ 2007 14:06

..νόημα ή μη κατέχων, απλά ήθελα να πώ πως δεν είναι αδύνατη πραγματικότης, ένας μειωμένος ΦΠΑ σε ορισμένα προϊόντα, απο τη στιγμή που άλλες χώρες τις Ε.Ε το έχουν πράξει , ενώ δε άλλες διαθέτουν ενιαίo ΦΠΑ για όλα τα προϊόντα, προσελκύοντας έτσι επενδύσεις εις τας επικρατείας τους .. :roll: :oops:

* ..έναν προβληματισμό καταθέτω δεν είμεθα δε και prodefional .
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 06 Νοέμ 2007 14:16

Δεν έχουν όλες οι χώρες το ίδιο ΦΠΑ. Αυτό θα σήμαινε και ταυτόχρονη εξίσωση της οικονομίας και του πληθωρισμού όλων των χωρών, πράγμα αδύνατο με τα σημερινά δεδομένα. Θα τα ισοπεδώσουμε όλα μετά και άντε να υπάρχεις οικονομικά..... Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Τώρα ένας μειωμένος ΦΠΑ θα ήταν όφελος στις τσέπες όλων μας, τόσο από την πλευρά πωλητή/ εμπόρου όσο και από την πλευρά του πελάτη.

Όσο για ενιαίο ΦΠΑ, αυτό και αν είναι αδύνατο. Θα έπρεπε να είμαστε τόσο ανθηροί οικονομικά, αλλά ακόμα έχουμε "ψωμί".....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες