Πώληση προϊόντων στη σελίδα μου! Παράνομο??

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nathanlyk

Δημοσίευση από nathanlyk » 04 Νοέμ 2007 17:11

Υπάρχει πρόβλημα αν σε μία ιστοσελίδα μου βάλω εικόνες με προϊόντα που πουλάω και τιμή από κάτω; Εννοώ..μήπως πρέπει να το δηλώσω; Αν και δεν είναι το επάγγελμά μου αυτό. Υπάρχει πρόβλημα αν με βρει κάποιος αρμόδιος...;;

Ευχαριστώ..

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 04 Νοέμ 2007 17:34

Aπο την στιγμή που πρόκειτα να εμπορευτείς κάποιο προιόν θα πρέπει να ιδρύσεις εταιρεία
και σε κάθε πώληση να κόβεις αποδείξεις η τιμολόγια. Εννοείται ότι η Εφορία καραδοκεί.
Αλλα έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι θα ήταν κανείς διατεθιμένος να αγοράσει κάτι χωρίς να τον προμηθεύσει με τα νόμιμα παραστατικά (αποδείξεις τιμολόγια).

Άβαταρ μέλους
nathanlyk

Δημοσίευση από nathanlyk » 04 Νοέμ 2007 18:42

Τα προϊόντα είναι δικά μου. Δηλαδή μεταχειρισμένα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πουλήσω αυτά τα πράμματα. Αντί να τα πουλήσω μέσω εφημερίδας για παράδειγμα, λέω να τα βάλω και στα site μου. Συγκεκρίμενα θα είναι κουμπιά φτιαγμένα από το paypal. Η μία σελίδα είναι το myspace και η άλλη στα links του jkd-brucelee.freehost.gr.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 05 Νοέμ 2007 09:33

Eνταξει τωρα, αν ειναι για 2-3 μεταχειρισμενα δε βαριεσαι, μηπως και στα fleamarket και αυτα νομιζεις δεν πρεπει να κοβει αποδειξη ο ενας στον αλλον, ακομα και ως ιδιωτης.

παντως το myspace link σου ειναι λαθος , και στο αλλο μονο για καρατε βρηκα, δεν εχεις τιποτα μεταχειρισμενα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης