Τέλος forthnet 1Bill, τι επιλέγω;

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 06 Νοέμ 2007 00:08

Η forthnet υποχρεώνει τους συνδρομητές του (adsl1bill) ,αν θέλουν να παραμείνουν ώς συνδρομητές να επιλέξουν το νέο πακέτο που προσφέρει με 24mbps/δικτ.τηλεόραση/τηλέφωνο μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της.Το καλό είναι οτι δέν απογειώνει τις τιμές γιαυτή τη μετάβαση.
Αυτό που δέν μου αρέσει όμως είναι οτι δέν θα ήθελα τα τηλέφωνα μου να τα περνάω μέσω forthnet.

Θά ήθελα τη γνώμη σας γιαυτή την αλαγη...

καθώς και μια άλλη πρόταση επιλογής για ένα 6μηνο πακέτο κάποιας άλλης εταιρείας η οποία συνδιαζει καλές τιμές σε σχέση με αξιοπιστία!

Έυχαριστώ για τη βοήθεια σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The Boss την 06 Νοέμ 2007 18:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Νοέμ 2007 12:10

όταν τελειώσει το 1bill δέν είναι απαραίτητο να πάς και τα τηλέφωνα σου στην forthnet

Μπορείς να πάρεις σκέτο ADSL μέσω του ιδιόκτητου δικτύου είτε να κάνεις 6μηνη ανανέωση για ADSL μέσω ΑΡΥΣ (εκτός αν το πακέτο που είχες αγοράσει είχε αυτόματη μετατροπή σε αορίστου με την λήξη του)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 06 Νοέμ 2007 13:03

Καταρχάς boss λες:
The Boss έγραψε:Η forthnet υποχρεώνει τους συνδρομητές του (adsl1bill) ,αν θέλουν να παραμείνουν ώς να επιλέξουν το νέο πακέτο που προσφέρει με 24mbps/δικτ.τηλεόραση/τηλέφωνο μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της.
Εννοείται πως το "υποχρεώνει" αναιρεί το "αν θέλουν" στην επόμενη πρόταση και το αντίθετο. Αν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις δεν σε υποχρεώνει κανένας και το αντίστροφο πάλι.

Τώρα η forthnet δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει κάτι αφού τελειώσει το πρώτο 6μηνο ή 12μηνο παρουσίας ως συνδρομητής αφού και κατά την περίοδο που σου λέει "είστε υποχρεωμένοι να είστε συνδρομητές για μπλα μπλα μπλα πάλι σου δίνει τη δυνατότητα να διακόψεις πληρώνοντας φυσικά ένα ποσό. Άρα καμία υποχρέωση.

Εσύ αφού τελείωσε η αρχική περίοδος αυτόματα έγινες πελάτης με αορίστου σύνδεση με τιμές που ισχύουν τώρα όχι με τις τιμές που είχες πριν. Και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, να μείνεις, να φύγεις κτλ κτλ. μπορείς με την ησυχία σου να διαλέξεις πάροχο, να τσεκάρεις τιμές και όλα αυτά.

Αφού ψάχνεις εταιρεία που "συνδιαζει καλές τιμές σε σχέση με αξιοπιστία!" :o (Στην ελλάδα βρίσκεσαι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα) εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στη forthnet αναβαθμίζοντας σε 24 mbps και μόνο για σύνδεση ADSL και όχι τηλέφωνο αφού δεν θες.

Και προτείνω forthnet για να μην μείνεις πολύ καιρό χωρίς internet γιατί αν επιλέξεις άλλη εταιρεία θα πρέπει να διακόψεις και να ξαναγίνει η διαδικασία από την αρχή. Και δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνεις χωρίς σύνδεση. Ενώ με τη forthnet το πολύ να μείνεις χωρίς για 1-2 μέρες.

Βέβαια εγώ έμεινα 40 αλλά είμαι ειδική περίπτωση :lol:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Νοέμ 2007 20:46

Εμένα έχει τελειώσει η προηγούμενη σύνδεσίς μου, έχω κάνει αίτηση να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο, αλλά ακόμα τπτ :-? Τα ζα μου αργά είναι εκεί μέσα...

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 07 Νοέμ 2007 20:23

Ζητώ συγνώμη για τη λάθος πληροφορία που μετέδωσα στο αρχικό post. Δυστυχώς αφορμή γιαυτό ήταν κάποιος που με πήρε τηλ απο την ενλόγο εταιρεία δήθεν για να με ενημερώσει. Φυσικά δέν με ενημέρωσε σωστά ,πράγμα που ανακάλυψα μετά αφού διαστάυρωσα την πληροφορία με εσας και άλλλους εκπροσώπους της εταιρείας ....βλέπετε συμβαίνουν και αυτά!
Η forthnet δεν επιβάλει τίποτα περισσότερο στους συνδρομητές σαν εμένα, απλά γίνεται επ΄άοριστο η σύμβαση και δίνει τη δυνατότητα για σύνδεση απο 1 μέχρι και 24mbps.

@Panosilio
Για το μέρος της απάντησή σου στο οποίο προσπαθείς να με πληροφορήσεις σε ευχαριστώ.... όμως έχεις εκτιμήσει λάθος το περιεχόμενο της ερώτησής μου και η απάντησή σου δέν έχει καμία σχέση με αυτό που εννοούσα.

Επίσης είναι άκομψο να επισημαίνεις κάποια κατα τη γνώμη σου λάθη στο γραπτο λόγο του άλλου ,ενω είναι προφανές τι εννοει ακόμα και στην περιπτωση που για σένα υπάρχει λάθος.

Τέλος δείχνεις να είσαι σίγουρος για το γινεται στην αγορά των συνδέσεων αλλα κάποια πράγματα μάλλον δεν είναι όπως τα περιγράφεις.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 08 Νοέμ 2007 09:02

Καταρχάς συγνώμη αν σε πρόσβαλα που σε διόρθωσα αλλά έτσι και αλλιώς αυτό που έλεγες λάθος ήταν, όπως παραδέχτηκες κιόλας νομίζω :lol:

Από την άλλη εγώ την πρόταση μου την έκανα στην ερώτηση σου και σου πρότεινα τι θεωρώ εγώ καλό να κάνεις.

Τώρα αυτό το σχόλιο σχετικά με τη σιγουριά μου δεν ξέρω που την είδες τη σιγουριά μου, εγώ απλά σου είπα ότι ξέρω από προσωπική εμπειρία :)
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 08 Νοέμ 2007 17:56

OK.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες