Όροι αναζήτησης στα ελληνικά...

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 08 Νοέμ 2007 21:25

Κάπου σε άλλο θέμα, έβαλα αυτή την ερώτηση... ή πολύ χαζή είναι η ερώτηση και δεν αξίζει ν' ασχοληθεί κανείς, ή το πρόβλημά μου είναι πραγματικά δύσκολο... :-?

Πώς καταφέρνεις να πιάσεις τους όρους αναζήτησης στα ελληνικά, που έχουν κλίσεις, διαφορετικούς αριθμούς και γένη;
Αν ας πούμε λέω συνέχεια στο κείμενο "μωράκι" και κάποιος ψάχνει με τον όρο "μωρό", αποκλείεται να βρει το site μου;
Πώς μπορώ να συμπεριλάβω όρους που υπάρχουν σαν έννοιες στο site μου αλλά που δεν μπορεί να υπάρχουν πραγματικά ως λέξεις στο κείμενο; (όπως το παράδειγμα στην ερώτησή μου παρακάτω;)
sstamoul έγραψε:
GiorgosK έγραψε:6) 8 ) 9)... και η ιδέα του να τα γεμίσεις με 1000 keywords είναι απαίσια ... όχι μόνο δεν θα σε πάει πουθενά αλλά μπορει και να σε αμαυρώσουν οι μηχανές για keyword spamming ...
Χμ... Αυτό ισχύει ακόμα κι αν δεν πρόκειται για 1000 keywords, αλλά δύο;
Εξηγώ: Στο site μου χρησιμοποιώ τη λέξη "μάρσιππος" (και αυτή είναι η σωστή ορθογραφία και το σωστό γένος). Έχω όμως διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία των αναζητήσεων είναι με τις λέξεις "μάρσιπος" και "μάρσιπο" (το), τις οποίες δεν θέλω να χρησιμοποιήσω στο κείμενό μου γιατί είναι λανθασμένες!
Ερώτηση: Αν τις βάλω κάπου "κρυμμένες" (εκτός κειμένου), υπάρχει περίπτωση να με κόψουν οι μηχανές αναζήτησης εξαιτίας αυτού;
Ερώτηση (κι άλλη): Υπάρχει άλλος, "καθαρότερος" τρόπος να με βρίσκουν τα search engines όταν οι αναζητήσεις είναι μ' αυτές τις λέξεις χωρίς να τις έχω στο κείμενο; (Αφού απ' ό,τι κατάλαβα τα meta tags keywords είτε τα 'χεις είτε δεν τα 'χεις δεν παίζουν κανένα ρόλο... ή κατάλαβα λάθος; :-? )
(Συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου και βοηθήστε!)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Νοέμ 2007 21:58

το κάνει μόνο του το google δες εδώ [google]μωρό[/google] έχει κάνει "μαύρο" και το >μωρού< εκτός το >μωρό<
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Chris@Webo

Δημοσίευση από Chris@Webo » 08 Νοέμ 2007 23:54

καταρχας δεν υπαρχει δυσκολο προβλημα :-)

παμε τωρα στο ψητό!

η βελτιστοποιηση μιας ιστοσελιδας παριλαμβάνει δυο βασικες διαδικασίες.
α)δομή,β)περιεχομενο.
για αλλη μια φορα θα τονισω seo δεν σημαινει θεσεις.το seo με καποιες αλλες στρατιγικες κ με παρανομαστη τον χρονο θα σου φερει θεσεις.
παμε τωρα να βοηθησουμε το "μωρο" .
ξερεις το ιντερνετ μοιαζει πολυ με τον φυσικο κοσμο ή οντως εχω καει ή κ τα δυο :-)
πχ)θες να πας στο αεροδρομιο βενιζελος,αν στο δρομο πειξει το ματι απο ταμπελες που αφορουν τον βενιζελο θα σπαστεις,αν σου κανου κ παραφληροφορηση τοτε πολυ πιθανον ειναι να αλαξεις γνωμη κ να παρεις αλλον δρομο με πιθανο αποτελεσμα να καταληξεςι σε αλλο αεροδρομιο.
Αυτο ακριβως συμβαινει κ με την ιστοσελιδα σου.Αν πηξεις το περιεχομενο σου με συγκερκρινμενες λεξεςι ,οπως λες, τοτε η μηχανη αναζητησης μαλον δεν θα ασχολιθει κ πολυ μαζι σου.
Η λυση απλη . προσπαθεις στην αρχη καθε παραγραφου σου να αναφερεσαι σε λεξεις κλειδια που σε ενδιαφερουν ,αυτες τις λεξεςις τις κανεις strong οχι bold (βλ semantic html (google it)).

αναφερθηκες σε meta κ πως αυτα δεν βοηθανε,λοιπον θα σου πως ενα μυστικο.Τιποτα απo μονο του δεν ειναι seo,και θα σου πω κ αλλο ενα μυστικο που λεγεται Σχετικοτητα(οχι δεν μιλαω για την γνωστη θεωρια).τι εννοω με τον ορο σχετικοτητα. αν εσει στο κειμενο σου μιλας για μωρα,στο descrption σου αναφερεσαι γενικα στο site σου και σαν τιτλο εχεις τη λεξη seo τοτε οχι το site σου δεν εχει σχετικοτητα περιεχομενου....

βασικα ελπιζω να μη σε μπερδεψα , εχει πολυ πραμα το σεο ,ειναι ομως ευκολο αρκει να μην κανεις ταρζανιες του τυπου hidden text κ αλλες τετοιες @@.

k πουσε για το περιεχομενο δεν σου χω πει το 97% κ εχεις ακομα να ασχοληθεις με την δομη... :-)

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 09 Νοέμ 2007 11:16

Ευχαριστώ... Κατάλαβα... έχει να πέσει τρελό πήξιμο αν θέλω έστω και λίγο να το φτιάξω!
(Ήδη ξεκίνησα διαφορετικά descriptions στην κάθε σελίδα... )

(Τι ευτυχία όταν είναι κανείς εντελώς άσχετος, τα νομίζει όλα εύκολα, μόλις λίγο αρχίζει και το ψάχνει πέφτει σε μαύρη κατάθλιψη... :( )
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...

(Καλά, για το μωρό/μωρού, το'πιασα, για τη λάθος ορθογραφία της λέξης "μάρσιππος", μπορώ να κάνω κάτι; Αυτό δεν το πιάνει το google!)

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 09 Νοέμ 2007 12:55

Chris@Webo έγραψε: k πουσε για το περιεχομενο δεν σου χω πει το 97% κ εχεις ακομα να ασχοληθεις με την δομη... :-)
... και όταν λες δομή, αναφέρεσαι σε headings και λοιπά, ή στη δομή των σελίδων στο site; (εκεί να δεις μπάχαλο που τα 'χω κάνει! :oops: )

Chris@Webo

Δημοσίευση από Chris@Webo » 10 Νοέμ 2007 00:55

στην συγκεκριμενη φραση ναι εννοω την δομη και τις τεχνολογιες που χρησημοποιεις στον κωδικα σου...
για να σε βγαλω λιγο ομως απο το τριπακι γιατι σε βλεπω λιγο αγχωμενη θελω να σου τονισω πως η υπερβολη δεν εινα ποτε απαραιτητη κ εννοω πως το sitaki σου εινα μια χαρα (για αρχαριο) κ μπαινεις σε διαδικασιες σεο χωρις συγκεκριμενο αντικρισμα (καλα κανεις και το ψαχνεις) με την εννοια οτι ποσοι ψαχνουν στο web για μαρσιπο ?? δεν σε ξενερωνω απλα σου αναφερω την πραγματικοτητα. αυτο δεν σημαινει ,επαναλαμβανω ,πως δεν ασχολεισαι κ δεν ψαχνεις,απλα οσο μεγαλυτερο traffic εχει ενα σιτε τοσο πιο επικοδομιτικο κ ανταποδοτικο ειναι το seo!!!

οσον αφορα το Google... ξερεις αυτο που λενε Google rules... ? αμα πεταει ο γαιδαρος για τον γουγλη θα πεταξει κ για σενα :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες