Θελουν να διωξουν το ΧΑΜΟΓΕΛΟ του Παιδιου απο την . . . . .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Τι θελετε να γινει ?

Παραμονη
10
83%
Εξωση
2
17%

Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Νοέμ 2007 19:40

Εικόνα

ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟ.

Μην αφήσετε το χαμόγελο να σβήσει.

ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ
την ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2007 και ώρα 10:00 πμ
στην ΘΕΣΗ ΘΕΑΤΡΟ της ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ
ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ «ΑΝΟΙΚΤΗ»
Η ΑΓΚΑΛΙΑ του ΣΠΙΤΙΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ του συλλόγου
«ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ»

Από το καλοκαίρι του 2002 μέχρι σήμερα έχουν βρει μια ζεστή αγκαλιά συνολικά 84 παιδιά ενώ αυτή τη στιγμή φιλοξενούνται 38 παιδιά από 2 έως 22 ετών.

«Η Κιβωτός των παιδιών» (Σουηδικών συμφερόντων - www.childrensark.com) η οποία μας παραχώρησε για αόριστο χρόνο τις εγκαταστάσεις στην Αρχαία Κόρινθο, αιφνιδιαστικά τον προηγούμενο Αύγουστο ζήτησε την ΕΞΩΣΗ μας. Έναν χρόνο μετά συνεχίζει να ζητά χωρίς λόγο την ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ του συλλόγου μας από τις εγκαταστάσεις και των 38 ΠΑΙΔΙΩΝ από το ΜΟΝΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.

Στηρίξτε μας λοιπόν

Είτε με την προσωπική σας παρουσία την Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2007
Είτε συμπληρώνοντας το ονοματεπώνυμo και το mail σας σε αυτή τη σελίδα.
http://newsletters.atcomweb.gr/users/li ... kType=Send

Λίγα λεπτά από τον δικό σας χρόνο κάνουν την διαφορά στις ζωές ανυπεράσπιστων παιδιών.

Σας ευχαριστούμε πολύ!

Πληροφορίες:
«Το Χαμόγελο του παιδιού»

Αρχαία Κόρινθος - Τηλ. 27410 32628 korinthos@hamogelo.gr
Αθήνα - Τηλ. 210 3306140 info@hamogelo.gr
www.hamogelo.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 09 Νοέμ 2007 23:11

fiskilis έγραψε:«Η Κιβωτός των παιδιών» (Σουηδικών συμφερόντων - www.childrensark.com) η οποία μας παραχώρησε για αόριστο χρόνο τις εγκαταστάσεις στην Αρχαία Κόρινθο, αιφνιδιαστικά τον προηγούμενο Αύγουστο ζήτησε την ΕΞΩΣΗ μας. Έναν χρόνο μετά συνεχίζει να ζητά χωρίς λόγο την ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ του συλλόγου μας από τις εγκαταστάσεις και των 38 ΠΑΙΔΙΩΝ από το ΜΟΝΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.
Παρακάμπτω τις υπερβολικές εκφράσεις που σκοπό έχουν την επίκληση στο συναίσθημά μας και κοιτάω τα "μαυρισμένα"...

Παραχώρηση αορίστου χρόνου = Παραχωρώ κάτι δικό μου για όσο χρόνο αποφασίσω

Δεν είναι σαν τις συμβάσεις αορίστου χρόνου που όλοι θέλουν μονιμοποίηση για βόλεμα στο δημόσιο!

Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό από την εταιρία που παραχώρησε τον χώρο!

Μεμπτή είναι η αντίδραση του Χαμόγελου που δείχνει έλλειψη σεβασμού και ευγνωμοσύνης για την μέχρι τώρα παραχώρηση!

Αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, συγχωρέστε με και αναιρέστε τα λόγια μου και πιθανόν το συμπέρασμά μου, όχι τον τρόπο σκέψης μου!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Νοέμ 2007 00:09

Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν έχει καμία υποχρέωση κάποιος να είναι ευεργέτης για πάντα. Και αυτό είναι μεγάλη αγνωμοσύνη από το Χαμόγελο του παιδιού. Έπρεπε να το είχε προβλέψει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Νοέμ 2007 01:09

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες... Κι εγώ αυτό σκέφτηκα με το που διάβασα το συγκεκριμένο κείμενο.. Μακάρι να μπορέσουν να μείνουν εκεί, αλλά η εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να τους το παραχωρήσει φορ έβα :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2007 01:45

έχει τόσα κτίρια ο β'γιάννης για να φαίνετε ότι κάνει και κοινωνικό έργο, γιατί θέλει και τα Σουηδικά ακίνητα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Νοέμ 2007 02:48

Δεν ξέω ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο. Ομως για να είμαι ειλικρινής ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ! Αυτό που ξέρω είναι ότι παιδιά θα μείνουν στον δρόμο για συμφέροντα τρίτων! Αν αυτό είναι σύμφωνο με την συνείδηση σας τότε πράξτε όπως νομίζετε. Εγώ θα πάω να υπογράψω πάντως.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Νοέμ 2007 05:53

Για τα συμφέροντα τρίτων ούτε εμένα με νοιάζει. Για τα συμφέροντα δεύτερων και πρώτων είναι που χάνω τον ύπνο μου.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Νοέμ 2007 10:00

Ena xrono twra pou einai gnosti i ipothesi, to xamogelo tou pediou den mporese na vrei alli stegi sta paidia???

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 10 Νοέμ 2007 20:39

Δίνονται απο κάποιους αβασάνιστες απαντήσεις ακυρώνοντας την τεράστια προσπάθεια που γίνεται απο το χαμόγελο του παιδιού. Είμαι εθε,λοντής ερκετα χρόνια στο χάμόγελο και θα ήθελα να απαντήσω σε όσους λένε για οποιαδήποτε συμφέροντα, ότι πριν απο 12 χρόνια στις 9/11/1995 μέσα απο τις γραμμές του ημερολογίου του 10χρονου Ανδρέα ξεκίνησε ο σύλλογος αυτή την προσπάθεια, δυστυχώς στις 22/12/1995 έχασε την μάχη με την ζωή και άφησε αυτή την παρακαταθήκη σε εμάς τους υπόλοιπους. Καλύπτει καθημερινά χιλιάδες παιδιά με προβλήματα δειτε το www.hamogelo.gr και βασίζεται στην συμμετοχή όλων χωρίς επιδοτήσεις κ.α. συμφέροντα, τα οικονομικά κάθε χρόνο ελεγχονται απο τους ορκωτούς ελεγκτες pricewaterhousecoopers και δημοσιοποιούνται. Το πρόβλημα με την Αρχαία κόρινθο εαν σας αναλυθεί θα καταλάβετε πόσο άδικο και οδυνηρό είναι όταν εμφανίζονται κάποιοι και προσφέρουν τα κτίρια (οχι απο την καλή τους καρδιά, προσπαθόντας να αποφύγουν τα προβλήματα με την τοπική κοινωνία που έχουν) επ αοριστον, για πάντα και δημιουργείται μια μεγάλη οικογένεια απο παιδιά που έχουν βασανιστεί και έχουν ξεριζωθεί και βρήκαν αυτό το σπιτικό να συνεχίσουν την ζωή τους μέσα στην ασφάλεια, την αγάπη αλλά και τις δυνατότητες για τις σπουδές τους και το μέλλον τους, να γίνουν χρήσιμοι άνθρωποι για τον εαυτό τους αλλά και τους άλλους. Πόσο εύκολο είναι να πέίς σε αυτά τα παιδιά τώρα ότι θα πρέπει να βρεθεί αλλη λύση, τι είναι τα παιδιά μπαλάκια του καθενός? θα πρέπει να λάβετε υπ οψη ότι όλα αυτά τα χρόνια η μη κερδοσκοπική εταιρία έπαιρνε χρήματα απο τον Σουηδικό λαό για αυτόν τον χώρο για αυτά τα παιδιά, χωρίς φυσικα να προσφέρουν τίποτα. Δείτε το site childrensark.com και θα καταλάβετε. περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να πάρετε απο την επικκοινωνία με το χαμόγελο, θα καταλάβετε ακόμη περισσότερο την άνιση και μκαθημερινή προσπάθεια που γίνεται, αλλα σας παρακαλώ μην ακυρώνετε μια πολύ σοβαρή προσπάθεια έτσι για να λέμε κάτι.

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 10 Νοέμ 2007 20:42

cordis έγραψε:έχει τόσα κτίρια ο β'γιάννης για να φαίνετε ότι κάνει και κοινωνικό έργο, γιατί θέλει και τα Σουηδικά ακίνητα;

δεν καταλαβαίνω τον υπαινιγμό σου μπορείς να γίνεις πιο ξεκάθαρος, είσαι ανθρωπος της πληροφορικής και θα πρεπει να μην πετάς αβασάνιστα κουβέντες

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Νοέμ 2007 20:59

spirbel, εκτιμώ το ότι απάντησες!

Σε καθαρά προσωπικό επίπεδο, θεωρώ ότι το 60-70% όσων έγραψες είναι εκτός θέματος, απλά ενημερωτικά και δήθεν προς ευαισθητοποίηση του κοινού. Με το σκεπτικό αυτό, θεωρώ ότι κουράζουν!

Επί του θέματος της έξωσης: Δεν έχω τον χρόνο να ενημερωθώ για το θέμα σύμφωνα με τις υποδείξεις σου (είναι η τελευταία μου μέρα στο Internet, πάω φαντάρος).

Αν ανατρέξεις στην προηγούμενη απάντησή μου, θα καταλάβεις το σκεπτικό μου και το "παράθυρο" που αφήνω σε όσα γράφω και σκέπτομαι!

Εύχομαι να γίνει το σωστό, όποιο κι αν είναι αυτό!

Συγχαρητήρια για την εθελοντική συμμετοχή σου!

:)

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 10 Νοέμ 2007 21:00

EneMe έγραψε:
fiskilis έγραψε:«Η Κιβωτός των παιδιών» (Σουηδικών συμφερόντων - www.childrensark.com) η οποία μας παραχώρησε για αόριστο χρόνο τις εγκαταστάσεις στην Αρχαία Κόρινθο, αιφνιδιαστικά τον προηγούμενο Αύγουστο ζήτησε την ΕΞΩΣΗ μας. Έναν χρόνο μετά συνεχίζει να ζητά χωρίς λόγο την ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ του συλλόγου μας από τις εγκαταστάσεις και των 38 ΠΑΙΔΙΩΝ από το ΜΟΝΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.
Παρακάμπτω τις υπερβολικές εκφράσεις που σκοπό έχουν την επίκληση στο συναίσθημά μας και κοιτάω τα "μαυρισμένα"...

Παραχώρηση αορίστου χρόνου = Παραχωρώ κάτι δικό μου για όσο χρόνο αποφασίσω

Δεν είναι σαν τις συμβάσεις αορίστου χρόνου που όλοι θέλουν μονιμοποίηση για βόλεμα στο δημόσιο!

Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό από την εταιρία που παραχώρησε τον χώρο!

Μεμπτή είναι η αντίδραση του Χαμόγελου που δείχνει έλλειψη σεβασμού και ευγνωμοσύνης για την μέχρι τώρα παραχώρηση!

Αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, συγχωρέστε με και αναιρέστε τα λόγια μου και πιθανόν το συμπέρασμά μου, όχι τον τρόπο σκέψης μου!
Ο χώρος παραδόθηκε στο χαμόγελο "για πάντα"για να ξεκινήσει εκεί την φιλοξενία παιδιών απο εισαγγελική και δικαστική απόφαση, κακοποιημένα βασανισμένα παιδιά που ξεκίνησαν την ζωή τους εκεί. Επειδη δεν είναι δυνατόν να αναφέρονται όλα τα γεγονότα σε μια επιστολή, σας παραπέμπω σε αρθρα τοπικων εφημερίδων για το θέμα. Εαν θέλεις επικοινώνησε να μάθεις περισσότερα για να έχεις καλυτερη άποψη . Ολοι εμείς που σμμετέχουμε στο χαμόγελο ,πονάμε όταν βλέπουμε ότι λέγονται πράγματα που ακυρώνουν την καθηγμερινή μας μάχη για τα παιδιά, ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2007 21:20

spirbel έγραψε: είσαι ανθρωπος της πληροφορικής και θα πρεπει να μην πετάς αβασάνιστα κουβέντες
και τι έχουν οι άνθρωποι τις πληροφορικής που τους διαχωρίζει από τους άλλους; έσυ είσαι άνθρωπος της πληροφορικής;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 10 Νοέμ 2007 21:57

cordis έγραψε:
spirbel έγραψε: είσαι ανθρωπος της πληροφορικής και θα πρεπει να μην πετάς αβασάνιστα κουβέντες
και τι έχουν οι άνθρωποι τις πληροφορικής που τους διαχωρίζει από τους άλλους; έσυ είσαι άνθρωπος της πληροφορικής;
Το χαμόγελο του παιδιού δεν ανήκει σε κανένα β'γιάννη και εξάρταται απο τον κόσμο και όχι απο την πλουτοκρατία. Δεν έχει κτιρια και περιουσία, αλλά μονο προσφορές και παραχωρήσεις.
Οι άνθρωποι της πληροφορικής συνήθως πριν πουν κάτι το ψάχνουν περισσότερο, κατα τα άλλα δεν διαφέρουν. Ναι και εγώ είμαι απο τον κοντινό σου χώρο.
www.hamogelo.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2007 22:13

εγώ προτιμώ να πηγαίνω μόνος μου στο ΠΙΚΠΑ Βούλας από το να δίνω με τα λεφτά μου άλλοθι σε εφοπλιστές.
http://www.pikpavoulas.gr/
γιατί είμαι άνθρωπος που την ψάχνει πριν πράξει.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες