Θελουν να διωξουν το ΧΑΜΟΓΕΛΟ του Παιδιου απο την . . . . .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Τι θελετε να γινει ?

Παραμονη
10
83%
Εξωση
2
17%

Σύνολο ψήφων: 12

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 10 Νοέμ 2007 22:29

cordis έγραψε:εγώ προτιμώ να πηγαίνω μόνος μου στο ΠΙΚΠΑ Βούλας από το να δίνω με τα λεφτά μου άλλοθι σε εφοπλιστές.
http://www.pikpavoulas.gr/
γιατί είμαι άνθρωπος που την ψάχνει πριν πράξει.
συμφωνω και εγώ και εμεις στηρίζουμε το ΠΙΚΠΑ Βουλας και άλλους φορείς που τα παιδιά μας χρειάζονται όχι πάντα με "λεφτά" αλλα με την προσωπική μας προσφορά. Εχεις κώλυμα αφου όπως λές την ψάχνεις και νομίζεις ότι υπάρχει κάποια σχέση με εφοπλιστές. Τα αφεντικά σου της πηροφορικής γνωρίζουν ποιοι είναι σε αυτή την άνιση και καθημερινη προσπάθεια με 2.500 εθελοντές . Για να σε βγάλουμε απο το κώλυμα μπες και δες ποιοι συμμετέχουν http://www.hamogelo.gr//default.asp?pid=9&la=1 και το έργο που γίνεται γιατι εαν τα βάζεις με τα 200 παιδιά που μένουν στα σπίτια του συλλόγου, τα 9.000 παιδιά που στηρίζει με τις οικογένειες τους τα 5.000 παιδιά με προβλήματα υγείας, τότε δεν το ψάχνεις αλλά έχεις παραπληροφορηθέι και επιμένεις χωρίς λόγο.
Θα σου στείλω μαιλ προσωπικό για να σε πείσω ότι δεν έιμαστε εφοπλιστες και ότι κανένας εφοπλιστής δεν έχει καμμία σχέση με εμάς. Εαν είσαι καλοπροαίρετος. Αλλοιώς δεν αξίζει να το συζητάμε και σε προσκαλώ να μας επισκευτείς προσωπικά για να καταλάβεις τι γίνεται. Αλλά είναι καλό να μην συκοφαντείς κάτι που πραγματικά δεν ξέρεις, γίνεται κακόβουλο.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 10 Νοέμ 2007 22:47

spirbel, έχε υπόψη σου πως στον cordis του αρέσει να διακωμωδεί καταστάσεις μερικές φορές, ωστόσο δεν παίρνω όρκο για το ύφος που σου απάντησε εδώ.......
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2007 23:44

Δε διακωμώδησα τίποτα, πάω στο ΠΙΚΠΑ Βούλας, όπως πήγαινα και στο Πεντέλης, όπως πήγαινα και κάθε Τετάρτη μεσάνυχτα σε Ομόνοια, Σταθμό Λαρίσης, κ.τ.λ. με ζεστό φαΐ στους άστεγους και ρούχα στα πρεζάκια που τα είχαν πεταμένα στον υπόγειο. Αλλά δε θα δώσω λεφτά κάπου για να πληρωθούν οι υπάλληλοι γραφείου, και web designers για ευφάνταστες σελίδες. Αν θέλω να κάνω κάτι θα πάω και θα το κάνω και δε με ενδιαφέρουν τι κάνουν τα αφεντικά μου γιατί δε γίνομαι ένα με αυτά.

Μπράβο σε όλους τους εθελοντές, και τους δικούς σας και όλους, και κρίμα για να διοικητικά και άλλα έξοδα.

Δεν έχεις να με πείσεις για τίποτα και ούτε τα βάζω με κανέναν και με κανένα παιδί, τα βάζω με μια κατάσταση και μη προσπαθείς να με ενοχοποιήσεις προσωποποιώντας καταστάσεις. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του, για τους άλλους και για την κοινωνία.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 11 Νοέμ 2007 00:56

cordis έγραψε:Δε διακωμώδησα τίποτα, πάω στο ΠΙΚΠΑ Βούλας, όπως πήγαινα και στο Πεντέλης, όπως πήγαινα και κάθε Τετάρτη μεσάνυχτα σε Ομόνοια, Σταθμό Λαρίσης, κ.τ.λ. με ζεστό φαΐ στους άστεγους και ρούχα στα πρεζάκια που τα είχαν πεταμένα στον υπόγειο. Αλλά δε θα δώσω λεφτά κάπου για να πληρωθούν οι υπάλληλοι γραφείου, και web designers για ευφάνταστες σελίδες. Αν θέλω να κάνω κάτι θα πάω και θα το κάνω και δε με ενδιαφέρουν τι κάνουν τα αφεντικά μου γιατί δε γίνομαι ένα με αυτά.

Μπράβο σε όλους τους εθελοντές, και τους δικούς σας και όλους, και κρίμα για να διοικητικά και άλλα έξοδα.

Δεν έχεις να με πείσεις για τίποτα και ούτε τα βάζω με κανέναν και με κανένα παιδί, τα βάζω με μια κατάσταση και μη προσπαθείς να με ενοχοποιήσεις προσωποποιώντας καταστάσεις. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του, για τους άλλους και για την κοινωνία.
Συνεχίζεις κακόβουλα να συκοφαντείς, όλα όσα βλέπεις είναι χορηγία http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=106&la=1 , το web και το design εγινε δωρεάν απο την atcom ακόμη και το hosting είναι δωρεάν, όλες μας οι συνδέσεις είναι δωρεάν απο την hol και εάν είχες την καλη διάθεση θα έβλεπες ότι τα διοικητικά έξοδα είναι μόλις 8.9%, τα σπίτια, τα αυτοκίνητα κ.α. που περιλαμβάνονται στο site, όlα τα χρήματα που μας εμπιστευονται πηγαίνουν στα παιδιά. Θα έπρεπε να ξέρεις ότι όταν ενώνονται υγιεις δυνάμεις βγαίνει αποτέλεσμα και αυτό θα σου το έλεγαν τα παιδιά στα νοσοκομεία που καλύπτουμε κάθε ημέρα, αλλά έσυ είσαι κολλημένος και προσπαθείς να μας βγάλεις εφοπλιστές, μετά διοικητικούς κ.α. που θα βγάλεις ίσως αργότερα, νομίζω ότι χάνεται ο χρόνος συζητώντας μαζί σου γιατι είσαι προκατειλημένος για κάποιο λόγο που μάλλον δεν φαίνεται,. Όταν έχεις την δυνατότητα μέσα απο κάποιο χώρο να συκοφαντέις προσπάθειες άλλων και να ακυρώνεις προσπάθεις που σε έρευνες που γινονται για την κοινωνική ευθύνη ο κόσμος δείχνει την εμπιστοσύνη του σε αυτό τον οργανισμό και δεν δίνει σημασία σε κάποιες κακοβουλίες, ελπίζω να μας πεις καποτε τι σε οδηγέι σε αυτή την αρνητική στάση

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Νοέμ 2007 01:33

Συνεχίζεις για άλλη μια φορά την προσωπική επίθεση παραποιώντας όσα έχω πει προσπαθώντας να εντυπωσιάσεις προσδίδοντας χαρακτηρισμούς προς το άτομό μου.
Kαι είναι προφανές από τον λόγο σου ότι δε προσπαθείς να με πείσεις, αλλά να αποκρούσεις αυτά που λέω προσβάλλοντάς με.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με κλειστά αυτιά δεν υπάρχει συζήτηση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Νοέμ 2007 03:26

Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω παραχωρήσει κάτι για πάντα. Όμως είμαι φιλόζωος, αγαπώ τους σκύλους και τις γάτες αφιλοκερδώς.

Η φιλανθρωπία είναι δικαίωμα, όχι υποχρέωση. Υποχρεωτικό δικαίωμα είναι μόνο η ψήφος.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Νοέμ 2007 04:54

Η φιλανθρωπία αναγνωρίζει de facto 2 ξεχωριστές ομάδες όντων: Τον άνθρωπο και τον φιλάνθρωπο. Γι αυτό και στην ουσία της είναι προβληματική έννοια καθώς διαμορφώνει τάξεις (για να μην πω είδη) ανθρώπων. Οι ίδιοι άνθρωποι που απαρτίζουν το Χαμόγελο του παιδιού και τόσες άλλες φιλανθρωπικές οργανώσεις είναι εκείνοι που με την ψήφο τους έχουν διαμορφώσει το άθλιο σκηνικό της μεταπολιτευτικής ρεμούλας και αναξιοκρατίας σε όλους τους τομείς. Πόσο υποκριτικό μπορεί να είναι να προσπαθούν από τη μία να ταΐζουν το παιδί και από την άλλη να χαντακώνουν το μέλλον του ψηφίζοντας άθλιες κυβερνήσεις; Και αυτό βέβαια ισχύει για όλους τους "φιλάνθρωπους".

Η φιλανθρωπία είναι μέγιστη πράξη υποκρισίας και σωστά είπε ο Cordis ότι εκεί οι βιομήχανοι και οι μεγάλοι κλέφτες ξεπλένουν τη μαύρη ανθρωπιά τους. Αν όντως ήθελαν να κάνουν κάτι, θα το είχαν ήδη κάνει τα τελευταία 30 χρόνια όχι με ψίχουλα αγάπης και δακρύβρεχτες trendy Κορομηλοϊστορίες, αλλά με τη διαμόρφωση του πολιτικού σκηνικού. Και αυτό ισχύει για όλους τους φιλάνθρωπους και όχι μόνο για τη συγκεκριμένη οργάνωση.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

spirbel

Δημοσίευση από spirbel » 11 Νοέμ 2007 10:57

cdhyper έγραψε:Η φιλανθρωπία αναγνωρίζει de facto 2 ξεχωριστές ομάδες όντων: Τον άνθρωπο και τον φιλάνθρωπο. Γι αυτό και στην ουσία της είναι προβληματική έννοια καθώς διαμορφώνει τάξεις (για να μην πω είδη) ανθρώπων. Οι ίδιοι άνθρωποι που απαρτίζουν το Χαμόγελο του παιδιού και τόσες άλλες φιλανθρωπικές οργανώσεις είναι εκείνοι που με την ψήφο τους έχουν διαμορφώσει το άθλιο σκηνικό της μεταπολιτευτικής ρεμούλας και αναξιοκρατίας σε όλους τους τομείς. Πόσο υποκριτικό μπορεί να είναι να προσπαθούν από τη μία να ταΐζουν το παιδί και από την άλλη να χαντακώνουν το μέλλον του ψηφίζοντας άθλιες κυβερνήσεις; Και αυτό βέβαια ισχύει για όλους τους "φιλάνθρωπους".

Η φιλανθρωπία είναι μέγιστη πράξη υποκρισίας και σωστά είπε ο Cordis ότι εκεί οι βιομήχανοι και οι μεγάλοι κλέφτες ξεπλένουν τη μαύρη ανθρωπιά τους. Αν όντως ήθελαν να κάνουν κάτι, θα το είχαν ήδη κάνει τα τελευταία 30 χρόνια όχι με ψίχουλα αγάπης και δακρύβρεχτες trendy Κορομηλοϊστορίες, αλλά με τη διαμόρφωση του πολιτικού σκηνικού. Και αυτό ισχύει για όλους τους φιλάνθρωπους και όχι μόνο για τη συγκεκριμένη οργάνωση.
Συμφωνούμε απόλυτα για την φιλανθρωπία και αυτούς που προσπαθουν να προβληθούν μέσα απο τις φανταχτερες εκδηλώσεις και γκαλα, ενώ πετάνε ένα κομάτι ψωμί σε κάποιους που θεωρούν υποδεέστερους, για να αισθάνονται την δύναμη της εξουσίας τους με τα λεφτά τους. Καποια στιγμή όμως θα πρεπει να καταλάβουμε τι σημαίνει καθημερινή συμμετοχή σε θέματα που αφορούν, ειδικότερα παιδιά σε κίνδυνο. Εαν περιομέναμε απο το κράτος ..... Μπορέι κάποιος να είναι φιλόζωος αλλά γιατι να είναι φιλάνθρωπος αφου είναι άνθρωπος. Συμφωνούμε στην φιλοσοφία και καλη είναι, αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα που είναι σκληρή, μόνο με κουβέντες δεν λύνονται προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 11 Νοέμ 2007 14:06

Τα μπλέξατε λίγο με τις φιλανθρωπίες.

spirbel, δεν νομίζω να συκοφαντεί ο cordis. Καλά το θέτει. Μετά από τόσο καιρό που τον γνωρίζω, δεν νομίζω να τον έχω καταλάβει λάθος. Εσύ τον παρεξήγησες και από την άλλη τραβάς και το σχοινί. Όποιος θέλει να βοηθήσει το κάνει, χωρίς να το φωνάζει. Δεν είναι υποχρεωμένος, ούτε είμαι ενάντια με το όσα κάνετε στο Χαμόγελο του Παιδιού (Σας έχω δει εν πράξει). Αλλά μην προσωποποιούμε καταστάσεις.

Κάποιοι το πήγαν και πολιτικά το θέμα. Καλά τα θίξατε, αρκεί να μην παίζονται συμφέροντα για να υποστηρίξουμε κάποια παράταξη από πίσω.

Κατα τα άλλα, δικαίωμά του του καθενός να βοηθήσει ή όχι. Δεν είναι κάτι που επιβάλλεται. Ξέρω πολλούς που θέλουν να βοηθήσουν, και το μόνο που θέλουν να πετύχουν είναι να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και ανθρώπους για την δική τους τέρψη. Το λέω γενικότερα, μην νομίσει κανείς πως το λέω για την συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά μην μου πείτε πως δεν συμβαίνει αυτό.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Νοέμ 2007 15:50

spirbel έγραψε:Συμφωνούμε στην φιλοσοφία και καλη είναι, αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα που είναι σκληρή, μόνο με κουβέντες δεν λύνονται προβλήματα.
Σωστή παρατήρηση, αλλά αν αρχίσουμε να καταλαμβάνουμε ιδιωτικές περιουσίες στο όνομα της βίαιης επιβολής της φιλανθρωπίας, η πραγματικότητα δε θα είναι μόνο σκληρή αλλά και άναρχη.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 12 Νοέμ 2007 09:33

Η βοήθεια σε συνανθρώπους που έχουν ανάγκη, είναι ένα αποκλειστικό προσωπικό θέμα, δεν είναι υποχρέωση και μάλιστα πρέπει να γίνεται, όταν γίνεται, με απόλυτη "μυστικότητα" για να έχει και την ανάλογη ηθική ικανοποίηση. Η κάθε είδους "προβολή" παρόμοιας πράξης, ή απασχόλησης με σχετικές οργανώσεις , κρύβει υστεροβουλία και αλλού στοχεύει..

Υπάρχουν δυστυχώς αναρίθμητες περιπτώσεις κακοδιαχείρισης στις ΜΚΟ, με ρεμούλες εκατομμυρίων, οι οποίες έχουν δημοσιοποιηθεί και έχουν δημιουργήσει μια αρνητική εικόνα στην κοινωνία. Υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται σχεδόν επαγγελματικά με διοικήσεις τέτοιων εταιρειών.. Αυτό το αναμφισβήτητο γεγονός είναι η αιτία που κάνει διστακτικούς πολλούς να δώσουν.. Η απόκρυψη τέτοιων καταστάσεων ΔΕΝ είναι προς το συμφέρον των ίδιων των οργανώσεων..

Εγώ πάντως συμφωνώ με την άποψη που εκφράστηκε και εδώ ότι: "Η φιλανθρωπία είναι το άλλοθι μιας σκληρής και άδικης κοινωνίας"
Εικόνα

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 17 Νοέμ 2007 02:32

Καλησπέρα σε όλους!

Γράφτηκα σε αυτό το forum μόνο και μόνο για να μπορέσω να πάρω κι εγώ θέση στη συγκεκριμένη συζήτηση. Νομίζω ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να διευκρινιστούν.

Καταρχήν, αν θέλετε να δείτε και τις δύο πλεύρές της διαμάχης, καλό είναι να ξεκινήσετε από εδώ:
http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=248&la=1
http://www.barnensark.se/gr/
EneMe έγραψε:Παραχώρηση αορίστου χρόνου = Παραχωρώ κάτι δικό μου για όσο χρόνο αποφασίσω

Δεν είναι σαν τις συμβάσεις αορίστου χρόνου που όλοι θέλουν μονιμοποίηση για βόλεμα στο δημόσιο!

Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό από την εταιρία που παραχώρησε τον χώρο!
Θέλω να τονίσω ότι το σπίτι της Αρχαίας Κορίνοθου έχει παραχωρηθεί στο Χαμόγελο από ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα που στόχο έχει, σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του, την παροχή βοήθεια σε παιδιά που έχεουν ανάγκη. Άρα τα συγκεκριμένα επιχειρήματα δεν ισχύουν, κατά τη γνώμη μου. Εκτός αυτού, στην ιστοσελίδα τους παραδέχονται ότι ο λόγος που ζητούν από το Χαμόγελο να εγκαταλείψει το σπίτι είναι η προστασία της περιουσίας του ιδρύματος της Κιβωτού από τις αντισυμβατικές ενέργειες του Χαμόγελου. Συγκεκριμένα αναφέρονται στην αυθαίρετη (όπως ισχυρίζονται) ανέγερση δωματίου-αποθήκης διαστάσεων 3Χ4 μέτρων (12 τμ) και κάτι άλλα παρόμοια. Δηλαδή η Κιβωτός είναι πρόθυμη να πετάξει στο δρόμο 38 παιδιά εξαιτίας μιας πολεοδομικής παράβασης που δεν έχει καν κριθεί από διακαστήριο. Κατά τα άλλα πρόκειται για ίδρυμα που φροντίζει τα παιδιά που έχουν ανάγκη...
EneMe έγραψε:Μεμπτή είναι η αντίδραση του Χαμόγελου που δείχνει έλλειψη σεβασμού και ευγνωμοσύνης για την μέχρι τώρα παραχώρηση!
cdhyper έγραψε:Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν έχει καμία υποχρέωση κάποιος να είναι ευεργέτης για πάντα. Και αυτό είναι μεγάλη αγνωμοσύνη από το Χαμόγελο του παιδιού. Έπρεπε να το είχε προβλέψει.
Δηλαδή μπορώ εγώ να ευεργετήσω κάποιον που δεν έχει παπούτσια με ένα ζευγάρι από τα δικά μου και μετά από δέκα μέρες να του πω "φέρτα τώρα πίσω και πες κι ευχαριστώ" και να θεωρούμαι και μέγας φιλάνθρωπος! Απίστευτο!
billt έγραψε:Ena xrono twra pou einai gnosti i ipothesi, to xamogelo tou pediou den mporese na vrei alli stegi sta paidia???
Να ξέρεις ότι αν ήταν δυνατό να μεταφερθεί το Χαμόγελο σε σπίτι ιδιοκτησίας του συλλόγου, αυτό θα είχε γίνει αμέσως. Αλλά πού να βρεθούν τόσα χρήματα; Και τι να είχε προβλέψει; Δεν βρίσκεται κατάλληλος χώρος για 38 παιδιά από τη μια μέρα στην άλλη. Εκτός αυτού, εδώ δεν μιλάμε για το σπίτι κάποιου ιδιώτη που μπορεί να έχει κι αυτός κάποια επείγουσα ανάγκη αλλά για την περιουσία ενός άλλου μη κερδοσκοπικού ιδρύματος. Είναι το λιγότερο εξοργιστική η στάση της Κιβωτού και ιδιαίτερα η αιτιολόγηση που δίνουν. Υποτίθεται ότι γνώμονα έχουν το συμγ\φέρον των παιδιών.

Νομικά μπορεί η Κιβωτός να έχει απόλυτο δίκιο. Ηθικά όμως; Πόσο ηθικό είναι να ξεσπιτώνεις ξαφνικά 38 παιδιά εξαιτίας μια πολεοδομικής παράβασης; Αυτό είναι που έχει σημασία διότι σε τελική ανάλυση μιλάμε για φιλανθρωπικά ιδρύματα, όχι για ανώνυμες εταιρίες. Δεν θα μπορούσε να βρεθεί άλλη λύση; Και προέχει πράγματι του συμφέροντος των παιδιών η τήρηση μιας νομικής διάταξης;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Νοέμ 2007 03:21

IGITIHI έγραψε:Δηλαδή η Κιβωτός είναι πρόθυμη να πετάξει στο δρόμο 38 παιδιά εξαιτίας μιας πολεοδομικής παράβασης που δεν έχει καν κριθεί από διακαστήριο. Κατά τα άλλα πρόκειται για ίδρυμα που φροντίζει τα παιδιά που έχουν ανάγκη...
Μ'αρέσει, που μας δίνεις ένα λινκ χωρίς να το έχεις διαβάσει... Για να σε βγάλω από τον κόπο
Όσον αφορά τέλος την ανακριβώς επικαλούμενη από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ στην ιστοσελίδα του «απομάκρυνση» των παιδιών, ουδέποτε είχαμε πρόθεση να απομακρυνθούν τα φιλοξενούμενα παιδιά από τα οικήματα ή να προκαλέσουμε την απόλυση του προσωπικού που εργάζεται στα οικήματα αυτά. Η εταιρεία μας άλλωστε είναι πρόθυμη αναλάβει η ίδια τη λειτουργία των ανωτέρω οικημάτων ή να συνεργαστεί με οποιονδήποτε φορέα ιδιωτικό ή δημόσιο είναι σε θέση να αναλάβει τη λειτουργία τους, συνεχίζοντας να φιλοξενεί τα παιδιά και να απασχολεί το προσωπικό, υπό τον μοναδικό όρο να τηρούνται οι δεσμεύσεις, οι συμφωνίες και οι νόμοι, και να μην εκτίθεται η εταιρείας μας και τα μέλη μας σε κίνδυνο επιβολής κυρώσεων
IGITIHI έγραψε:Και προέχει πράγματι του συμφέροντος των παιδιών η τήρηση μιας νομικής διάταξης;
όχι.. Έστω ότι το απόσπασμα από τη σελίδα της Κιβωτού δεν ισχύει, και τα παιδιά θα διωχθούν· πόσο ηθικό είναι να βάζεις την υπογραφή σου κάπου, και μετά να μην τηρείς αυτά που έχεις υπογράψει; Εσύ (απρόσωπο) φρόντισες να μην φτάσει η κατάσταση σε ένα τέτοιο σημείο; Προφανώς και όχι. Αλλά έχεις την απαίτηση να γίνουν όλα όπως τα θες εσύ. Όπως έχουμε μάθει να τα ζητάμε όλα στην Ελλάδα, αλλά τις υποχρεώσεις μας τις γράφουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας...

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 17 Νοέμ 2007 03:54

deninho έγραψε:Μ'αρέσει, που μας δίνεις ένα λινκ χωρίς να το έχεις διαβάσει... Για να σε βγάλω από τον κόπο
Η εταιρεία μας άλλωστε είναι πρόθυμη αναλάβει η ίδια τη λειτουργία των ανωτέρω οικημάτων ή να συνεργαστεί με οποιονδήποτε φορέα ιδιωτικό ή δημόσιο είναι σε θέση να αναλάβει τη λειτουργία τους, συνεχίζοντας να φιλοξενεί τα παιδιά
Κι εμένα μου αρέσει που είσαι έτοιμος να βγάλεις συμπεράσματα χωρίς μάλλον να έχεις κατανοήσει πώς έχει η κατάσταση. Το συγκεκριμένο κομμάτι έχει γραφτεί "για τα μάτια του κόσμου" και είναι απλά αστείο, για τον εξής λόγο: η Κιβωτός έχει καταγγείλει τη σύμβαση παραχώρησης του σπιτιού και ζητάει ουσιαστικά να σταματήσει το Χαμόγελο να έχει οποιαδήποτε σχέση με το οίκημα. Όποιος γνωρίζει στοιχειωδώς τον τρόπο λειτουργίας ενός σπιτιού φιλοξενίας καταλαβαίνει ότι είναι ανέφικτο να συνεχιστεί αυτή εφόσον απομακρυνθούν οι άνθρωποι του Χαμόγελου. Τα παιδιά που ζουν στο σπίτι στην Αρχαία Κόρινθο δεν είναι περιουσιακό στοιχείο κανενός και δεν γίνεται να μεταβιβαστούν -μαζί με τους παιδαγωγούς, τους εθελοντές και τους εργαζόμενους- από το Χαμόγελο στην Κιβωτό ή σε οποιονδήποτε άλλο φορέα. Αν δεν κατανοείς το γιατί, μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός. Άρα, διακοπή της σύμβασης σημαίνει αναγκαστικά και ξεσπίτωμα των παιδιών.
deninho έγραψε:
IGITIHI έγραψε:Και προέχει πράγματι του συμφέροντος των παιδιών η τήρηση μιας νομικής διάταξης;
όχι.. Έστω ότι το απόσπασμα από τη σελίδα της Κιβωτού δεν ισχύει, και τα παιδιά θα διωχθούν· πόσο ηθικό είναι να βάζεις την υπογραφή σου κάπου, και μετά να μην τηρείς αυτά που έχεις υπογράψει; Εσύ (απρόσωπο) φρόντισες να μην φτάσει η κατάσταση σε ένα τέτοιο σημείο; Προφανώς και όχι. Αλλά έχεις την απαίτηση να γίνουν όλα όπως τα θες εσύ. Όπως έχουμε μάθει να τα ζητάμε όλα στην Ελλάδα, αλλά τις υποχρεώσεις μας τις γράφουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας...
Είναι πιο ηθικό από το να κρύβεσαι πίσω απο τη φιλανθρωπία για να εξυπηρετείς άλλου είδους συμφέροντα. Και ειλικρινά πιστεύω ότι αν όντως υπάρχει πολεοδομική παράβαση, έγινε λόγω αμέλειας. Σε τελική ανάλυση, θεωρώ ότι η μόνη περίπτωση κατά την οποία θα δικαιολογούνταν η Κιβωτός να κάνει αυτό που τώρα κάνει είναι αν απειλούνταν το συμφέρον των παιδιών. Υποτίθεται ότι πρωτίστως για αυτό ενδιαφέρεται. Και τέτοιος λόγος σίγουρα δεν συντρέχει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες