Θελουν να διωξουν το ΧΑΜΟΓΕΛΟ του Παιδιου απο την . . . . .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Τι θελετε να γινει ?

Παραμονη
10
83%
Εξωση
2
17%

Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Νοέμ 2007 04:38

Αρχικά: Ή θα κάνεις quote ολόκληρη την πρόταση, ή δε θα κάνεις καθόλου quote στα post μου. Δε θα κόβεις και θα ράβεις όπως σου αρέσει, για να παραποιείς το περιεχόμενο των post μου. Αφού ξεκαθάρισα τη θέση μου ας αρχίσουμε:
IGITIHI έγραψε:Κι εμένα μου αρέσει που είσαι έτοιμος να βγάλεις συμπεράσματα χωρίς μάλλον να έχεις κατανοήσει πώς έχει η κατάσταση.
Για εξήγησέ μου πως έχει η κατάσταση. Αν θες ζωγράφισέ τα, γιατί απ'ότι λες (και παρακάτω) είμαι χαζός...
IGITIHI έγραψε:Το συγκεκριμένο κομμάτι έχει γραφτεί "για τα μάτια του κόσμου"
Μήπως και το γράμμα απόγνωσης του Χαμόγελου, έχει γραφτεί για τον ίδιο λόγο; Ή μήπως για να ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου;
IGITIHI έγραψε: και είναι απλά αστείο, για τον εξής λόγο: η Κιβωτός έχει καταγγείλει τη σύμβαση παραχώρησης του σπιτιού και ζητάει ουσιαστικά να σταματήσει το Χαμόγελο να έχει οποιαδήποτε σχέση με το οίκημα.
Σα δεν ντρέπεται που θέλει αφενός να τηρούνται οι συμφωνίες που κάνει, αφετέρου να είναι νομικά κατοχυρωμένη... Αίσχος... :roll:
IGITIHI έγραψε:Όποιος γνωρίζει στοιχειωδώς τον τρόπο λειτουργίας ενός σπιτιού φιλοξενίας καταλαβαίνει ότι είναι ανέφικτο να συνεχιστεί αυτή εφόσον απομακρυνθούν οι άνθρωποι του Χαμόγελου.
Όποιος γνωρίζει στοιχειωδώς την ελληνική, καταλαβαίνει ότι η φράση
Η εταιρεία μας άλλωστε είναι πρόθυμη αναλάβει η ίδια τη λειτουργία των ανωτέρω οικημάτων ή να συνεργαστεί με οποιονδήποτε φορέα ιδιωτικό ή δημόσιο είναι σε θέση να αναλάβει τη λειτουργία τους, συνεχίζοντας να φιλοξενεί τα παιδιά και να απασχολεί το προσωπικό
όταν φυσικά είναι ολόκληρη, κι όχι κομμένη και ραμμένη κατά τις προτιμήσεις μας, υποδηλώνει ότι και τα παιδιά θα μείνουν στα σπίτια, και το ίδιο προσωπικό θα τα περιποιείται... Αν όμως αρχίσουμε τα κόβε ράβε, μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε. Υπό περιπτώσεις, το κόβε-ράβε στις προτάσεις, μπορεί να συγκριθεί και με την στατιστική, ως μέσον για να εξαπατήσουμε τον άλλον.
IGITIHI έγραψε:Τα παιδιά που ζουν στο σπίτι στην Αρχαία Κόρινθο δεν είναι περιουσιακό στοιχείο κανενός και δεν γίνεται να μεταβιβαστούν -μαζί με τους παιδαγωγούς, τους εθελοντές και τους εργαζόμενους- από το Χαμόγελο στην Κιβωτό ή σε οποιονδήποτε άλλο φορέα.
Φυσικά και δεν είναι περιουσιακό στοιχείο κανενός τα παιδάκια. Δεν σου ζήτησε η Κιβωτός να τα αγοράσει. Απλά είπε ότι "αφού το Χαμόγελο δεν μπορεί να τηρήσει στοιχειωδώς αυτά που έχει υπογράψει, εαν θέλει μπορούμε να αναλάβουμε εμείς τα παιδάκια. Και αφού τα παιδάκια χρειάζονται τους ανθρώπους που στελέχωναν το Χαμόγελο, είμαστε διατεθιμένοι να τους προσλάβουμε κι αυτούς". Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα από την ολοκληρωμένη πρόταση. Αλλά είπαμε, εγώ είμαι χαζός.
IGITIHI έγραψε:Αν δεν κατανοείς το γιατί, μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.
Με αναγκάζεις να νιώσω άσχημα, επαναλαμβάνοντας ότι είμαι χαζός... Γίνε σε παρακαλώ πιο αναλυτικός, για να καταλαβαίνουμε κι εμείς οι χαζοί..
IGITIHI έγραψε:Άρα, διακοπή της σύμβασης σημαίνει αναγκαστικά και ξεσπίτωμα των παιδιών.
Για να το λες εσύ...
deninho έγραψε:Είναι πιο ηθικό από το να κρύβεσαι πίσω απο τη φιλανθρωπία για να εξυπηρετείς άλλου είδους συμφέροντα.
Ποια είναι αυτά τα συμφέροντα; Υπάρχουν και χαζοί εδώ.. σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός
IGITIHI έγραψε:Και ειλικρινά πιστεύω ότι αν όντως υπάρχει πολεοδομική παράβαση, έγινε λόγω αμέλειας.
Τονίζεται σαφώς ότι υπάρχει παραβίαση της σύμβασης. Εκτός κι αν το να μην κρατάς το λόγο σου, δεν είναι σημαντικό για εσένα. Γτ για εμένα το να κρατάω το λόγο μου είναι ότι πιο σημαντικό έχω στη ζωή μου
IGITIHI έγραψε:Σε τελική ανάλυση, θεωρώ ότι η μόνη περίπτωση κατά την οποία θα δικαιολογούνταν η Κιβωτός να κάνει αυτό που τώρα κάνει είναι αν απειλούνταν το συμφέρον των παιδιών. Υποτίθεται ότι πρωτίστως για αυτό ενδιαφέρεται. Και τέτοιος λόγος σίγουρα δεν συντρέχει.
Πρωτίστως για αυτό ενδιαφέρεται. Πρωτίστως. Ως νομικό πρόσωπο ενδιαφέρεται, όμως, και να φαίνεται και να είναι συνεπές απέναντι στις υποχρεώσεις του, και τις συμβάσεις που υπογράφει. Σε αντίθεση με άλλους... :roll:

Φυσικά, αποφεύγεις να σχολιάσεις την παραβίαση της σύμβασης από μέρους του Χαμόγελου Του Παιδιού

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 17 Νοέμ 2007 12:10

Deninho, πρώτη φορά συναντώ τόσο ερειστκό moderator σε παρόμοια κοινότητα. Πες μου, σε παρακαλώ, πού σε αποκάλεσα χαζό στο προηγούμενο μήνυμά μου. Δεν είχα πρόθεση να σε θίξω προσωπικά και δεν νομίζω ότι το έκανα. Απλώς γράφω ότι θεωρώ πως δεν γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους της κατάστασης και πως μπορώ να στις εξηγήσω αν θέλεις. Μάλλον (κρίνοντας αό το ύφος του μηνύματός σου) δεν σε ενδιαφέρει καθόλου.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Νοέμ 2007 12:34

*χαζό δεν με αποκάλεσες, χρησιμοποιόντας την λέξη. Το υποννόησες όμως.

*Και οι mods έχουν ψυχή και άποψη. Ούτως ή άλλως, πάντως, εδώ, είμαι εκτός περιοχής :wink:

*Φυσικά και με ενδιαφέρει να μάθω για το θέμα, για αυτό και ασχολούμαι... Απαντήσεις δεν βλέπω όμως :roll:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Νοέμ 2007 12:36

πρώτη φορά συναντώ τόσο ερειστκό moderator
ε, οχι και ερειστικος ο deninho. ειναι απτα καλητερα μελοι και εξερετος admin.
εγω εχω αλλες αποψεις και γνωμες , σινιθως, με τον deninho αλλα τον σεβομαι και αυτον όπως και καθε άλο μελος εδω.
ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ
την ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2007 και ώρα 10:00 πμ
Μακαρι να μπορουσα να έρθω...
Αυτό που ξέρω είναι ότι παιδιά θα μείνουν στον δρόμο για συμφέροντα τρίτων
++
Συνιθως ετσι γινετε.παντα για τα οικονομικα συμφεροντα κάποιον μεγάλων...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 17 Νοέμ 2007 13:20

deninho έγραψε:*χαζό δεν με αποκάλεσες, χρησιμοποιόντας την λέξη. Το υποννόησες όμως.
Για να κλείσει αυτό το ζήτημα, μιας που προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση: δεν υπονόησα τίποτα άλλο πέρα από το ότι μάλλον δεν γνωρίζεις όλη την ιστορία. Αυτό σημαίνει ότι σε θεωρώ χαζό; Και το ύφος του μηνύματός σου με ενόχλησε γιατί το θεώρησα απρόκλητο. Είναι σαφές;

Στις απαντήσεις τώρα:
Ένα σπίτι φιλοξενίας απασχολεί δεκάδες άτομα: παιδαγωγούς, ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς, καθαρίστριες, οδηγούς κτλ που πληρώνονται από το Χαμόγελο. Όλοι αυτοί, μαζί με τους εθελοντές που καθημερινά επισκέπτονται το σπίτι, έρχονται σε επαφή με τα παιδιά και έχουν αναπτύξει πολύ στενούς δεσμούς μαζί τους. Είναι, πρακτικά, η οικογένειά τους. Πώς θα γίνει δηλαδή να διακοπεί η σύμβαση και όλα να συνεχιστούν όπως πριν για τα παιδιά; Θα μετακομίσει το μισό δυναμικό του Χαμόγελου στην Κιβωτό, μαζί με τους εθελοντές; Απλά δεν γίνεται. Διακοπή της σύμβασης παραχώρησης=έξωση. Αν η Κιβωτός δεν θέλει να αποχωρήσει το Χαμόγελο, για ποιο λόγο καταγγέλει τη σύμβαση;Δεν μπορεί να βρεθεί μια μέση λύση;

Οι παραβάσεις που καταγγέλονται από την Κιβωτό δεν έχουν κριθεί ακόμα από τις αρμόδιες αρχές. Αλλά δεν μπορούν να περιμένουν ως τότε και μετά να καταγγείλουν τη σύμβαση. Πρέπει να πάρουν πίσω το ακίνητο εδώ και τώρα διότι οι τιμές των ακινήτων στην περιοχή είναι εξαιρετικά υψηλές.

Τέλος, είναι και ηθικό το ζήτημα. Επιμένω σε αυτό γιατί υποτίθεται ότι έχουμε να κάνουμε με φιλανθρωπικό ίδρυμα. Η Κιβωτός δεν έχει θέσει θέμα ανεπάρκειας του Χαμόγελου στην εκτέλεση των καθηκόντων τους απέναντι στα παιδιά. Πώς θα μπορούσε άλλωστε. Τους ζητά όμως να σταματήσουν να χρησιμοποιούν το ακίνητο αυτό. Δεν αντιλαμβάνομαι τη "φιλανθρωπική" τους λόγική, λυπάμαι...

[edit]Το στοιχειώδες στο οποίο είχαν συμφωνήσει η Κιβωτός και το Χαμόγελο είναι, κατά τη γνώμη μου μιας που πρόκειται για φιλανθρωπικά ιδρύματα, ότι το ακίνητο των πρώτων θα χρησιμοποιείται από τους δεύτερους με αποκλειστικό σκοπό την παροχή βοήθειας σε παιδιά που έχουν ανάγκη. Αυτό δηλαδή παύει να ισχύει επειδή έχτισαν μια αποθήκη 12τμ μέσα στο οικόπεδο; Έλεος! Όλα τα άλλα είναι δικονομικά τερτίπια.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 17 Νοέμ 2007 14:14

Είναι αμέλεια που εδώ και ένα χρόνο δεν ψάξαν άλλο οικόπεδο ή οικία ώστε να μεταστεγαστούν τα παιδιά στο σύνολό τους. Φαντάζομαι χορηγοί με τετοιο περιθώριο χρόνου θα μπορούσαν να βρεθούν.

Η μεταστέγαση δεν είναι και τόσο κακό πράγμα καθώς πάρα πολλές οικογένειες αναγκάζονται κάθε μέρα να μετακομίσουν και να αλλάξουν τα παιδιά τους περιβάλλον
Οι παραβάσεις που καταγγέλονται από την Κιβωτό δεν έχουν κριθεί ακόμα από τις αρμόδιες αρχές. Αλλά δεν μπορούν να περιμένουν ως τότε και μετά να καταγγείλουν τη σύμβαση. Πρέπει να πάρουν πίσω το ακίνητο εδώ και τώρα διότι οι τιμές των ακινήτων στην περιοχή είναι εξαιρετικά υψηλές.

Τέλος, είναι και ηθικό το ζήτημα. Επιμένω σε αυτό γιατί υποτίθεται ότι έχουμε να κάνουμε με φιλανθρωπικό ίδρυμα. Η Κιβωτός δεν έχει θέσει θέμα ανεπάρκειας του Χαμόγελου στην εκτέλεση των καθηκόντων τους απέναντι στα παιδιά. Πώς θα μπορούσε άλλωστε. Τους ζητά όμως να σταματήσουν να χρησιμοποιούν το ακίνητο αυτό. Δεν αντιλαμβάνομαι τη "φιλανθρωπική" τους λόγική, λυπάμαι...
Το αν η κιβωτός δρα με οικονομικά κριτήρια και έχει ως κίνητρο το κέρδος δεν σας αφορά. Δικός τους είναι ο χώρος και ότι θέλουν το κάνουν. Εσείς καλύτερα να ασχοληθείτε με την εύρεση κάποιου χώρου και τη μεταστέγαση τους, παρά με το τι σκοπούς έχουν οι ιδιοκτήτες του οικοπέδου.

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 17 Νοέμ 2007 14:33

billt έγραψε:Είναι αμέλεια που εδώ και ένα χρόνο δεν ψάξαν άλλο οικόπεδο ή οικία ώστε να μεταστεγαστούν τα παιδιά στο σύνολό τους. Φαντάζομαι χορηγοί με τετοιο περιθώριο χρόνου θα μπορούσαν να βρεθούν.
Σου έχω απαντήσει ήδη σε αυτό. Φαντάζεσαι ότι μπορούν να βρεθούν αλλά δυστυχώς δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο και ούτε έχει προσφερθεί κάποιος χορηγός να παραχωρήσει ένα κατάλληλο σπίτι. Ξέρεις για τι κτήριο μιλάμε; Καθημερινά φιλοξενεί τουλάχιστον 45 άτομα.
billt έγραψε:Η μεταστέγαση δεν είναι και τόσο κακό πράγμα καθώς πάρα πολλές οικογένειες αναγκάζονται κάθε μέρα να μετακομίσουν και να αλλάξουν τα παιδιά τους περιβάλλον.
Όπως τα λες: δεν είναι και τόσο κακό όταν πρόκειται για κανονικές οικογένειες. Όχι για τα παιδιά του Χαμόγελου. Η παραμικρή αλλαγή μπορεί να προκαλέσει τεράστια προβλήματα. Πόσο μάλλον το να αλλάξουν πόλη (γιατί αυτό θα γίνει αν δεν βρεθεί άμεσα στέγη στην Κόρινθο).
billt έγραψε:Το αν η κιβωτός δρα με οικονομικά κριτήρια και έχει ως κίνητρο το κέρδος δεν σας αφορά. Δικός τους είναι ο χώρος και ότι θέλουν το κάνουν. Εσείς καλύτερα να ασχοληθείτε με την εύρεση κάποιου χώρου και τη μεταστέγαση τους, παρά με το τι σκοπούς έχουν οι ιδιοκτήτες του οικοπέδου.
Με αφορά και πολύ μάλιστα διότι η "Κιβωτός των Παιδιών - Ελλάδα" είναι φορέας ιδιωτικού, μη κερδοσκοπικού χαρκτήρα, που κύριο στόχο έχει την "παροχή βοήθειας, ανακούφισης, φροντίδας και ασύλου για λίγους μήνες σε ανθρώπους και κυρίως παιδιά από χώρες που βρίσκονται σε πόλεμο ή επλήγησαν από καταστροφές εκ φυσικών και λοιπών εν γένει φαινομένων, ανεξάρτητα εθνικότητας και θρησκευτικής πεποιθήσεως…". Δεν το λέω εγώ, αυτοί το λένε: http://www.barnensark.se/gr/
Αν είχε βρεθεί άλλος χώρος, ειλικρινά κανείς δεν θα ασχολούνταν με τους ιδιοκτήτες τοι οικοπέδου.

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 17 Νοέμ 2007 22:23

Α! Το σημαντικότερο από όλα ξέχασα: τα παιδιά βρίσκονται υπό την προστασία του Χαμόγελου μετά την παραχώρηση της επιμέλειάς στο σύλλογο, κατόπιν δικαστικής απόφασης. Άρα λοιπόν κανένας, όσο κι αν το θέλει, δεν μπορεί να φιλοξενήσει αυτά τα παιδιά σε δικό το κτήριο. Μόνο το Χαμόγελο έχει αυτό το δικαίωμα. Ούτε αυτό γνωρίζουν οι άνθρωποι της Κιβωτού;

Συμπερασματικά, το σχετικό κομμάτι του δελτίου τύπου που λέει ότι η Κιβωτός δεν θέλει να διώξει κανέναν από το σπίτι και προτίθεται να κρατήσει το προσωπικό και τα παιδιά κτλ είναι 100% υποκριτικό.

Επιμένει ακόμα κάποιος ότι διακοπή της σύμβασης δεν ισοδυναμεί με έξωση για αυτά τα παιδιά;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Νοέμ 2007 19:46

Με όλα αυτά που κάνει το χαμόγελο του παιδιού τρομάζει οποιονδήποτε μελλοντικό συνεργάτη σας (φιλάνθρωπο, πείτε τον κι έτσι) που θα ήθελε να σας δώσει κάποιο κτήριο γιατί απλούστατα θα σκέφτεται αφενός ότι ποτέ δεν θα το πάρει πίσω αλλά και να θελήσει να το πάρει θα τον κράζετε με διαμαρτυρίες. Τα παιδιά δεν μπορούν να είναι σημαία σε ανήθικες συμπεριφορές.

Όπως και να χει ξαναλέω ότι η φιλανθρωπία (ειδικά η συστηματοποιημένη της μορφή) είναι μια σιχαμερή έννοια και υπάρχει γιατί και αυτό είναι μια δουλειά που έχει εξελιχθεί σε show biz. Όποιος θέλει να βοηθήσει εκλέγει σωστές κυβερνήσεις με σωστό τρόπο και δεν ξεπλένει την ανθρωπιά του με τέτοιους ανόητους αδιέξοδους τρόπους που δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στη ρίζα του. Αυτό είναι ο ορισμός της υποκρισίας. Αλλά όπως είπε και ο Μπένι, καμια δουλειά δεν είναι ντροπή.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 18 Νοέμ 2007 22:42

cdhyper έγραψε:Με όλα αυτά που κάνει το χαμόγελο του παιδιού τρομάζει οποιονδήποτε μελλοντικό συνεργάτη σας (φιλάνθρωπο, πείτε τον κι έτσι) που θα ήθελε να σας δώσει κάποιο κτήριο γιατί απλούστατα θα σκέφτεται αφενός ότι ποτέ δεν θα το πάρει πίσω αλλά και να θελήσει να το πάρει θα τον κράζετε με διαμαρτυρίες. Τα παιδιά δεν μπορούν να είναι σημαία σε ανήθικες συμπεριφορές.
+1

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 19 Νοέμ 2007 01:20

Ξεκινάω με ένα αρκετά ευχάριστο νεό: η νομαρχία Κορινθίας γνωστοποίησε εγγράφως ότι δεν υπάρχει κάποια παράνομη ενέργεια από πλευράς Χαμόγελου. Συνεπώς η αιτία κατεγγελίας της σύμβασης παραχώρησης παύει να υφίσταται. Βεβαίως η σύμβαση είναι αορίστου χρόνου και η Κιβωτός μπορεί αν θέλει να προχωρήσει σε έξωση ανά πάσα στιγμή χωρίς αιτιολόγηση. Τώρα όμως που δεν μπορούν επισήμως να εμφανίζονται ως νομικά θιγμένοι, θα πρέπει να εξηγήσουν στην τοπική κοινωνία ποιος είναι ο πραγματικός λόγος για τον οποίο θέλουν να διώξουν το Χαμόγελο.
cdhyper έγραψε:Με όλα αυτά που κάνει το χαμόγελο του παιδιού τρομάζει οποιονδήποτε μελλοντικό συνεργάτη σας (φιλάνθρωπο, πείτε τον κι έτσι) που θα ήθελε να σας δώσει κάποιο κτήριο γιατί απλούστατα θα σκέφτεται αφενός ότι ποτέ δεν θα το πάρει πίσω αλλά και να θελήσει να το πάρει θα τον κράζετε με διαμαρτυρίες.
Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να αποθαρύνεται οποιοσδήποτε επίδοξος "συνεργάτης" νομίζει ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή -επειδή έτσι του κάπνισε-να πάρει πίσω το χώρο που είχε παραχωρήσει και να του πουν κι ευχαριστώ. Μα ρε γαμώτο, όταν συνεργάζεσαι με τέτοιου είδους συλλόγους υποτίθεται πως αντιλαμβάνεσαι ότι πρώτη πρωτεραιότητα είναι η εξασφάλιση ομαλών συνθηκών διαβίωσης στα φιλοξενούμενα άτομα. Αν δεν το καταλαβαίνεις (δεν απευθύνομαι σε σένα τώρα, γενικά μιλάω), απλά μην συνεργαστείς! Είναι τόσο δυσνόητο αυτό;

Εξάλλου, στην προκειμένη περίπτωση το Χαμόγελο αρνείται να εγκαταλείψει το σπίτι διότι δεν έχει πού αλλού να πάει. Μιλάμε για 38 παιδιά, όλα κακοποιημένα και παραμελημένα, που κουβαλούν ήδη το βάρος της απόρριψης από τις οικογένειές τους. Τα περισσότερα δεν θα αντέξουν δεύτερη απόρριψη. Δεν είναι βαλίτσες να τις φορτώσουμε σε ένα αυτοκίνητο και να τις πάμε σε μια άλλη αποθήκη. Αλλαγή πόλης, ακόμα και αν ήταν εφικτή, θα είχε τραγικές συνέπειες. Και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος κατάλληλος χώρος στην Κόρινθο. Έχεις εσύ να προτείνεις κάτι;

Και στην τελική, η Κιβωτός λέει ότι προτίθεται να φιλοξενήσει αυτή τα παιδιά. Δε μας λέει όμως γιατί πρέπει να το κάνει αυτή και όχι το Χαμόγελο, όπως γίνεται ως τώρα. Ακόμα και αν ήταν πραγματοποιήσμο κάτι τέτοιο (αν και είναι νομικά και πρακτικά αδύνατο, όπως εξηγώ σε προηγούμενο μήνυμα), πόσο λογικό σου ακούγεται; Δε μιλάμε για super market για να αλλάξει απλώς η διοίκηση και να μην τρέχει κάστανο μετά. Έλεος!
cdhyper έγραψε:Τα παιδιά δεν μπορούν να είναι σημαία σε ανήθικες συμπεριφορές.
Τι από τα παραπάνω σου φαίνεται ανήθικο;
cdhyper έγραψε:Όπως και να χει ξαναλέω ότι η φιλανθρωπία (ειδικά η συστηματοποιημένη της μορφή) είναι μια σιχαμερή έννοια και υπάρχει γιατί και αυτό είναι μια δουλειά που έχει εξελιχθεί σε show biz.
Λογικό να το λες αυτό αν έχεις στο μυαλό σου τη φιλανθρωπία που προβάλλει η τηλεόραση: την Μαριάννα Βαρδινογιάννη με την Ελπίδα της, την Angelina Jolie κτλ. Επειδή όμως η πραγματική προσφορά δεν συνοδεύεται από τυμπανοκρουσίες και φανφάρες, το τι σημαίνει φιλανθρωπία δεν θα το μάθεις από τα media. Θα το δεις εσύ ο ίδιος με τα μάτια σου. Αν θέλεις βέβαια. Δεν αρνούμαι όμως ότι και το Χαμόγελο τυγχάνει προβολής από τα μέσα. Αυτό συμβαίνει επειδή για να το στηρίξει ο κόσμος χρειάζεται να το μάθει πρώτα. Το θέμα είναι αν η προσφορά συνεχίζεται και πίσω από τις κάμερες ή σταματά εκεί.
cdhyper έγραψε:Όποιος θέλει να βοηθήσει εκλέγει σωστές κυβερνήσεις με σωστό τρόπο και δεν ξεπλένει την ανθρωπιά του με τέτοιους ανόητους αδιέξοδους τρόπους που δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στη ρίζα του.
Εδώ δεν διαφωνώ καθόλου. Όπως ξέρεις όμως, η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων ψηφοφόρων στηρίζει τις τελευταίες δεκαετίες κυβερνήσεις που κάνουν ό,τι μπορούν για να αποδυναμώσουν το ήδη ασθενικό κράτος πρόνοιας. Μέχρι να αλλάξει αυτή η κατάσταση, τι προτείνεις να γίνεται με όσους βρίσκονται σε ανάγκη; Να τους παρατάμε στη μοίρα τους; Ναι, ο κόσμος θα αλλάξει μόνιμα μέσω της πολιτικής. Για αυτό πρέπει όλοι να ασχολούμαστε ενεργά με αυτήν και να διεκδικούμε μια δικαιότερη κοινωνία. Όμως δεν μπορείς να λες στον συνάνθρωπό σου που υποφέρει "κάνε υπομονή και στην κοινωνία του μέλλοντος κανείς δε θα βρεθεί στη δική σου θέση". Η φιλανθρωπία είναι ασπιρίνη, σύμφωνοι. Μέχρι να βρεθεί η θεραπεία για την ημικρανία που έχεις, να μην πάρεις μια ασπιρίνη να ανακουφιστείς;
cdhyper έγραψε:Αυτό είναι ο ορισμός της υποκρισίας. Αλλά όπως είπε και ο Μπένι, καμια δουλειά δεν είναι ντροπή.
Με αντίστοιχη λογική, εμένα μου φαίνεται ότι αυτή η άποψή σου είναι το άλλοθι όσων δεν θέλουν να χαλάσουν τη ζαχαρένια τους επειδή υπάρχουν εκεί έξω συνάνθρωποί τους που υποφέρουν. Και αδυνατώ να καταλάβω τη λογική τους: Έχουν υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με το Θεό ότι οι ίδιοι δεν θα βρεθούν ποτέ σε δύσκολη θεέση;

Κρατώ μια επιφύλαξη για την περίπτωση που γράφεις τα παραπάνω επειδή πιστεύεις ότι πραγματική φιλανθρωπία και προσφορά δεν υπάρχει και ότι όλοι ανεξαιρέτως όσοι ασχολούνται με παρόμοιες ενέργειες το κάνουν για προσωπικό όφελος και προβολή. Ισχύει;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Νοέμ 2007 02:28

Ανήθικο είναι να μην έχεις συμφωνήσει "για πάντα" και μονομερώς να θεωρείς ότι ο άλλος εννοούσε "για πάντα". Το "αορίστου χρόνου" δεν σημαίνει "για πάντα. Η νομαρχία Κορινθίας που σας δικαίωσε το έκανε για πολιτικούς λόγους. Θα ήταν αδύνατο να κάνει κάτι άλλο τη στιγμή που το χαμόγελο του παιδιού θεωρείται άσπιλο και αμόλυντο και έχει μεγάλη δημοφιλία κάτι σαν τον αρχιεπίσκοπο.

Όλοι όσοι ασχολούνται με τη φιλανθρωπία όπως είπες είτε είναι αφελείς που δίνουν ασπιρίνες, είτε εργάζονται επ'αμοιβή γι αυτή είτε είναι φιλό/ματαιό/δοξοι. Αν με τα χρήματα που έχουν μαζευτεί κάνατε πολιτική και όχι φιλανθρωπική εκστρατεία τα πράγματα θα ήταν για όλους μας καλύτερα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Νοέμ 2007 09:26

Τελικώς βρε παιδιά μετράει περισσότερο από όλα ή όχι ότι κάποια παιδιά που ήδη έχουν τραβήξει αρκετές δυσκολίες στη ζωή τους κινδυνεύουν να βρεθούν στο δρόμο;
Μήπως τελικά χάνουμε την ουσία ψάχνοντας για τους υπαίτιους της κατάστασης;

Και εμένα δεν μου άρεσε ο τρόπος που το χειρίστηκε το χαμόγελο το όλο θέμα, αλλά καλό είναι έστω και τώρα όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να ψάχνουν για λύσεις και όχι τις αιτίες που δημιούργησαν το πρόβλημα.

Μήπως τελικά την δημοσιότητα που προσπαθεί να δώσει το χαμόγελο, παρουσιάζοντας ως "κακούς" της υπόθεσης αυτούς που είχαν παραχωρήσει για κάποιο διάστημα το κτίριο, θα πρέπει να την εκμεταλλευτεί καλύτερα αναγγέλλοντας ανοιχτά σε όλα τα ΜΜΕ που το στηρίζουν ότι ψάχνουν για νέο χώρο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά παρεμφερή με αυτά του χώρου που έχουν έως σήμερα;

Γιατί έστω ότι βρήκαμε ποιος φταίει, ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο. Λύνει το πρόβλημα;

Εκτός και θεωρεί το χαμόγελο ως λύση, να στρέψει την κοινωνία με ότι μέσο διαθέτει ενάντια στον μέχρι τώρα ευεργέτη που παρείχε το κτίριο, αναγκάζοντας τον σε μια υποχώρηση που θα αφήσει για κάποια ακόμα χρόνια το χαμόγελο στον ίδιο χώρο;

Δόξα το Θεό, στην Ελλάδα υπάρχουν ακόμα αρκετοί πλούσιοι ευεργέτες (είτε πραγματικοί, είτε ευεργέτες της φοροαπαλλαγής). Είμαι σίγουρος πως αν "διαφημιστεί" αρκετά ότι το χαμόγελο ψάχνει για ΜΟΝΙΜΕΣ εγκαταστάσεις / χώρο, κάποιος θα βρεθεί να τις παραχωρήσει. Τόσα και τόσα δίνουν καθημερινά στην εκκλησία, σε παιδιά που το έχουν ανάγκη δεν θα δώσουν αυτοί που έχουν;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Νοέμ 2007 09:36

Οι Σουηδοι που εχουν την ιδιοκτησια του οικοπεδου και με ενεργιες τους ειχαν γινει ολα αυτα για δικους τους σκοπους εκμεταλευσης του ακινητου αποφασισαν αυτο

αλλα το θεμα ειναι οτι σε επιτροπες δικες τους που ερχονταν απο εξω ελεγαν ποσο υπερηφανοι ειναι που εκαναν αυτο το εργο με λεφτα τους για τα παιδια

τι αλλαξε στο μεταξυ και δεν θελουν εκει το χαμογελο ??

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 19 Νοέμ 2007 22:14

cdhyper έγραψε:Ανήθικο είναι να μην έχεις συμφωνήσει "για πάντα" και μονομερώς να θεωρείς ότι ο άλλος εννοούσε "για πάντα". Το "αορίστου χρόνου" δεν σημαίνει "για πάντα.
Απ' ότι βλέπω, όσες φορές και να γραφτεί μερικοί δεν θα το λάβουν υπόψη τους: κανείς δεν το ζήτησε για πάντα. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλος κατάλληλος χώρος. Αν είναι, ας δηλώσει η Κιβωτός ότι δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το ποια τύχη μπορεί να έχουν αυτά τα παιδιά και τελειώνει η ιστορία. Όχι "εμείς νοιαζόμαστε για τα παιδιά αλλά απο το κτήριό μας να φύγουν τώρα και δεν μας νοιάζει αν δεν έχουν πού να πάνε". Αλλά ξέχασα: είναι φιλανθρωπική οργάνωση και δεν μπορούν να εκφράζονται τόσο ωμά...
cdhyper έγραψε:Η νομαρχία Κορινθίας που σας δικαίωσε το έκανε για πολιτικούς λόγους. Θα ήταν αδύνατο να κάνει κάτι άλλο τη στιγμή που το χαμόγελο του παιδιού θεωρείται άσπιλο και αμόλυντο και έχει μεγάλη δημοφιλία κάτι σαν τον αρχιεπίσκοπο.
Το να μην υπήρχε όντως παράβαση ούτε που σου περνάει απ' το μυαλό, ε; Γιατί δεν μας έλεγες απ΄την αρχή ότι είσαι μέλος της αρμόδιας επιτροπής της νομαρχίας και είδες με τα μάτια σου τις παρανομίες; Δεν ξέρω γιατί είσαι τόσο προκατειλημμένος αλλά προτείνω να αλλάξεις ύφος. Αν φυσικά έχει πρόθεση να συζητήσεις σοβαρά...
cdhyper έγραψε:Όλοι όσοι ασχολούνται με τη φιλανθρωπία όπως είπες είτε είναι αφελείς που δίνουν ασπιρίνες, είτε εργάζονται επ'αμοιβή γι αυτή είτε είναι φιλό/ματαιό/δοξοι. Αν με τα χρήματα που έχουν μαζευτεί κάνατε πολιτική και όχι φιλανθρωπική εκστρατεία τα πράγματα θα ήταν για όλους μας καλύτερα.
Ακολουθώντας τον ίδιο τρόπο σκεψης: όλοι οι πολιτικοί είναι διεφθαρμένοι, όλοι οι δημοσιογράφοι αλήτες και ρουφιάνοι, όλες οι Τσέχες ψηλές, ξανθές και γαλανομάτες κτλ... Άστοχη γενίκευση ονομάζεται αυτό.

Dimsis, όντως το να παραταθεί η παραχώρηση για μερικά χρόνια ακόμη δεν λύνει το πρόβλημα. Κάποια στιγμή θα πρέπει το Χαμόγελο να φύγει. Προσπαθεί απλώς να κερδίσει χρόνο μέχρι να βρεθεί ένας άλλος χώρος. Μακάρι να γίνει αυτό αύριο αλλά δυστυχώς οι ευεργέτες δεν είναι τόσοι όσοι αφήνεις να εννοηθεί. Αλλιώς δεν θα είχαμε φτάσει ως εδώ. Στην τοπική κοινωνία της Κορίνθου είναι γνωστό εδώ και ένα χρόνο ότι υπάρχει πρόβλημα αλλά λύση δεν βρέθηκε. Κανείς δεν χαρίζει κτήρια από τη μια μέρα στην άλλη.

Και δεν νομίζω ότι το Χαμόγελο προσπαθεί να παρουσιάσει την Κιβωτό ως "κακούς". Απλά, όπως λέει και ο Fiskilis, η Κιβωτός από τη μια εμφανίζεται ως ευαίσθητος φιλανθρωπικός σύλλογος και από την άλλη ως ανάλγητη εταιρία. Αυτό δεν πρέπει να το ξέρουν οι άνθρωποι (Σουηδοί και Έλληνες) που τους στηρίζουν τόσα χρόνια; Και, τέλος πάντων, δεν χρωστάνε μια εξήγηση για την έξωση αυτή;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες