Θελουν να διωξουν το ΧΑΜΟΓΕΛΟ του Παιδιου απο την . . . . .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Τι θελετε να γινει ?

Παραμονη
10
83%
Εξωση
2
17%

Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 19 Νοέμ 2007 23:35

Isos me tin emporiki ekmetaleusi tou akinitou i kivotos na mporesei na voithisei perissotera apo 40 paidia ....

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 20 Νοέμ 2007 04:29

σωστοσ ο billt
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Νοέμ 2007 07:44

Όταν λειτουργούν σωστά οι εμπορικές επιχειρήσεις και παράγουν πλούτο, τότε το κράτος θα έχει την πολυτέλεια της κοινωνικής πολιτικής. Αλλά αυτό αφενός προϋποθέτει επιχειρηματικότητα (ανύπαρκτη στην Ελλάδα) και αφετέρου πολιτικούς που νοιάζονται για την πολιτική (ανύπαρκτοι στην Ελλάδα).

Το να έχεις μη κερδοσκοπική επιχείρηση σημαίνει απλά ότι δεν διανέμονται τα κέρδη της. Παρόλαυτά η μη κερδοσκοπική επιχείρηση μπορεί να κόψει πχ έναν μισθό (ή αποζημίωση) στον πρόεδρο, τους γραμματείς ή σε όποιους θεωρεί σκόπιμο. Οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά από την κανονική επιχείρηση. ΑΑΑ ξέχασα, η διαφορά είναι ότι μπορεί να εισπράττει μαύρα (όπως και η εκκλησία άλλωστε) και να έχει και φοροελαφρύνσεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Νοέμ 2007 09:37

IGITIHI, έχετε οργανώσει σε συνεργασία με κανένα από τα μεγάλα τηλεοπτικά κανάλια μια έρευνα για νέο χώρο ή αναζήτηση χρημάτων για πιθανή αγορά χώρου;
Εγώ προσωπικά εδώ το διάβασα πρώτη φορά το θέμα, δεν το είχα ξανα ακούσει πουθενά.

Ξέρετε πολύ καλά πως οι Έλληνες παραμένουμε πολύ ευαίσθητοι στον πόνο των συνανθρώπων μας, πόσο μάλιστα σε παιδιά που έχουν υποφέρει στη ζωή τους τόσα πολλά. Έχω πετύχει στην τηλεόραση τηλεμαραθώνιους που προσφέρουν βοήθεια σε ανθρώπους ΕΚΤΟΣ Ελλάδας, φαντάζομαι πως σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα το ενδιαφέρον και η βοήθεια όλων μας θα ήταν ιδιαίτερα αυξημένη. αν δεν κάνω λάθος και το ίδιο το Χαμόγελο, χάρη στη μεγάλη δημοσιότητα και την βοήθεια κάποιον ανθρώπων έγινε πραγματικότητα.

Ειλικρινά πάντως διαβάζοντας τέτοιες ανακοινώσεις, χάνετε το όποιο δίκιο σας, αφού το μόνο συμπέρασμα που βγάζει ένας λογικά σκεπτόμενος (και όχι καθαρά συναισθηματικά σκεπτόμενος) άνθρωπος, είναι πως προσπαθείτε να δυσφημίσετε και να χαλάσετε την εικόνα της εταιρείας που μέχρι τώρα σας παρείχε τον χώρο.
Για να θέλουν πίσω το κτίριο σαφώς και θέλουν να το εκμεταλλευτούν για ιδία οφέλη, αυτό είναι δεδομένο, αλλά δεν θα γινόταν κάποια στιγμή; Δηλαδή ειλικρινά είχατε την αίσθηση πως σας είχαν δώσει το κτίριο για πάντα;

Για μένα η μόνη ουσιαστική λύση είναι η εύρεση χώρου που να ανήκει στο ίδιο το χαμόγελο ώστε να μη μπορεί κανείς να μετακινεί τα παιδιά και να αισθάνονται και αυτά μεγαλύτερη ασφάλεια. Σαφώς και δεν είναι εύκολο να βρεθεί από τη μια μέρα στην άλλη τέτοιος χώρος και εγκαταστάσεις, αλλά πιστεύω πως αν χρησιμοποιήσετε τα ΜΜΕ για να βρεθούν χρήματα ή χώρος, στο τέλος κάτι θα βρεθεί. Άντε και καταφέρατε δυσφημίζοντας την εταιρεία (Κιβωτό ή πως αλλιώς λέγετε) να σας δώσει μια παράταση χρόνου 1-2 χρόνια ακόμα. Πάλι δεν θα πρέπει να ξεκινήσετε άμεσα την έρευνα για νέες εγκαταστάσεις; Δηλαδή τι θα γίνετε κάθε φορά που θα πλησιάζει ο καιρός θα πιέζετε για παράταση χρόνου; Και έστω ότι δέχομαι όσα λέτε και θεωρώ πλέον την Κιβωτό ως ανάλγητη εταιρεία και το μαθαίνουν και αυτοί που τους στηρίζουν κα παύουν πλέον να τους στηρίζουν και κλείνει η επιχείρηση τους. Κερδίσατε κάτι; Παίρνοντας «εκδίκηση» από την κακή εταιρεία άντε να νοιώσετε εσείς καλύτερα, λέτε να ενδιαφέρει και τα παιδιά του χαμόγελου μια τέτοια «διαμάχη»;;;

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 20 Νοέμ 2007 16:35

Dimsis, το θέμα ήταν γνωστό εδώ και ένα χρόνο στην τοπική κοινωνία της Κορίνθου. Αυτοί που έπρεπε να γνωρίζουν (νομάρχης, δήμαρχοι, επιχειρηματίες) είχαν ενημερωθεί από την πρώτη στιγμή. Και λύση δεν βρέθηκε. Πριν το θέμα πάρει ευρύτερη δημοσιότητα έπρεπε να αποκλειστεί κάθε πιθανότητα επίλυσης του προβλήματος χωρίς να το μάθουν και οι πέτρες. Αλλιώς πολλοί περισσότεροι απ' όσους το κάνουν τώρα θα κατηγορούσαν το Χαμόγελο για προσπάθεια σπίλωσης του ονόματος της Κιβωτού. Θα μπορούσε ο καθένας να λέει ότι είναι ντροπή το Χαμόγελο να κατηγορεί τους ευγενικούς ευεργέτες του οι οποίοι στο κάτω-κάτω έχουν απλώς κάποιες ενστάσεις για τη χρήση των κτηρίων τους. Από τη στιγμή όμως που επισημοποιήθηκε το αίτημα για έξωση, δεν υπήρχε άλλο περιθώριο.

Τώρα δηλαδή το Χαμόγελο κατηγορείται για το ότι κράτησε χαμηλούς τόνους τόσον καιρό, προσπαθώντας να προστατέψει και τα παιδιά και το κύρος του; Αν εσύ ήσουν 10 ετών πώς θα ένοιωθες να σε ρωτούν οι συμμαθητές σου αν είναι αλήθει ότι θα σας διώξουν από το σπίτι σας επειδή ο πατέρας σου παρανομεί; Είναι λεπτά τέτοιου είδου θέματα.

Για αυτό το λόγο, δεν έπρεπε να γίνει γνωστό από τα ΜΜΕ ότι το Χαμόγελο αναζητά επειγόντως χώρο στην Κόρινθο. Αλλά και αν τώρα γίνει, νομίζεις ότι θα βρεθεί λύση έτσι εύκολα; Χαρακτηριστικά σου αναφέρω ότι τα τελευταία χρόνια τα οικονομικά του συλλόγου βρίσκονται σε κατακόρυφη πτώση διότι κανένα κανάλι δεν δέχεται να διοργανώσει τηλεμαραθώνιο.

Πάντα το Χαμόγελο βρίσκεται σε αναζήτηση χώρων και οι ανάγκες για φιλοξενία όσο το δυνατόν περισσότερων παιδιών είναι τόσο μεγάλες που ποτέ δεν αρνείται προσφορές και δεν διατηρεί κενούς, "εφεδρικούς" χώρους (γι' αυτό και έμπλεξε τώρα με τη Κιβωτό). Όποιος ασχολείται με το θέμα το γνωρίζει πολύ καλά.

Και το ξαναλέω, μπας και γίνει αντιληπτό (που δεν το βλέπω): Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εναλλακτική λύση. Ο σύλλογος προσπαθεί να κερδίσει χρόνο μέχρι να βρεθεί άλλο σπίτι.

Εσύ τώρα θεωρείς ότι το Χαμόγελο συκοφαντεί την Κιβωτό για να πάρει εκδίκηση; Η Κιβωτός στο δελτίο τύπου της (http://www.barnensark.se/gr/) λέει ότι ζητάει να φύγει το Χαμόγελο από το χώρο -διότι παρανομεί- με σκοπό να φιλοξενήσει αυτή τα παιδιά. Δεν το θέλουν, λένε, για εκμετάλλευση! Και δεν είναι απλώς μια εταιρεία! Είναι μη κερδοσκοπική εταιρεία, στην ουσία το εν Ελλάδει παράρτημα της Σουηδικής φιλανθρωπικής οργάνωσης "Κιβωτός των παιδιών". Εγώ βλέπω προσπάθεια να πάρουν το ακίνητο πίσω αμαυρώνοντας την εικόνα του Χαμόγελου (κατηγορώντας το για παρανομίες που δεν έκανε, σύμφωνα με τις αρμόδιες αρχές) και φτιάχνοντας ταυτόχρονα τη δική τους. Εξακολουθείς να διαφωνείς;

Δυστυχώς, όποιος είναι αναγκασμένος να εξαρτάται από τις καλές προθέσεις και την ευαισθησία των άλλων θα είναι πάντα υποχρεωμένος να κατηγορείται για ό,τι κάνει και να αποδεικνύει ότι δεν είναι ελέφαντας...
billt έγραψε:Isos me tin emporiki ekmetaleusi tou akinitou i kivotos na mporesei na voithisei perissotera apo 40 paidia ....
georgemakaronis έγραψε:σωστοσ ο billt
Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη η προσπάθειά σας να δώσετε δίκιο στην Κιβωτό, ακόμα και ερμηνεύοντας τις πράξεις και τις προθέσεις τους με διαφορετικό τρόπο απ' ότι οι ίδιοι, οι οποίοι δηλώνουν ότι δεν θέλουν το κτήριο για να το εκμεταλλευτούν οικονομικά. ΕΛΕΟΣ!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Νοέμ 2007 17:52

Καλά έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω. Τώρα κατάλαβα ότι ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΩΞΟΥΝ τα παιδιά ΟΥΤΕ και το προσωπικό!!!. Θέλουν πίσω να διαχειρίζονται οι ίδιοι τα ακίνητα γιατί συνεχώς κάνετε αυθαιρεσίες που μπορεί να εκθέσουν νομικά την Κιβωτό. Αλλά και να μην κάνατε αυθαιρεσίες για μένα είναι απαράδεκτη αυτή σας η στάση. Χρησιμοποιείτε σαν σημαία τα παιδιά (τα εκμεταλλεύεστε δηλαδή) επειδή θέλετε να εξακολουθείτε να έχετε τη διαχείριση των ακινήτων! Έλεος πια. Κι εγώ καθόμουν και συζήταγα τόση ώρα επειδή είχα σαν δεδομένο ότι θα έδιωχναν τα παιδιά που και πάλι είχαν κάθε δικαίωμα να το κάνουν.
Όσον αφορά τέλος την ανακριβώς επικαλούμενη από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ στην ιστοσελίδα του «απομάκρυνση» των παιδιών, ουδέποτε είχαμε πρόθεση να απομακρυνθούν τα φιλοξενούμενα παιδιά από τα οικήματα ή να προκαλέσουμε την απόλυση του προσωπικού που εργάζεται στα οικήματα αυτά. Η εταιρεία μας άλλωστε είναι πρόθυμη αναλάβει η ίδια τη λειτουργία των ανωτέρω οικημάτων ή να συνεργαστεί με οποιονδήποτε φορέα ιδιωτικό ή δημόσιο είναι σε θέση να αναλάβει τη λειτουργία τους, συνεχίζοντας να φιλοξενεί τα παιδιά και να απασχολεί το προσωπικό, υπό τον μοναδικό όρο να τηρούνται οι δεσμεύσεις, οι συμφωνίες και οι νόμοι, και να μην εκτίθεται η εταιρείας μας και τα μέλη μας σε κίνδυνο επιβολής κυρώσεων.
http://www.barnensark.se/gr/home.htm

Καλά έχασα πάσα ιδέα για το Χαμόγελο του παιδιού. Δεν είχα που δεν είχα καλή γνώμη ούτως ή άλλως για τις φιλανθρωπίες αλλά αυτή η στάση σας είναι άκρως ύποπτη. Και δεν μιλάω ότι εσύ είσαι ύποπτος μιλάω ότι είναι ύποπτη η κεντρική υποκίνηση όλης αυτής της άνευ λόγου διαμαρτυρίας. Τέτοιο πάθος "φιλανθρωπίας" εκβιαστικής και με το ζόρι πρώτη φορά βλέπω.

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 20 Νοέμ 2007 18:33

Κι εγώ έχω φρίξει με αυτό το thread! Καλά ρε Cdhyper, τα προηγούμενα posts για φιγούρα υπάρχουν εδώ πέρα; Πόσες φορές πρέπει να γραφτούν τα ίδια πράγματα για να μπεις στον κόπο να τα διαβάσεις; Είπαμε: οι αρμόδιες αρχές (των οποίων την απάντηση και η ίδια η Κιβωτός περίμενε, όπως αναφέρεται στο δελτίο τύπου) βεβαίωσαν ότι δεν υπήρξε παρανομία. Άρα δεν παραβιάστηκε κάποιος όρος της σύμβασης. Εσύ επιμένεις για δεύτερη φορά να το αγνοείς και να λες ότι υπήρξε παρανομία. Καλά κρασιά... Εκτός κι αν ξέρεις κάτι και μας το κρύβεις.

Επίσης, η Κιβωτός δεν μπορεί (και το γνωρίζει) να αναλάβει αυτή τη φιλοξενία των παιδιών παρά μόνο κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης. Τα παιδιά είναι υποχρεωμένα από το νόμο να παραμείνουν υπό τη εποπτεία του Χαμόγελου. Άρα ουσιαστικά ζητά την έξωσή τους.

Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Και δεν μου κάνει εντύπωση αυτό το μήνυμά σου, μιας που είχες απόδείξει σε ένα προηγούμενο πόσο προκατειλημμένος είσαι. Αλλά είσαι και moderator... Ωραίο παράδειγμα δίνεις στα υπόλοιπα μέλη: "μπείτε σε όποιο thread θέλετε και πάρτε μέρος στη συζήτηση χωρίς να διαβάσετε τα προηγούμενα posts." Τι να πω πια;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 20 Νοέμ 2007 18:42

Και οι moderators μέλη είναι. Και έχουν δικαίωμα να εκφέρουν άποψη με την ίδια βαρύτητα όπως και τα υπόλοιπα μέλη.

Δεν πιστεύω ότι ο cdhyper δεν έχει διαβάσει τα προηγούμενα μνμ. Απλώς συνεχίζει να τονίζει κάτι χωρίς να πάρει σαφή απάντηση.

Κομμένο το trolling σε παρακαλώ. Σε μια συζήτηση δεν είναι ποτε δεδομένο οτι θα καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Νοέμ 2007 18:45

Επίσης, η Κιβωτός δεν μπορεί (και το γνωρίζει) να αναλάβει αυτή τη φιλοξενία των παιδιών παρά μόνο κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης. Τα παιδιά είναι υποχρεωμένα από το νόμο να παραμείνουν υπό τη εποπτεία του Χαμόγελου. Άρα ουσιαστικά ζητά την έξωσή τους.
Γιατί, εκείνοι είναι ανίκανοι κι εσείς ικανοί; Αυτό το νομικό κώλυμα νομίζω θα το έχουν υπόψη τους για να ζητάνε να πάρουν τα παιδιά. Δεν θα είναι και τόσο αξεπέραστο. Το ότι ζητάνε την έξωση είναι καθαρά δικό σας συμπέρασμα για να τραβήξετε πάνω σας τα φώτα της δημοσιότητας.

Και φυσικά έχω διαβάσει όλα τα posts απλά οι απαντήσεις σου δεν με ικανοποιούν καθόλου.

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 20 Νοέμ 2007 19:43

id12586 έγραψε:Και οι moderators μέλη είναι. Και έχουν δικαίωμα να εκφέρουν άποψη με την ίδια βαρύτητα όπως και τα υπόλοιπα μέλη.

Δεν πιστεύω ότι ο cdhyper δεν έχει διαβάσει τα προηγούμενα μνμ. Απλώς συνεχίζει να τονίζει κάτι χωρίς να πάρει σαφή απάντηση.
Σαφώς! Δεν αμφισβητώ το δικαίωμα του καθενός να εκφέρει άποψη. Αλλά όταν ο Cdhyper επιμένει ότι το Χαμόγελο "κάνει συνεχώς αυθαιρεσίες που μπορεί να εκθέσουν νομικά την Κιβωτό" τη στιγμή που έχω γράψει 2 φορές ότι η απόφαση των αρμόδιων αρχών ήταν πως δεν υπάρχουν παρανομίες, τι είδους απάντηση περιμένει να πάρει; Ακόμα και η Κιβωτός λέει στο δελτίο τύπου ότι οι καταγγελίες διερευνούνται. Ας μου πει για ποιο λόγο δεν τον ικανοποιεί η δική μου απάντηση (δηλ των αρμοδίων). Δηλαδή εξ ορισμού ο Cdhyper γνωρίζει την αλήθεια και όλοι οι άλλοι (αρμόδιοι και μη) όχι; Εσένα σου φαίνεται εποικοδομητική στάση εντός ενός διαλόγου αυτό;
cdhyper έγραψε:Γιατί, εκείνοι είναι ανίκανοι κι εσείς ικανοί; Αυτό το νομικό κώλυμα νομίζω θα το έχουν υπόψη τους για να ζητάνε να πάρουν τα παιδιά. Δεν θα είναι και τόσο αξεπέραστο. Το ότι ζητάνε την έξωση είναι καθαρά δικό σας συμπέρασμα για να τραβήξετε πάνω σας τα φώτα της δημοσιότητας.
Πρώτον, επειδή η Κιβωτός είναι αστική, μη κερδοσκοπική εταιρεία και όχι σύλλογος όποως το Χαμόγελο. Νομικά είναι άλλο να φιλοξενείς για μερικές μέρες παιδιά-πρόσφυγες και άλλο να αναλαμβάνεις την πλήρη επιμέλειά τους. Δεύτερον, επειδή για την Κιβωτό δεν εργάζονται, όπως για το χαμόγελο, κοινωνικοί λειτουργοί, παιδαγωγοί, φυχολόγοι κτλ. Τρίτον, επειδή για να ανατεθεί στην Κιβωτό η επιμέλεια των συγκεκριμένων παιδιών πρέπει πρώτα να αφαιρεθεί από το Χαμόγελο. Αυτό θα γίνει μόνο αν υπάρξουν καταγγελίες ότι τα παιδιά κακοποιούνται, παραμελούνται κτλ. Τέτοιες καταγγελίες δεν υπάρχουν αλλά ακόμα και αν υπήρχαν, το πιθανότερο είναι ότι η επιμέλειά τους θα δινόταν σε κάποιο ίδρυμα. Επίσης, μεταβίβαση της επιμέλειας για όλα τα παιδιά μαζί απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ διότι κάθε περίπτωση κρίνεται ξεχωριστά.
cdhyper έγραψε:Και φυσικά έχω διαβάσει όλα τα posts απλά οι απαντήσεις σου δεν με ικανοποιούν καθόλου.
Σύμφωνοι αλλά αν δεν μου λες γιατί δεν σε ικανοποιούν δεν μπορώ να ανταπαντήσω. Το "αυτή η απάντηση δεν μ' αρέσει" από μόνο του δεν είναι αντεπιχείρημα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Νοέμ 2007 10:45

IGITIHI έγραψε:Εσύ τώρα θεωρείς ότι το Χαμόγελο συκοφαντεί την Κιβωτό για να πάρει εκδίκηση;
IGITIHI έγραψε: η Κιβωτός από τη μια εμφανίζεται ως ευαίσθητος φιλανθρωπικός σύλλογος και από την άλλη ως ανάλγητη εταιρία. Αυτό δεν πρέπει να το ξέρουν οι άνθρωποι (Σουηδοί και Έλληνες) που τους στηρίζουν τόσα χρόνια; Και, τέλος πάντων, δεν χρωστάνε μια εξήγηση για την έξωση αυτή;
< Αυτό μου κάνει κάπως σε εκδίκηση... ίσως το καταλαβαίνω λάθος.

Όπως και να'χει...

Δύο λύσεις πιστεύω υπάρχουν:
1) Να τα βρείτε με την Κιβωτό και να σας δώσει παράταση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, όπου στο ενδιάμεσο θα ψάξετε για νέες εγκαταστάσεις. Μακάρι να τους πείσετε στην τελική να σας δωρίσουν τον χώρο και τις εγκαταστάσεις ώστε να μην χρειάζονται τα παιδιά μετακομίσεις, αλλά υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο έτσι όπως χειρίζεστε το όλο θέμα;

2) Ως γνωστό υπάρχουν πολλοί πολιτικοί που κυνηγάνε δημοσιότητα και κερδίζουν ψήφους στηρίζοντας φιλανθρωπικές προσπάθειες και σίγουρα το Χαμόγελο γνωρίζει τέτοιους και θα τους έχει "ξανα-χρησιμοποιήσει" και στο παρελθόν. Κινείστε λίγο τα νήματα, ώστε να γίνει κάποιος τηλεμαραθώνιος και να δείξουμε και εμείς έμπρακτα κατά πόσο στηρίζουμε τα παιδιά ή όχι.

Τέλος να σχολιάσω πως έχω την εντύπωση από τις απαντήσεις σας (igithi και spirbel), ότι θεωρείτε ότι είμαστε όλοι οι συμμετέχοντες στην συζήτηση, κατά του Χαμόγελου και υπέρ της Κιβωτού, λες και έχουμε κάποιο συμφέρον να είμαστε με τον έναν ή με τον άλλον... ενώ στην ουσία αυτό που λέμε και φαντάζομαι συμφωνούμε οι περισσότεροι είναι πως σε ένα υγιές κράτος, αν ήταν οργανωμένο και δούλευε σωστά, δεν θα υπήρχε καν ανάγκη ύπαρξης φιλανθρωπικών ιδρυμάτων, γιατί το ίδιο το κράτος θα φρόντιζε για τα παιδιά που τώρα έχετε αναλάβει να φροντίσετε εσείς. Και κατά δεύτερο επειδή όλοι μας έχουμε ακούσει για τρελά φαγοπότια από δήθεν αφιλοκερδής ή φιλανθρωπικούς οργανισμούς / φορείς / ιδρύματα κλπ, έχουμε τις επιφυλάξεις μας. Για τα παιδιά όμως φαντάζομαι συμφωνούμε όλοι πως είναι άδικο να βρίσκονται στη μέση αντιπαραθέσεων, εκμετάλλευσης και όλοι θέλουμε να βρεθεί λύση να μη μείνουν στους δρόμους.
Αυτά συζητάμε εδώ πέρα και αν πραγματικά πιστεύετε πως κρύβονται συμφέροντα πίσω από τις απαντήσεις όσων συμμετέχουν, ή ότι έχετε το αλάθητο και θεωρείται άδικο να σχολιάζει οποιοσδήποτε τις ανακοινώσεις σας και τις ενέργειες σας, τότε καλύτερα θα ήταν να κλειδώσει το θέμα αλλά και να μη ξαναδημοσιευτούν σχετικές ανακοινώσεις.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Νοέμ 2007 11:57

Καλά μόνο σε μένα φαίνεται παράξενο ότι το Χαμόγελο προσπαθεί με τόσο πάθος να αποδείξει ότι την έχει μεγαλύτερη τη φιλανθρωπία του από την Κιβωτό;

IGITIHI

Δημοσίευση από IGITIHI » 21 Νοέμ 2007 12:30

cdhyper έγραψε:Καλά μόνο σε μένα φαίνεται παράξενο ότι το Χαμόγελο προσπαθεί με τόσο πάθος να αποδείξει ότι την έχει μεγαλύτερη τη φιλανθρωπία του από την Κιβωτό;
Νομίζω ότι το πράγμα αρχίζει να γίνεται κουραστικό γοια όλους: Είπες πριν ότι οι απαντήσεις μου δεν σε ικανοποιούν καθόλου. Συμβαίνει το ίδιο και με την τελευταία, σχετικά με το αν υπάρχει αξεπέραστο νομικό εμπόδιο ή όχι; Έχεις την καλοσύνη να μου πεις; Και αν όχι, γιατί; Αλλιώς δεν έχει νόημα ούτε να ρωτάς, ούτε να προσπαθώ να απαντήσω...

Dimsis, το βασικό σημείο διαφωνίας μου με σένα είναι ότι εσύ θεωρείς πως το Χαμόγελο προσπαθεί να δυσφημίσει και να χαλάσει την εικόνα της Κιβωτού ενώ εγώ το αντίθετο. Θα ήθελα να μου πεις, αν είναι εύκολο, τι το ψευδές αναφέρεται στην ανακοίνωση του Χαμόγελου σχετικά με την Κιβωτό. Αυτό το ρωτάω επειδή ως τώρα προσπαθούσα να δείξω ότι 1)Αιτία καταγγελίας της σύμβασης δεν υπάρχει και 2)Διακοπή της σύμβασης=έξωση και για τα παδιά. Αν θες πες μου τι δεν σε έπεισε, να καταλάβω τους λόγους της διαφωνίας.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 21 Νοέμ 2007 12:36

File Igitithi an toses meres anti na grafeis edw sikones to tilefono na vreis chorigus kai na parakaleseis ta media na voithisun sti exevresi chorigon -oxi na disfimizete kai na paraponieste-, tha eiches prosferei kalliteres ipiresies sta paidia ap oti twra ...

To parapano vevaia isxuei gia osous einai sto hamogelo kai kolisiergun. Auto pou leei o dimsis einai sosto :
- parte pistosi xronou apo tin kivoto
- misthoste akinito

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Νοέμ 2007 12:52

Τι να μου πεις και να σου πω και να απαντήσεις; Σας δίνουν ένα ακίνητο από το πουθενά στο οποίο χώνετε μέσα με δική σας πρωτοβουλία κουτσούβελα χωρίς ένα αγγλιστί backup plan. Και άντε πάει στο διάλο πες ότι ήταν έσχατη ανάγκη να βρουν στέγη γιατί διαφορετικά θα πέθαιναν στο δρόμο (λέμε τώρα). Αρχίζετε να κάνετε ενέργειες (δεν έχει σημασία αν είναι παράνομες ή όχι) τις οποίες δεν κοινοποιείτε στον ιδιοκτήτη των ακινήτων και λογικό είναι να εκνευριστεί που καταχράστε τη φιλοξενία του και φαίνεστε αχάριστοι καταπατώντας την μεταξύ σας συμφωνία. Έρχεται τώρα να ζητήσει πίσω το ακίνητο επειδή ακριβώς αισθάνεται ότι εκτίθεται από τη συμπεριφορά σας και ταυτόχρονα διαβεβαιώνει ότι δεν πρόκειται ούτε να διώξει τα παιδιά (το νομικό πρόβλημα δεν είναι και από τα πιό δύσκολα που έχω ακούσει, αφού ενέκριναν εσάς να κρατήσετε τα παιδιά θα υπάρχει τρόπος να εγκριθεί και κανένας άλλος), ούτε να απολύσει το προσωπικό (το οποίο μεταξύ μας εγώ θα το έκανα για να έχω πλήρη έλεγχο). Και μετά από όλα αυτά αντί να βάλετε την ουρά στα σκέλια και να ζητήσατε συγνώμη ζητάτε και τα ρέστα από πάνω λέγοντας ότι "διώχνουν τα παιδιά" τη στιγμή που ο άλλος δηλώνει ότι ΔΕΝ θα τα διώξει τα παιδιά; Δηλ. στην ουσία είναι ένα θέμα διοίκησης και για να στο πω και πιο ωμά είναι θέμα δίφραγκων.

Αυτά τα δίφραγκα δεν ξέρω αν τσεπώνονται ή αν αξιοποιούνται αναλόγως σε κοινωφελείς σκοπούς αλλά πρόκειται για δίφραγκα. Εικάζω ότι εκτός από έξοδα, έχοντας και συντηρώντας μια τέτοια έκταση υπάρχουν και οι ανάλογες κοινοτικές και μη χρηματοδοτήσεις (αν μη τι άλλο η ΕΕ είναι τίγκα σε τέτοια προγράμματα, το γνωρίζω από προσωπική πείρα). Και για τα διοικητικά αυτά σας τερτίπια βάζετε μπροστά τα παιδιά χρησιμοποιώντας τα.

Συγνώμη αλλά εγώ σαφώς παίρνω το μέρος της Κιβωτού γιατί από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχει απόλυτο δίκιο και επιπρόσθετα δεν έχει μπει και στη διαδικασία του κραξίματος και του ξεκατινιάσματος που έχετε μπει εσείς συλλογιζόμενη την ευθύνη της πράξης της. Επίσης το να είσαι μη κερδοσκοπική επιχείρηση στην Σουηδία είναι αρκετά πιο αξιόπιστο και μόνο σαν έννοια. Η κρατική υποδομή της Σουηδίας ειδικά σε θέματα κοινωνικής πολιτικής είναι υπόδειγμα προς μίμηση τη στιγμή που τα ανάλογα δικά μας είναι παράδειγμα προς αποφυγή για όλο τον κόσμο.

Μετά από όλα αυτά μόνο μια πρόταση έχω. Παρατήστε τα και ασχοληθείτε επαγγελματικά με κάτι άλλο (όσοι εργάζεστε τέλως πάντων εκεί κανονικά). Δώστε τα δικαιώματα της εργασίας στους Σκανδιναβούς. Περισσότερη εμπιστοσύνη τους έχω. Όσους τληεμαραθωνίους και να κάνετε, όσο και να κλάψει ο Γιαννόπουλος στην τηλεόραση, η νεοελληνική πραγματικότητα του "μη κερδοσκοπικού" και της "φιλανθρωπίας" είναι δεδομένη εδώ και αρκετά χρόνια και όσοι ενισχύουν τέτοιους θεσμούς σαφέστατα έχουν ιδιοτελείς βλέψεις. Οι ανιδιοτελείς ούτε φαίνονται ούτε ακούγονται και δεν τους ξέρουμε κιόλας. Ένας από αυτούς ήταν και ο cordis που με έκπληξη έμαθα ότι πήγαινε φαγητό στους άστεγους. Δεν τον είδα να ζητάει τη βοήθεια κανενός ούτε να φτιάχνει οργανωμένη φιλανθρωπία.

Αυτά από μένα και έχω ασχοληθεί χρόνια με το αντικείμενο από την ηθική του σκοπιά και έχω δημοσιεύσει και άρθρα επί τούτου. Όποιος έχει αυτιά ακούει. Όποιος είναι αφελής πιστεύει σε αυτά που του πλασάρετε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες