Εφορία και AdSense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimis283

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από dimis283 » 11 Νοέμ 2007 17:55

Για το θέμα που βάζω έκανα ένα search εδώ και στο νετ αλλά δεν βρήκα ικανοποιητική απάντηση.
Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται με την εφορία και τα χρήματα από το AdSense.
Πρέπει να τα δηλώσουμε στην εφορία?
Βασικά φτιάχνω ένα site για μένα και σκέφτομαι να βάλω το AdSense (δεν έχω δική μου επιχείρηση.)
Ξέρει κανείς τι γίνεται-έτσι κι αλλιώς τα χρήματα φορολογούνται από ότι κατάλαβα στην έδρα του google.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από cordis » 12 Νοέμ 2007 21:16

για να είσαι νόμιμος πρέπει να τα δηλώσεις, όπως όλα τα χρήματα που κερδίζεις με κάποιον τρόπο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dimis283

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από dimis283 » 12 Νοέμ 2007 21:33

Συμφωνώ, δεν έχω πρόβλημα να τα δηλώσω αλλά το πως.
Δίνει βεβαίωση για πελάτες του εξωτερικού το google?
Από ότι είδα ζητάει το "id" της εφορίας μόνο αν είσαι κάτοικος ΗΠΑ.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Νοέμ 2007 22:07

Ξερεις η εφορια συνηθως αμα δηλωνεις εισοδηματα και ειναι να σε δαγκωσει δεν ειναι και πολυ τυπικη να σου ζητα αποδειξεις !!

εκτος αυτου θα εχεις το υπολοιπο της επιταγης που θα σου ερθει να καταθεσεις σαν αποδεικτικο οταν με το καλο εισπραξεις απο τον Γουγλη !!

dimis283

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από dimis283 » 13 Νοέμ 2007 21:38

Και θα βάλω ένα αντίγραφο της επιταγής στη δήλωση?
Τότε όλοι θα εκδίδανε επιταγές θα τις δίνανε σε συγγενικά πρόσωπα και θα τις δηλώνανε στην εφορία, αν έιναι έτσι θα το κάνω κι αυτό.... :wink:

Adavis
Επικοινωνία:

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από Adavis » 15 Νοέμ 2007 23:18

Μα αν δεν κόβω απόδειξη ή τιμολόγιο τι να δηλώσω;

smiley

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από smiley » 08 Δεκ 2007 21:47

μπορείς να τα δηλώσεις κόβεις δεν κόβεις και ίσως να σε συμφέρει κιόλας αν το ψάξεις καλά... ειδικά για adcents η γνώμη μου είναι να δηλωθούν όλα τα έσοδα... αν σε βάλει χέρι η εφορία θα πληρώσεις εκτώς από τις τσουχτερές... και τους τόκους εξ αιτίας των εσόδων που πήγες να κρύψεις ή που αμέλησες να δηλώσεις σε προηγούμενες χρονιές, αν τρέχει κάτι τέτοιο την έβαψες... ένας καλός λογιστής θα σε κατατοπήσει για την ισχύουσα νομοθεσία, τι και πως πρέπει να κινηθείς για να είσαι στην ασφαλή οδό...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος smiley την 08 Δεκ 2007 22:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

dimis283

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από dimis283 » 08 Δεκ 2007 22:01

Δηλαδή εσύ δεν ξερεις πως και τι...Αν είναι να το κάνω σίγουρα θα ρωτήσω κανένα λογιστή.
Απλά μου κάνει εντύπωση το ότι σίγουρα το έχουν διαβάσει άνθρωποι που έχουν ads του google και κανείς δεν είπε ακριβώς τι έχει κάνει αυτός , οπότε αυτό κάτι σημαίνει....

smiley

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από smiley » 08 Δεκ 2007 22:13

από τη στιγμή που παίρνεις επαναλαμβανόμενα έσοδα με σκοπό το κέρδος πρέπει να δηλωθούνε... μόνο αυτό ξέρω και όσο αφορά το adsents είναι αυτή η περίπτωση... αν κατά αυτό τον τρόπο καλύπτεις μόλις τα έξοδα σου (server, internet) είναι πάλι κάτι άλλο... κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, που να ξέρω για όλες τις περιπτώσεις... για αυτό υπάρχουν οι λογιστές... αυτά μπορώ να πω προς το παρών και ίσως κάποιους να τους φανούν ωφέλημα... ο λογιστής μου ξέρει καλύτερα :wink:

dimis283

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από dimis283 » 10 Δεκ 2007 19:04

Έχω γνωρίσει κάποιον που (με τα λεγομενά του πάντα) είχε μιλήσει σε έναν φίλο του για το google κι αυτός ανέβασε ένα site με photos ενός γνωστού διεθνώς μοντέλου (που δεν θυμάμαι...)κι έβαλε google ads.Και με αυτόν τον τρόπο κερδίζει ένα σεβαστό ποσό μιας και λόγω του ονόματος η σελίδα του έχει αρκετή επισκεψιμότητα (και μάλλον είναι ψηλά στο search των μηχανών)....
Αυτός είπε (και μάλλον έχει δίκιο) ότι δεν δίνουν κάποιο χαρτί για την εφορία (με ότι σημαίνει αυτό, δηλαδή ότι αυτός μάλλον δεν θα δήλωνε τίποτα-για τον φίλο δεν ξέρω σίγουρα μιας και δε μου είπε).
Και την λογική ότι ποιός θα ψάξει κάποια μικροποσά που έρχονται σε κάποιο λογαριασμό την ξέρουμε..

smiley

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από smiley » 11 Δεκ 2007 14:56

καθένας δηλώνει εισοδήματα... η google δηλώνει τα δικά της και εγώ και εσύ τα δικά σου... απλά επειδή το adsense έχει έδρα Αμερική δεν πάει να πει τίποτα πως δεν φορολογούντε στην Ελλάδα... υπάρχουν κάποιες λεπτομέριες αν τρέχεις adsense σαν εταιρία ή σαν ιδιότης... και από χώρα σε χώρα έχει διαφορές, πράγμα που δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δηλωθούνε τα εισοδήματα... εισόδημα είναι εισόδημα δεν παίζει ρόλο από που έρχεται την στιγμή που το υλοποιείς και το έχεις και φαίνεται στον τραπεζικό σου λογαριασμό στο όνομά σου και αν τους μπεις στο μάτι και σε ζητήσουν ίσως να πρέπει να παρουσιάσεις μηνιαίες αναφορές του λογαριασμού σου... για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τους δίνεται το δικαίωμα αυτό...

dimis283

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από dimis283 » 11 Δεκ 2007 20:28

Οκ, αυτά τα ξέρουμε και βασικά δεν βλέπω και λόγο αντιπαράθεσης, όπως είπαμε ένας λογιστής ξέρει καλύτερα και όσοι το έχουν ψάξει αλλά αλίμονο αν ένα ποσό φορολογείται από όλες τις χώρες που περνάει (νομίζω ότι υπάρχει και νόμος που λέει για αυτό-ότι ένα ποσό φορολογ. μια φορά μόνο κλπ-φαντάσου πόσα χρήματα στέλνουν έξω οι μετανάστες).
Αυτά και μιας και κανείς δεν αναφέρει τον τρόπο που πρέπει να δηλωθούν κάποια χρήματα που ο άλλος δεν δίνει βεβαίωση (οποιοδήποτε τύπου-ακόμα κι αν είναι είναι Ελλάδα....) αν είναι να το κάνω θα ρωτήσω λογιστή για να είμαι οκ.

Άβαταρ μέλους
mastro

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από mastro » 12 Δεκ 2007 15:52

Στο περίπου και δεν ισχύει πάντα, δεν αξίζει να ανοίξεις εταιρία, έστω και ατομική, μόνο και μόνο για ~300 ή παρακάτω ευρώ, σου τα τρώει το ηλίθιο ΤΕΒΕ. Αν βγάζει περισσότερα τότε καλό είναι να το κάνεις.

Για ατομική εταιρία πληρώνεις 100-200 ευρώ χαρτόσημα και γραφειοκρατικά και το ΤΕΒΕ είναι γύρω στα 300-400 ευρώ το δίμηνο. Αυτά μου είπε λογιστής <- πατέρα <- φίλου...
I am a PublicPet
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφορία και AdSense

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Δεκ 2007 16:19

αν εισαι ηδη μισθωτος καπου αλλου μπορεις να εχεις δελτιο παροχης χωρις να πληρωνεις ΤΕΒΕ με την επιλογη αυσφαλιστικου φορεα το ΙΚΑ ρωτα τον λογιστη σου σχετικα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες