Τι πάει να πεί 40€ o έλεγχος βλάβης?

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Νοέμ 2007 21:24

Κόντεψα να τρελαθώ σήμερα. Εχω 2mbit αορίστου χρονου απο την OTENET και τον τελευταίο καιρό υπολειτουργεί. Εχω κάνει μπόλικα τέστ σε διάφορους server διάφορες ώρες και όλα μου λέν το ίδιο πράγμα. Οτι έχω πρόβλημα. Στο κατέβασμα μου δεν ξεπερνά ποτέ τα 90kb/s. Πήρα στο 1242 και μου λένε οτι έχετε connex (!) και οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς γι αυτο. Οποτε θεώρησα λογικό να πάω ο ίδιος απο τον OTE της πόλης μου οπου και έκανα την σύνδεση.

Τους εξηγώ το πρόβλημα και ξεκινάν να μου λένε οτι η ταχύτητα κατεβάσματος εξαρτάται απο την ταχύτητα του server μπλα μπλα μπλα οποτε τους διακόπτω και τους λέω οτι εξαρταται απο αυτο και το αλλο και εκείνο. Με κοιτούσαν καλα καλα. Λέω να ελένξουν αν όντως έχω 2mbit μήπως έχει γίνει κάνα μπέρδεμα και αφού βλέπω με τα μάτια μου οτι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, ζητάω να κάνω αναφορά βλάβης για να έρθει κάποιο συνεργείο και να ελένξει την γραμμή μου. Και τί μου λένε?!?! 40 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ! Τι λέτε μωρε? Δηλαδή, εγω έχω το πρόβλημα με τις δικές τους υπηρεσίες, και θα πρέπει να πληρώσω εγω για να λυθεί? Ετσι πάει το θέμα? Τί μπορώ να κάνω γι αυτο? Πώς να κινηθώ? Κάποια παρόμοια περίπτωση κανείς?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Νοέμ 2007 21:42

καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη
αφου πληρωνης παγιο εκει μεσα ειναι και ολα τα αλλα

πια περιοχη εισαι περιπου και ποσο απεχεις απο το κεντρο του ΟΤΕ ?

αν εισαι πανω απο 2,5 χιλιομετρα ξεχνα ταχυτητες και ολα τα σχετικα

και με 2kbps να κατεβαζεις για αυτους εισαι ενταξει και ειναι καλημενοι

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Νοέμ 2007 21:43

Ισως. Αλλα είμαι στα 500 μέτρα...
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 12 Νοέμ 2007 21:46

Κοίτα η Κατερίνη.. Και την είχα για καλύτερα. :hammer:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Νοέμ 2007 23:12

ArchangelX έγραψε:Κόντεψα να τρελαθώ σήμερα. Εχω 2mbit αορίστου χρονου απο την OTENET και τον τελευταίο καιρό υπολειτουργεί. Εχω κάνει μπόλικα τέστ σε διάφορους server διάφορες ώρες και όλα μου λέν το ίδιο πράγμα. Οτι έχω πρόβλημα. Στο κατέβασμα μου δεν ξεπερνά ποτέ τα 90kb/s. Πήρα στο 1242 και μου λένε οτι έχετε connex (!) και οτι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς γι αυτο. Οποτε θεώρησα λογικό να πάω ο ίδιος απο τον OTE της πόλης μου οπου και έκανα την σύνδεση.

Τους εξηγώ το πρόβλημα και ξεκινάν να μου λένε οτι η ταχύτητα κατεβάσματος εξαρτάται απο την ταχύτητα του server μπλα μπλα μπλα οποτε τους διακόπτω και τους λέω οτι εξαρταται απο αυτο και το αλλο και εκείνο. Με κοιτούσαν καλα καλα. Λέω να ελένξουν αν όντως έχω 2mbit μήπως έχει γίνει κάνα μπέρδεμα και αφού βλέπω με τα μάτια μου οτι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, ζητάω να κάνω αναφορά βλάβης για να έρθει κάποιο συνεργείο και να ελένξει την γραμμή μου. Και τί μου λένε?!?! 40 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ! Τι λέτε μωρε? Δηλαδή, εγω έχω το πρόβλημα με τις δικές τους υπηρεσίες, και θα πρέπει να πληρώσω εγω για να λυθεί? Ετσι πάει το θέμα? Τί μπορώ να κάνω γι αυτο? Πώς να κινηθώ? Κάποια παρόμοια περίπτωση κανείς?
tou zitises na kanoun elencho grammis gia to an ontos echeis 2mbit kai eides oti den echeis???? pou to eides? -se pio "sistima"- kai stous logariasmous sou ti plironeis?

efoson den plironeis gia 2mbit den mporeis na kaneis kati...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Νοέμ 2007 01:54

τη ταχύτητα στην οποία συγχρονίζει το modem/router σου (ουσιαστικά τη γραμμή που σου παρέχουν) μπορεις να τη δεις από το web interface (εαν πρόκεται για router), και λογικά από το πρόγραμμα διαχείρησης εάν πρόκειται για usb modem

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 13 Νοέμ 2007 14:40

Μάλλον εγω δεν το έθεσα σωστά. Μπερδεμένος ειρμός σκέψεων. Το ελένξαν και είδα οτι όντως δεν έχει γίνει λάθος και η ταχύτητα που μου αντιστοιχεί είναι τα 2mbit τα οποία και έχω σαν συμβόλαιο.

Το Modem δεν είναι usb ή τουλάχιστον δεν είναι συνδεδεμένο έτσι. Είναι το alcatel speedtouch 510 συνδεδεμένο με το πιτσί μέσω lan καλωδίου.

Υπάρχει κάποιο χαρτί (νομοθεσία ή οτιδήποτε) για να το εκτυπώσω και να τους το τρίψω στα μούτρα?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 13 Νοέμ 2007 15:17

Αν είναι συνδεδεμένο με καλώδιο δικτύου μπορείς να δεις την ταχύτητα που συνδέεσαι, την πραγματική, από το user interface του ρούτερ. Και να έχεις μια ιδέα περίπου.

Τώρα να σου ζητήσουν λεφτά για να έρθουν να κοιτάξουν τη γραμμή περίεργο μου ακούγεται.

Εμένα όταν είχε έρθει τεχνικός της forthnet να κοιτάξει κάτι με είχαν ειδοποιήσει ότι θα πληρώσω 60 ευρώ μόνο αν το πρόβλημα ήταν από υπαιτιότητα δική μου και όχι αν φταίγανε αυτοί. Και φυσικά δεν πλήρωσα :P

Από την άλλη όσες φορές ήρθαν από ΟΤΕ να τσεκάρουν τη γραμμή κάτω στον κατανεμητή και να κάνουν μετρήσεις μετά από δήλωση βλάβης από forthnet προς ΟΤΕ εκ μέρους μου δεν μου ζητήθηκε ούτε σεντ, από κανένα. Περίεργα πράγματα.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Νοέμ 2007 15:25

Από όσο θυμάμαι όταν παίρνεις γραμμή από τον ΟΤΕ σε ρωτάνε αν μέσα στο μηνιαίο πάγιο θέλεις να συμπεριλαμβάνεται και ένα μικροποσό τεχνικής υποστήριξης (1 1/2 ευρώ το δίμηνο ή κάτι τέτοιο). Αν δεν έχεις συμφωνήσει να το πληρώνεις, τότε κάθε φορά που θα καλείς τον ΟΤΕ για οποιονδήποτε έλεγχο, θα σκας και το ποσό που σου ζητάνε.
Σε εμένα 2 φορές έχουν έρθει (μια που βάλανε το ISDN + μια για έλεγχο της γραμμής) δεν ζητήσανε τίποτε.
Για ψάξτο λίγο αν ισχύει ακόμα αυτό που σου λέω.

Edit:
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=252&hop=h
αν και αναφέρεται σε απλές γραμμές, κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει γενικώς...

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 14 Νοέμ 2007 13:27

Εμένα που έχω 768 Kbit και κατέβαζα με 20 Kb/s (στην Otenet με απεριόριστου χρόνου σύνδεση) μόλις πήγα στον ΟΤΕ για παράπονα, έστειλαν τεχνικό δωρεάν, έκανε έλεγχο, διαπίστωσε και με το δικό του μόντεμ ότι έχει πρόβλημα η γραμμή, και μου είπε να περιμένω! Μετά από καμμιά 20αρια μέρες, χωρίς να λυθεί το πρόβλημα, πήρα τηλ στην ΟΤΕΝΕΤ. Αφού τους έκραξα (τα παιδιά που απαντούν στην αρχή) ανέφεραν το πρόβλημα πιο πάνω, και το ίδιο απόγευμα με πήρε κάποιος πιο υπεύθυνος.Αφού μου ζήτησε συγνώμη για το πρόβλημα, μου έιπε να μην ασχοληθώ ξανά με τον ΟΤΕ, και ότι πρόβλημα έχω να το αναφέρω κατευθείαν στην ΟΤΕΝΕΤ. Σε 2 μέρες λύθηκε το πρόβλημα! Νομίζω ότι πρέπει μέσω ΟΤΕΝΕΤ να κινηθείς και να τους ανεβάσεις λίγο τη φωνή. Πές τους ότι θα κάνεις διακοπή της σύνδεσης άν δεν λυθεί το θέμα (αυτό έκανα εγώ μες στα νεύρα μου)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 14 Νοέμ 2007 15:01

dimsis έγραψε:Από όσο θυμάμαι όταν παίρνεις γραμμή από τον ΟΤΕ σε ρωτάνε αν μέσα στο μηνιαίο πάγιο θέλεις να συμπεριλαμβάνεται και ένα μικροποσό τεχνικής υποστήριξης (1 1/2 ευρώ το δίμηνο ή κάτι τέτοιο). Αν δεν έχεις συμφωνήσει να το πληρώνεις, τότε κάθε φορά που θα καλείς τον ΟΤΕ για οποιονδήποτε έλεγχο, θα σκας και το ποσό που σου ζητάνε.
Σε εμένα 2 φορές έχουν έρθει (μια που βάλανε το ISDN + μια για έλεγχο της γραμμής) δεν ζητήσανε τίποτε.
Για ψάξτο λίγο αν ισχύει ακόμα αυτό που σου λέω.

Edit:
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=252&hop=h
αν και αναφέρεται σε απλές γραμμές, κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει γενικώς...
αυτό αφορά συντήρηση της τηλεφωνικής συσκευής
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 14 Νοέμ 2007 20:43

ArchangelX έγραψε:Μάλλον εγω δεν το έθεσα σωστά. Μπερδεμένος ειρμός σκέψεων. Το ελένξαν και είδα οτι όντως δεν έχει γίνει λάθος και η ταχύτητα που μου αντιστοιχεί είναι τα 2mbit τα οποία και έχω σαν συμβόλαιο.

Το Modem δεν είναι usb ή τουλάχιστον δεν είναι συνδεδεμένο έτσι. Είναι το alcatel speedtouch 510 συνδεδεμένο με το πιτσί μέσω lan καλωδίου.

Υπάρχει κάποιο χαρτί (νομοθεσία ή οτιδήποτε) για να το εκτυπώσω και να τους το τρίψω στα μούτρα?
ta 40euro ta plironeis efoson to provlima den einai ipaitiotita tou OTE efoson einai den prokite na pliroseis tipota.

oso afora tin tachitita sou an deis to sinvolaio sou den kathorizei oti tha echeis 2mbit vreksei chionisei.

prosopika tha protina na pas na vreis ton proistameno tou emporikou katastimatos OTE pou vriskese irema kai orea na tous eksigiseis to olo thema kai ei dinaton na tou zitiseis "katharismo" grammis giati mporei na fteei auto...

se kathe periptosi meta to olo thema kane mia anafora -eiparchei analogo "charti" se kathe katastima- sto opio einai ipochreomenoi na sou dosoun mia safi apantisi gia tin "katastasi" entos logikou chronikou oriou.
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 15 Νοέμ 2007 01:15

εγω εχω μια οτενετ συνδεση που ειναι 768 και την τελευταια εβδομαδα με πεταει συνεχεια εξω ή κατεβαζει με υπερβολικα χαμηλη ταχυτητα 1κβσ που με κανει να το αποσυνδεω και να το συνδεω ξανα.Τι μου προτεινετε? τους πηρα τηλ κει εκαναν επανεκκινηση στη γραμμη μου και μου ειπαν οτι θα ερθουν να ελεγξουν το μοντεμ αλλα ακομα τους περιμενω εδω και τρεις μερες...
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 15 Νοέμ 2007 14:29

Λοιπον.....

Οντως ισχύει αυτο που λές KGP. Τους πήρα τηλ χτές στο otenet customer servise και μίλησα με έναν τυπάκο που μου εξήγησε ακριβώς αυτο το πράγμα. Μου είπε πως όντως ισχύει το 40άρι αλλα μόνο στην περίπτωση που καλείς το συνεργείο του OTE για προσωπικούς σκοπούς, δλδ σαν να καλείς τεχνικό. Και έχω την εντύπωση οτι έρχονται αμέσως σε αυτην την περίπτωση αλλα τεσπα...

Ο τυπάκος με συμβούλεψε να πάρω στο 121 και απλα να ζητήσω καθαρισμό της γραμμής μου όπως και έκανα. Σήμερα όλα λειτουργούν ρολόι, κατεβάζω και πάλι με 190-200, και δεν έχω ουδένα πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας παίδες. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 15 Νοέμ 2007 18:57

me iremia kai "do not anchonese - KGP" logiki ...ola linontai...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης