motion tween - curve line & arrow

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marimarou

Δημοσίευση από marimarou » 15 Νοέμ 2007 11:40

Γειά σας!
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το εξής:
Θέλω να δημιουργήσω ένα βελάκι στο Flash το οποίο να ξεκινάει για παράδειγμα από τη μια μεριά της οθόνης και να καταλήγει στην άλλη, αλλά όσο προχωράει το βελάκι να δείχνει τη διαδρομή που έχει διανύσει, έτσι ώστε στο τέλος να έχω σαν αποτέλεσμα ένα στατικό βελάκι από το αρχικό μου σημείο στο τελικό. Ελπίζω να έγινα κατανοητή γιατι μου είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψω. Έχω βρει έναν τρόπο να το κάνω αλλά είναι υπερβολικά χρονοβόρο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :D

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 15 Νοέμ 2007 14:00

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και πολύ κατανοητό αυτό που λες. Αν μπορείς στείλε κανένα σχηματάκι πχ αρχική κατάσταση και τελική, για να δούμε τι ακριβώς θέλεις

marimarou

Δημοσίευση από marimarou » 16 Νοέμ 2007 14:09

Garakatsamol έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και πολύ κατανοητό αυτό που λες. Αν μπορείς στείλε κανένα σχηματάκι πχ αρχική κατάσταση και τελική, για να δούμε τι ακριβώς θέλεις
Δες το attachment. Αυτό που δεν θέλω είναι να γίνει με shape tween και φυσικά μιλάμε για διαδρομές όχι ευθείες αλλά καμπύλες.
Συνημμένα
παράδειγμα.JPG
Παράδειγμα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 16 Νοέμ 2007 20:25

Δυστυχώς, νομίζω πως ο πιο εύκολος τρόπος έιναι με shape tween.
Καλό κουράγιο... :pint:

marimarou

Δημοσίευση από marimarou » 16 Νοέμ 2007 21:11

Garakatsamol έγραψε:Δυστυχώς, νομίζω πως ο πιο εύκολος τρόπος έιναι με shape tween.
Καλό κουράγιο... :pint:
Δεν είναι θέμα δυσκολίας το shape tween. Ίσα-ίσα είναι ο πιο εύκολος τρόπος σ' αυτήν την περίπτωση. Το θέμα είναι όμως ότι δεν με εξυπηρετεί, γιατί η ροή της κίνησης δεν είναι φυσική. Το έχω καταφέρει και με motion tween απλά χρειάζεται για κάθε βελάκι (από τα 50 τουλάχιστον που πρέπει να φτιάξω κατ αυτόν τον τρόπο) να δημιουργήσω 3 layers και πολλά keyframes το οποίο είναι πάρα πολύ χρονοβόρο.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 16 Νοέμ 2007 21:32

Το ξέρω ότι είναι χρονοβόρο αλλά είναι και το πιό εύκολο.
Θα ψάξω λιγάκι για να δω πώς/αν μπορεί να γίνει με actionscript και θα σου πω από αύριο γιατί τώρα πρέπει να πάω να φάω ωμά ψάρια από κάτι Γιαπωνέζους :doh: :doh:

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 17 Νοέμ 2007 02:49

για δες λίγο αυτό.

Η λογική είναι η εξής:
έχω τη μύτη του βέλους την οποία τη βάζω να κάνει μια κίνηση με motion guide και βάζω μια γραμμή να σχηματίζεται ανα πολύ μικρά χρονικά διαστήματα, ανάμεσα στο τελευταίο σημείο που είναι το βελάκι και στο αμέσως προηγούμενο.
Εσύ μπορείς να τροποποιήσεις την κίνηση του βέλους σε αυτή που θέλεις
ο κώδικας που χρησιμοποιώ είναι στο 1ο frame o εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

var oldx = _root.ar._x;
var oldy = _root.ar._y;
function at() {
	_root.lineStyle(5, 0x000000, 100);
	_root.moveTo(oldx, oldy);
	_root.lineTo(_root.ar._x, _root.ar._y); //όπου ar είναι το instance name tτης μύτης του βέλους
	oldx = _root.ar._x;
	oldy = _root.ar._y;
}
t1 = setInterval(at, 5);
Αν η κίνηση του βέλους είναι πολύ γρήγορη τότε ενδεχομένως η γραμμή να μήν είναι τόσο ομαλή.
Ρίξε μια ματιά και δες αν μπορείς να το τροποποιήσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου
Συνημμένα

arrow_line.swf [ 1.32 KiB | Προβλήθηκε 2346 φορές ]

arrow_line.zip
(5.3 KiB) Μεταφορτώθηκε 351 φορές

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 17 Νοέμ 2007 03:19

version 2: πιο κοντά εμφανισιακά σ'αυτό που θές και με κάποιες βελτιώσεις για να παίζει πιο ομαλά
Συνημμένα

arrow_line.swf [ 1.29 KiB | Προβλήθηκε 2336 φορές ]

arrow_line.zip
(6.49 KiB) Μεταφορτώθηκε 445 φορές

marimarou

Δημοσίευση από marimarou » 17 Νοέμ 2007 11:30

Garakatsamol έγραψε:version 2: πιο κοντά εμφανισιακά σ'αυτό που θές και με κάποιες βελτιώσεις για να παίζει πιο ομαλά
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ :kaloe:! Αυτό ακριβώς έψαχνα!

marimarou

Δημοσίευση από marimarou » 18 Νοέμ 2007 16:57

Έχω ένα μικρό πρόβλημα. Όταν το βάζω να παίξει η γραμμή εξαφανίζεται και υπάρχει στην οθόνη μόνο το βελάκι. Αυτό συμβαίνει επειδή πίσω απο το βελάκι υπάρχουν εικόνες.
Συνημμένα

arrow_line.swf [ 13.26 KiB | Προβλήθηκε 2282 φορές ]

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 18 Νοέμ 2007 18:22

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να κατανοήσεις τη λειτουργία αυτού που φτιάξαμε για να μπορείς να το παραμετροποιήσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Όπως πιθανώς θα δείς στη συνέχεια θα πρέπει να αλλάξεις κι άλλα στοιχεία για να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις. Εγώ απλώς σου έδωσα μια γενική κατεύθυνση.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση για να λύσεις το πρόβλημά σου θα πρέπει ότι έχει σχέση με το βέλος να τα βάλεις σε ένα ξεχωριστό symbol και να αλλάξεις στον κώδικα το _root με το this.
Έτσι θα έχεις όλο το animation σε ένα ξεχωριστό symbol και θα μπορείς να το χρησιμοποιείς όπου θες.
Συνημμένα

arrow_line.swf [ 175.96 KiB | Προβλήθηκε 2266 φορές ]

arrow_line.zip
(186.86 KiB) Μεταφορτώθηκε 462 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες