Χλιδάνεργοι

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από PanosIlio » 16 Νοέμ 2007 10:36

Αυτό μου ήρθε σήμερα στο mail
Η φίλη μου η Μαρία ήρθε και με βρήκε για πρώτη φορά τον περσινό Σεπτέμβριο. Λίγους μήνες νωρίτερα είχε επιστρέψει από την Αγγλία με το μεταπτυχιακό της,
μετά είχε πάει τέσσερις μήνες διακοπές (στο Μπαλί, τη Μύκονο και τη Φλωρεντία), και τώρα είχε έρθει μαυρισμένη και έτοιμη να ξεκινήσει την καριέρα της, και μια νέα ζωή.

"Θέλω να μου βρεις δουλειά στην εταιρία σου", μου είπε με τον επιτακτικό τρόπο που λέει τα πάντα. Ήταν 26 χρονών

Αν και είμαι εντελώς ακατάλληλος για τέτοιου είδους διαμεσολαβήσεις, μισάνθρωπος ων, σεβάστηκα το αίτημα της καλής φίλης, ρώτησα και έμαθα ότι πράγματι, υπήρχε μια ανοιχτή θέση στο διαφημιστικό τμήμα μιας εταιρίας για την οποία είχα κάνει κάποιες μεταφράσεις, προώθησα το βιογραφικό της και, ικανοποιημένος που έκανα το καλό για έναν συνάνθρωπο, το ξέχασα εντελώς.

Μετά από τρεις μέρες η Μαρία με πήρε τηλέφωνο, έξαλλη.

"Υποδοχή διαφήμισης; Η θέση που μου βρήκες είναι για υποδοχή διαφήμισης;"

"Ποιος; Τι; Ποιος είναι;" είπα (με είχε ξυπνήσει).

"Εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης στο Λονδίνο και θα πάω να σηκώνω τηλέφωνα για 600 ευρώ;"

Τι είχε γίνει: Η Μαρία δεν είχε πάει στο ραντεβού. Όταν την πήραν τηλέφωνο για να την καλέσουν έμαθε όσα χρειαζόταν να μάθει, και απέρριψε τη δουλειά μονομιάς.

Η Μαρία, βλέπετε, ανήκει σε μια εντελώς νέα κατηγορία Ελλήνων. Πρόκειται για μια υποκατηγορία της διαβόητης «γενιάς των 700 ευρώ», των νεαρών Ελλήνων, δηλαδή, που έχουν αποκτήσει πολύ καλή μόρφωση, και οι οποίοι βγαίνουν σε μια αγορά εργασίας η οποία δεν τους πολυχρειάζεται, και έτσι δεν μπορεί να τους εξασφαλίσει μισθό αντίστοιχο των σπουδών τους, ή έστω επαρκή για να συντηρηθούν.

Η συγκεκριμένη υποκατηγορία της Μαρίας περιλαμβάνει τους νέους που, αν και δεν βρίσκουν μια καλοπληρωμένη δουλειά, αρνούνται να κάνουν οποιονδήποτε συμβιβασμό στον τρόπο ζωής τους. Μαθημένοι στο χαρτζιλίκι από τους γονείς κατά τη διάρκεια της εφηβείας και των σπουδών, βγαίνοντας στην «αγορά» εξακολουθούν να επιθυμούν να συχνάζουν στα ίδια μαγαζιά, να ψωνίζουν το ίδιο ακριβά προϊόντα, και να κάνουν ακριβώς την ίδια άνετη ζωή που έκαναν πριν.

Είναι οι χλιδάνεργοι, και δεν πρόκειται να θυσιάσουν ούτε την παραμικρή λεπτομέρεια απ' το lifestyle τους. Όσα κι αν τους πληρώνουν.
___

Σύμφωνα με μια έρευνα των Νέων, 8 στους 10 νεοπροσληφθέντες στην Ελλάδα αμείβονται με λιγότερα από 1000 ευρώ. Σύμφωνα με άλλη έρευνα της Marc για το Έθνος, τ o 56% των Ελλήνων ηλικίας 18-30 αμείβεται με λιγότερα από 700 ευρώ το μήνα. Ένας στους δύο νέους είναι άνεργος.

Από τους τριαντάρηδες, μόνο το 29,5% ζουν εντελώς ανεξάρτητοι από τους γονείς.

Ένα 31,4% συντηρείται αποκλειστικά από αυτούς.

Μπορείτε να συλλάβετε αυτά τα νούμερα;

Αν κάποιος ξένος τα διαβάσει θα συμπεράνει πως είμαστε μια κοινωνία υπό κατάρρευση, όπου οι νέοι δεν μπορούν να παράγουν πλούτο, οπότε τρώνε τον πλούτο που έχει συσσωρεύσει η προηγούμενη γενιά, μέχρι αυτός να τελειώσει, οπότε προφανώς η χώρα μας θα χρεοκοπήσει.

Η ίδια η οικογένεια έχει τις μεγαλύτερες ευθύνες. Σε όλους τους Μεσογειακούς λαούς εμφανίζεται αυτή η απεριόριστη λατρεία για τα παιδιά, η οποία εύκολα παίρνει όχι-και-πολύ-υγιείς διαστάσεις. Οι γονείς ουσιαστικά «πληρώνουν» το παιδί για να μην τους φύγει. Σε άλλες, βορειότερες χώρες συνηθίζεται να το σουτάρουν (με αγάπη) μόλις τελειώσει το σχολείο, για να τραβήξει το δικό του δρόμο, να κάνει τα δικά του λάθη, να σταθεί στα δικά του πόδια, να μάθει και ωριμάσει. Εδώ έχουμε περιπτώσεις σαν το Θεσσαλονικιό φίλο μου το Στέλιο, που οι γονείς του υποσχέθηκαν αυτοκίνητο αν περάσει στις Πανελλήνιες, με τον όρο να περάσει σε σχολή της Θεσσαλονίκης.

Φυσικά, εκατοντάδες χιλιάδες είναι οι νέοι που ανήκουν στη «Γενιά των 700 ευρώ», όλων οι γονείς θέλουν να τους φροντίσουν, κάμποσοι από αυτούς τους γονείς είναι και ευκατάστατοι, αλλά δεν γίνονται όλα τα παιδιά χλιδάνεργοι.

Βλέπετε, είναι στη φύση του νέου να θέλει να αυτονομηθεί, να κάνει κάτι στηριγμένος στα δικά του ποδάρια, μόνος, ανεξάρτητος. Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη αυτή. Στην πρώτη μου δουλειά προσελήφθην με μισθό 180.000 δραχμές το μήνα (520 ευρώ), εν έτει 2000, σε ηλικία 23 ετών, και ήμουν πανευτυχής. Εκστατικός. Ακόμα θυμάμαι το πρώτο ζευγάρι παπούτσια που πήρα με τα δικά μου λεφτά.

Μπορεί αυτό να ακούγεται λίγο «Βασιλάκης Καϊλας», αλλά η ανάγκη του ανθρώπου να κάνει πράγματα μόνος του -και κατά συνέπεια να αυτοεπιβεβαιωθεί ως αυτόνομη οντότητα- είναι πανίσχυρη.

Γιατί τότε τόσοι τριαντάρηδες καταπιέζουν αυτή την ανάγκη για να μείνουν στη σφιχτή και γεμάτη ασφάλεια αγκαλιά της τσέπης του μπαμπά;

Είναι απλό: Είναι αρρώστια.

Οι χλιδάνεργοι, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο είναι lifestyle junkies , που επιτρέπουν τον εθισμό τους στην ηδονιστική πλευρά της ζωής, κι ας εγκλωβίζονται έτσι σε μια αέναη εφηβεία.
Σε καποια εφημερίδα οι "ανθρωποι" αυτοι χαρακτηρίζονται ως ΝΕΟΗΛΙΘΙΟΙ. Μια μολυσματική ράτσα νέων που το μόνο που ξέρουν είναι να μοστράρονται και να το παίζουν
"Γυαλιστεροί" και "Γυαλιστερές" παρασιτοζωοντας εις βάρος των γωνέων τους και των εκάστοτε γκόμενων (οι γυναίκες κυρίως), που ενώ είναι οι περισσοτερες "ξέβράκωτες" ψάχνουν να βρουν τον "Ευγενικό χορηγό" που θα έχει ολο το πακέτο και θαναι και μαριονέτα. Πληρωμένοι άνθρωποι! Αλήθεια πως λεγόνται οι υπ-ανθρώποι αυτού του είδους?

«Δεν μπορώ να μην ψωνίζω. Δεν γίνεται», λέει μια άλλη φίλη, ας την πούμε Πόπη. «Είναι εθισμός, πηγαίνω στο Mall και θέλω να κατεβάσω τα ράφια, να τα δοκιμάσω όλα, να δώσω την κάρτα μου και να τα πάρω σπίτι μου. Η ντουλάπα μου είναι γεμάτη με ρούχα που δεν φοράω ποτέ, αλλά δεν μπορώ να σταματήσω να αγοράζω διαρκώς καινούρια. Το τηλέφωνό μου στο σπίτι είναι μονίμως κατεβασμένο για να μην με πρήζουν από την τράπεζα -χρωστάω πολλά στην κάρτα. Έχω φεσώσει συγγενείς μέχρι και τρίτου βαθμού, το χαρτζιλίκι με το που το παίρνω φεύγει, ο μισθός το ίδιο».

Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί κανείς να καταλογίσει στην κοινωνία του υπερκαταναλωτισμού, και η ύπαρξη των χλιδάνεργων είναι ένα από αυτά. Αλλά δεν φταίνε οι τσάντες και τα παπούτσια αν η γυναίκα που τις ψωνίζει το κάνει με λεφτά που δεν έχει ή δεν έχει βγάλει με τον ιδρώτα της. Ο σφιχτός-όσο-δεν-παίρνει εναγκαλισμός της ελληνικής οικογένειας, που αρνείται να αφήσει τα παιδιά της να ωριμάσουν, δημιουργεί σε συνδυασμό με όλες τις χαρές του lifestyle αυτούς τους αιώνιους εφήβους που προτιμούν να ζήσουν σήμερα ό,τι έχει να τους προσφέρει η ζωή (ο μπαμπάς), παρά να ταλαιπωρηθούν για να το απολαύσουν αύριο.

Ως στάση ζωής αυτή δεν είναι απολύτως καταδικαστέα. Αναρωτιέται όμως κανείς, όταν ο μπαμπάς (ζωή) πάψει να παρέχει, τι θα καταναλώσει ο χλιδάνεργος; Και, ακόμα χειρότερα: Τι θα καταναλώσουν τα παιδιά του;

Προς το παρόν οι χλιδάνεργοι εξακολουθούν να βγαίνουν, να ψωνίζουν, να ταξιδεύουν, να πηγαίνουν σε interviews για δουλειές που δεν χρειάζονται, καθώς ο χρόνος περνά χωρίς συνέπειες. Θα έρθουν συνέπειες στο μέλλον; Έλα ντε.

Είδα τη Μαρία πρόσφατα, καλοντυμένη, αψεγάδιαστη, σε ακριβό εστιατόριο να τρώει με τον -πολύ μεγαλύτερο- φίλο της (τι λέγαμε ??). Ήταν μια χαρά: Χαρούμενη, ξεκούραστη και, ενάμιση χρόνο μετά το τέλος των σπουδών της, ακόμα χλιδάνεργη.

Νομίζω ότι θα τα πάει μια χαρά.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από telas » 16 Νοέμ 2007 11:45

καλά τα λες, η γενιά του φραπέ των κάγκουρων με τα «φτιαγμένα» παντός είδους «τι δουλειά-κάνεις-τρωω-τα-λεφτά-του-μπαμπά-και-γουστάρω» και ο χαρακτηρισμός "Χλιδάνεργοι" ταιριάζει ΓΑΝΤΙ! :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

αν νομίζεις ότι αξίζεις περισσότερα λόγο επιπέδου σπουδών κλπ εντάξει, ΟΟΟΟΟΟΟΚ μη πας σε δουλειά ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ!

No Guts No Glorry No Nothing... :roll:
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Howlands

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Howlands » 16 Νοέμ 2007 15:42

Αυτοί που ανήκουν σε αυτοί την κατηγορία είναι αυτοί που δεν θέλουν να δουλέψουν..... Άλλα όσον αφορά το αν θα συμβάλουν οι γονείς στα έξοδα, νομίζω ότι αυτό είναι άλλο θέμα! Ειδικά αν βρεις μια δουλειά που σου δίνει 600 ευρώ και αναγκάζεσαι να μένεις στο νοίκι, γιατί αυτή τη δουλειά την βρήκες σε άλλη πόλη, τότε πως ακριβώς θα τα βγάλεις πέρα;; Βλέπετε δεν είμαστε όλοι από Αθήνα και το να βρεις κάποιες δουλειές στην επαρχία είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο. Και από το να κάνεις κάτι άσχετο με το πτυχίο σου που δεν θα σου δώσει προϋπηρεσία, επιλέγεις να κάνεις κάτι που δεν θα σου δώσει πολλά χρήματα, αλλά θα μπορείς να το βάλεις στο βιογραφικό σου! και κάπου εκεί πρέπει να βοηθήσουν οι γονείς!
Οπότε νομίζω ότι είναι δύο οι κατηγορίες των ανθρώπων που τους πληρώνουν ακόμα οι γονείς τους!!!
Μερικές φορές αυτό που αισθανόμαστε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορούμε να ζήσουμε!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Νοέμ 2007 17:59

ε οκ κάποια στιγμή θα βολευτούν στο δημόσιο κι εγώ ο μαλάκας (όπως και άλλοι) παράγω πλούτο για μια Ελλάδα που θα συντηρεί ένα 80% άχρηστων δημοσίων υπαλλήλων.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Howlands

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Howlands » 16 Νοέμ 2007 18:14

Μπα... Το δημόσιο δεν δίνει τόσα λεφτά όσα θέλουν, ούτε υπόσχεται καριέρα! Αλλά, αν αισθάνεσαι έτσι, γιατί δεν μπαίνεις κι εσύ στο δημόσιο;;;
Μερικές φορές αυτό που αισθανόμαστε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορούμε να ζήσουμε!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Νοέμ 2007 18:32

Η μόνη περίπτωση που θα έμπαινα στο δημόσιο θα ήταν μόνο σε θέση εξουσίας που θα μπορούσα να αλλάξω κάποια ουσιαστικά πράγματα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μπαίνω φυσικά γιατί με ενδιαφέρει να παράγω έργο. Τη βρίσκω με τη χαρά της δημιουργίας. Ανωμαλία ε;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από ArchangelX » 16 Νοέμ 2007 19:18

Oh so kinky.... :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από telas » 16 Νοέμ 2007 19:58

cdhyper έγραψε:Η μόνη περίπτωση που θα έμπαινα στο δημόσιο θα ήταν μόνο σε θέση εξουσίας που θα μπορούσα να αλλάξω κάποια ουσιαστικά πράγματα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μπαίνω φυσικά γιατί με ενδιαφέρει να παράγω έργο. Τη βρίσκω με τη χαρά της δημιουργίας. Ανωμαλία ε;
Ω ναι!

Άβαταρ μέλους
Howlands

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Howlands » 16 Νοέμ 2007 20:26

Είναι λίγο ανωμαλία, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από telas » 16 Νοέμ 2007 20:40

ειναι είναι κ γουστάρουμε εκει να παιδευόμαστε χααχ :P

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Νοέμ 2007 21:23

cdhyper έγραψε:Η μόνη περίπτωση που θα έμπαινα στο δημόσιο θα ήταν μόνο σε θέση εξουσίας που θα μπορούσα να αλλάξω κάποια ουσιαστικά πράγματα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μπαίνω φυσικά γιατί με ενδιαφέρει να παράγω έργο. Τη βρίσκω με τη χαρά της δημιουργίας. Ανωμαλία ε;
Τι προτιμάς;Πρωθυπουργός ή δικτάτορας;
:lol:

----------
Αυτό το κείμενο,δημοσιεύτηκε σε έντυπο του Κωστόπουλου.Του γνωστού...Κρατικοδίαιτος,νεογιάπης,τα περιοδικά του οποίου αμφιβάλλω αν με την κυκλοφορία τους βγάζουν τα έξοδα τους.Μέσα από τα περιοδικά του ανέκαθεν προωθούσε το στυλ του άνδρα με το πανάκριβο ρολόι,το κοστούμι από τους διάσημους μόδιστρους,και την δήθεν εξουσία.Αφού και αυτός συντέλεσε στην ηλιθιότητα που μαστίζει αρκετούς νέους,έρχεται τώρα να τους κατακρίνει.Ευχαριστώ δε θα πάρω...Και το αστείο είναι ότι κάποιοι που έχουν ένα σωρό πόρους από το δημόσιο,είτε έμμεσα είτε άμεσα,ασκούν κριτική σε όσους ψάχνουν για δουλειά,και δε βρίσκουν.Και ναι,κάποιος που έχει σπουδάσει δε πάει να πουλάει λαχεία.Ας πάει αυτός που έβγαλε απλώς το Λύκειο,αλλά επειδή είχε μέσο μπήκε σε δουλειά,και κριτικάρει.Διότι δυστυχώς,οι βολεμένοι ασκούν κριτική...
----------
id12586 note: 2 posts merged

Άβαταρ μέλους
Howlands

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Howlands » 16 Νοέμ 2007 22:46

Σωστός!!!!!

emphasy
Honorary Member

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από emphasy » 17 Νοέμ 2007 20:20

cdhyper έγραψε:ε οκ κάποια στιγμή θα βολευτούν στο δημόσιο κι εγώ ο μαλάκας (όπως και άλλοι) παράγω πλούτο για μια Ελλάδα που θα συντηρεί ένα 80% άχρηστων δημοσίων υπαλλήλων.
Πές τα cdhyper! Και εγώ θέλω να κάνω κάτι δικό μου (αν και ήδη έχουμε κάτι οικογενειακό) και το λέω σε φίλους και γελάνε και λένε αν καταστραφείς;;; Έχω ακούσει: "Θα πάω στο δημόσιο και θα πέρνω 1200€/μήνα και δεν θα δουλεύω, τα έχει κανονίσει ο μπαμπάς μου." Ντρέπομαι μόνο που μεταφέρω την φράση...

Έλεος είναι αλήθεια, οι γκόμενες πέφτουν από τον έναν πετυχημένο σαραντάρη++ στον άλλον και οι "άνδρες" τα περιμένουν από την μαμά και τον μπαμπά τους.

Έτσι έχουν μάθει οι περισσότεροι, τουλάχιστον νίωθω υπερήφανος και συνάμα τυχερός διότι ο πατέρας μου λέει μετά τα 18 τα μόνα λεφτά που θα μου δώσει θα είναι για να σπουδάσω και θα μου αφήσει ούτε σπίτι, ούτε εξοχικό ούτε τίποτα παρα μόνο καθαρό όνομα! :)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 17 Νοέμ 2007 21:10

gia mena katholou anomalia filos ...
etc tin vlepo ki ego thn katastash .....
to kako einai oti "volevoun" se theseis osous mporoune gia tis psifous ...
xoris na skeftoune oti h katastash xeiroterevei ....
ki oso poio "monimes" einai oi theseis toso xeirotera ta pragmata ....

tha evgene kalytera h doulia an htan oi mish kai doulevan ...
oxi na kathontai giati kathete o dipla....
ki ego tha pigena kai tha eksipiretoumoun ...
ki opoios den doulevei ... ekso ... exoume allon gia edo....

edit: [on topic]exoune saltarei oi "Spoudagmenoi" ....
eipane, o aderfos mou kai ena flaraki, se mia kopelitsa pou teliose
fisiotherapeftis h kati tetoio na paei se agona na to paiksei giatros ....
thimame me vash thn sxoli thn eperne ...
kai petagete kai leei :
"Ti lete vre... ego spoudasa.... tha katso miamish ora ekei na paro 50-60 evro..."
(den xriazetai kati allo pistevo)
[/on topic]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alice_Cooper την 17 Νοέμ 2007 22:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από cherouvim » 17 Νοέμ 2007 21:38

Titak0s έγραψε:"Θα πάω στο δημόσιο και θα πέρνω 1200€/μήνα και δεν θα δουλεύω..."
Πολύ κουραστικό το να μη δουλεύεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης