Χλιδάνεργοι

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από deninho » 18 Νοέμ 2007 00:47

@Alice_Cooper: Ε, ναι.. 40€ ωρομίσθιο είναι πολύ μικρό, και την χαλάει... Λογικό :-?

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Sheena » 20 Νοέμ 2007 09:52

Απ' το τίποτα, την χαλάει, ε.... :hammer:

Έχω δει πολλούς εδώ στην Αθήνα και την επαρχία με σπουδές ανώτατες, όχι ανώτερες, οι οποίοι κοιτάνε να βρούνε κάτι αντίστοιχο με αυτό που σπούδασαν και όσο δεν το βρίσκουν ή δεν θέλουν να κακοπληρωθούν αγοράζουν με τα λεφτά του μπαμπά ακριβά ρούχα, βγαίνουν συνεχώς σε μέρη πολυτελή κια όλα αυτά για το φαίνεσθαι. Κατα τα άλλα κενοί. Σχολιάζουν κουτσομπολίστικα για το τάδε και το άλλο, αλλά κατα τα άλλα όλο λόγια. Τι να περιμένει κανείς από μια γενιά γεμάτη λόγια και φτωχή σε πράξεις; Έτσι τους μάθανε να αγωνίζονται για την δική τους ζωή; Ή έτσι θα μάθουν και τα παιδιά τους; Κοροϊδεύουν τους άλλους που παλεύουν για να τα βγάλουν πέρα.....

Η βάση του προβλήματος θεωρώ πως ξεκινάει από την επιλογή επαγγέλματος. Γιατί έχουν βαλθεί όλοι να σπουδάσουν επαγγέλματα που είναι της μόδας, γιατί αυτό τους περνάνε μέσα από πρότυπα ψεύτικα; Γιατί να μην κοιτάνε κάτι που πραγματικά θα μπορέσουν να το κάνουν πράξη και αργότερα σε μια κοινωνία που είναι προσαρμοσμένη στα μέτρα τους;

Δεν μπορείς να σπουδάσεις αστροφυσική σε πανεπιστήμια του εξωτερικού ξοδεύοντας ένα σωρό χρήματα και να έρθεις να ζήσεις στην Ελλάδα. Είναι φανερό πως δεν θα βρεις δουλειά ανάλογη με αυτό που σπούδασες. Από την άλλη επαγγέλματα που φαίνονταν να είναι της μόδας έχουν ήδη κορεστεί, όπως γραφίστες, προγραμματιστές, κλπ. Τι να τους κάνει όλους αυτούς μια κοινωνία που χρειάζεται π.χ. 10 ενώ υπάρχουν 100;

Η βάση ξεκινάει από τον επαγγελματικό προσανατολισμό και την αγορά εργασίας. Πότε θα το πάρουν χαμπάρι αυτό;;

Βλέπω π.χ. πως το επάγγελμα του επιπλοποιού στις μέρες είναι ένα επάγγελμα που μπορεί να απορροφηθεί από την αγορά εργασίας. Αλλά πόσοι από αυτούς καταδέχονται να γίνουν επιπλοποίοι; Τι λες τώρα; Και τι θα λέω στους άλλους; Άσε που υπάρχουν και τα έτοιμα, τα εισαγόμενα με το τάδε όνομα; Εμείς δηλαδή δεν μπορούμε να κάνουμε όνομα; Αφού από εμάς εξαρτάται πως θα διαφημίσουμε τον προϊόν που παράγουμε ή κατασκευάζουμε και φυσικά με το ποιοί είμαστε εμείς οι ίδιοι ως προσωπικότητες και χαρακτήρες. Γιατί κύριε άμα είσαι ανασφαλής και κενός μέσα σου πως θέλεις να σε αντιμετωπίσει ο άλλος; Ως ισότιμό του; Σταματάω εδώ, γιατί εχω αρχίσει να επεκτείνομαι αρκετά. Θεωρώ πως το νόημα το δίνω με το παραπάνω μάλιστα.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από deninho » 20 Νοέμ 2007 15:58

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα της Παναγιώτας :) Το κακό είναι ότι τον τελευταίο καιρό με καλύπτουν τα λεγόμενα των άλλων, κι αυτό με οδηγεί στο να επαναπαύομαι :P

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Νοέμ 2007 16:06

με οδηγεί στο να επαναπαύομαι
deninho ο χλιδάποστος
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από PanosIlio » 20 Νοέμ 2007 16:24

lol cdhyper

Τώρα από την άλλη μου πήρατε το θεματάκι και μου το σοβαρέψατε :lol: :lol:

Δεν είχα τέτοιο σκοπό, αλλιώς θα το έβαζα στις διάφορες συζητήσεις :wink:

Τέσπα. Ειλικρινά δεν ήξερα ότι αυτό το κείμενο δημοσιεύτηκε σε περιοδικό του Κωστόπουλου, είναι σαν να λέει ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα, διότι αυτός ο ίδιος και άλλοι όμοιοί του είναι που "προτείνουν" το συγκεκριμένο life style μέσα από έντυπα που εκδίδουν.

Αποτυπώνει μια αλήθεια βέβαια, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι με αυτή τη συμπεριφορά, βέβαια ποιος μπορεί να τους αδικήσει όταν 1) έτσι μεγάλωσαν 2) οι γονείς συνεχίζουν να τα χώνουν 3) θέλουν να εργαστούν στο αντικείμενο που σπούδασαν. Αφού δεν έμαθαν την αξία του χρήματος από μικροί, αφού τα είχαν και τα έχουν όλα έτοιμα ποιος πραγματικά μπορεί να κατηγορήσει αυτά τα παιδιά για τον τρόπο ζωής τους? Έτσι έμαθαν έτσι κάνουν. Μπορούμε να τους κατηγορήσουμε για χίλια δυο άλλα πράγματα αλλά όχι για τον τρόπο που ζούνε διότι έτσι έμαθαν και πιθανότατα έτσι θα μάθουν και στα παιδιά τους. Αν ο μπαμπάς έκοβε το επίδομα ίσως ναι να αντιδρούσαν διαφορετικά αλλά αφού δεν γίνεται αυτό...

Επίσης, έτσι πληροφοριακά το λέω, αυτής της κατηγορίας οι άνθρωποι δεν επιθυμούν να εργαστούν στο δημόσιο, γιατί νομίζω κάπου γράφτηκε. Για το μόνο που σίγουρα δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε είναι η έλλειψη φιλοδοξίας και ματαιοδοξίας. Για το δημόσιο είναι κάποιοι άλλοι, πολύ χειρότεροι από αυτούς.

Επίσης κάποιος είπε εδώ πως πως η επιθυμία της δημιουργίας στην εργασία είναι ανωμαλία :roll: Μέγα λάθος, ελπίζω να το είπε χιουμοριστικά.

Εν κατακλείδι είμαι διχασμένος, από τη μία δεν μου αρέσει αυτή η κατάσταση γιατί βλέπω πως ναι μεν αυτά τα παιδιά αν εργαζόντουσαν στον τομέα τους (ξέρω πραγματικές περιπτώσεις που ήταν έτσι και έπιασαν τελικά τη δουλειά που θέλανε και είναι από τους πρώτους) θα ήταν πάρα πολύ αποδοτικοί αλλά από την άλλη αυτή την απαξίωση στην εργασία δεν την αντέχω, δεν είναι ότι βαριούνται, αυτό θα μπορούσα να το δικαιολογήσω, είναι ότι υποτιμούν κάθε εργασία πλην αυτής που επέλεξαν και αυτό είναι πραγματικά δυσάρεστο.

ΥΓ: Ήθελα να δούμε λίγο το χιουμοριστικό του γραπτού αυτού και το έβαλα στα χαλαρά διότι ο ποιητής προσπαθεί μέσες άκρες να μας πει πως για την ανεργία ευθύνονται αυτά τα παιδιά. Ε όχι ρε συ μάστορα δεν είναι έτσι. Τα ποσοστά που λέει μπορεί να είναι αληθινά, δεν το ξέρω, αλλά όχι ότι φταίνε οι "χλιδάνεργοι" για αυτό, έλεος. Το πρόβλημα της ανεργίας είναι βαθύτερο και καθαρά πολιτικό. Αν ο Κωστόπουλος και ο κάθε Κωστόπουλος θέλει να μας πει πως αυτό φταίει πλανάται πλάνη οικτρά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PanosIlio την 20 Νοέμ 2007 16:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Sheena » 20 Νοέμ 2007 16:26

@deninho: Μπα, σε έχω δει τελευταία να εκφέρεις γνώμη σε αρκετά θέματα, οπότε δεν πιστεύω πως επαναπαύεσαι.

@PanoIlio: Δεν το ήξερα ότι δημοσιεύτηκε στο συγκεκριμένο περιοδικό. Διάβασα σε κάποια εφημερίδα καθημερινή ένα παρόμοιο άρθρο. Μου έκανε εντύπωση η λέξη "Χλιδάνεργοι" και διάβασα το άρθρο. Έκτοτε είδα το θέμα να θίγεται και εδώ. Γιατί κύριε εγώ δουλεύω από μικρή για τα προς το ζην και δεν παραπονούμαι και εσύ τα έχεις όλα και με κοροϊδεύεις, αφού δεν στέκεσαι στα πόδια σου, αλλά κινείσαι με αλλουνού πλάτες; (Μιλάω γενικά, μην το πάρεις προσωπικά.) Τελοσπάντων......
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Howlands

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Howlands » 20 Νοέμ 2007 16:54

Δηλαδή για να καταλάβω: όποιος θέλει να μπει στο δημόσιο είναι κάτι σαν τεμπέλης και όποιος σπουδάζει κάτι που του αρέσει, έστω και κορεσμένο σαν επάγγελμα, σημαίνει ότι ακολουθεί τις επιταγές τις μόδας;; Δεν ξέρω τα επαγγέλματά σας, αλλά είναι κανένας επιπλοποιός, σκουπιδιάρης, υδραυλικός κτλ;; Δεν λέω ότι είναι άσχημα επαγγέλματα, απλά λέω ότι κανένας από μας που μιλάμε εδώ δεν τα επέλεξε! Οι τουλάχιστον, οι περισσότεροι από εμάς.... Οπότε γιατί κρίνουμε τους άλλους; Και γιατί παρακαλώ όποιος θέλει να μπει στο δημόσιο είναι χειρότερος από κάποιον χλιδάνεργο που δεν θέλει να δουλέψει;; Επειδή θέλει να έχει ένα σίγουρο μισθό και να μην δουλεύει από το πρωί ως το βράδυ; Επειδή θέλει να έχει ωράριο;;; Όποιος θέλει πραγματικά να δημιουργήσει, μπορεί να το κάνει ΚΑΙ στο δημόσιο!!!! Εγώ είμαι φιλόλογος! Κορεσμένο επάγγελμα! Δουλεύω, σε σχετική θέση, αλλά δεν είμαι στο δημόσιο! Δεν θα έλεγα όμως όχι! Δηλαδή τι να πω; Όχι θέλω ιδιαίτερα μέχρι τελικής πτώσεως;; Νομίζω ότι απλά κρίνουμε εκ του ασφαλούς!
Μερικές φορές αυτό που αισθανόμαστε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορούμε να ζήσουμε!

emphasy
Honorary Member

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από emphasy » 21 Νοέμ 2007 01:25

Κοίτα η καλυτερη θέση για εσένα είναι στο δημόσιο! Γιατί μετά το σχολείο μπορείς να παίρνεις και κάποια extra σε ιδιαίτερα κτλ! Όταν αναφερόμαστε στο δημόσιο δεν αναφερόμαστε τόσο σε καθηγητές όσο και σε δασκάλους διότι, αν εξαιρέσεις μερικές περιπτώσεις αυτοί δουλεύουν, αλλά σε υπαλλήλους υπηρεσιών!

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 21 Νοέμ 2007 02:06

..ποία η σχέσις των εργαζομένωνε ανθρώπωνε και των μελισσώνε ; :roll:

* ..το έργο :oops: :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από Sheena » 21 Νοέμ 2007 09:49

Howlands έγραψε:Δηλαδή για να καταλάβω: όποιος θέλει να μπει στο δημόσιο είναι κάτι σαν τεμπέλης και όποιος σπουδάζει κάτι που του αρέσει, έστω και κορεσμένο σαν επάγγελμα, σημαίνει ότι ακολουθεί τις επιταγές τις μόδας;; Δεν ξέρω τα επαγγέλματά σας, αλλά είναι κανένας επιπλοποιός, σκουπιδιάρης, υδραυλικός κτλ;; Δεν λέω ότι είναι άσχημα επαγγέλματα, απλά λέω ότι κανένας από μας που μιλάμε εδώ δεν τα επέλεξε! Οι τουλάχιστον, οι περισσότεροι από εμάς.... Οπότε γιατί κρίνουμε τους άλλους; Και γιατί παρακαλώ όποιος θέλει να μπει στο δημόσιο είναι χειρότερος από κάποιον χλιδάνεργο που δεν θέλει να δουλέψει;; Επειδή θέλει να έχει ένα σίγουρο μισθό και να μην δουλεύει από το πρωί ως το βράδυ; Επειδή θέλει να έχει ωράριο;;; Όποιος θέλει πραγματικά να δημιουργήσει, μπορεί να το κάνει ΚΑΙ στο δημόσιο!!!! Εγώ είμαι φιλόλογος! Κορεσμένο επάγγελμα! Δουλεύω, σε σχετική θέση, αλλά δεν είμαι στο δημόσιο! Δεν θα έλεγα όμως όχι! Δηλαδή τι να πω; Όχι θέλω ιδιαίτερα μέχρι τελικής πτώσεως;; Νομίζω ότι απλά κρίνουμε εκ του ασφαλούς!
Τα έμπλεξες λίγο, Howlands..... Τα έβαλες όλα σε ένα σακί...... Αφού σ' αρέσει καλά κάνεις και το σπουδάζεις. Αλλά αν αργότερα δεν μπορείς να βρεις δουλειά, τότε κάτι δεν μέτρησες σωστά. Δεν είναι όλα τα επαγγέλματα της μόδας. Κατα καιρούς προβάλλονται διάφορα επαγγέλματα ή δημιουργούνται νέα χάριν αναγκών που προκύπτουν. Όταν όμως είμαστε περισσότεροι από αυτούς που ζητά η αγορά εργασίας για να καλύψει τις ανάγκες τις, τότε φυσιολογικό είναι κάποιοι να δουλεύουν σε κάτι άλλο από αυτό που σπούδασαν ή να μένουν άνεργοι. Στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν εταιρείες με κανονικό ωράριο, αλλά αυτές είναι λίγες σε σχέση με αυτές που καταχρώνται τα δικαιώματα των εργαζομένων. Από κει και πέρα είναι στο χέρι του κάθε εργαζόμενου να διατηρεί τις ισορροπίες μεταξύ εργασίας και προσωπικού χρόνου.

Κανένας μας δεν κρίνει εκ του ασφαλούς. Δεν έχω βρεθεί σε τέτοια θέση για να κρίνω εκ του ασφαλούς. Κανένας μας δεν είναι για πάντα σε μια δουλειά. Μια λίστα με ονόματα είμαστε σε κάθε εργοδότη και όποτε θέλει να κάνει περικοπές, τραβάει μια γραμμή και τσακ βρέθηκες χωρίς δουλειά. Από την άλλη αυτό πάει να γίνει και στο δημόσιο και το βλέπω θετικό. Γιατί δεν μπορείς να επαναπαύεσαι ότι δουλεύεις κάπου και δεν πρόκειται κανένας να σε κουνήσει από την θέση σου. Ξέρουμε με τι συνεπάγεται η επανάπαυση. Για να εργάζεσαι κάπου θα πρέπει να παράγεις έργο. Αλλιώς κάτσε στο σπίτι σου.

Δεν θα έπρεπε να είναι πανάκεια το δημόσιο. Κάτι δεν έχουν καταλάβει καλά αυτοί που νομίζουν ότι ενώ μπαίνουν στο δημόσιο αυτό συνεπάγεται με "καθισιό".

Μην περιμένεις να σου πω την συνταγή για να μην μείνεις άνεργος. Αυτό θα το βρεις μόνο σου. Θίγουμε το πρόβλημα και την ρίζα του. Από κει πέρα ο καθένας μας είναι υπεύθυνος να βρει την λύση που ταιριάζει σε αυτόν.

Πίστεψε με, η ζωή είναι ένας καθημερινό αγώνας για να την διατηρήσεις. Αλλιώς είσαι χαμένος...

@Titakos: Όσους ξέρω σε ανάλογη θέση, όλοι το ίδιο πράττουν. Από κει και πέρα τι να πω. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

@Alkiviades: Η μέλισσα προσβάλει την καλύτερη νοικοκυρά. Προς δική σου ενημέρωση.... (Πέρα από το γεγονός ότι και οι δυο παράγουν έργο, ο καθένας με τον τρόπο του.)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Χλιδάνεργοι

Δημοσίευση από georgemakaronis » 22 Νοέμ 2007 16:26

η Παναγιωτα ξερει τι λεει...
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες