Μια προσπάθεια για Linux.

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 28 Νοέμ 2007 23:10

Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε είναι κάποιες σημαντικές πηγές πληροφοριών οι οποίες είναι ποιό κατατοπιστικές, ποιό χρήσιμές απο κάποιες άλλες.
Έχω βρεί και εγώ πράγματα αλλά σίγουρα δε γνωρίζω δικτ.τόπους <κλειδιά>.
Ξένα ή ελληνικά site δεν έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 29 Νοέμ 2007 00:41

κάποιες σημαντικές πηγές πληροφοριών οι οποίες είναι ποιό κατατοπιστικές, ποιό χρήσιμές απο κάποιες άλλες.
Ρίξε μια ματιά σε αυτές που αναφέρω εδώ.

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kesmarag » 29 Νοέμ 2007 13:28

δεν το ειχα δει τοσο καιρο, παρα πολυ καλο!

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 03 Δεκ 2007 11:38

Grub loading 1.5 error 17

Προσπάθησα να φορμάρω τα partitions για να μεταφέρω το ubuntu αλλού και έχω πρόβλημα στο boοt με το παραπάνω μύνημα.
Διάβασα και κατάλαβα στο περίπου τι είναι.Ποιό είναι τοσωστό που πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα για επαναφέρω το σύστημα ή να διαγράψω οριστικά το ubuntu απο αυτό το δίσκο για να τα μεταφέρω αλλού?

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kesmarag » 03 Δεκ 2007 17:36

Δοκιμασε το SuperGrub

http://supergrub.forjamari.linex.org/

Μπορεις να το κανεις live cd και να ξαναπερασεις τον Boot Loader

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 09 Δεκ 2007 01:48

Παιδιά έχω φάει μεγάλη φρίκη.

Έκανα εγκατάσταση το ubuntu σε ένα ξεχωριστό δίσκο απο τα windows.

Αποφάσισα να κάνω μια άλλη κατανομή όμως και έκανα format το δίσκο που είχα το ubuntu και μου έμειναν τα vista που είχα και πρίν.

Πάω να κάνω boot αμέσως μετά και βλέπω οτι το μηχάνημα δε κάνει boot κανονικά στα windows όπως θα έπρεπε αλλά μου βγάζει το παραπάνω Grub loading 1.5 error 17.
(Απο τη στιγμή αυτή και μετά δεν έχω υπολογιστή γιατι το σύστημα είναι αδύνατον να κάνει boot).

Ξεκουμπόνω το sata απο το motherboard τίποτα (':o')(':o')'(:o')(':o')

Μιλάω στο forum και μαθαίνω για το supergruber, το κατεβάζω απο άλλο pc μπουτάρω απο εκεί, κάνω οτι κάνω ,δέν καταφέρνω τίποτα τελικά.
H εφαρμογή έχει ένα interface για ανώμαλους, δεν το κατάλαβα καθόλου.

Προσπαθώ να ξανακάνω εγκατάσταση το ubuntu απο το live cd αλλα το μηχάνημα δεν κάνει boot απο το live cd.
(εξακολουθώ να μην έχω υπολογιστή)

Για να τεστάρω τουλάχιστον το δίσκο -στον οποίο είχα το ubuntu και το έσβησα- κάνω μια δοκιμαστική εγκατάσταση τα vista και πετυχαίνει.
(Επιτέλους έχω τουλάχιστον υπολογιστή και μπορώ να δουλέψω τον primary με τα windows).

Βρίσκομαι τώρα στο σημείο που μπορω να κάνω boot μόνο και μόνο επειδή στο δίσκο -στον οποίο είχα το ubuntu και το έσβησα- έβαλα δοκιμαστικά windows (άν τα βγάλω δε θα μπουτάρει τίποτα).
Επίσης το Live cd του ubuntu δε μπουτάρει με τίποτα και δε μπορώ να ξαναπεράσω bootloaders άν αυτό είναι το πρόβλημα.

Ψάχνομαι τώρα με εφαρμογές bootmaster που είναι για bootsector repairing και τα λοιπά....
Το κακό είναι οτι ακόμα δεν έχω καταλάβει απο που είναι το πρόβλημα.
Και ο ΣΑΔΟΜΑΧΙΣΜΟΣ συνεχίζεται............(':pint:')
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The Boss την 09 Δεκ 2007 01:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 09 Δεκ 2007 01:51

Εγώ όταν το έπαθα αυτό , απλά άφηνα ένα cd μέσα για να πάει να κάνει boot , αλλά δε πατούσα κουμπί για να bootαρει , οπότε ξεκινούσαν τα windows.Αλλιώς έβαζα το live cd , πατούσα boot from first hard drive και άνοιγα τα windows.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 09 Δεκ 2007 01:53

Με τα XP, εμπαινες σε repair console και έκανες ένα fixmbr

Κατι αντιστοιχο φαντάζομαι θα έχουν και τα vista.. Δεν έχω δοκιμάσει για να έχω εμπειρία..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Δημοσίευση από FUBAR » 09 Δεκ 2007 02:09

Δοκίμασε αυτό, λογικά μετά θα είσαι ok.

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 26 Δεκ 2007 14:34

Ευχαριστώ τον αγαπητό Fubar για την εύστοχη παρατήρησή του σε σχέση με το πρόβλημα, καθώς και τα υπόλοιπα παιδιά που μου είπαν ότι υποψιάζονται.
Δύστηχώς ή ευτυχώς όμως, ΌΥΤΕ βοήθησαν τουλάχιστον στη αρχή.

Παραδόξως το πρόβλημα πηγαίνει καλύτερα μάλλον τυχαία και τώρα ευτυχώς η εγκατάση τουλάχιστον των Windows δείχνει να είναι αυτόνομη. Μπουτάρει κανονικά και επίσης κατάφερα να τρέξω το live cd να ξανακάνω μια δοκιμαστική εγκατάση του Ubuntu στο δεύτερο δίσκο μου.
ΕΛΕΟΣ !!! :pint:

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 26 Δεκ 2007 14:55

Η επόμενη ερώτησή μου είναι ποίος είναι ο σωστός τρόπος να κάνεις uninstall τα linux, μέσα απο τα linux. - (την προηγούμενη φορά έκανα format το δίσκο με το ubuntu μέσα απο τα windows και αυτό ίσως ήταν αντικανονικό).

Επίσης σκέφτομαι να τα εγκαταστήσω σε έναν hdd στον οποίο θά έχω σε ένα part τo ubuntu και στο αλλο part τον αποθηκευτικό μου χώρο με data που έχουμε όλοι.
Υπάρχει περίπτωση να γίνει κανένα μπέρδεμα, πρέπει μήπως o δίσκοs να απασχολείται μόνο απο το Ubuntu ??

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Δεκ 2007 15:33

Να κανεις unistall ενα os μεσα απο τον εαυτό του?
Καταρχιν το OS δεν μπορει να γινει unistall.
Απλα το σβίνεις.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 15 Ιαν 2008 18:57

Έχω φτάσει πλέον στο σημείο που ήθελα απο την αρχή ,όταν ακόμα ξεκινούσα αυτο το post.
Έχω και Windows και Ubuntu στο μηχάνημα και είμαι ΟΚ.

Εγκατέστησα με τη σωστή σειρά τα προγράμματα και δουλευουν κανονικά, πρώτα Win μετά Ubuntu.
Το Ubuntu όπως ξέρουμε εγκαθιστά και ένα Bootmanager και με αυτό το τρόπο επιλέγεις ποιό λειτουργικό απο τα 2 θέλεις να κάνεις load.
Αυτό όμως γίνεται μόνο άν κάνεις εγκατάσταση τελευταίο το ubuntu.
Άν εγώ όμως θέλω να κάνω format τα Win και δε θέλω να πειράξω το Ubuntu ? υποχρεωτικά χάνω και τη δυνατότητα του MULTIBOOT ??? :kaloe:

Άβαταρ μέλους
nske

Δημοσίευση από nske » 15 Ιαν 2008 23:55

Όχι, τέτοιοι χαζοί περιορισμοί (που οδηγούν σε λύσεις του στυλ πονάει χέρι - κόψει χέρι) υπάρχουν μόνο στα Windows.

Στο Linux μπορείς να ξεκινήσεις από ένα οποιοδήποτε Linux bootable CD και να επανεγκαταστήσεις τον GRUB στο MBR του (ή ακόμη και να κάνεις restore το MBR, αν το είχες κάνεις backup προηγουμένως, όμως η εγκατάσταση του GRUB είναι εξίσου απλή).

Η διαδικασία έχει ως εξής:
  • Ξεκινάς με κάποιο σύγχρονο bootable CD Linux
  • Κάνεις mount το partition στο οποίο βρίσκεται το / του Linux και, αν έχεις επιλέξει να χρησιμοποιήσεις χωριστό partition για το /boot, κάνεις mount και αυτό.
    Π.χ. αν το / βρίσκεται στο /dev/sda3 και το /boot στο /dev/sda2, θα έδινες:

Κώδικας: Επιλογή όλων

# mkdir /mnt/ubuntu
    # mount /dev/sda3 /mnt/ubuntu
    # mount /dev/sda2 /mnt/ubuntu/boot
  • Ξεκινάς ένα Command Shell αφού κάνεις chroot στο / του λειτουργικού μέσω της εντολής chroot(1). Έτσι του λες να ξεκινήσει θεωρόντας ότι / είναι όχι η ρίζα της τρέχουσας δομής αλλά κάποιος υποκατάλογός της.

# chroot /mnt/ubuntu /bin/bash -l
  • Εγκαθιστάς τον GRUB στον δίσκο ως εξής:

# grub
    grub> root &#40;hd0,1&#41;
    grub> setup &#40;hd0&#41;
    grub> quit
Και τέλος! :)

Το μόνο σημείο που θέλει προσοχή είναι η αρίθμηση partition και δίσκων στο linux και στο grub.

Η αρίθμηση των δίσκων στο linux έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ---------------------ATA------------------SATA/SCSI
1ος --------------------- hda --------------------- sda
2ος --------------------- hdb --------------------- sdb
3ος --------------------- hdc --------------------- sdc
4ος --------------------- hdd --------------------- sdd

Η θέση αντιπροσωπεύει στους μεν ATA/EIDE δίσκους τη θέση τους πάνω στην κορδέλα (primary master, primary slave, secondary master, secondary slave, κ.ο.κ.), στους δε SATA και SCSI, την σειρά με την οποία τους έκανε initialize το BIOS.

Σε ό,τι αφορά τα partitions τώρα, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Υπάρχουν δύο ειδών partitions, τα Primary (καμία σχέση με την διάκριση τον ATA/EIDE συσκευών παραπάνω) και τα Logical. Τα Primary είναι συνηθισμένα partitions , όμως για τεχνικούς λόγους μπορούν να είναι μέχρι 4. Για να ξεπεραστεί αυτός ο περιορισμός χωρίς να σπάσει η συμβατότητα, εφευρέθηκαν τα Extended partitions, τα οποία εξωτερικά είναι "Primary" partitions, όμως στο εσωτερικό τους χρησιμεύουν αποκλειστικά ως "κελύφη" εικονικών, "λογικών" partitions τα οποία λέγονται "Logical". Πλέον όλα τα σύγχρονα λειτουργικά είναι συμβατά με logical partitions, όμως είναι σημαντικό να γνωρίζεις το διαχωρισμό επειδή επηρεάζει την αρίθμηση των partitions στο Linux.

Τι είναι η αρίθμηση; Για κάθε block device στο /dev filesystem, υπάρχουν και μερικά άλλα "αρχεία", όσα και τα partitions του, τα οποία ονομάζονται όπως το ίδιο block device, όμως έχουν δίπλα έναν αναγνωριστικό αριθμό. Αυτά υπάρχουν αν θέλεις να προσπελάσεις τα δεδομένα του δίσκου μέσω ενός συστήματος αρχείων (filesystem), λόγου χάρη με την mount. Οπότε μας ενδιαφέρει η αρίθμηση για να μπορούμε να αναγνωρίσουμε πιο partition του δίσκου είναι που, όταν θέλουμε να το προσπελάσουμε.

Η αρίθμηση έχει ως εξής:

Τα 4 primary partitions που μπορεί να υπάρχουν (όσα από αυτά υπάρχουν) έχουν αντίστοιχα αριθμό από 1 μέχρι 4. Όπως είπαμε, ο αριθμός αυτός κολλάει δίπλα στο device name του δίσκου, δηλαδή το πρώτο primary partition του πρώτου σκληρού δίσκου SATA θα αντιστοιχεί στο /dev/sda1, το 3ο στο /dev/sda3 κ.ο.κ.

Τα Logical partitions τώρα, άσχετα σε ποια θέση βρίσκεται το extended partition που τα περιέχει, ξεκινάνε να μετράνε από το 5. Οπότε το 1ο Logical partition του ίδιου δίσκου θα βρίσκεται στο /dev/sda5.

Στον grub τα ορίζεις λίγο διαφορετικά:

Το πρώτο primary partition του πρώτου δίσκου, ό,τι και αν είναι αυτός, ονομάζεται
hd(0,0) και από κει και πέρα η αντιστοιχία πάει ως εξής:

hda1 (ή sda1) = hd0,0, hda2 = hd0,1, hdb1 = hd1,0, hda5 = hd0,4 κλπ

ΥΣ. Στο να βρεις ποιος δίσκος είναι ποιος και ποιο partition είναι ποιο θα σε βοηθήσει η εντολή:
# fdisk -l /dev/δίσκος
ή
# cfdisk /dev/δίσκος

Όπου δίσκος κάποιο όνομα δίσκου (π.χ. sda)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 10 Φεβ 2008 05:32, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

The Boss

Δημοσίευση από The Boss » 27 Ιαν 2008 17:46

Απο το recovery mode έχω το (error DSDT not found).
Δέν μπορώ να κάνω boot τα linux.
Τί κάνουμε τώρα ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες