προσθηκη σελιδας σε σαιτ.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 19 Νοέμ 2007 01:12

με οσο πιο απλα λογια γινεται: εμεινα στα ξαφνικα με ενα σαιτ στα χερια μου και δεν ξερω τι να το κανω..... αποφασισα να το κρατησω μονη μου...πηγα και εκανα μαθηματα dreamweaver αλλα δεν ωφελησαν...εγω θελω απλα και πρακτικα ζητηματα να λυσω, οχι θεωριες... το σαιτ υπαρχει. ειναι ηδη σηκωμενο. ειναι μια gallery. αυτην την στιγμη θελω να προσθεσω μια σελιδα στις ηδη υπαρχουσες. πηρα ενα dream και το εγκατεστησα στον υπολογιστη μου. το ιδιο εκανα και με ενα ftp. αρα και να σχεδιασω μπορω και να σηκωσω οτι σχεδιασω. πως ξεκιναω; να κατεβασω το σαιτ στον υπολογιστη μου και να το αποθηκευσω μετα στο dream; να παρω επειτα μια απο τις υπαρχουσες σελιδες και να κανω πανω σε αυτην αλλαγες και την αλλαγμενη και μετονομασμενη σελιδα να την σηκωσω; αυτη ειναι μια σωστη λογικη; θελω να καταλαβω αρχικα το γενικο πλανο του τι πρεπει να κανω. μετα θα λυσω και τα οποια προβληματα παρουσιαζονται....

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 19 Νοέμ 2007 01:57

Γεια σου lena71, δυστυχώς δεν είναι εύκολο να πούμε από εδώ όλα τα βήματα γιατί υπάρχουν πολλοί παράμετροι,
ωστόσο πρέπει να κάνεις απαραίτητα 2 βήματα.

1 Θα ρωτήσεις στην εταιρία που φιλοξενεί το site να σου δώσουν τους κωδικούς για να συνδεθείς με το ftp στο site σου,
αλλά και στο control panel που έχει το site,
ή ρωτάς να σου πει ο προηγούμενος διαχειριστής του site.

2 βρίσκεις από το google κάποιο tutorial για το πώς χειρίζεσαι το ftp
πχ ψάξε με τις λέξεις "tutorial ftp το-ονομα-του-ftp"

Δοκίμασε τα παραπάνω και αν κολλήσεις κάπου πιο συγκεκριμένα θα σου πούμε περισσότερα (φαντάζομαι)

lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 19 Νοέμ 2007 09:15

μπορω να συνδεθω ανα πασα στιγμη με το σαιτ μου. εχω τους κωδικους με τους οποιους μπαινω. και συχνα μπαινω ειναι η αληθεια αλλα φοβαμαι να πειραξω πραγματα μην και κανω κατι λαθος ....ερωτηση: για πιο λογο χρειαζομαι αλλον κωδικο για το control panel; εγω με εναν κωδικο που δινω μπαινω μεσω ftp και μπορω να ανεβαζω η να κατεβαζω πραγματα. αλλο ειναι το control panel;

Άβαταρ μέλους
chrys

Δημοσίευση από chrys » 20 Νοέμ 2007 00:47

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι θα ήταν καλό να είχες το site σου κατεβασμένο στο pc σου.
Από το Dreamweaver πάρε μια σελίδα που να είναι όσο το δυνατόν όμοια με αυτή που θέλεις να κάνεις.
Ονόμασε την με το όνομα που θα ήθελες να έχει από το save as. Μη ξεχάσεις να βαλες link.
Ανέβασε μετά την σελίδα μαζί με όποιες φωτογραφίες χρησιμοποίησες – εάν χρησιμοποίησες -και είναι έτοιμη.
Εάν θέλεις άκουσε και τους εμπειρότερους γιατί εγώ ότι ξέρω από χόμπι τα ξέρω αλλά πιστεύω ότι εάν ακολουθησεις τα βήματα που σου είπα θα τα καταφέρεις.

lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 20 Νοέμ 2007 00:59

ok. θα το κατεβασω στον υπολογιστη μου οπως ειναι τωρα. μεχρι εδω ολα ευκολονοητα. στον υπολογιστη θα το αποθηκευσω πχ στα εγγραφα μου. απο εκει και περα δεν θα πρεπει να το μεταφερω και στο dream; μονο την σελιδα που θελω να φτιαξω θα βαλω στο προγραμμα;

Άβαταρ μέλους
chrys

Δημοσίευση από chrys » 20 Νοέμ 2007 01:13

lena71 έγραψε:ok. θα το κατεβασω στον υπολογιστη μου οπως ειναι τωρα. μεχρι εδω ολα ευκολονοητα. στον υπολογιστη θα το αποθηκευσω πχ στα εγγραφα μου. απο εκει και περα δεν θα πρεπει να το μεταφερω και στο dream; μονο την σελιδα που θελω να φτιαξω θα βαλω στο προγραμμα;

Από το Dreamweaver θα πας στον φάκελο που έχεις κατεβάσει το site σου.
με open θα ανοίξεις την πλησιέστερη σελίδα που υπάρχει σαν και αυτήν που θέλεις να κάνεις.
Θα την αποθηκεύσεις είπαμε με save as με άλλο όνομα.
Κάνε ότι αλλαγές θέλεις και μη ξεχάσεις να την κάνεις link.
Θα την ανεβάσεις μαζί με ότι άλλο υλικό χρησιμοποίησες από Φώτο παράδειγμα.
Όπως επίσης θα ανοίξεις με το open και την σελίδα που θα <φωνάζει> την νέα να την βάλεις link.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 20 Νοέμ 2007 01:17

kathe fora pou tha diorthoneis kati se kapoio file ...
tha anevazeis mono afto ... kai ta img pou tou anikoun
den xriazetai ola
episeis prin pirakseis kapoio file kalo tha htan na kratas kapou allou ena antigrafo tou
mias kai prokeite na piramatisths.... ;)

lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 20 Νοέμ 2007 01:22

ΠΟΥ θα την αποθηκευσω οταν την κανω; στα εγραφα μου υποθετω μαζι με ολο το υπολοιπο σαιτ. ε;
για τα λινκ εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας...
ας φτασω να την τελειωσω και πριν την αποθηκευσω θα δω τι θα κανω και με αυτα...
εσυ ξερεις τι ειναι αυτο το control panel στο ftp; :-?

lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 20 Νοέμ 2007 01:24

Alice_Cooper έγραψε:kathe fora pou tha diorthoneis kati se kapoio file ...
tha anevazeis mono afto ... kai ta img pou tou anikoun
den xriazetai ola
episeis prin pirakseis kapoio file kalo tha htan na kratas kapou allou ena antigrafo tou
mias kai prokeite na piramatisths.... ;)
καταλαβα alice c. να προσεχω για να εχω...σωστο! ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
chrys

Δημοσίευση από chrys » 20 Νοέμ 2007 01:34

Είναι πολύ απλά τα link.
Μη σε φοβίζουν. Πες μας πως είναι τα Link σου?
Είναι όλα μαζί; ανήκουν σε μια σελίδα μόνο μια που μίλησες για γκαλερί και θέλεις να προσθέσεις ένα ακόμη εκθέτη πχ; Είναι σε Java;

Το Control Panel δεν είναι στο Ftp. Είναι ένας πίνακας έλεγχου που για αυτά που θέλεις να κάνεις δεν θα σου χρειαστεί.

lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 20 Νοέμ 2007 01:47

τα λινκ ειναι σε τρεις παραλληλες σειρες κατα μηκος των σελιδων. ειναι φλασακια. java; δεν ξερω.....εννοω δεν ξερω ποτε κατι ειναι java. ......... :oops:
γιατι να ειναι ολα σε μια σελιδα; καθε σελιδα εχει τα δικα της link. φυσικα ειναι τα ιδια σε ολες...μονο δυο σελιδες μου δεν εχουν link γιατι ειναι under construction. οπως θα ειναι σε λιγακι και ολοκληρο το σαιτ...καραγιαπι θα το κανω....

ναι αυτο θελω να κανω. θελω να προσθεσω καινουργια ατομα.

Άβαταρ μέλους
chrys

Δημοσίευση από chrys » 20 Νοέμ 2007 02:03

lena71 έγραψε:τα λινκ ειναι σε τρεις παραλληλες σειρες κατα μηκος των σελιδων. ειναι φλασακια. java; δεν ξερω.....εννοω δεν ξερω ποτε κατι ειναι java. ......... :oops:
γιατι να ειναι ολα σε μια σελιδα; καθε σελιδα εχει τα δικα της link. φυσικα ειναι τα ιδια σε ολες...μονο δυο σελιδες μου δεν εχουν link γιατι ειναι under construction. οπως θα ειναι σε λιγακι και ολοκληρο το σαιτ...καραγιαπι θα το κανω....

ναι αυτο θελω να κανω. θελω να προσθεσω καινουργια ατομα.

Υπέροχα!
Είσαι στην εύκολη περίπτωση!
Έχεις κάνεις την σελίδα σου και την έχεις ονομάσει Larisa.html ας πούμε.
Ανοίγεις την σελίδα που έχεις και τους άλλους εκθέτες , βάζεις το όνομα του η την φωτογραφία του (δεν ξέρω πως το έχεις το site)Στο Dreamweaver κάτω στα properties και λίγο δεξιά θα δεις ένα πλαίσιο που λέει link. Έχει ένα φακελάκι κίτρινο. Αφού έχεις τσεκάρει το όνομα η την λέξη που θέλεις όταν πατάς να πηγαίνει στην νέα σελίδα ,Το πατας, εκείνο και σου ανοίγει ένα πλαίσιο διαλόγου και ψάχνεις και βρίσκεις την σελίδα που έκανες, την larisa.html. Θα δεις ότι θα σου γράψει σε εκείνο το πλαίσιο μέσα το Larisa.html.
Πρόσεξε τώρα . Εάν θα κάνεις Link σε φωτογραφία και χρησιμοποιείς την νέα έκδοση του Dreamweaver cs3 την Φώτο πρέπει να την ορίσεις border 0 μηδέν και ας μην γράφει κάτι μέσα γιατί όταν την ανεβάσεις θα έχει γύρω γύρω ένα χαζό χρωματακι.
Πιστεύω να σε βοήθησα.
Συνημμένα
test.jpg

lena71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lena71 » 20 Νοέμ 2007 02:17

"Ανοίγεις την σελίδα που έχεις και τους άλλους εκθέτες" καθε εκθετης εχει τη δικη του σελιδα..... αρα ολες τις ανοιγω!!!!!!!!!!!!!!!! :P
macromedia dreamweaver 6. αυτο εχω. κανει;
ξεκιναω σιγα σιγα και η νεκροψια θα δειξει....τι καταλαβα απο ολα αυτα. χιλια ευχαριστω για τον χρονο σου.

Άβαταρ μέλους
chrys

Δημοσίευση από chrys » 20 Νοέμ 2007 02:23

lena71 έγραψε:"Ανοίγεις την σελίδα που έχεις και τους άλλους εκθέτες" καθε εκθετης εχει τη δικη του σελιδα..... αρα ολες τις ανοιγω!!!!!!!!!!!!!!!! :P
macromedia dreamweaver 6. αυτο εχω. κανει;
ξεκιναω σιγα σιγα και η νεκροψια θα δειξει....τι καταλαβα απο ολα αυτα. χιλια ευχαριστω για τον χρονο σου.

O X I ! Δεν θα τις ανοίξεις όλες. Μόνο την σελίδα που θα προσθέσεις τον καινούργιο έκθετη. Από ότι κατάλαβα και διόρθωσε με εάν κάνω λάθος , είπες ότι έχεις τρεις σειρές με link. Κάποιο από αυτά θα οδηγεί σε μια σελίδα που θα υπάρχουν έκθετες κάποιας κατηγορίας, πχ ,πίνακες μια που μιλάς για γκαλερί. ΑΥΤΗΝ θα δουλέψεις μόνο.
Mia xara einai to macromedia dreamweaver 6

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες