εικονα πανω σε αλλη???πως?? στο dreamwaver λεω.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
thanosgen

Δημοσίευση από thanosgen » 19 Νοέμ 2007 04:56

παιδια ξερει κανεις πως μπορεις να βαλεις μια εικονα πανω σε μια αλλη?εχω κανει ενα site
και δεν μπορω να βαλω icons(gif,mpg,wmp,etc) στη σελιδα.τι γραφω σε γλωσσα html.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 19 Νοέμ 2007 12:58

thanosgen έγραψε:παιδια ξερει κανεις πως μπορεις να βαλεις μια εικονα πανω σε μια αλλη?εχω κανει ενα site
και δεν μπορω να βαλω icons(gif,mpg,wmp,etc) στη σελιδα.τι γραφω σε γλωσσα html.
Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις ότι μια σελίδα γράφεται πάντα σε html. Μπορεί να προσθέτουμε και άλλες γλώσσες επάνω της (css, javascript, php, asp κ.τ.λ) αλλά η κεντρική της βάση είναι πάντα η html. Έτσι λοιπόν όταν λες ότι "την γράφεις σε html" είναι σαν να μας λες ότι 2+2=4! :wink:

Τώρα σε ότι αφορά την ερώτηση σου. Οι εικόνες ανήκουν σε άλλη κατηγορία από αυτήν της html. Και η απάντηση που θες διαφέρει ανάλογα με το τι θες να κάνεις. Αυτό που θες να κάνεις όμως δεν είναι ξεκάθαρο μιας και είπες πολλά πράγματα μαζί.

Πρώτα από όλα μπέρδεψες τις καταλήξεις των εικόνων. Οι καταλήξεις αυτές (που στα αγγλικά λέγονται "extensions") είναι πάνω από 50.... Να σκεφτείς ότι 7-8 χρόνια πριν ήταν 52!! Οι ποιο γνωστές καταλήξεις είναι αυτές:

1) - Wiki Info --- Gif - Graphics Interchange Format
2) - Wiki Info --- Jpeg - Joint Photographic Experts Group
3) - Wiki Info --- Png - Portable Network Graphics
4) - Wiki Info --- Bmp - Bitmap
5) - Wiki Info --- Psd - Photoshop document

Αυτές οι καταλήξεις που είπες εσύ είναι λάθος εκτός από το Gif. Το mpg και το wmp είναι καταλήξεις video.

Δεύτερον. Όπως είπα ποιο πάνω η απάντηση διαφέρει. Επειδή όμως είπες ότι "την κάνεις με html" υποθέτω ότι ψάχνεις αυτήν την λύση που έχει σχέση με την html. Στην html για να βάλεις μία εικόνα πάνω στην άλλη.... δεν μπορείς. Ή θα βάλεις css ή javascript. Τι ακριβώς θες να κάνεις;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

thanosgen

Δημοσίευση από thanosgen » 19 Νοέμ 2007 16:00

δεν τα ξερω και πολυ καλα αυτα.sorry.
anyway εχω κανει μια σελιδα και εχει μαυρο πλαισια γυρο απο ενα ασπρο κουτι.απλα περιμενα να μπορω να βαλω buttons πανς στα μαυρα πλαισια...πωσ θα το κανω αυτο τωρα ποθ εχω βαλει μαυρο πλαισιο που εκανα στο photoshop....

kai kati akoma...
δεν μπορει να κανεις στο dreamwaver κατι οπως το layer στο photoshop???

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 19 Νοέμ 2007 16:01

Υπάρχουν layers αλλά θα πρέπει να προσέξεις πολύ το position τους.

thanosgen

Δημοσίευση από thanosgen » 19 Νοέμ 2007 16:07

πες μου πως γινετε και θα κανω κενα για να μην εχω προβληματα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες