Εκπαίδευση & Πιστοποίηση Adobe Dreamweaver & Flash

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
skipper1967

Δημοσίευση από skipper1967 » 20 Νοέμ 2007 09:24

Η πιστοποίηση Adobe Certified Associate αποτελεί μία διεθνή διαπίστευση αναγνωρισμένη από την παγκόσμια αγορά πληροφορικής σχετικά με τις γνώσεις που πρέπει να έχει ένας επαγγελματίας Web Designer.

Σε αντίθεση με άλλες παρόμοιες πιστοποιήσεις, ο υποψήφιος δεν διδάσκεται μόνο τον χειρισμό εφαρμογών κατασκευής ιστοσελίδων, αλλά αποκτά τις γνώσεις και ικανότητες διαχείρισης ενός ολόκληρου project κατασκευής εταιρικών websites. Διδάσκεται τους τρόπους με τους οποίους γίνεται η προσέγγιση στον υποψήφιο πελάτη, την μεθοδολογία της συνέντευξης στον πελάτη ώστε να προσδιοριστούν ακριβώς οι απαιτήσεις και οι ανάγκες του. Μαθαίνει επίσης την μεθοδολογία σύνταξης της οικονομικής προσφοράς για το έργο, αλλά και την διαχείριση του project κατά τις διάφορες φάσεις του.

Πρόκειται για την μοναδική πιστοποίηση στον χώρο του Web Design που απονέμεται από την ίδια την κατασκευάστρια εταιρία εφαρμογών διεθνώς αναγνωρισμένων, όπως το Dreamweaver και το Flash. Εξετάζεται η δυνατότητα των εξελληνισμένων εξετάσεων, τις οποίες θα μπορείτε να δώσετε στο εξεταστικό κέντρο του SystemPlus.

ΣΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΕΙΤΕ http://www.systemplus.gr/adobecerts.html

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 20 Νοέμ 2007 22:14

Δε καταλαβαίνω γιατί ο web designer να πάρει μια τέτοια πιστοποίηση.Θα του αποφέρει περισσότερα χρήματα;θα τον προσλάβουν επιτέλους στις εταιρίες που ήθελε;θα μάθει όλα όσα του λείπουν;δε νομίζω. Προχωροντας στην απορία μου, γιατί έστω ένας άσχετος να επιλέξει αυτή τη πιστοποίηση για να μάθει web design.Αφού δεν θα μάθει παρά μόνο ένα πάσαλειμμα γνώσεων πάνω σε κατασκευή ιστοσελίδων με το εργαλείο της adobe. Οπότε είναι ακόμα μια πιστοποίηση που σκοπό έχει να τα αρπάξει από ανυποψίαστα πιτσιρίκια με φιλοδοξίες. Αυτή είναι η γνώμη μου πάντα..
Γίνονται πραγματάκια

skipper1967

Δημοσίευση από skipper1967 » 20 Νοέμ 2007 22:53

Όλες οι εταιρίες hardware-software βγάζουν πιστοποιήσεις σχετικά με το προϊόν που βγάζουν. Το ίδιο κάνει και η Adobe. Ένας κολοσσός όπως η Adobe δεν ασχολείται με το να εξαπατήσει "πιτσιρικάδες", αλλά να προσφέρει στην αγορά εκπαίδευση και πιστοποίηση για τα προϊόντα της. Μιλάμε πάντα για το Dreamweaver και το Flash, εργαλεία που χρησιμοποιούνται από τους σχεδιαστές.
Αυτά λοιπόν τα σεμινάρια αγαπητέ φίλε, απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να μάθουν και δεν ξέρουν. Αυτοί που ξέρουν, δεν έχουν λόγο να τα κάνουν. Και για την πληροφόρησή σου, το σεμινάριο διαρκεί 90 ώρες τουλάχιστον, άρα δεν πρόκειται για πασάλειμα (και για όποιον είναι μάγκας, υπάρχει και expert επίπεδο σεμιναρίων, όπου εκπαιδευεσαι σε αντικείμενα σχεδιασμού ιστοσελίδων... από άλλο πλανήτη).
ΝΑΙ αγαπητέ μου, θα μετρήσει θετικά αν έχεις την πιστοποίηση αυτή, όχι μόνο στις εταιρίες που θα στείλεις βιογραφικό, αλλά και στο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που θα πας να σπουδάσεις ( ΝΑΙ μετράνε εκεί αυτές οι πιστοποιήσεις).

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 21 Νοέμ 2007 13:55

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε ύλη σε δημόσιο και ιδιωτικό πανεπιστήμιο (απ'ότι ξέρω δηλαδή) το βρίσκω πολύ καλό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες