Πως να κάνω .html?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από The Razor » 20 Νοέμ 2007 15:45

Λοιπόν, επειδή τώρα είμαι στο λαπτοπ και όχι στον μεγάλο υπολ. όπου συνήθως φτιάχνω .html κτλ. θέλω να μάθω πως γίνεται να εμφανίζει στα windows xp την επέκταση των αρχειων (.txt) έτσι ώστε να την αλλάζω σε .html και να μην τα εμφανίζει έτσι:

Εικόνα

Eλπίζω να καταλάβατε τι εννοώ και να με βοηθήσετε :wink:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Νοέμ 2007 16:29

Ανοιξε ένα παράθυρο του windows explorer, πήγαινε στο μενού Tools | Folder Options, στο παράθυρο που ανοίγει πηγαίνεις στο tab "View" και στη λίστα με τα advanced settings ξετσεκάρεις το "Hide extensions for known file types".

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από The Razor » 21 Νοέμ 2007 13:48

Επειδή δεν το βρίσκω μπορείς να το πείς για ελληνικό explorer?
Eυχαριστώ :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από patriot » 21 Νοέμ 2007 15:35

siderisng έγραψε:την επέκταση των αρχειων (.txt) να την αλλάζω σε .html
Έτσι όπως το αναφέρεις με κάνεις να σκεφτώ ότι θες να φαίνεται η κατάληξη για να μπορείς να την κάνεις rename πατώντας δύο όχι απανωτές φορές επάνω του (ή με δεξί κλικ / rename) αναγράφοντας απλά την νέα κατάληξη "html" αφού πρώτα σβήσεις την παλιά. Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις ότι αυτού του είδους η αλλαγή προϋποθέτει κάποιες παρενέργειες.

Για να αλλάξεις ένα αρχείο σε κάτι άλλο πρέπει να το κάνεις convert (μετατροπή) με ένα ειδικό πρόγραμμα (converter) που και αυτό θα ακολουθήσει κάποιες προϋποθέσεις. Η αλλαγή που θα υφισταθεί στην κατάληξη το τάδε αρχείο, πρέπει να έχει σχέση με την προηγούμενη κατάληξη. Δεν μπορείς π.χ ένα αρχείο gif να το κάνεις mp3!! Πρέπει οι δύο καταλήξεις να έχουν κάποια σχέση μεαξύ τους. Ένα txt με ένα doc ας πούμε.

Αυτά στα είπα πληροφοριακά. Ειδικά το txt και το html που θες εσύ, να ξέρεις ότι έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους και ότι καλό θα είναι να τις λάβεις υπ' όψην σου.

[EDIT]
Οι αλλαγές αυτές είναι απλά τα γνωστά tags της html. Δηλ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<html>
<head>
  <title>HTML document</title>
</head>
<body>
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ TXT  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
</body>
</html>
Αυτό μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια αλλαγή.
[/Τέλος EDIT]

Τώρα, αυτό που είπε ο dva_dev.... Εγώ έχω windows 2000 και μάλιστα αγγλικά αλλά πιστεύω ότι θα πιάσει το κόλπο. Άνοιξε ένα οποιοδήποτε folder (φάκελο) και πάτα tools/folder options (εργαλεία / επιλογές φακέλου... ή κάτι τέτοιο....). Στο μενού που θα βγει πάτα "view" (....χμ... πως μεταφράζεται αυτό το τώρα;; Σόρρυ αλλά δεν ξέρω... δεν έτυχε ποτέ μου να έχω ελληνικά windows). Στο μενού του view θα σου έχει ένα σωρό επιλογές να τις τσεκάρεις ή να τις ξέτσεκάρεις. Κάπου εκεί λέει "hide file extension for known file types" δηλ "να μην εμφανίζονται οι καταλήξεις για τα απλά (τα γνωστά και συνηθισμένα) αρχεία". Πάτα το / ξεπάτα το ότι θες....

Σημ: Ο dva_dev είπε να το κάνεις μέσω του explorer γιατί ανάλογα με τις εκδόσεις των windows γίνεται και από κει. Μάλιστα σε XP ίσως να γίνεται μόνο από κει. Όμως σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι το folder και ο explorer είναι το ίδιο πράγμα κατά τουλάχισtον 90% άρα ότι γίνεται στο ένα γίνεται και στο άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 21 Νοέμ 2007 15:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από The Razor » 21 Νοέμ 2007 15:40

Το βρήκα! Eυχαριστώ πάρα πολύ patriot!

edit:
Αυτά στα είπα πληροφοριακά. Ειδικά το txt και το html που θες εσύ, να ξέρεις ότι έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους και ότι καλό θα είναι να τις λάβεις υπ' όψην σου.
Μήπως μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο αυτο?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από patriot » 21 Νοέμ 2007 15:41

Με πρόλαβες για λίγα λεπτά πριν κάνω το edit! :hammer: :P
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Πως να κάνω .html?

Δημοσίευση από patriot » 22 Νοέμ 2007 11:55

siderisng έγραψε:
Μήπως μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο αυτο?
Όπως είπα και χτες, με πρόλαβες λίγα λεπτά πριν κάνω το edit. Και παρόλο που το edit ήταν επιτυχές και δεν χρειαζόταν κάτι ακόμα, εγώ ήθελα να σου δώσω κάποιο παράδειγμα για τις παρενέργειες που σου είπα. Ο λόγος που δεν το έκανα ήταν επειδή δυστυχώς εντελώς κατά τύχη, μόλις προχτές είχα πετάξει μερικά τέτοια αρχεία που έτυχε να έχω και έτσι έπρεπε να ψάξω να βρω άλλα για να σου δώσω δείγμα. Έψαξα και ευτυχώς (!) βρήκα.

Οι παρενέργειες αυτές αν και διαφέρουν από αρχείο σε αρχείο (εξαρτάται από το τι αρχείο είναι) σε γενικές γραμμές είναι ένα μπέρδεμα. Ένα μπέρδεμα του λειτουργικού συστήματος (windows) που δεν ξέρει τι είναι αυτό που υπάρχει και απλά σου δείχνει ότι νομίζει ότι είναι. Το παρακάτω αλαμπουρνέζικο ήταν κάποτε ένα ωραιότατο css αρχείο. Τώρα δεν αντιλαμβάνεσαι τι είναι.

Κώδικας: Επιλογή όλων

9y62&#8240;&#352;&#211;&#65533;nb&#247;.&#232; &#8212;&#41;|&#252;&#224;&#65533;8½&#197;PM&#175;T&#209;P&#185; ,&#253;&#242;+&#225;V 0>;&#125;&#246;z&#202;&#182;p&#206;`&#40;&#248;§&#248;%&#238;‘°*&#125;&#214;7oqcuA&#8218;&#8482;&#214;&#247;C2¦&#229;&#254;=|&#211;&#8482;&#243;m&#238;&#40;&#252;&#162;&#249;&#206;S&#228;€&#197;
Αυτές οι παρενέργειες αν και μπορεί να τύχουν από πολλές περιπτώσεις, ο αριθμός πιθανής καταστροφής τους αυξάνεται όταν το σύστημα είναι στα καλά του μεν, αλλά εσύ το έχεις μπερδέψει δε. Π.χ αν ένα αρχείο html πρέπει να έχει ότι έγραψα παραπάνω στο edit, και εσύ δεν του τα έβαλες αυτά, τότε είναι που έχεις αυτές τις αυξημένες πιθανότητες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες