Ποιό θα είναι το επόμενο μουσικό ρεύμα;

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Απρ 2003 17:39

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ;

Κλασσική μουσική, δημοτικά, ethnic, metal, rock, rap, hip hop, rave, beat, trance, jazz, soul, r'n'b και εκατοντάδες άλλα
μουσικά κινήματα/δράσεις/ρεύματα κλπ επηρεασμένα/γεννημένα/συγγενικά το ένα με το άλλο.

Με ήχους πολλούς:
Ανθρώπινη φωνή, κιθάρα, βιολί, μπάσο, μπουζούκι, τύμπανο, τουμπερλέκι, ξυλόφωνο, τρομπέτα, ντράμς, σαξόφωνο, πιάνο, ντέφι, μαράκες, φλάουτο, άρπα, κλπ κλπ.

Με την χρήση υπολογιστή, συνθεσάιζερ και άλλων μηχανημάτων όλοι οι φυσικοί ήχοι αντιγράφτηκαν, τροποποιήθηκαν, αλλοιώθηκαν...

Οποισδήποτε ήχος μπορεί να υπάρξει έχει δημιουργηθεί/παραχθεί σε διάφορους ρυθμούς και με διάφορους συνδιασμούς.

Όλα τα συναισθήματα/ιδέες/τάσεις και ανθρώπινες συμπεριφορές έχουν εκφραστεί μέσα από την μουσική.

Τον τελευταίο κυρίως καιρό υπάρχει έντονη διάθεση διασκευών και remix παλιών τραγουδιών.

Η παραγωγή νέων τραγουδιών είναι μεγάλη αλλά "άδεια". Τραγούδια όλων των μουσικών ρευμάτων έρχονται, μένουν και φεύγουν χωρίς να μπορούν να δώσουν κάτι καινούργιο.

Όλα τα παραπάνω είναι σκόρπιες σκέψεις μου...

Με βάση τα παραπάνω και τις δικές σκέψεις...

Τί θα μπορούσαμε να περιμένουμε στο μέλλον;

Υπάρχει κάτι πραγματικά καινούργιο το οποίο δεν έχει ακόμα εμφανιστεί;

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 01 Απρ 2003 18:16

Kai fisika yparxei :) Pistevo pos to epomeno megalo reyma tha einai kati se xalarous tonous, ligotero xorevtiko kai genika xoris pollous hxous. Ena tetoio eidos mousikhs apoteloun to trip-hop, experimental kai deep n jazzy house. H dance mousikh exei ftasei ligaki sta oria ths kai sxedon ola ta komatia pou vgenoun einai adigrafes proigoumenwn ekdosewn...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Απρ 2003 00:28

Για το τί θα ακούμε σε λίγο καιρό συμφωνώ κι εγώ με την άποψή σου!
Όμως κι αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο, έτσι;

Έχουμε ξαναπεράσει από μονοπάτια ήρεμης/χαλαρής μουσικής.
Ακόμα κι αν κάτι δεν το ξέρουμε, σίγουρα κάποια φυλή στην Αφρική, ένας λαός στην Ασία έχει τέτοια ακούσματα σαν μέρος της παράδοσής του.

Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι πως κάτι εντελώς καινούργιο δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ πια!

Απλά θα αρχίσουμε να ανακαλύπτουμε ο ένας (λαός, έθνος, παρέα, μουσικό ρεύμα) την μουσική του άλλου!

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 02 Απρ 2003 02:53

Nai se afto exeis dikio. Ok kati kainourgio, pou sthn ousia den einai pote idio, einai h experimental. Experimental = peiramatiko, diladi peiramatikh mousikh. Oso synexizetai to peirama toso pio diaforetikh mousikh vgenei. Tha mou peis vevaia ti allo tha mporei na vgei kai na einai "kalo" oste na theorithei mousikh?? :-?

Άβαταρ μέλους
KaFriLa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KaFriLa » 02 Απρ 2003 16:59

Egw pistevw to epomeno revma kai exei arxisei na ginetai moda einai ta beat kai twra eksaplwnetai kai trance . Pistevw i metal h rock den einai moda gia na ginoun to neo revma . Episis polloi exoun arxisei na akoune kai rap kai sigekrimena eminem alla den pistevw i rap na ginei moda opote BEAT KAI TRANCE

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Απρ 2003 23:35

KaFriLa, θα πω την προσωπική μου γνώμη σε όσα λες :D
KaFriLa έγραψε:Egw pistevw to epomeno revma kai exei arxisei na ginetai moda einai ta beat
Tα beats ήταν μόδα, τώρα είναι το καθεστώς! Ότι κι αν ακούσεις υπάρχει και σε beat/club version/remix.
Κάθε ελληνικό που βγαίνει, συνοδεύεται και από την beatάτη έκδοσή του (πχ, Ομολογώ, Για σένα, Καρδιά μου μην ανησυχείς, κλπ κλπ).
Παρόλο που εγώ beats ακούω κυρίως, αναγνωρίζω τον υπερκορεσμό!
KaFriLa έγραψε:kai twra eksaplwnetai kai trance .
Η ευρεία εμφάνιση της trance έγινε πριν 5-6 χρόνια. Θυμάστε;
Goa, psychedelic, ρουχαλάκι Frond κι έξω από την πόρτα το εξωγηινάκι!
Κι αυτά τα πέρασα, ήμουν στο γυμνάσιο τότε! Δεν τα κατηγορώ, απλά τα θυμάμαι και γελάω!
KaFriLa έγραψε:Pistevw i metal h rock den einai moda gia na ginoun to neo revma . Episis polloi exoun arxisei na akoune kai rap kai sigekrimena eminem alla den pistevw i rap na ginei moda
Εγώ δεν πιστεύω πως ακούνε rap ή rock.
O Eminem προσφέρει δυνατά κι αξιοσέβαστα πακέτα 2σε1.
Τί να πούμε και για το Sing for the moment που δένει το ωραίο ρεφρέν των Aerosmith(αυτοί δεν είναι ή κάνω λάθος;) με δυνατό,καθαρό και ξερό beat από hiphop;

Αυτή πιστεύω θα είναι μια ισχυρή τάση για λίγο καιρό, ίσως μέχρι το φθινόπωρο (πολύ βάζω;)...

Hiphop και rap διασκευές δυνατών και αξέχαστων rock και metal τραγουδιών. Έξω οι drummers, μέσα τα beatboxes![/b]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες