16χρονος θα αυτοκτονούσε λογω του World of Warcraft

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 27 Νοέμ 2007 09:50

Τα MMORPG έχουν φάει και 4 δικά μου χρόνια μέχρι να καταφέρω να τα δώ σαν παιχνίδια. Μην κρίνετε ένα παιδί από το ότι έπαιζε ενα MMORPG, μπορεί να υπάρχουν πολοί λόγοι που να θέλει να κλείνετε σε έναν άλλο κόσμο. Θα καταλάβει κάποια στιγμή ότι όλο αυτο δεν αξίζει σε σχέση με αυτό που προσφέρει η πραγματική ζωή.
Επίσης νομίζω οτι τα media για ακόμη μια φορά υπερβάλλουν. "πρωτοφανείς τραγωδία" & "επιχείρηση θρίλερ" ...ελεος.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Νοέμ 2007 10:33

Τα ΜΜΕ είναι δεδομένο πως προσπαθούν να μειώσουν την χρήση του διαδικτύου και των υπολογιστών για ψυχαγωγία γενικότερα γιατί χάνουν μερίδιο της αγοράς τους.

Εγώ και η κόρη μου, που τον Ιανουάριο γίνετε 4 χρονών, παίζουμε παιχνίδια στον υπολογιστή από όταν ήταν ενός έτους (και πιο μικρή ακόμα, αλλά τότε μόνο παρακολουθούσε). Έχει εδώ και 7 μήνες περίπου που παίζουμε δυο – τρεις φορές την εβδομάδα ένα παιδικό ΜΜΟ ( http://www.disney.co.uk/toontown/ ) και περιμένω να κυκλοφορήσει κάποιο καλύτερο (ετοιμάζει ένα η Cartoon Network) σε γραφικά και υπόθεση, για να κάνουμε συνδρομή και να παίζουμε και εκεί. Αν πίστευα πως μπορούν να βλάψουν την ψυχική ή σωματική υγεία του παιδιού μου, δεν υπήρχε περίπτωση να την άφηνα να παίξει, αλλά είμαι απόλυτα πεπεισμένος για το αντίθετο. Ήδη βλέπω την κόρη μου να προτιμά να παίξουμε κάποιο παιχνίδι στον υπολογιστή, από το να κάτσει να δει τηλεόραση ή από το να παίξουμε με τα υπόλοιπα παιχνίδια της. Ασφαλώς οι βόλτες παραμένουν #1 προτίμηση της, και έτσι πρέπει να είναι πιστεύω.

Αν δεν ήταν τα παιχνίδια πιθανών να μην είχα ασχοληθεί και εγώ ποτέ με τους υπολογιστές. Για αυτό και είμαι της άποψης πως πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά να παίζουν κάποιες ώρες εφόσον τους αρέσει σε υπολογιστή ή κονσόλες, αλλά με κάποιο μέτρο. Δηλαδή συγκεκριμένες ώρες και μόνο από την στιγμή που έχουν ολοκληρώσει τις σχολικές τους ή άλλες σημαντικές υποχρεώσεις. Ο κάθε γονιός πρέπει να κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για τα παιδιά του και κάνει τις επιλογές του. Για παράδειγμα παλιότερα συζητούσαμε εδώ για τον Bill Gates που έβαλε μέτρο στο gaming των παιδιών του στο διαδίκτυο ( http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=27332 ).

Και προσωπικά τον καιρό που έπαιζα Lineage ή όποτε παίζω ακόμα και τώρα το Battleground Europe online (και έχω και 2-3 ακόμα που θέλω να δοκιμάσω) δεν τον θεωρώ χαμένο, από την στιγμή που είναι ο ελεύθερος χρόνος μου που αν δεν τον περνούσα παίζοντας θα ήμουν μπροστά στην τηλεόραση βλέποντας σαχλαμάρες. Μεγαλύτερη διασκέδαση μου προσφέρει το gaming παρά η τηλεόραση, για αυτό και τα προτιμώ.

Άβαταρ μέλους
blackhumor
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blackhumor » 29 Νοέμ 2007 00:26

dimsis έγραψε:Μεγαλύτερη διασκέδαση μου προσφέρει το gaming παρά η τηλεόραση, για αυτό και τα προτιμώ.
Με κάλυψες πλήρως :lol: :lol: :lol:
To LinkZ.gr ανανεώθηκε. Καταχωρήστε την ιστοσελίδα σας δωρεάν.
Διαφημιστικά δώρα για επαγγελματίες.
Διαφημιστικά στυλό.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 29 Νοέμ 2007 13:59

Πολλές οι πτυχές του προβλήματος αλλά θα σχολιάσω κάποιες από αυτές
1. Η Δαιμονοποίηση του internet. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι όταν έψαχνα για χώρο για γραφείο και τους έλεγα ότι κατασκευάζω ιστοσελίδες το πρώτο που μου έλεγαν ήταν "Δε φαντάζομαι να έχουμε ιστορίες με πορνο και παιδεραστίες. ε?" Η υπερβολή γύρω από το συγκεκριμένο θέμα τροφοδοτείται, όπως έχει επισημανθεί, από τα υπόλοιπα μέσα και σ'αυτό το πλαίσιο και ο νέος αυτός εθισμός των games αντιμετωπίζεται ως ακατανόητος και δαιμονοποιείται.
Εδώ πρέπει να αναφερθεί ότι παρά την εξαιρετικά υπεύθυνη στάση του Ελβετού, αμφιβάλλω κατά πολύ αν ο μικρός θα πραγματοποιούσε την απειλή του και το θέμα διογκώθηκε σαν εύκολη τροφή για τα υπόλοιπα μέσα.

2.Το χάσμα των γενεών. Ακόμα κι εδώ μέσα κάποιος είπε κάτι σαν "η σημερινή νεολαία, αντί να παίζουνε μπάλα όπως εμείς κάθονται και λειώνουν στο Pc". σωστό εν μέρει αλλά μου θυμίζει τους γονείς μου οι οποίοι αδυνατώντας να κατανοήσουν τα ενδιαφέροντά μου, μου έφερναν σαν παράδειγμα την δική τους παιδική ηλικία. Ο κόσμος των σημερινών πιτσιρικάδων περιέχει σε μεγάλο βαθμό και το gaming αλλά και άλλους κώδικες και μορφές επικοινωνίας που η προηγούμενη γενιά δεν μπορεί να τους κατανοήσει. Αν σκεφτούμε σε τι περιβάλλον καλούνται ν'ανταπεξέλθουν οι νέοι (κι εδώ συμφωνώ πλήρως με τον hyper για τη virtual κοινωνία που ζούμε) δε νομίζω ότι μπορούμε να καταλογίσουμε πολλά σε αυτούς. Αυτό που θα έπρεπε να αναλογιστούνε οι μεγαλύτερες γενιές είναι τα αδιέξοδα που δημιουργούνε για τους νέους και πώς θα τα αντιμετωπίσουν. Ένα σημείο των καιρών είναι και αυτός ο τύπος εθισμού, απλώς έχει να κάνει με νέες τενολογίες και αφορά ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες.

3. Οι εθισμοί ΔΕΝ είναι (μόνο) θέμα παιδείας. Χαρακτηρηστικά παραδείγματα μεγάλων ανθρώπων, με τεράστια παιδεία έχουνε πέσει θύματα διαφόρων μορφών εθισμού. Καταλυτικοί παράγοντες για το αν θα εθιστεί κάποιος είναι η ψυχοσύνθεσή του και το περιβάλλον. Όσο στο κεφαλαιοκρατικό σύστημα που ζούμε, το ύψιστο αγαθό είναι το χρήμα (απαξιώνοντας όλα τα υπόλοιπα), τόσα αδιέξοδα θα δημιουργούνται στον άνθρωπο και φαινόμενα όπως οι εξαρτήσεις και η απόγνωση.

Αυτά τα λίγα, δε μπορώ να γράψω άλλα γιατί με περιμένουν για παιχνίδι :D :D

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 29 Νοέμ 2007 14:13

Σωστό...
άλλοστε σκεφτείτε και το εξής:
όταν ήμουν στο δημοτικό σχολείο, όταν πήγαινα στην Αθήνα, έξω από το σπίτι μας είχε μια μεγάλη αλάνα που κάθε απόγευμα παίζανε όλα τα παιδιά της γειτονιάς.
Τώρα έχει εκεί μια πολυκατοικία και τα παιδάκια παίζουν στον δρόμο, αλλά είναι και πολύ λιγότερα, αφού όσο περνάει ο καιρός οι γονείς φοβούναι περισσότερο να τα αφήσουν έξω να παίξουν ελεύθερα (και με το δίκιο τους).
Δεν είναι φυσιολογικό αυτά τα παιδιά τώρα να βρουν διαφορετικούς κώδικες επικοινωνίας και τρόπους να περνάνε την ώρα τους;

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Νοέμ 2007 21:33

Εμένα και τον ξάδερφό μας άφησαν να παίξουμε KINO, ενώ δεν επιτρέπεται, και κερδίσαμε 30€!

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 29 Νοέμ 2007 21:37

Δώσε τα μισά αλλιώς σας καταδίδω :P :P

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Νοέμ 2007 21:39

Και να μας κατέδιδες αυτός που θα κρινόταν ένοχος θα ήταν αυτός που μας άφησε να παίξουμε! :P

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 29 Νοέμ 2007 21:41

Δώσε όνομα τότε να του τα πάρουμε χοντρά :D :D

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Νοέμ 2007 21:42

Χα χα χα! :D

Έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπεται από τους Όρους Χρήσης του Freestuff.GR να πω το επίθετο κάποιου χωρίς τη συγκατάθεσή του.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 29 Νοέμ 2007 21:47

Είδατε λοιπόν η νεολαία?
Προτιμά να μην παραβιάσει τους όρους του freestuff πάρά τους νόμους του κράτους :D :D
Έχει κι αυτό τη σημειολογεία του

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Νοέμ 2007 21:51

Ο προπατζής παραβίασε τους νόμους του ΟΠΑΠ! Όχι του κράτους! Και επιπλέον εγώ και ο ξάδερφός δεν παραβίκαμε κανέναν νόμο. Μόνο ο προπατζής.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 29 Νοέμ 2007 22:11

Τις φατσούλες :D :D τις έβαλα επειδή κάνω χιούμορ προφανώς
peace

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 29 Νοέμ 2007 22:12

Nαι τέτοια να λετε δημόσια , να γίνει βούκινο γενικά , να μην μας αφήνουν να παίζουμε επειδή θα φοβούνται :P

Νιώστε...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 29 Νοέμ 2007 23:28

Ουυ τζογαδόροι!

130€ πήρα καλά δεν είναι;;
:P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες